Wybierz się do Niemiec

Niemcy leżą po środku Europy i są jej sercem. Przez wieki odgrywały centralną rolę w historii tego kontynentu. Kraj ten miał też przeważający wpływ na historię Europy. Krajobraz dolin rzecznych, zamków, gór i zboczy porośniętych winoroślą jak z widokówki. W Niemczech znajdziemy zarówno urokliwe średniowieczne wioski jak i zachwycające, tętniące życiem miasta z bogatą ofertą turystyczną. Podczas zwiedzania kościołów, klasztorów i zabytków można poznać zawiłą historię tego regionu. Niemcy są imponujące w wielu wymiarach.

Ludność 80,7 mln
Stolica Berlin
Język Niemiecki
Niemiecka flaga narodowa została ustanowiona po I wojnie światowej, kiedy powstała Republika Weimarska
Ciekawostki
W Niemczech produkuje się ponad 100 rodzajów kiełbas.
Na terenie Niemiec jest ponad 400 ogrodów zoologicznych.

Piękno niemieckiej przyrody

Granice Niemiec rozciągają się od wybrzeży Morza Północnego i Morza Bałtyckiego na północy po łańcuch Alp na południu. Na północy dominuje krajobraz niziny ze wzgórzami morenowymi i glebami aluwialnymi. Centralne Niemcy przecinają średniej wysokości łańcuchy górskie, a w części południowej wznosi się potężne pasmo Alp. Przez kraj przepływa wiele rzek, z których największe to Dunaj, Ren i Łaba.
Klasztor w Weltenburgu zbudowano w zakolu Dunaju

Historia

Niemieckie państwo narodowe powstało w 1871 roku w Wersalu, gdzie utworzono zjednoczone Cesarstwo Niemieckie. Nazwą Świętego Cesarstwa Rzymskiego posługiwano się w odniesieniu do terytorium i idei tworu politycznego średniowiecznej Europy. W rezultacie upadku Cesarstwa i porażki Napoleona w 1815 roku w Europie nastąpiła zmiana granic. Niemcy stały się zjednoczonym państwem narodowym w 1871 roku. Epoka Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego przyniosła ogromny wzrost ekonomiczny dzięki industrializacji. Był to również czas wyrazu uczuć narodowych i rozkwitu militaryzmu. W wyniku obarczenia Niemiec za I wojnę światową w 1919 roku abdykował cesarz i powstała Republika Weimarska.
Korzenie najstarszej dzielnicy Miltenbergu sięgają XIII wieku
Dobrze prosperujące rządy koalicyjne wprowadziły porządek i zapanował spokój, ale wielki kryzys gospodarczy w 1930 roku utorował miejsce Adolfowi Hitlerowi i Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), która wykorzystała panujące nastroje i ogromne bezrobocie. Niedługo nastać miała ponura epoka w historii Europy, a głównym agresorem były Niemcy. Niemcy często określają rok 1945 jako Stunde Null „Godzinę zero”, która zapoczątkowała całkowity upadek kraju po II wojnie światowej. Niemcy zostały podzielone na dwa obszary – Republikę Federalną Niemiec (RFN) i Niemiecką Republikę Demokratyczną (NRD). Współcześnie Republika Federalna Niemiec, będąca kontynuacją powstałych w 1949 roku Niemiec Zachodnich, jest państwem federacyjnym składającym się z 16 landów. W 1990 roku NRD z pięcioma wschodnioniemieckimi landami przystąpiły do Republiki Federalnej Niemiec. Dzisiaj Niemcy są światową potęgą w dziedzinie kultury, ekonomii i polityki.
Pomnik upamiętniający jeden z najmroczniejszych rozdziałów w historii Europy

Berlin

Niewiele miast na świecie może konkurować z Berlinem w dziedzinie kultury. Ogromne, stare muzea zlokalizowane są na Wyspie Muzeów, przy Katedrze Berliner Dom i w pobliżu parku Lustgarten.

