Wybierz się w podróż do Włoch

Świeżo wyprana bielizna rozwieszona między fasadami ciasno wybudowanych domów w kolorze ziemi – to Rzym, dawna dzielnica robotnicza Trastevere (Zatybrze). Grupa chłopców gra w piłkę, odbijając ją co raz od muru. Młody mężczyzna w okularach słonecznych podniesionych na czoło parkuje swoją vespę i pozdrawia starszego pana popijającego espresso przy stoliku malutkiej kawiarenki. Już rozpoczynają pogawędkę, której treść znika w gwarze ulicy i zapachu skwierczącego sosu do pasta marinara. Tak wyglądają wakacje we Włoszech.

Ludnosć 62 mln
Stolica Rzym
Język włoski
Trzy kolory we fladze włoskiej pojawiły się pierwszy raz w 1795 roku, w czasie rozruchów studenckich w Bolonii, a w obecnym kształcie, bez herbu sabaudzkiego, wizerunek flagi obowiązuje od 1948 roku.
Ciekawostki

Włosi zawsze byli dumni ze swojej dobrej tradycyjnej kuchni. Pierwsza włoska książka kucharska została spisana w 1474 roku przez Bartolomea Sicciego.

W 1914 roku przed sądem w Sardynii postawiono sześć kobiet. O jakie przestępstwo je oskarżano? O praktyki czarnoksięskie!

Rzym

Z łącznej liczby ludności Włoch (62 mln) w Rzymie mieszka 2,8 mln. To czarujące miasto każdego roku odwiedzają turyści z całego świata, by na własne oczy zobaczyć najświetniejszą architekturę wszech czasów. Miejsca takie jak Forum Romanum czy Koloseum przyciągają jak magnes, bo są wspomnieniem czasów, gdy niewolnicy stawali do walki o wolność przeciw gladiatorom i dzikim zwierzętom. Nie należy zapomnieć o Watykanie z imponującą Kaplicą Sykstyńską i zapierającym dech w piersi widokiem z kopuły Bazyliki św. Piotra.  Panteon, Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie – to kolejne symbole Rzymu, których nie przegapi żaden turysta. Miasto to uwielbiają osoby lubiące gwar i zgiełk, a obowiązkowym elementem zwiedzania jest szybkie espresso w kawiarence, których są tu tysiące, przykucnięcie na Schodach Hiszpańskich, aby zjeść pyszne lody, lub podążanie za modnie ubraną młodzieżą, która zagląda do stylowych butików, jakich pełno na każdym rogu.

Mediolan

Kiedy mowa o modzie i Włoszech, pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam na myśl, to Mediolan. Jeżeli szukasz modowych akcentów w stylu ultra hippie, wybierz się na spacer wzdłuż Via Monte Napoleone – tu większość ekstrawaganckich butików graniczy ze sobą drzwi w drzwi – lub na ulicę Vittorio Emanuele II, która wygląda jak wybieg dla modelek. To największe w północnych Włoszech miasto przemysłowe jest również centrum rozwoju nowych marek i siedzibą takich znanych producentów, jak Pirelli, Campari czy Alfa Romeo. Najbardziej rozpoznawalną ikoną miasta jest jednak monumentalna Duomo – katedra, której fasada jest tak bogato zdobiona, że wykonanie tego precyzyjnego dzieła zajęło artystom prawie 500 lat.
Sława mediolańskiej katedry nie jest przypadkowa

Włochy Północne

Blisko Mediolanu, po tej bardziej nasłonecznionej stronie Alp, leżą urokliwe jeziora: Como, Maggiore, Lugano i Ortam, a bardziej na południe – równie piękne jezioro Garda, które Polacy uważają za obowiązkowy punkt programu wycieczki do Włoch. Będąc w tym regionie, nie można pominąć Werony, by przejść się śladami dramatu Romea i Julii, a wieczorem posłuchać opery włoskiej pod gołym niebem w starorzymskim amfiteatrze Arena, który pełni obecnie funkcję sceny letniej.

Posłuchać każdego dnia muzyki można też w Wenecji, w okolicach placu św. Marka lub płynąc gondolą wzdłuż Canal Grande. Wenecja to fascynujące miasto kanałów, w których wodach odbija się wytworna architektura pałaców, w tym Pałacu Dożów, czy słynnego Mostu Westchnień – atrakcji przyciągających wielu podróżników. Równie piękne pałace i place ma Florencja. Nie można tu też pominąć kościoła Santa Croce, którego zielonkawo mieniący się marmurowy fronton jest utrzymany w stylu neogotyckim. Florencję zapamiętasz na zawsze, jeżeli trafisz na jej wielki, kolorowy market wokół Piazza San Lorenzo.

Fasady budynków w kolorach wiosny, Werona

Południe Włoch i Sycylia

Południowe Włochy oferują pełną różnorodność, od wycieczki do Neapolu po wejście na szczyt wulkanu Wezuwiusz. Nie należy oczywiście zapomnieć o Pompejach, gdzie prawie tysiąc lat temu natura pokazała swoją siłę i po erupcji wulkanu miasto zostało zasypane kilkumetrową warstwą popiołów. Aktywność wulkaniczną można nadal zaobserwować na Sycylii. Etna, której wierzchołek sięga 3 323 m n.p.m., a średnica krateru wynosi 40 km, jest największym wulkanem w Europie. Etnę można podziwiać z odległości, z miasta Taormina, które położone jest na wysokości 300 m n.p.m. i rozpościera się na stromych zboczach okolicznych gór.
Winnice i widok na wulkan Etna
Polecamy zwiedzanie największego portu Sycylii, Mesyny, którego historia sięga mitologicznych czasów starożytnej Grecji. Wiele budynków zostało zniszczonych podczas trzęsienia ziemi w 1908 roku, które okazało się jednym z najtragiczniejszych w historii XX wieku. Miasto zostało jednak odbudowane. Symbolem miasta jest największy na świecie zegar astronomiczny na Piazza del Duomo, który codziennie o 12.00 w południe zaczyna swoje wielkie przedstawienie. Warto zobaczyć również imponującą katedrę – Duomo. Wakacje we Włoszech nie mogą obyć się bez kąpieli. Włoska Riwiera to wybrzeże Morza Liguryjskiego, Adriatyku, Morza Śródziemnego i Wybrzeże Amalfitańskie. Wypoczynek nad wodą polecamy też w okolicach Zatoki Neapolitańskiej, co pozwala połączyć przyjemności kulturalne z leniwymi wakacjami na plaży.
Widok na Mesynę, Sycylia

Włochy wycieczki

 • Nowy Rok w Rzymie

  Powitaj Nowy Rok w wiecznym mieście – Rzymie. Poznaj jego największe atrakcje i daj się uwieść niepowtarzalnemu urokowi tego wspaniałego miasta

  4,2
  • 29-12-2024
  • 5 dni
  • 4 898,–
  od Warszawa
 • Sławna Wenecja i nieznane Veneto

  U stóp Dolomitów leży włoski region Veneto (Wenecja Euganejska) z miastami takimi jak Padwa, Vicenza oraz oczywiście Wenecja – nazywana także Królową Lagun

  4,1
  • 23-09-2024
  • 7 dni
  • 4 998,–
  od Warszawa
 • Festiwal operowy Pucciniego

  Zobacz dwie wspaniałe opery Pucciniego podczas słynnego festiwalu w Torre del Lago w połączeniu z wycieczkami do San Gimignano i Lukki

  4,1
  • 16-08-2024
  • 5 dni
  • 4 798,–
  od Warszawa
Udostępnij