Wybierz się w podróż do Meksyku

Wrażenia z Meksyku pozostaną w Twoim sercu na całe życie, niezależnie od tego, czy wolisz podziwiać przyrodę, czy kulturę. Na terenie współczesnego miasta Meksyk kiedyś panowali Aztekowie, natomiast na południe i w kierunku północnej części Gwatemali – Majowie. Następcy mezoamerykańskich Indian, hiszpańscy konkwistadorzy i późniejsi kolonizatorzy, pozostawili po sobie czarującą architekturę kolonialną. Godne podziwu są tu cuda natury, głębokie kaniony, góry sięgające chmur, bujny las deszczowy, wulkany, pustynie porośnięte kaktusami i rajskie piaszczyste plaże.

Ludność 121,7 mln
Stolica Meksyk
Język Hiszpański
Na środku flagi znajduje się wizerunek orła siedzącego na opuncji i pożerającego grzechotnika, nawiązujący do azteckiej legendy o powstaniu państwa Meksyk.
Ciekawostki
Najstarszy uniwersytet na obu amerykańskich kontynentach znajduje się w Meksyku. Nosi on nazwę Universidad Nacional Autónoma de México i został założony w 1551 roku.
Wiele ruin Majów w regionie Chiapas odkrył Duńczyk Frans Blom. Jego dom, Casa Na Bolom w San Cristóbal de las Casas, jest obecnie obiektem muzealnym i hotelowym.

Miasta Meksyku

Meksyk, stolica Meksyku, to miejsce tętniące życiem. Pełne ludzi ulice i place otoczone są tu pięknymi zabytkami architektury, będącymi pamiątką po dawnych czasach. Wyjątkowym miejscem jest też miasto Oaxaca w stanie o tej samej nazwie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poza kolorowymi fasadami budynków, gwarnymi placami i restauracjami pełnymi gości, barami i sprzedawcami, którzy na swoich stoiskach mają w sprzedaży dosłownie wszystko, są tu też interesujące kościoły i muzea. Miasto położone jest ok. 500 km na południe od najludniejszej metropolii świata, stolicy Meksyku. Miasto Meksyk liczy 23 mln mieszkańców, co stanowi jedną piątą ludności kraju, i jest pełne skrajności: ubóstwo graniczy tu z bogactwem, perły architektury mieszają się ze slamsami, a piękne parki zasnuwa smog.

Cywilizacje Indian Meksyku

Stolica Meksyku jest zawsze dobrym początkiem wycieczki w głąb kultury cywilizacji Majów i Azteków. Niedaleko stolicy, na centralnym płaskowyżu leżącym na wysokości 2000 m n.p.m., znajduje się starożytne miasto Teotihuacán. Można w nim podziwiać sięgające nieba budowle: Piramidę Słońca i Piramidę Księżyca, stojące tu od czasów, kiedy odprawiano przy nich rytuały i składano ofiary z ludzi, aby złożyć hołd bogom.  Piramida Słońca jest trzecią pod względem wielkości piramidą na świecie, a z jej wierzchołka rozpościera się oszałamiający widok na inne piramidy, świątynie i okalające stanowisko góry.

Warto odetchnąć tropikalnym klimatem Jukatanu, chociażby w Chiapas z jego tajemniczym stanowiskiem archeologicznym Palenque, gdzie rzeźby na ruinach Majów wyłaniają się z bujnej roślinności. Kolejną atrakcją są pozostałości miasta Chichén Itzá, założonego przez Majów na półwyspie Jukatan w IV-VI w. W Meksyku nie zabraknie miejsc do zwiedzania, bo obszar kraju jest ogromny: od pogranicza USA na północy do granicy z Gwatemalą i Belize na południu, od Oceanu Spokojnego na zachodzie do Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego na wschodzie.

Targ San Jan Chamula w Chiapas

Meksykańskie wybrzeże Oceanu Spokojnego

Rozkoszuj się szklanką liquado (mleczny koktajl – meksykańska specjalność) pod osłoną delikatnie poruszających się palm i poczuj pełnię życia na brzegu oceanu w Puerto Vallarta, gdzie w okresie zimowym można wypatrzyć płetwę humbaka. Najbardziej popularnym kurortem na wybrzeżu meksykańskim jest jednak Acapulco u wybrzeży Oceanu Spokojnego. Plaże są tu fantastyczne, a woda turkusowa. To miejsce nie zmieniło się od początku lat 60. XX wieku, kiedy kręcono tu komedię muzyczną „Zabawa w Acapulco” z młodym Elvisem Presleyem. Acapulco podzielone jest na trzy obszary. Są nimi: Playa Revolcadero blisko lotniska, z pięknymi tropikalnymi lagunami, na północ od niej Puerto Marquis z luksusowym kompleksem hotelowym Acapulco Diamante, i część, którą wszyscy uważają za „prawdziwe” Acapulco, czyli Acapulco Bay – naturalna przystań pełna luksusowych hoteli, intensywnego życia nocnego i przysmaków kuchni meksykańskiej, a szczególnie potraw z ryb.
„Lovers' Beach” na Bahia California, Meksyk

Meksykańskie wybrzeże karaibskie

W ostatnim czasie powstała poważna konkurencja dla Acapulco od strony wybrzeża Morza Karaibskiego. Coraz więcej turystów przyciągają tu wakacyjne kurorty Cancún czy Cozumel, jedynej wyspy Meksyku. Piękna rafa koralowa wokół wyspy jest częścią rafy ciągnącej się od Cancún do Hondurasu i będącej drugą pod względem wielkości rafą na świecie – po Wielkiej Rafie Koralowej w Australii. Z tego właśnie powodu miejsce to przyciąga wielu płetwonurków. Kolory i fantastyczne kształty zaskoczą niejednego wytrawnego globtrotera. Został nimi oczarowany m.in. podróżnik i reżyser filmowy Jacques Cousteau. W pobliży koralowej wyspy Cozumel znajduje się około 100 najwyższej klasy stanowisk nurkowych. Można wypożyczyć łódź i oddalić się od wybrzeża, by głębiej odczuć piękno tego miejsca.
Liście palmowe delikatnie poruszające się nad plażami Meksyku

Kanał Panamski - rejs z Miami do Los Angeles

Popłyń we wspaniały rejs z Florydy do Los Angeles przez Kanał Panamski i klimatyczne, kolonialne miasta Ameryki Łacińskiej, na pokładzie statku Norwegian Joy

4,5
  • 20-01-2025
  • 19 dni
  • 19 998,–
od Warszawa
Udostępnij