Informacje o Szkocji

Poniżej możesz przeczytać szereg praktycznych informacji związanych z Twoją podróżą do Szkocji. Przeczytaj m.in. o walucie, transporcie i kulturze.
  • Ilość mieszkańców 5,5 mln.
  • Stolica Edynburg
  • Język angielski, szkocki i gaelicki szkocki
  • Religia w większości protestanci, głównie anglikanie
  • Waluta funt brytyjski (GBP)
  • Powierzchnia 78.782 km2

Warto wiedzieć

Różnica czasu

-1 godzina

Transport w Szkocji

Autobusy w Szkocji mają dobry standard i na ogół są klimatyzowane.

Ceny

Ceny w Szkocji można porównać do cen w Anglii, które należą do jednych z droższych w Europie. Ceny w Edynburgu są nieco wyższe, niż w pozostałej części Szkocji.

Waluta i płatność kartami kredytowymi

Walutą w Szkocji jest funt brytyjski (GBP), ale tamtejsze banknoty różnią się od angielskich. W większości miast są bankomaty i można korzystać z kart płatniczych, takich jak Visa i MasterCard.

Jeśli pod koniec podróży pozostaną Państwu banknoty w szkockiej wersji funta, zalecamy wymianę ich na angielską wersję funta brytyjskiego, gdyż łatwiej będzie ją wymienić po powrocie do kraju.

Napiwki

W Szkocji powszechnym jest dawanie napiwków. W restauracjach i kawiarniach zwyczajowo zaokrągla się kwotę w górę około 10%. W wielu  pubach organizowane są koncerty z muzyką na żywo i dobrą praktyką jest dokonywanie datków na poczet artystów.

Gniazda elektryczne

W Szkocji obowiązują gniazda elektryczne z napięciem 240V więc trzeba zabrać ze sobą adapter.
 

Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy Szkocji to +44. Skontaktuj się ze swoim operatorem komórkowym w sprawie zasięgu i cen połączeń, transmisji danych i mobilnego dostępu do Internetu w Szkocji.

W Szkocji jest wiele kafejek internetowych z bezprzewodowym dostępem do Internetu.

Palenie

W Szkocji palenie jest zabronione we wszystkich miejscach publicznych.

Kultura na Wyspach

W Szkocji uprzejmość jest ważniejsza niż wszystko inne a słowo „proszę” jest zakorzenioną częścią tamtejszej kultury. Dotyczy to także innych zwrotów grzecznościowych.