Informacje o Japonii

Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji, przydatnych przed podróżą do Japonii.
 • Język japoński
 • Stolica Tokio
 • Ludność 127 mln
 • Religia buddyzm
 • Waluta jen
 • Powierzchnia 377.915 km2

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Różnica czasu w stosunku do strefy środkowoeuropejskiej zależy od tego, czy mamy w Europie czas letni, czy zimowy.

Czas letni + 7 godzin
Czas zimowy + 8 godzin

 

Transport w Japonii

Autobus
Standard autobusów kursujących w Japonii jest równie wysoki jak w Europie. Nasze biuro wybrało autobusy o standardzie najwyższym z dostępnych i wyposażone w klimatyzację. We wszystkich autobusach obowiązuje całkowity zakaz palenia.

Samolot
Na dalekich trasach przeloty organizowane w ramach naszych wycieczek objazdowych w Japonii odbywają się liniami krajowymi. Z przelotów korzystają np. osoby chcące przedłużyć pobyt w Japonii. Wszystkich informacji praktycznych związanych z podróżą udziela pilot wycieczki. We wszystkich samolotach obowiązuje całkowity zakaz palenia. W bagażu podręcznym wnoszonym na pokład samolotu nie mogą znajdować się płyny (napoje, perfumy i podobne towary).

Pociąg
Na długich trasach przejazdy odbywają się szybkimi pociągami Shinkansen. Wszystkie pociągi Shinkansen są klimatyzowane i wygodnie urządzone, z odpowiednią liczbą miejsca do siedzenia i na nogi, a fotele można ustawić zgodnie z kierunkiem jazdy. Najnowszy pociąg jest wyposażony w specjalne kabiny dla palaczy. W pozostałej części pociągu obowiązuje zakaz palenia.

Ceny
Kupując posiłki poza pakietem oferowanym w cenie wycieczki, należy przeznaczyć około 75 PLN na śniadanie i około 110 PLN na obiad. Z naszego doświadczenia wynika, że na każdy dzień pobytu warto przeznaczyć ok. 30 PLN kieszonkowego. Kupując napoje i inne artykuły, warto doliczyć dodatkowe 50-70 PLN na każdy dzień pobytu na osobę. Za tę kwotę kupimy napoje, pocztówki, znaczki, lody i inne drobne artykuły codziennego użytku. Aby kupić pamiątki, warto zaopatrzyć się w nieco większą kwotę.
Napiwki
W Japonii nie ma zwyczaju dawania napiwków. W niektórych restauracjach płaci się dodatkowo „stołowe” wynoszące do 10% całkowitej wartości rachunku. Przy okazji wizyty o charakterze biznesowym lub urzędowym mile widzianym gestem jest wręczenie ładnie zapakowanego upominku, najlepiej typowo polskiego.
Waluta i karty kredytowe

Obowiązującą walutą jest jen japoński (JPY), emitowany w banknotach o nominałach 1, 5, 10, 20, 50 i 100 jenów. W obiegu znajdują się też monety, ale używa się ich głównie do wydawania reszty w środkach komunikacji miejskiej.

Kurs wymiany jena japońskiego i polskiego złotego (dane z lipca 2017 r.):
1 PLN = 30,60 JPY,
100 JPY = 3,26 PLN

Karty kredytowe (Visa, Mastercard, Amex i Diners) są honorowane w większym stopniu niż wcześniej, pomimo że nadal nie są tak powszechne jak w krajach zachodnich. Warto więc wymienić złotówki na jeny przed przyjazdem. Decydując się na wybranie gotówki z bankomatu (ATM), warto unikać banków, ponieważ większość z nich nie przyjmuje kart zagranicznych. W zamian można skorzystać z automatów w sklepach 7-Eleven, znajdujących się praktycznie na każdym rogu ulicy.

Elektryczność
Napięcie w gniazdkach elektrycznych w Japonii wynosi 100 V – Japonia jest pod tym względem jedynym krajem na świecie. Gniazdka mają dwa płaskie wtyki. W niektórych łazienkach hotelowych można znaleźć gniazdka z dwoma okrągłymi wtykami. Zalecamy przywiezienie ze sobą przejściówki, aby móc korzystać z własnych urządzeń elektronicznych.
Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Japonii to +81. Sieć telefoniczna i komunikacyjna w Japonii ma dużą prędkość, co oznacza, że łatwiej i taniej jest uzyskać połączenie telefoniczne, także przez sieć komórkową. W Japonii można korzystać z zagranicznych telefonów komórkowych, lecz stawki i zasięg sieci mogą być różne u różnych operatorów. Można także kupić tzw. kartę telefoniczną IP dla połączeń międzynarodowych, których koszt wynosi 1,5- 3 PLN/min.

W wielu miejscach w Japonii znajdują się kawiarenki internetowe, przy czym uczestnicy naszych wycieczek mają zazwyczaj dość mało czasu na pobyt w tego typu miejscach, z wyjątkiem dni wolnych od zwiedzania lub po skończonym programie. Większość dużych hoteli oferuje komputery z dostępem do Internetu, przy czym ceny są stosunkowo wysokie (ok. 30 PLN za godzinę).

Hotele, z których korzystamy podczas naszych wycieczek, w większości świadczą usługi wysyłania korespondencji. Znaczki pocztowe są sprzedawane w ulicznych kioskach, a także w hotelowym lobby.

