Informacje Albania

Zapoznaj się z praktycznymi informacjami dotyczącymi Albanii. Przeczytaj, między innymi, o walucie, napiwkach
  • Język Albański
  • Stolica Tirana
  • Ludność 3 mln
  • Religia Muzułmanie i albańscy prawosławni
  • Waluta Lek albański
  • Powierzchnia 27.400 km²

Warto wiedzieć

Zmiana czasu

Nie ma zmiany czasu, bo Albania leży w tej samej strefie czasowej co Polska.

Transport w Albanii

Biuro Albatros Travel korzysta z autokarów w najlepszym dostępnym standardzie, które zazwyczaj wyposażone są w klimatyzację.

Napiwki

W Albanii zwyczajowo zostawia się napiwek w wysokości 10-15% usługi, obsłudze restauracyjnej ale również kierowcom taksówek.

Waluta i karty kredytowe

W Albanii obowiązuje lek albański (ALL). Trudno jest kupić leka poza granicami Albanii, dlatego najlepiej zabierz ze sobą euro w gotówce, które możesz wymienić na miejscu.

W dużych miastach znajdziesz bankomaty. W większych hotelach, restauracjach i sklepach można płacić kartą Visa i MasterCard.

Elektryczność

Prąd w Albanii ma napięcie 230 V. Gniazdka są standardowego europejskiego typu.

Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Albanii to + 355. Sprawdź u swojego operatora zasięg sieci i ceny połączeń wychodzących i przychodzących, a także ceny za usługi dostępu do Internetu.

Większość hoteli w Albanii oferuje dostęp do Internetu, a w większych miastach są kawiarenki internetowe.

Woda pitna i warunki higieniczne

Hotele i większe restauracje dysponują nowoczesnym zapleczem sanitarnym. Standard w toaletach publicznych na terenach wiejskich może okazać się jednak dość prymitywny. Przed podróżą warto spakować rolkę papieru toaletowego lub paczkę mokrych chusteczek, ewentualnie żel do dezynfekcji. W taki sposób zabezpieczysz się przed ewentualnymi niespodziankami.

Nie należy pić wody z kranu. Do picia nadaje się woda butelkowana.

Kultura i obyczaje

Zwiedzanie kościołów wymaga odpowiedniego stroju. Nie są odpowiednie krótkie spodnie, spódniczki czy odkryte ramiona. Fotografowanie w miejscach religijnych jest zabronione. O inne kwestie zapytaj pilota wycieczki.

Palenie

W Albanii teoretycznie zabronione jest palenie w miejscach publicznych i w środkach transportu publicznego. Przepisy dotyczące palenia egzekwuje się przez nakładanie wysokich kar.