Wybierz się w podróż na Malediwy

Klasyczny obraz egzotycznej tropikalnej wyspy staje się rzeczywistością na Malediwach: białe plaże, kołyszące się palmy, ciepła, turkusowobłęiktna woda, a w niej wielobarwne korale i egzotyczne ryby. W kraju, który składa się z 1200 wysepek, odwiedzający zajmują się naturalnie wszystkim, co ma jakiś związek z wodą. Kąpiele, nurkowanie z fajką i ze sprzętem, windsurfing, łowienie ryb a także najzwyklejsze plażowanie wypełniają czas na tych odległych, rajskich wyspach.

Ludność 392 000
Stolica Malé
Język Malediwski
Czerwony prostokąt symbolizuje bohaterstwo, a zielony wolność
Ciekawostki
Na Malediwach słońce grzeje nadzwyczaj mocno, warto więc pamiętać o zabraniu kremu z wysokim filtrem.
Malediwy są zamieszkane od 600 r p.n.e. Pierwsi mieszkańcy przybyli tu z Indii bądź ze Sri Lanki, i prawdopodobnie byli rybakami.

Geografia Malediwów

Mikropaństwo Malediwy składa się z 1200 koralowych wysp na Oceanie Indyjskim na południowy zachód od Sri Lanki. Z ok. 300 000 mieszkańców ok. 80 000 mieszka w stolicy Malé, pozostali zamieszkują ponad 200 wysp.  Archipelag osadzony jest na 26 atolach, które składają się z koralowych wysepek pierwotnie tworzących okrąg wokół wulkanu. Ocean z czasem pochłonął wulkan, ale pozostała rafa, która utworzyła łańcuch wysepek. To wyspiarskie państwo ciągnie się z północy na południe przez ponad 800 km. Na większości malediwskich wysp przyroda jest praktycznie nienaruszona. Nie sposób przeoczyć palm kokosowych. W podwodnych szczelinach, które otaczają wyspy, kwitnie życie, barwne korale i niezliczone ilości tropikalnych ryb. Z większych drapieżników można wymienić delfiny, rekiny i diabły morskie, których płetwy mają od 6 do 8 m rozpiętości.

5 z 7 znanych na świecie gatunków żółwi morskich mieszka w pobliżu Malediwów

Podróż na Malediwy

Malediwy mają na koncie dużo geograficznych rekordów. Jest to najmniejsze państwo w Azji, najbardziej płaski kraj świata z najwyższym punktem tylko 2,5 m nad powierzchnią morza. Jest to również najmniejsze państwo muzułmańskie.  Malediwy są tak muzułmańskie, że obowiązuje tu zakaz przyjeżdżania z symbolami innych religii, a wszystkie telewizyjne programy przerywane są 5 razy dziennie, gdy nadchodzi pora na rozłożenie dywanika i zwrócenie się w stronę Mekki. Spędzając tu wakacje, nie trzeba jednak obawiać się kategorycznych muzułmańskich zasad. Okazałe turystyczne hotele znajdują się na prywatnych wyspach bez lokalnych mieszkańców. Ani na plażach, ani w barach nie brakuje drinków, bikini czy hawajskich szortów. Kiedyś wiodącą religią na Malediwach był buddyzm. W XII wieku islam stał się religią państwową. Te cudowne rajskie wyspy były kolonią Portugalczyków, Holendrów i Brytyjczyków, a niepodległość uzyskały w 1965 roku.

Nie zadowalaj się tym co na powierzchni, zanurkuj i obejrzyj rafę koralową Malediwów

Atrakcje na Malediwach

Jeśli lubisz kąpiele, nurkowanie lub romantyczne chwile w cieniu palmy kokosowej, to podróż na Malediwy jest idealnym wyborem. Wiele wysp jest zupełnie dziewiczych i może służyć jako właściwy cel podróży, jeśli zależy Wam przede wszystkim na ucieczce od wszystkiego. Na Malediwach można nie tylko doładować swoje baterie, ale także poszerzyć horyzonty. Na wyspie Kudahovadhoo znajdują się szczątki buddyjskiej świątyni, a także ładny stary meczet, z czasów kiedy islam zawitał do kraju. Stolica Malé, mimo że niewielka i cicha, zapewnia uzależnionym od miejskich atrakcji wystarczającą dawkę cywilizacji m.in. meczety, targi i gwarne place. Banana Reef jest terenem chronionym ze względu na niesamowite skały, masę jaskiń i piękną rafę koralową. Najbardziej znane na świecie miejsce do nurkowania znajduje się również na Malediwach. Mushimasmingali Thila przyciąga nurków z całego świata swoimi stromymi podwodnymi ścianami, niezliczonymi szczelinami i grotami, które ryby, korale czy ukwiały przecież tak uwielbiają. 
Niemal wszystkie hotele na Malediwach położone są w możliwie najbardziej urzekających okolicach, jakie można sobie wyobrazić
Udostępnij