Wybierz się w podróż do USA

Restauracje najwyższej klasy i kultura fast foodów. Luksusowe hotele i bezklasowe motele. 88 000 km autostrad i niekończące się horyzonty prerii. „God’s own country” to kraina rozpościerająca się od Mount McKinley po Dolinę Śmierci, od eleganckich drapaczy chmur Manhattanu przez surowe Góry Skaliste aż do wybrzeży Kalifornii zamieszkiwanych przez gwiazdy Hollywood. To metropolie, które nigdy nie śpią, i parki narodowe, w których słychać parskanie bizonów.

Ludność 324 mln
Stolica Waszyngton D.C.
Język angielski
Gwiazdy na fladze symbolizują 50 stanów
Ciekawostki
Najpowszechniej używany w USA język angielski nie jest językiem urzędowym tego państwa. Takiego języka w ogólne nie określono
Muzykę do hymnu państwowego Stanów Zjednoczonych zapożyczono od znanej melodii „The Anacreontic Song”, pochodzącej z Wysp Brytyjskich

Nowy Jork

Symbolami tego miasta są Empire State Building i Chrysler Building, pnące się do nieba pomiędzy setkami innych wieżowców ze szkła i stali. Poniżej, w Central Parku, ludzie jeżdżą na rolkach, a w SoHo i Tribeca kupują i sprzedają dzieła sztuki. Po pracy artyści i właściciele galerii wracają stąd przez słynny Most Brookliński do domów w modnej dzielnicy Williamsburg. Wszystkim, którzy tu przyjadą, zawsze towarzyszy wrażenie, że już tu kiedyś byli. Widok Nowego Jorku z panoramą Manhattanu był już tyle razy motywem filmowym, że trudno jest rozróżnić, czy to fikcja, czy rzeczywistość. Ścina on z nóg każdego, kto stanie w cieniu budynków, w sercu Manhattanu, i spojrzy w górę.
Ikona Ameryki, Statua Wolności

Wschodnie wybrzeże USA

USA to oczywiście znacznie więcej niż Wall Street, Chinatown, Little Italy, Times Square, Broadway czy The Big Apple. W podróży na wschodnie wybrzeże nie może zabraknąć New York City, wizyty pod Dzwonem Wolności w Filadelfii, kasyn i kąpielisk w Atlantic City, Białego Domu w Waszyngtonie czy Wodospadu Niagara i Parku Narodowego Shenandoah.

Warto również poczuć tradycyjne, europejskie klimaty Nowej Anglii, czyli stanów Massachusetts, Connecticut, Rhode Island, Vermont, New Hampshire i Maine, leżących w północno-wschodniej części USA, oraz odwiedzić prestiżowe kampusy uniwersytetów Harvard i Yale. Po wizycie w Bostonie, gdzie warto usiąść w jednej z klimatycznych kawiarenek w dzielnicy North End i pospacerować po urokliwej Beacon Hill, można ruszyć w podróż w głąb idyllicznych lasów, upajając się widokiem wszystkich możliwych gatunków drzew, od klonów, buków i dębów po brzozy i jesiony.

Wodospad Niagara w stanie Nowy Jork

Góry Skaliste i Środkowy Zachód

Jeżeli zechcesz oddalić się od wielkich miast Ameryki, możesz ciekawie spędzić czas w Górach Skalistych i na Dzikim Zachodzie, w stanach Idaho, Montana, Wyoming i Kolorado. Podziwiając ogromne góry i imponujące parki narodowe, będziesz mieć wrażenie, jakbyś oglądał pocztówki z westernu. Pomyśl tylko o Yellowstone.  Niedaleko stąd leżą stany znane z krajobrazu preriowego – Kansas, Nebraska i Dakota Południowa z Mount Rushmore, która słynie z ogromnych na wysokość sześciu pięter popiersi czterech amerykańskich prezydentów: George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Abrahama Lincolna i Theodore’a Roosevelta.

