Informacje Mołdawia

  • Liczba ludności 3,5 mln
  • Stolica Kiszyniów
  • Język mołdawski (tożsamy z rumuńskim)
  • Religia prawosławie
  • Waluta lej mołdawski (MDL)
  • Powierzchnia 33 846 km²

Warto wiedzieć

Różnica czasu

+1 godzina w stosunku do czasu polskiego

Transport

Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju, jednak ze względu na zły stan dróg, złe oznakowanie, a także nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez miejscowych kierowców, poruszanie się po drogach publicznych może być niebezpieczne. Między miastami działa sieć połączeń autobusowych i w mniejszym stopniu kolejowych. Sieć kolejowa jest bardzo słabo rozwinięta.

Najdogodniejszym środkiem komunikacji są mikrobusy (marszrutki). W dużych miastach dobrze działa sieć komunikacji trolejbusowej.

Ceny

Herbata: 28,25 MD (około 7,5zł), Woda mineralna duża: 8,15MD (2,2zł), Piwo: ceny od 0,50 € (od 2 zł w górę), Wino: od 1,5 € / 0,75 l (od 6,5zł za butelkę), Piwo "Baltica" 0,5l: 14,10 MD (4zł). Gdy zdecydujemy się na obiad w restauracji zapłacimy ok. 8-12 € - około 40zł. Jeśli jesteśmy miłośnikami fast foodów to za pizzę zapłacimy ok. 7 zł (od 1,7 €), frytki, ziemniaki:12-25MD (3,2-6,5 zł), Coca Cola kosztuje 8-12MD (2-3zł).       

Waluta i karty kredytowe

Korzystanie z kart kredytowych - w Mołdawii możliwości płacenia kartą kredytową są ograniczone, płatności dokonuje się głównie gotówką. Walutę należy wymieniać w licznych w Mołdawii kantorach. Większość z nich pracuje od 10.00 do 18.00. Niektóre, szczególnie w dużych miastach, pracują non stop. Różnice kursów walut pomiędzy kantorami bywają bardzo duże. Należy zwrócić uwagę na fakt, że niektóre z kantorów oferujących atrakcyjny na pierwszy rzut oka kurs wymiany, pobierają 2 - procentową prowizję. Kantory mogą odmówić wymiany waluty jeśli banknot jest w złym stanie lub lekko przedarty.

Napiwki

Jak wszędzie, napiwki są mile widziane, w restauracjach przyjmuje się napiwek na poziomie 10-15%. Chcąc dać napiwek personelowi sprzątającemu lub boyowi hotelowemu, w pierwszym przypadku można położyć 1-2euro na łóżku, w drugim 1euro za każdą wniesioną walizkę.

Eleltryczność

Napięcie sieciowe w gniazdkach 220 V.

Telefon i internet

Międzynarodowy kod kraju dla Mołdawii to +373. Zalecamy, aby koszt połączeń z telefonu komórkowego oraz koszt dostępu do internetu w telefonie sprawdzić u swojego operatora przed wyjazdem.

Kultura i obyczaje

W dzisiejszym świecie komercja i turystyka docierają wszędzie z wielkim pędem, zabijając autentyczność bardzo wielu miejsc. A właśnie w Mołdawii nadal jest inaczej – miejscowi nie spoglądają na przybyszy ze znudzeniem czy też nie kojarzą ich z potencjalnym źródłem zarobku. Spoglądają z zaciekawieniem, traktują jak równych sobie. W Mołdawii nie znajdziemy kramików z pamiątkami przy każdym co ciekawszym miejscu. Nie kupimy pocztówki czy magnesu w charakterystycznych punktach, ale za to spotkamy co innego – niesamowitą mołdawską gościnność ludzi, którzy bezinteresownie chcą dzielić się wszystkim, co mają.

Palenie

Obowiązuje zakaz palenia w wybranych miejscach publicznych.

Napoje i higiena

Wskazane jest picie wody butelkowanej oraz zalecane posiadanie przy sobie mokrych chusteczek oraz żelu do dezynfekcji rąk.