W Berlinie znajdziecie m.in. Stare Muzeum mieszczące olbrzymie zbiory sztuki niemieckiej i Muzeum Pergamońskie z niezliczonymi eksponatami sztuki starożytnej. Wszystkie te wspaniałości znajdują się nieopodal placu Aleksandra i Berlińskiej Wieży Telewizyjnej - znaku rozpoznawczego Berlina. Na szczycie budowli usytuowana jest obrotowa restauracja, z której znad talerza ze sznyclem można podziwiać panoramę miasta.

Katedra Berliner Dom, uszkodzona w 1944 roku, została oddana do użytku dopiero 50 lat później
Przejdź spacerem wzdłuż alei Unter den Linden, zobacz Bramę Brandenburską, która jest jednym z punktów oddzielających dawne NRD od Niemiec Zachodnich. Warte uwagi jest również Muzeum Żydowskie w Berlinie, którego projekt wykonał słynny architekt Daniel Liebeskind. Udane zakupy zrobisz w słynnym kompleksie Hackesche Höfe. Zobacz starą dzielnicę robotniczą Prenzlauer Berg, która przeszła rewitalizację i obecnie jest popularnym miejscem życia hipsterów. Można też wybrać się do bardziej „szlachetnej” części Zachodniego Berlina - dzielnicy Charlottenburg. Na ulicy Kurfürstendamm znajdują się niezliczone sklepy ekskluzywnych marek i luksusowy dom towarowy KaDeWe - Kaufhaus Des Westens.
Brama Brandenburska - symbol podziału Berlina

Kolonia

Kolonia jest dawnym miastem rzymskim, które obok Rzymu było prawdopodobnie jednym z największych miast Europy. Dawniej jego nazwa brzmiała Colonia Claudia Ara Agrippinensium. Kolonia została niemal zrównana z ziemią w trakcie nalotów podczas II wojny światowej, ale na szczęście ślady rzymskiej historii można jeszcze znaleźć w całym mieście.  W panoramie miasta dominuje katedra Kölner Dom. To imponujący przykład architektury gotyckiej. Świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najczęściej zwiedzanych zabytków w Niemczech. W Kolonii warto skosztować tutejszej kuchni, zrobić zakupy na Ehrenstrasse czy w olbrzymiej galerii Neumarkt-Galerie. Polecamy wizytę w położonej nad Renem dzielnicy Altstadt-Nord, która zaskakuje zaciszną atmosferą wąskich uliczek. Koniecznie wybierz jeden z wielu ogródków piwnych i spróbuj Kölsch - jasnego, lekkiego i przejrzystego piwa z nutą goryczki.
Dwie największe atrakcje Niemiec: Ren i katedra Kölner Dom

Niemcy­wycieczki

 • Rejs po Renie i kwitnące tulipany w Holandii

  Podziwiaj kwitnące tulipany w parku Keukenhof oraz zobacz najpiękniejsze holenderskie miasta podczas 6 wiosennych dni w Holandii

  4,1
  • 08-04-2025
  • 6 dni
  • 6 198,–
  od Warszawa
 • Rejs po Renie

  Niezapomniany rejs chronionym prawem UNESCO odcinkiem Renu, od gotyckiej katedry w Kolonii, przez Koblencję, Mannheim aż do Strasburga

  • 23-05-2025
  • 8 dni
  • 8 598,–
  od Warszawa
 • Rejs po pięknym, modrym Dunaju

  Rejs po Dunaju przez Dolinę Wachau, Wiedeń, Budapeszt i Bratysławę, śladami Monarchii Habsburgów i wspaniałej architektury jaką po sobie pozostawili.

  4,3
  • 3 terminy
  • 8 dni
  • Od 8 598,–
  od Warszawa
 • Rejs po Renie z pokazem „Ren w płomieniach”

  Niezapomniany rejs od gotyckiej katedry w Kolonii przez średniowieczne miasta i piękne krajobrazy wzdłuż Doliny Renu, chronionej prawem UNESCO.

  • 11-09-2024
  • 8 dni
  • 9 298,–
  od Warszawa
Udostępnij