Podróż do Brazylii

Już od ery śmiałych portugalskich poszukiwaczy El Dorado, którzy wytyczyli mapę linii brzegowej Brazylii, ten ogromny kraj nadal przyciąga podróżników z całego świata. Ci żądni przygód odkrywcy zawiedli się jednak, bo kontynent ten nie okazał się mlekiem, złotem i miodem płynący. Dzisiaj za to my możemy cieszyć się tą krainą przyrodniczej obfitości, widokami tryskających wodospadów, bezkresnej dżungli, ogromnych rzek i przepięknych piaszczystych, białych plaż.

Ludność 204 mln
Stolica Brasilia
Język Portugalski
Koło na środku flagi obrazuje rozgwieżdżone niebo nad Rio de Janeiro
Ciekawostki

Stolica, Brasilia, została wzniesiona w ciągu zaledwie 41 miesięcy?  Spośród 5500 kandydatów Lucio Costa został wyłoniony jako zwycięzca konkursu na zagospodarowanie przestrzenne miasta.

Sao Paulo jest największym pod względem zaludnienia miastem Ameryki Południowej? W tej metropolii, zwanej „megacity”, żyje ok. 12 mln mieszkańców.

Geografia Brazylii

Brazylia jest piątym co do wielkości państwem świata, a jej powierzchnia zajmuje ponad połowę kontynentu Ameryki Południowej. Większa część kraju jest dość płaska, jednak pozostałe regiony są niezwykle zróżnicowane. Ponad połowę powierzchni pokrywają lasy. Wielkie kompleksy leśne występują wzdłuż wybrzeży, ponadto potężny teren porasta puszcza amazońska, która jednak znika w zastraszającym tempie z powodu światowego popytu na drewno: mahoń, dąb i akację. 

W północnej części oraz na wyżynnej części południowo-wschodniej znajduje się sawanna, a południowe rubieże pokryte są subtropikalnym trawiastym stepem. W zachodniej części Brazylii, w pobliżu granicy z Paragwajem i Boliwią, leżą największe na świecie tereny bagienne Pantanal, utworzone w wyniku naturalnych rozlewisk niezliczonej liczby rzek i porośnięte niezwykle bogatą roślinnością wodną.

Karnawałowa maska

Religia i ludność Brazylii

Ludność Brazylii sięga 204 mln, co czyni to państwo piątym największym państwem świata. Zdecydowana większość Brazylijczyków deklaruje wyznanie rzymskokatolickie, ale niektórzy nadal uprawiają pierwotne religie indiańskie, spuściznę kultur afrykańskich i spirytyzm.

Dominuje ludność pochodzenia europejskiego i przodkowie kolonizatorów portugalskich. Druga pod względem liczebności grupa etniczna ma pochodzenie afrykańskie, a ponadto spotyka się tu mieszanki ras afrykańskiej z europejską, czy z Indianami. Niewielka, licząca ok. 200 000, autochtonów, zamieszkuje dżunglę w centralnej Brazylii.

Życie toczące się na plażach Rio de Janeiro

Historia Brazylii

W XVI w. pierwsi Europejczycy zaczęli napływać do Ameryki Południowej, ten ogromny kraj zamieszkiwało stosunkowo niewielu Indian rozsianych po całym terenie. Indianie brazylijscy nie reprezentowali takiego poziomu rozwoju jak np. Majowie czy Inkowie, żyli oni raczej z prymitywnej uprawy, łowiectwa i połowów ryb słodkowodnych. Portugalczycy rozpoczęli kolonizację Brazylii w 1531 r., a krótko po tym zaczęli zwozić niewolników z Afryki, ponieważ rdzenna ludność, Indianie, była w stanie sprostać potrzebom Portugalczyków w kopalniach diamentów, złota oraz na roli. Uprawiano tu bawełnę i trzcinę cukrową, którą następnie wywożono na potrzeby własne do Portugalii i na sprzedaż do innych państw Europy.

