Wybierz się w podróż do Kambodży

W miastach Kambodży, będącej niegdyś pod panowaniem francuskich rządów kolonialnych w Indochinach, zachowały się najpiękniejsze domy z długimi podcieniami. Choć nie sposób nie dostrzec w nich piętna odciśniętego przez wyniszczające kraj wojny, stare kamienne mury nadal emanują dawną świetnością. Między budowlami z okresu kolonialnego drzemią starożytne świątynie, pagody i domy sprzed francuskiej ekspansji, tworząc wspaniały amalgamat nostalgii, historii i kultury.

Ludność 15,9 mln
Stolica Phnom Penh
Język khmerski
Na fladze Kambodży widnieje wizerunek świątyni Angkor Wat
Ciekawostki
Mimo że Kambodża nie jest bezpośrednio kojarzona z rejsami statkiem, jej piękne krajobrazy można podziwiać od strony wody, żeglując po rzece Mekong.
Język khmerski, urzędowy język Kambodży, ma najdłuższy alfabet na świecie, który składa się z 33 spółgłosek i 35 samogłosek.

Geografia Kambodży

Zasoby przyrodnicze Kambodży są podzielone przez dwa główne obszary wodne: potężną rzekę Mekong i jej deltę oraz jezioro Tonle Sap (znane również jako Wielkie Jezioro). Tonle Sap jest połączone z Mekongiem kanałem o długości 100 kilometrów. Gdy stan wody w rzece wzrasta w porze deszczowej, poziom wody w kanale podnosi się i wtłacza wody z rzeki wstecz do jeziora. W wyniku tego zjawiska każdego roku powierzchnia jeziora Tonle Sap wzrasta ponad dwukrotnie. Kambodża ma trzy duże obszary górskie: Górę Słonia i Góry Kardamonowe leżące w części południowo-zachodniej, Góry Dangkrek ciągnące się na północy wzdłuż granicy z Tajlandią oraz pogórze Eastern Highlands w części północno-wschodniej przy granicy z Wietnamem i Laosem. Większość ludności pracuje w rolnictwie i uprawia ryż, kukurydzę, paprykę i tytoń.

Historia Kambodży

Od VI do XIII wieku Królestwo Kambodży należało do imperium Khmerów. W 1955 roku, po 100 latach panowania kolonialnych Indochin Francuskich, Kambodża proklamowała niepodległość. Historycznie kraj ten jest prawdopodobnie najbardziej znany z okresu nacjonalistycznego reżimu Czerwonych Khmerów w latach 70. XX wieku. Ich destrukcyjne rządy zniszczyły praktycznie całe dziedzictwo kultury khmerskiej. W czasie podejmowanych przez Czerwonych Khmerów usilnych prób transformacji Kambodży w maoistowskie społeczeństwo agrarne unicestwiono wiele budynków, rzeźb, książek, instrumentów muzycznych i ludzi. Na szczęście, pomimo przekonania władz komunistycznych o konieczności zastąpienia religii wiarą w partię, oszczędzono imponującą świątynię Angkor Wat. Strategia Czerwonych Khmerów nigdy nie została zrealizowana, a obecnie prawie cała ludność Kambodży wyznaje szczególną formę buddyzmu, zbudowaną na hinduizmie i animizmie. Animizm to pogląd, zgodnie z którym zwierzęta, rośliny i przedmioty nieożywione mają duszę.

Atrakcje Kambodży

Wycieczka do Kambodży byłaby niekompletna bez zobaczenia Angkor Wat. Nie bez przyczyny. Ten monumentalny kompleks ruin był siedzibą władców dawnego imperium Khmerów i jest doskonałym przykładem wyjątkowej architektury khmerskiej. Nadgryzione zębem czasu mury są zdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny zarówno z historii, jak i życia codziennego potężnego królestwa. Otaczająca ruiny dżungla oplata kamienne mury niczym drapieżna roślina. Na niektórych nadal rosną pnącza pochodzące z XIX wieku. Świadectwem dramatycznej przeszłości Kambodży są tamtejsze Killing Fields (Pola śmierci), gdzie za czasów rządów Czerwonych Khmerów zabito i pochowano 17 tysięcy osób.
W planie wycieczki warto także uwzględnić stolicę Kambodży, Phnom Penh. W mieście znajdują się obiekty architektury z czasów francuskiej kolonizacji oraz jeden z nielicznych zabytków buddyjskich, które oparły się Czerwonym Khmerom, mianowicie Srebrna Pagoda. Podłoga pagody została wyłożona srebrnymi płytkami, a na niej zostały ustawione posągi siedzącego lub stojącego Buddy ze złota, srebra, diamentów i kryształów. Dobrą odskocznią od zwiedzania zabytków i obiektów religijnych jest Park Narodowy Bokor. Położony w malowniczym, zacienionym lesie park jest pełen pięknych wodospadów, dzikich tygrysów i słoni. Na terenie parku znajduje się także stara, opuszczona stacja górska z okresu francuskiej bytności w tym miejscu. Chodząc po Kambodży, należy pamiętać, aby wszędzie zachować najwyższą ostrożność, ponieważ miny z czasów Czerwonych Khmerów nadal stanowią zagrożenie. Nie należy więc zbaczać z wyznaczonych szlaków, nawet w tak popularnych miejscach jak Angkor Wat.

Kambodża wycieczki

 • Mistyczny Wschód: Tajlandia i Kambodża

  Fascynująca podróż przez Kambodżę i wschodnią Tajlandię, gdzie pośród wielu atrakcji jest zwiedzanie słynnego kompleksu Angkor Wat i relaks nad Zatoką Syjamską

  4,6
  • 29-01-2025
  • 15 dni
  • 11 998,–
  od Warszawa
 • Angkor - imperium w głębi dżungli

  Wycieczka śladami dziedzictwa kulturowego Khmerów przez Tajlandię, Kambodżę i Wietnam, zwiedzanie m.in. słynnego Angkor Wat oraz rejs rzeką Mekong

  4,8
  • 3 terminy
  • 15 dni
  • Od 12 998,–
  od Warszawa
 • Rejs po rzece Mekong

  Popłyń w niezapomniany rejs z Ho Chi Minh City w Wietnamie do Angkor Wat w Kambodży na pokładzie wygodnego statku rzecznego, a na koniec odwiedź jeszcze Bangkok

  4,8
  • 17-02-2025
  • 16 dni
  • 19 998,–
  od Warszawa
Udostępnij