Irlandia

Poniżej zamieściliśmy praktyczne informacje.
  • Język irlandzki, angielski
  • Stolica Dublin
  • Ludność 4, 9 mln
  • Religia katolicyzm
  • Waluta euro
  • Powierzchnia 70 273 km2

Warto wiedzieć

Czas

Różnica czasu w  Irlandii w stosunku do czasu polskiego wynosi:

czas letni: +1h

czas zimowy: -1h

Transport
W Irlandii transport publiczny (autobusowy i kolejowy) jest bardzo dobrze zorganizowany.
Ceny
Ceny w Irlandii są wyższe niż w Polsce.
Waluta i karty kredytowe
Walutą Irlandii jest euro (EUR). Prawie wszędzie w Irlandii można posługiwać się kartami Visa, MasterCard, Diners czy American Express. W większych miastach są bankomaty, z których można wybrać gotówkę.
Napiwki

W Irlandii przyjęło się dawanie zwyczajowych napiwków w branży turystycznej. Zazwyczaj turyści dają napiwki kierowcom, lokalnym przewodnikom, obsłudze hotelowej itp. W praktyce wygląda to tak, że pilot wycieczki zbiera napiwki od wszystkich uczestników i przekazuje je odpowiednim osobom. W opisie wybranej wycieczki znajdziesz nasze sugestie dotyczące napiwków dla kierowców i lokalnych przewodników.

Pragniemy jednak podkreślić, że napiwki, choć zwyczajowo przyjęte, są kwestią indywidualną i dobrowolną!

W niektórych barach, kawiarniach i klubach nocnych oraz w restauracjach i hotelach do podanych cen doliczane jest 10-15 % za obsługę. Kwota ta jest doliczona do rachunku. Przyjęte jest jednak zostawianie kelnerowi dodatkowego napiwku w wysokości 5% łącznej kwoty rachunku. W opisie wybranej wycieczki znajdziesz nasze sugestie dotyczące napiwków dla kierowców i lokalnych przewodników.

Elektryczność
W Irlandii napięcie elektryczne w gniazdkach wynosi 220 V, a gniazdka są takie jak w Anglii, należy więc zabrać przejściówkę.
Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy dla Irlandii to +353. W krajach UE oraz Norwegii, Islandii i Lichtensteinu obowiązuje zasada Roam Like At Home, co oznacza, że ceny za połączenia wykonywane w roamingu są takie jak ceny, które operatorzy zapewniają na terenie kraju. Prosimy o zwrócenie uwagi, iż w ramach zasady RLAH operator ma możliwość wprowadzenia limitów w przypadku usługi dostępu do Internetu. Dlatego przed wyjazdem zalecamy sprawdzenie co zawiera Państwa umowa kontaktując się z operatorem sieci komórkowej. Dodatkowe informacje znajdziecie Państwo na: https://cik.uke.gov.pl/uslugi-teleko/pytania-i-odpowiedzi/roaming-i-sieci-satelitarne-faq/

Kultura i obyczaje
Przed wejściem do obiektów sakralnych pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego ubioru.
Palenie
 Zabronione jest palenie we wszystkich środkach transportu. W miejscach publicznych obowiązuje całkowity zakaz palenia poza strefami wyznaczonymi specjalnie do tego celu.

Irlandia – zielona wyspa Celtów

Niezwykła wyprawa, podczas której odkryjemy wspaniałe zabytki i cuda natury, poznamy sympatycznych mieszkańców, skosztujemy piwa Guinness i najlepszej whiskey.

4,4
  • 15-05-2024
  • 8 dni
  • 7 798,–
od Warszawa