Pomnik Jezusa wzniesiony na szczycie góry Corcovado w Rio

W roku 1822 Portugalczyk, potocznie zwany Dom Pedro, ogłosił niepodległość Brazylii i ogłosił się jej cesarzem. Został jednak szybko zmuszony do abdykacji, a na tron wstąpił jego małoletni syn. Zanim ten dorósł do roli władcy, nastały stabilne czasy i rozwój gospodarczy dzięki jego staraniom o rozwój plantacji kawy i eksportu tego towaru. Zakazał on też wszelkich form niewolnictwa. Dom Pedro II udał się na wygnanie w 1889 r., kiedy Brazylia ogłosiła się republiką. Pierwsza połowa XX w. w Brazylii to przewrót wojskowy i rządy faszyzmu pod dyktaturą Getúlio Vargasa. Przez dziesięciolecia kolejni prezydenci w zmagali się z katastrofalnym stanem gospodarki i szalejącą inflacją.

Zabudowa kolonialna w mieście Salvador

Ciekawe miejsca w Brazylii

Podróżowanie po Brazylii nie daje się porównać z niczym. Znajdziesz tu wszystko, o czym marzy nawet najbardziej doświadczony podróżnik.  Czas spędzony na ciekawostkach przyrodniczych, atrakcjach kulturalnych, nocnym życiu Brazylii czy też odpoczynku na plaży - wszystko będzie na pewno trafione. Magia, jedzenie, bogactwo tropikalnych zapachów i ogólny klimat sprawiają, że Brazylia ma światową sławę najciekawszego kierunku podróży. Rio de Janeiro postrzegane jest jako najpiękniejsza metropolia świata, o czym przekonasz się, gdy ujrzysz widok miasta z zazielenionej góry Corcovado, nad którą góruję sławny pomnik Chrystusa.

To piękne Rio de Janeiro

Kolejną światowej sławy atrakcją Rio jest plaża Copacabana, na której odbywają się treningi piłki przed kolejnymi Mistrzostwami Świata, a modelki prezentują trendy mody bikini. Wśród atrakcyjnych miast Brazylii wymienić należy czarujący Salvador, w którego charakterze wyraźnie wyróżnia się afrykańska kultura dawnych niewolników, bo w żyłach 80% ludności płynie afrykańska krew. Kobiety i mężczyźni z lekkością poruszają się po ulicach handlowych z ciężkimi koszami umieszczonymi na głowach. Pastelowa kolonialna zabudowa sławnej dzielnicy Salvadoru, Pelourinho i jej wąskie, brukowane uliczki, należy do spuścizny światowego dziedzictwa UNESCO.

Copacabana – prawdopodobnie najsławniejsza plaża świata

Każda wycieczka do Brazylii powinna uwzględniać w programie spotkanie z naturą, szczególnie, że tu znajdują się dwa z najbardziej imponujących przyrodniczo obszarów - Pantanal i Amazonas. Wielkie bagna Pantanal nie mają sobie równych pod względem ciekawostek i różnorodności fauny. Ten niezwykły obszar upodobały sobie stada ptaków, w jego wodach żyją kajmany, kapibary wielkie i wiele innych gatunków.

Las deszczowy Amazonii można podziwiać podczas wycieczki łodzią po szerokich wodach Amazonki. W rzece można wędkować na piranie, a jednocześnie cieszyć się pięknem otoczenia. Transport rzeczny jest najlepszą drogą dotarcia do serca dzikiej przyrody i odkrywania niezwykłych osad w środku dżungli.  Kolejną atrakcją w programie może być wycieczka do wodospadów Foz do Iguaçu, zaliczanych do jednych z największych na świecie, a jego widok zapiera dech w piersiach większości odwiedzających. Foz do Iguaçu położony jest na granicy Brazylii, Argentyny i Paragwaju. Jego szerokość mierzy 3 km, więc wrażenie tej naturalnej formacji przyrodniczej jest imponujące.

Zachód słońca nad Amazonią

Z Rio de Janeiro do Buenos Aires

Niezapomniana wyprawa przez 3 fantastyczne kraje Ameryki Południowej – Argentynę, Brazylię i Urugwaj

  • 4 terminy
  • 13 dni
  • Od 17 998,–
od Warszawa
Udostępnij