Wybierz się w podróż do Argentyny

Argentyna to rozległy kraj, który sięga lasów tropikalnych na północy, przez Pampę, aż po południową strefę polarną. Ludność Argentyny jest różnorodna, bo stanowią ją imigranci z całego świata, ale przyroda jest tu jeszcze bardziej urozmaicona. Nad bogaty środowiskiem naturalnym wznoszą się najwyższe pasma Andów i kontynentu, ze szczytem Aconcagua, spadają kaskadami wody wodospadu Iguazú, a dziewiczy obszar ośnieżonych szczytów, krystalicznie czystych jezior i fiordów to Ziemia Ognista. Argentyna kojarzona jest z przyrodą, tangiem, piłką nożną i krwistym stekiem.

Ludność 43 mln
Stolica Buenos Aires
Język Hiszpański
Słońce Majowe na fladze upamiętnia wydarzenia z czasów rewolucji majowej, w wyniku której kraj uzyskał niepodległość.
Ciekawostki
Styl tanga argentyńskiego powstał w Buenos Aires. Tango szybko trafiło do innych krajów i szybko stało się jednym z najbardziej popularnych stylów tańca.
Argentyna swoją nazwę zawdzięcza łacińskiemu argentum (srebro).

Geografia Argentyny

Argentyna leży na kontynencie południowoamerykańskim, na jego wschodniej i południowej części i jest drugim pod względem wielkości krajem tego kontynentu. Graniczy z Chile, Boliwią, Paragwajem, Brazylią i Urugwajem. Jej linia brzegowa wychodzi na południową część Atlantyku. Geografia i klimat tego kraju są bardzo zróżnicowane. Kraj można podzielić na 4 krainy geograficzne. Łańcuch Andów na granicy z Chile, Grand Chaco „kraina łowów” czyli sporny obszar na północy, graniczący z Boliwią, Pampas w centralnej strefie kraju i Patagonia na południu.  Andy rozciągają się na długości 3,9 tys. km zachodniej granicy Argentyny z Chile. Tutaj jest najwyższa góra Ameryki Południowej, wulkan Aconcagua o wysokości prawie 7 000 m. W całym obszarze Andów argentyńskich występują wulkany, a teren jest czynny sejsmicznie. Kraina Grand Chaco jest równiną porośniętą roślinnością sawannową i bagienną.
Argentyna jest poważnym eksporterem wina - roczny eksport przekracza 100 mln litrów
W północnej części rzeka Argentyny Paragwaj zbliża się do Boliwii a Parana do Brazylii. Ich dorzecza żłobią głębokie wąwozy w płaskowyżach, tworzą potężne wodospady, takie jak największy Iguazú. W regionie Pampy występuje wiele rzek i niezalesionych równin, a na wielkim obszarze wypasa się sławne argentyńskie bydło rogate. Patagonia to to miejscami pofałdowany płaskowyż, poprzecinany głębokimi wąwozami.

Ludność Argentyny

Główna populacja 43 milionowej Argentyny jest pochodzenia europejskiego. Większość imigrantów przybyła w czasie hiszpańskiego kolonializmu, a część z Włoch i Europy Północnej. Niewielki procent stanowią Metysi, a jeszcze mniej ludności stanowią potomkowie Indian. Największe miasta i najbardziej zaludniony obszar to równina Pampa na północnym wschodzie.  Pampa bardzo się zmieniła od XIX w. Niegdyś była nieprzejezdna. Dzisiaj jest ogromną łąką, służącą największej produkcji bydła i uprawom kukurydzy. Argentyna jest największym na świecie producentem mięsa i trzecim pod względem wielkości producentem wina. Winorośl uprawiana jest głównie na sztucznie nawadnianych obszarach na zachodnich, u podnóża Andów.
Początki stylu tanga argentyńskiego sięgają końca XVIII wieku