Nie należy pominąć Chicago położonego w okolicy Wielkich Jezior, które ze starego miasteczka gangsterskiego przemieniło się w interesujące architektonicznie miasto marzeń. Tu wznoszą się imponujące drapacze chmur – Sears Tower o wysokości 443 m czy drugi pod względem wysokości wieżowiec USA, One World Trade Center o wysokości 541 m. Miasto ma również bogatą i ciekawą ofertę muzyczną.

Góra Rushmore w Dakocie Południowej

Zachodnie wybrzeże USA

Ciekawie pod względem muzycznym jest również w Seattle zwanym „Szmaragdowym Miastem”, pięknie położonym na tle Mount Olympus (na zachodzie) i Mount Rainier (na południowym wschodzie). W latach 90. XX wieku miasto stało się kolebką kapel grających rocka garażowego. Powstało tu Muzeum Muzyki Rozrywkowej, które mieści się w budynku zaprojektowanym przez cenionego architekta Franka O. Ghery’ego. Po wizycie w Seattle można wybrać się na północ, do Vancouver w Kanadzie, lub na południe, wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego, w którym łatwo wypatrzyć wieloryby, delfiny i uchatki. Wiele osób decyduje się na wypoczynek w słonecznej Kalifornii, poznanie ciekawego San Francisco, wystawnego Hollywood czy Solvang, założonego przez grupę duńskich kolonistów. Warto też zarezerwować czas na zwiedzanie Parku Narodowego Joshua Tree, którego nazwa wywodzi się od rośliny, która dostosowała się do surowego klimatu kalifornijskiej pustyni Mojave – jukki krótkolistnej, nazywanej także drzewem Jozuego. Park położony jest na granicy dwóch rodzajów pustyń – od południa otacza go niska, złota pustynia Kolorado, a z drugiej strony, dalej na północ, wyżej położona pustynia Mojave. Ciekawie spędzić czas można też w stanach Arizona, Nevada, Utah czy Nowy Meksyk: od odkrywania przyrody w Wielkim Kanionie Kolorado przez wizytę w mieście neonów i kasyn – Las Vegas aż po egzotyczne Santa Fe.
Bruce Canyon w Utah

Południowe stany USA

Południowo-zachodnia część USA oferuje wyjątkową możliwość zetknięcia się z duchowością kultury Indian, żyjących na przykład w wielkim rezerwacie Navajo czy jednej z wielu indiańskich pueblo w Nowym Meksyku.  Można również wybrać się w podróż muzyczną do stolicy jazzu – Nowego Orleanu, do kolebki muzyki country Nashville czy do posiadłości Elvisa Presleya Graceland w Memphis w stanie Tennessee. Jeżeli lubisz podziwiać stare, wielkie chevrolety, buicki czy tuningowane motocykle harley-davidson, wybierz się na przejażdżkę legendarną Route 66. Ta słynna autostrada wiedzie z Chicago do Los Angeles, ma długość 3939 km i przecina osiem stanów.
Wóz konny w Nowym Orleanie

USA wycieczki

 • New York, New York

  Pełna przygód podróż do jednego z najbardziej fascynujących i tętniących życiem miast na świecie.

  4,5
  • 4 terminy
  • 7 dni
  • Od 8 998,–
  od Warszawa
 • Słoneczny stan Floryda

  11 dni słońca i gorącego lata w amerykańskim raju, na Florydzie, a także nieco historii i kultury oraz mnóstwo atrakcji i wakacyjnej atmosfery

  4
  • 3 terminy
  • 11 dni
  • Od 12 998,–
  od Warszawa
 • Wielki rejs po Karaibach

  Niezapomniany rejs po Karaibach statkiem Norwegian Jewel, w trakcie którego odwiedzimy Tampę i kilka karaibskich wysp oraz zapewnimy pełne wyżywienie i atrakcje

  • 2 terminy
  • 14 dni
  • Od 12 998,–
  od Warszawa
 • Swingujące Południe USA: Teksas i Luizjana

  Magiczna podróż przez Teksas i Luizjanę, od pomnika JFK w Dallas przez wpisane na listę UNESCO hiszpańskie misje San Antonio aż po tętniący jazzem Nowy Orlean

  • 11-11-2024
  • 10 dni
  • 15 898,–
  od Warszawa
Udostępnij