Wybierz się w podróż do Hiszpanii

Hiszpania to kraj wielu znacznie różniących się od siebie regionów: na północy leży dążący do niepodległości Kraj Basków, na południu kosmopolityczna Barcelona oraz sucha i gorąca Andaluzja, nosząca po dziś dzień ślady najeźdźców – muzułmańskiej armii Maurów, a pośrodku uroczy Madryt. Przekąś tapas i rozsmakuj się w winie – Hiszpania jest różnorodna, jednak wspólna dla jej mieszkańców jest radość życia. W Hiszpanii doświadczysz zarówno niezwykłych doznań kulturalnych, jak i piękna przyrody.

Liczba ludności 48 mln
Stolica Madryt
Język hiszpański, kataloński, galicyjski i baskijski
Trójkolorowa hiszpańska flaga la Rojigualda przetrwała w prawie niezmienionej formie od 1785 roku.
Ciekawostki
Hiszpania to jedyny europejski kraj, w którym można zobaczyć żyjące na wolności małpy. Wystarczy pojechać na Gibraltar, gdzie żyją makaki berberyjskie.
400 mln ludzi na świecie mówi po hiszpańsku. Hiszpańskojęzyczne nacje stanowią więc ok. 10% ludności świata

Barcelona

Kuchnia hiszpańska ma wiele twarzy – od ludowej prostej kuchni południowców po północne królestwo potraw z ryb i owoców morza. Istnieje również „nueva cocina vasca” – współczesna kuchnia Basków z północy Hiszpanii. W kraju tym kuchnia jest wielopokoleniowa, a sławni kucharze czynią z Hiszpanii ważny punkt na kulinarnej mapie świata. Barcelonę, stolicę Katalonii, należy odwiedzić dla architektury Gaudíego, którą można podziwiać w modernistycznej dzielnicy Eixample. Kluczem programu jest zaprojektowany przez niego secesyjny, nadal nieukończony kościół Sagrada Familia. Inne ciekawe miejsca w Barcelonie to słynny deptak La Rambla, Barri Gòtic, czyli średniowieczna dzielnica w centrum Starego Miasta, pełna zabytków i designerskich butików, oraz El Raval – centrum kultury, artystycznej bohemy, barów i prestiżowych lokali.

Północ Hiszpanii

Im dalej na północ, bliżej Kraju Basków i wybrzeża, tym więcej sztuki i odkrywczych doświadczeń. Zajrzyj do Muzeum Guggenheima w Bilbao, którego gmach zaprojektował światowej sławy architekt Frank Gehry. Budynek jest obiektem, dziełem sztuki, rzeźbą. Jego srebrzące się ściany, podobne do rybiej łuski, wykonano z cienkich płyt tytanowych, a wnętrza sal mieszczą amerykański pop art, abstrakcyjny ekspresjonizm i zbiory sztuki nowoczesnej z całego świata. Północ kusi również winiarskim regionem Rioja: pochodzące stąd niezwykłe wina można smakować w wielu winnicach.  Zaplanuj część urlopu w Galicji, której stolicą jest piękne Santiago de Compostela. Nieustannie przybywają tu katoliccy pielgrzymi, którzy po przebyciu 800 km drogi pieszo zbierają się pod katedrą, miejscem, gdzie kończy się Droga Świętego Jakuba.
Puente La Reina w Galicji

Południe Hiszpanii

Kontynuuj podróż na południe, w stronę hiszpańskiego wybrzeża i słonecznych plaż, w stronę Gibraltaru czy Costa del Sol. Po drodze wstąp do miasta Picassa, Malagi, gdzie w Museo Picasso, mieszczącym się w wielkim Palacio de Buenavista, można obejrzeć kolekcję prac tego artysty. Na południu Hiszpanii położone są białe miasteczka Andaluzji (Los Pueblos Blancos), takie jak na przykład Ronda. Niezwykłą malowniczość zapewnia miastu jego położenie po obydwu stronach przecinającego je skalistego wąwozu. Obowiązkowym punktem jest też górskie miasteczko Frigiliana, gdzie biel ścian podkreślają wszystkie odcienie błękitu na drzwiach. Pełna słońca południowa Hiszpania oferuje takie atrakcje, jak Granada z mauretańską fortecą w Alhambrze czy Sewilla, gdzie odbywają się pokazy flamenco.
Plaza De Espana w Sewilli, Hiszpania

Madryt

Stolica Hiszpanii, Madryt, zamieszkana przez 3,2 mln mieszkańców, to interesujące, pełne życia miasto uwiecznione przez wielu znanych hiszpańskich reżyserów, m.in. Pedra Almadóvara. W jego murach znajduje się również meta jednego z najtrudniejszych wyścigów kolarskich świata – La Vuelta a España. Madryt oferuje rozrywkę, kulturę i sztukę – i nie trzeba być znawcą, aby zachwycić się Muzeum Prado z dziełami Francisca Goi, wśród których jest m.in. obraz „Maja naga”.

Hiszpania ma też do zaoferowania piękno natury. Wycieczki piesze i rowerowe w Pirenejach czy narciarstwo w Sierra Nevada nie mają sobie równych. Sceneria parków narodowych w Asturii jest nie do opisania – trzeba ją zobaczyć na własne oczy.  W 48-milionowej Hiszpanii w ostatnich dekadach, od czasu zakończenia dyktatury gen. Franco, nastąpiło wiele ważnych zmian, chociaż ślady jego rządów są obecne do dziś. Pomimo że kraj ten jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków turystycznych, nadal można tu znaleźć nowe, niezwykłe miejsca. Godne zapamiętania są krajobrazy i przyroda, dziedzictwo kulturowe i kulinarne.

Podano do stołu!

Spaniensrejser

 • Costa Dorada i piękna Katalonia

  Wybierz się z nami na tygodniową wycieczkę do Hiszpanii, podczas której zwiedzimy Costa Dorada i Katalonię, od regionu winiarskiego Priorat po rzymską Tarragonę

  • 2 terminy
  • 8 dni
  • Od 4 498,–
  od Warszawa
 • Hiszpania i Maroko – śladami Maurów

  Wspaniała architektura, historyczne miasta i zapierające dech w piersiach widoki podczas wycieczki do Hiszpanii i Maroko.

  4,3
  • 21-10-2024
  • 11 dni
  • 9 998,–
  od Warszawa
 • Rejs po rzece Douro – z Porto szlakiem winnic

  Z Porto, miejsca narodzin wina porto, do objętego patronatem UNESCO regionu winiarskiego Doliny Douro z barokowymi miastami, winnicami i pięknymi krajobrazami

  4,1
  • 26-09-2024
  • 8 dni
  • 10 998,–
  od Warszawa
Udostępnij