Historia Argentyny

Argentyna jest krajem katolickim. Katolicyzm przybył tutaj wraz z Hiszpanami w 1516 r. Pierwszym odkryciem Hiszpanów na tej ziemi było prawie 300 000 Indian i niebywałe ilości srebra. Bogactwo srebra (łac. argentum) przyczyniło się do nadania temu regionowi nazwy, a Hiszpanom motywacji do założenia tu kolonii. Rdzenni Indianie wbrew oczekiwaniom, nie dali się wykorzystać jako tania siła robocza dla gauchos w ich haciendas, a w ciągu pierwszych 200 lat kolonizacji  Argentyna jawiła się jako mało istotna prowincja, wyodrębniona z Wicekrólestwa Peru.
Dzielnica Recoleta w Buenos Aires jest niezwykle bogata w architekturę kolonialną
Argentyna uzyskała niezależność od Hiszpanii w 1816 r., a kilkadziesiąt lat później rozwinęło się tu rolnictwo, przyczyniając się do rozkwitu gospodarczego. Szybko Argentyna urosła do jednego z 10 najbogatszych krajów świata. Sławny prezydent Juan Perón szybko wprowadził dyktaturę. Będąc Ministrem Pracy organizował system pracy, tworzył państwo opiekuńcze i korporacjonizm. Miał ogromne poparcie społeczne, a jego żona Evita była równie popularna. Po śmierci związki zawodowe domagały się od papieża beatyfikacji Evity. Perón został jednak obalony w zamachu stanu przez zbrojny ruch partyzancki, który rządził Argentyną. Takie zamachy stanu miały miejsce wielokrotnie między1958 a 1983 r. Szczególne represje dotknęły ludność pod koniec wojskowej dyktatury Maldonado, gdy „zaginęło” 30 tys. osób.
Casa Rosada (z hiszp. "Różowy dom"), oficjalna siedziba prezydenta Argentyny

Podróżowanie po Argentynie

W Argentynie jest co oglądać. Jest to kraj bogaty kulturowo i przyrodniczo, w którym każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Buenos Aires jest miastem o międzynarodowym charakterze. Mówi się o nim „Paryż Ameryki Południowej”, bo jak w paryskim wydaniu są tu szerokie bulwary, dostojne pałace, wąskie uliczki, eleganckie butiki i zielone parki.  Z kolei miłośnicy wina powinni odwiedzić niezwykle urocze miasto Mendoza, którego początki sięgają XVI w.  Wokół Mendozy rozciągają się winnice, otoczone sadami owocowymi, alejkami wysadzonymi topolami, a w tle rozciągają się dostojne Andy. Masz ochotę na wakacyjne urozmaicenie? Spędź je w kraju sukcesu ekonomicznego, gdzie również będzie wiele okazji do degustacji wina.
Przyjedź do Mendozy i skosztuj wyjątkowych win
Większość wycieczek do Argentyny w programie uwzględnia słynny wodospad Cataratas del Iguazú na granicy Argentyny z Paragwajem i Brazylią. To imponujące zjawisko naturalne, w którym przepływ wody jest największy na świecie. Szerokość kaskad tworzących wodospad ma ponad 3,2 km, a woda spada z bazaltowych klifów płaskowyżu Parana. W okolicy kaskad zaprojektowana jest sieć ścieżek, po których spacer zapewnia niezwykłe doświadczenie lasu deszczowego strefy podzwrotnikowej. Las otaczający wodospad zamieszkują tukany, papugi i tapiry.
Imponujący widok na wodospad Iguazú
Zupełnie odmienna sceneria wyjawia się na południowym krańcu Argentyny - na Ziemi Ognistej. Położone tu miasto Ushuaia uchodzi za najdalej na południe wysunięte miasto na świecie. Otacza jest przyroda przypominająca północne krańce Norwegii - ośnieżone szczyty gór, których strome zbocza wpadają wprost do mroźnych wód oceanu. Obok Ushuaia znajduje się Park Narodowy Ziemi Ognistej. Są tu krajobrazy lodowcowe, górzyste z głębokimi dolinami wypełnionymi rzekami i jeziorami, a okolica atrakcyjna do obserwacji ptaków. Tierra del Fuego może być zachętą do dalszej eksploracji mroźnego krajobrazu, a stąd możesz wybrać się na Antarktydę. Półwysep antarktyczny leży o ponad dzień drogi od południowego krańca Argentyny, a wiele statków wyczeczkowych wyrusza w tamtym kierunku z Ushuaia.
Taka piękna jest środkowa Argentyna

Argentyna­wycieczki

 • Wielki rejs na Antarktydę - Siódmy Kontynent

  Prawdziwa ekspedycja morska najnowszym statkiem Albatrosa, Ocean Albatros - 15 dni z polskim pilotem (dla grup powyżej 15 osób)

  4,3
  • 2 terminy
  • 15 dni
  • Od 44 998,–
  od Warszawa
 • Z Rio de Janeiro do Buenos Aires

  Niezapomniana wyprawa przez 3 fantastyczne kraje Ameryki Południowej – Argentynę, Brazylię i Urugwaj

  • 4 terminy
  • 13 dni
  • Od 17 998,–
  od Warszawa
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
Tel. +48 (22) 128 48 81
i dowiedz się więcej

Udostępnij