Wybierz się w podróż do Islandii

Islandia zachęca jej odwiedzenia. To co zachwyca turystów to Reykjavik i zachwycające zjawiska przyrodnicze. Gorące źródła wyrzucają ku niebu wrzącą wodę i parę. W wodach terytorialnych Islandii żyją foki, delfiny, orki oceaniczne i płetwale błękitne. Możliwe, że właśnie to przepiękne otoczenie jest głównym źródłem inspiracji i rozwoju wielkich artystów islandzkich. Wśród czołowych pisarzy, fotografików czy muzyków na europejskiej scenie kulturalnej wyróżniają się właśnie mieszkańcy tej wulkanicznej wyspy.

Ludność 332.000
Stolica Rejkiawik
Język Islandzki
Obecny kształt flagi obowiązuje od 1944 r., kiedy Islandia uzyskała pełną niezależność od Danii.
Ciekawostki

Islandia ma najstarszy parlament świata. Althing po raz pierwszy zebrał się na polach Þingvellir w 930 r. Jego obrady przeniesiono z czasem do Reykjaviku, gdzie mieści się budynek parlamentu Alþingishúsið.

Na Islandii nie ma służby wojskowej. Islandczycy, którzy interesują się siłami zbrojnymi, mogą szkolić się w Norwegii.

Błękitna Laguna

Zapach siarki miesza się z czystym, ostrym powietrzem, a para osiada jak czapka na głowach kuracjuszy, wypoczywających w turkusowo błękitnych wodach basenów termalnych. Historia Blue Lagoon sięga początków budowy pobliskiej elektrowni geotermalnej. Wody powstałego sztucznego jeziora mają temperaturę 35-40 stopni C, co przyciągają tłumy chętnych, gotowych przeżyć błogie chwile relaksu w spa. Kąpieliska stanowiły również niezwykłe tło szczególnych wydarzeń. Są na przykład do dzisiaj kulisami wielkiej sceny muzycznej Iceland Airwaves - festiwalu odbywającego się każdego roku w październiku, a jego mottem jest promocja wschodzących islandzkich gwiazd muzyki.

Rejkiawik

Kluby i sceny muzyczne stolicy Islandii, Reykjaviku, dokonują transformacji swoich lokali w sceny jednego wielkiego festiwalu. Miasto ostatnimi czasy, pomimo przecież niewielkiego rozmiaru, bo na stałe żyje tu 183 tys. mieszkańców (nieco więcej niż połowa ludności całej Islandii), przeszło dynamiczny rozwój i stało się centrum kultury i kuźni talentów sztuki i literatury, a w szczególności muzyki. Pozytywny i oszałamiający wpływ na dostrzeżenie tego miejsca jako międzynarodowej sceny muzycznej miał sukces nie tylko wokalistki Bjørk, ale również innych znanych zespołów, np. Sigur Ros, któremu nieźle się wiedzie. Reykjavik to rzecz jasna nie tylko muzyka.  Znajdziesz tu pływalnie na otwartym powietrzu, baseny termalne, muzeum rzeźby Einara Jonssona, Dom Kultury z wystawą dziedzictwa narodowego - zbiorami starodruków i rękopisów, które miały przemożny wpływ na historię i tożsamość narodową Islandczyków.

Rejkiawik

Walory przyrodnicze Islandii

W bezpośrednim otoczeniu Reykjaviku należy oczekiwać niezwykłych wrażeń na łonie natury. Zobacz „Złoty Krąg”, którego najbardziej znanymi atrakcjami są obszary Geysir, Gullfoss oraz Thingvellir. W malowniczej dolinie Thingvellir znajduje się największe jezioro Islandii - Thingvallavatn, a widok na jego taflę możesz podziwiać stojąc na brzegu góry wulkanicznej. Okolice gejzerów Strokkur i Geysir to skupisko licznych źródeł termalnych, z których już w XIV w. tryskała ku niebu wrząca woda i para. Gullfoss to imponujące „złote wodospady”, których spadająca kaskadami z wysokości 32 m spieniona woda wbija się w kanion o 70 m głębokości i 2,5 km szerokości. Kto ma ochotę na skok adrenaliny, może skorzystać ze sposobności i wybrać się na rafting rzeką Hvítá - dość ciekawy sposób na bardzo bliskie obcowanie z naturą.

Wodospad Godafoss

Nie pożałujesz decyzji, jeśli wybierzesz się na półwysep Snæfellsnes, którego główną atrakcją jest wulkan Snæfellsjökull z lodowcem na szczycie. W tej okolicy można wybrać się na konną przejażdżkę wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego. Zobacz również fiordy Vestfirðir, z których można sięgnąć okiem w kierunku Grenlandii, położonej tylko 300 km stąd. Zachwyć się regionem Nordland z potężnym wodospadem Dentifoss, barwnymi formacjami gorącego błota i gigantycznymi stadami ptaków. Linię brzegową zamieszkują wielkie kolonie ptaków ponad 280 różnych gatunków.  Pośród nich spotkasz największego z sokołów, białozora, który za duńskiego panowania był symbolem narodowym Islandii.

Wiele wspaniałych atrakcji jest również w regionie południowym - Suðurland i na archipelagu Vestmannaeyjar, w tym aktywne wulkany. Ze szczytu stożka wulkanicznego Hekla, której ostatnia aktywność odnotowana była w 2000 r., rozpościera się cudowny widok na lodowce, panoramę Oceanu Atlantyckiego i płaskie równiny Suðurlandu.

Wakacje na Islandii to pocztówkowe widoki, tryskające gejzery, gorące źródła, spienione wodospady, wulkany i kratery, a wycieczkę uatrakcyjniają nietypowe doznania kulinarne i składniki potraw, których nie spotkasz na co dzień na rodzimych stołach. Co powiesz na mewie jaja, mięso z rekina, potrawy wędzone dymem z owczego łajna albo na wybornego maskonura? Smacznego

Udostępnij