Warunki higieniczne

W Japonii higiena jest na wysokim poziomie, równym co najmniej z europejskim. Standard czystości w restauracjach jest wysoki. Goście zawsze mają na stołach do dyspozycji czyste lub jednorazowe pałeczki.

Woda w Japonii jest czysta, ale może niekiedy mieć silniejszy niż w Europie posmak chloru. Inny rodzaj bakterii może jednak powodować dolegliwości żołądkowe. Napoje bezalkoholowe, woda mineralna i piwo są powszechnie dostępne i można je kupić również po zamknięciu sklepów w jednym z licznych automatów z napojami. Podobnie jak gorącą kawę. 

Hotele i większe restauracje dysponują nowoczesnym zapleczem sanitarnym, lecz w mniejszych lokalach można się spotkać z brakiem papieru toaletowego oraz niższym standardem toalet miejskich. Poza miastami można się spotkać z toaletami opisywanymi jako „dziura w ziemi”. Przed podróżą warto spakować rolkę papieru toaletowego lub paczkę nawilżonych chusteczek, ewentualnie żel do dezynfekcji (dostępny w aptekach), na wypadek braku możliwości przemycia rąk

Palenie
Zabronione jest palenie na pokładzie samolotu i w środkach transportu, przy czym w pociągach bywają wyznaczone miejsca, w których palenie jest dozwolone. Ponadto całkowity zakaz palenia może także obowiązywać w niektórych obiektach turystycznych.
Kultura i obyczaje

W Japonii dużym nietaktem jest reagowanie oburzeniem i strofowanie. Należy zachowywać się uprzejmie, aby „nie stracić twarzy”. Ewentualne problemy rozwiązuje się poprzez życzliwe rozmowy. Uprzejmość w Japonii jest cnotą, więc udając się na zakupy lub do restauracji, należy pamiętać o słowach powitania, podziękowania i pożegnania. Poziom obsługi w miejscach publicznych jest wprawdzie wysoki, ale mogą zdarzyć się nieporozumienia wynikające z różnic kulturowych bądź językowych. Podobnie jak w wielu innych miejscach na świecie, tego typu niezręczne sytuacje najlepiej rozwiązać uśmiechem. Jeden uśmiech rodzi następny. Japończycy w większości są przyjaźni, uprzejmi i uczynni. Wielu bywa nieśmiałych, lecz gdy zajdzie potrzeba, chętnie służą pomocą.

W domach prywatnych należy zawsze zdjąć buty. Również po matach tatami (tradycyjne maty podłogowe ze słomy ryżowej) nie wolno chodzić w obuwiu. Maty tatami mogą znajdować się, przykładowo, w restauracjach urządzonych w sposób tradycyjny, z niskimi stolikami i miejscami do siedzenia bezpośrednio na podłodze. W zamian można otrzymać do założenia parę specjalnych „domowych” pantofli.

Japończycy mają zwyczaj jeść pałeczkami, co wiąże się z określoną etykietą, którą warto sobie dobrze przyswoić. Kiedy przerywamy lub kończymy jedzenie, pałeczki należy odłożyć na specjalną podpórkę, brzeg talerza lub miseczki. Pozostawienie pałeczek w jedzeniu będzie wyrazem nieuprzejmości. Nie należy ssać pałeczek ani nabijać na nie kawałków jedzenia. Jedzenie należy chwytać między pałeczkami. Technikę jedzenia pałeczkami można opanować bardzo szybko, a japońskie potrawy są do tego stworzone: ryż jest kleisty i dlatego łatwy do uchwycenia, a warzywa, ryby i mięso są najczęściej krojone na małe kawałki na jeden kęs. Warto dać sobie szansę, natomiast i tak w większości lokali gastronomicznych personel chętne poda tradycyjne sztućce.

W Japonii typowy biznesowy ubiór męski to ciemny garnitur, a damski – ciemny kostium. Turystom Japonia pozwala na równie swobodny ubiór co inne kraje, więc nie ma potrzeby zabierać ze sobą sukni wieczorowych i garniturów. Na naszych wycieczkach lubimy spędzać czas dość aktywnie, zalecamy więc odzież praktyczną i wygodną. Szorty można nosić prawie wszędzie.  W przeciwieństwie do innych krajów azjatyckich w Japonii nie trzeba zwracać szczególnej uwagi na strój w miejscach religijnych. Nie obowiązują także specjalne zasady dotyczące ubiorów kobiecych.

Japonia wycieczki

 • Japonia z Albatrosem

  Poznaj największe atrakcje Japonii od nowoczesnego Tokio do przesiąkniętego tradycją uroczego Kioto, poruszając się najszybszym pociągiem świata – Shinkansen.

  4,6
  • 28-04-2023
  • 12 dni
  • 15 998,–
  od Warszawa
 • Gejsze, szoguni i samuraje

  Duchowy mistycyzm, górskie krajobrazy, wspaniałe ogrody, artyści mangi, drapacze chmur, neony oraz wielkie katastrofy - poznaj z nami wszystkie oblicza Japonii!

  • 10-03-2023
  • 15 dni
  • 16 998,–
  od Warszawa
 • Japonia i Korea Południowa – azjatyckie tygrysy

  Wpaniała podróż do Seulu, Kioto oraz Tokio, gdzie nowoczesność, tradycja, piękna przyroda i urokliwe świątynie tworzą niepowtarzalną mieszankę kulturową

  4,4
  • 12-03-2023
  • 15 dni
  • 19 998,–
  od Warszawa