Informacje Serbia

Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji, przydatnych przed podróżą do Serbii
  • Język hiszpański
  • Stolica Belgrad
  • Indbyggere 7,2 mln.
  • Religia prawosławie
  • Waluta dinar serbski (RSD)
  • Powierzchnia 88 360 km²

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Nie ma różnicy czasu między Polską a Serbią.

Transport w Serbii

Belgrad ma dobrze rozwinięty system transportu publicznego. Po mieście kursują autobusy, trolejbusy i tramwaje. Obowiązuje jeden rodzaj biletu, który można kupić w kiosku lub u kierowcy (po wyższej cenie - 150 RSD). Bilety można wielokrotnie doładowywać wybraną kwotą w punktach oznaczonych napisem BusPlus.

Ceny

Ceny podstawowych produktów w Serbii są niższe niż w Polsce.

Obiad w restauracji w Belgradzie czy w Nowym Sadzie to koszt ok. 1000 RSD od osoby ( 35 zł ). W mniejszych miastach ceny są korzystniejsze: herbata 50 -100 RSD (1,75 zł), grzane wino 90 – 100 RSD (3,50 zł), pljeskavica w fast foodzie 200 RSD (7 zł), duże piwo 100-120 RSD (3,50 – 4,20 zł), pizza ok. 500-700 RSD (17,50 – 22 zł). Miłośnicy kawy za cappuccino zapłacą 138 RSD (5,30 zł) a za espresso 97 RSD (3,70 zł).

Waluta i karta kredytowa

Bankomaty można znaleźć niemal na każdym kroku w większych i mniejszych miastach. Nie ma żadnych problemów z wypłatą pieniędzy, trzeba jedynie liczyć się z koniecznością poniesienia często dość wysokich prowizji. Karty Visa i MasterCard są powszechnie akceptowane. Gotówka jest podstawowym środkiem płatniczym w Serbii. Warto posiadać przy sobie monety i banknoty o małych nominałach, ponieważ sprzedawcy często mają problem z wydaniem reszty.
Wymiana polskiej waluty na serbską w Polsce oraz serbskiej na polską w Serbii jest bardzo trudna, w związku z czym najlepiej wziąć ze sobą Euro. Z wymianą tej waluty nie ma najmniejszych problemów – akceptowana jest ona przez wszystkie kantory.

Napiwki

W restauracjach oraz w barach i taksówkach mile widziane napiwki w wysokości 10-15%.

Elektryczność

Napięcie sieciowe w gniazdkach w Serbii wynosi 220V.

Telefon i internet

Międzynarodowy kod kraju dla Serbii to +381. Zalecamy, aby koszt połączeń z telefonu komórkowego oraz koszt dostępu do internetu w telefonie sprawdzić u swojego operatora przed wyjazdem. W dużych miastach jest wiele kafejek internetowych.

Napoje i higiena

Wskazane jest picie wody butelkowanej oraz zalecane posiadanie przy sobie mokrych chusteczek oraz żelu do dezynfekcji rąk.

Palenie

Obowiązuje zakaz palenia w wybranych miejscach publicznych.

Kultura i obyczaje

Serbowie są nowoczesnymi, gościnnymi ludźmi i nie ma specjalnych wytycznych dotyczących ubioru i zachowania. Odwiedzając kościoły i klasztory, nie uważa się jednak za właściwe pokazywanie gołych rąk i nóg czy noszenie okrycia głowy.

Wielka Bałkańska Przygoda

Historyczna podróż przez 6 bałkańskich krajów dawnej Jugosławii od Serbii przez Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Czarnogórę i Kosowo aż do Macedonii Północnej

  • 20-09-2023
  • 12 dni
  • 7 998,–
od Warszawa