Informacje o Kambodży

Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji, przydatnych przed podróżą do Kambodży.
  • Język khmerski
  • Stolica Phnom Penh
  • Ludność 15, 9 mln
  • Religia buddyzm
  • Waluta riel kambodżański
  • Powierzchnia 181 035 km²

Warto wiedzieć

Różnica czasu

Różnica czasu w stosunku do strefy środkowoeuropejskiej zależy od tego, czy mamy w Europie czas letni, czy zimowy.

Czas letni + 5 godzin
Czas zimowy + 6 godzin

Transport w Kambodży

Autobus
Standard autobusów kursujących w Kambodży jest inny niż w Europie. Nasze biuro wybrało autobusy o standardzie najwyższym z dostępnych i, w miarę możliwości, wyposażone w klimatyzację. Warto jednak wspomnieć, że autobusy na rynek kambodżański są konstruowane z myślą o nacjach wschodnich i dlatego w wielu autobusach siedzenia mogą być węższe, a miejsca na nogi może być mniej.

Samolot
Przeloty organizowane w ramach naszych wycieczek objazdowych w Kambodży odbywają się liniami krajowymi. Wszystkich informacji praktycznych związanych z podróżą, w tym o czasie przelotu, udziela pilot wycieczki przy odprawie lotniskowej.

Ceny
Solidny posiłek można zjeść za mniej więcej 25 PLN. Z naszego doświadczenia wynika, że na każdy dzień pobytu warto przeznaczyć ok. 60 PLN kieszonkowego. Z tych pieniędzy kupimy napoje, pocztówki, znaczki i lody. Aby kupić pamiątki, warto zaopatrzyć się w nieco większą kwotę.
Napiwki
W Kambodży przyjęło się dawanie zwyczajowych napiwków w branży turystycznej. Turyści dają napiwki kierowcom autobusów, bagażowym, miejscowym przewodnikom oraz obsłudze w hotelach i restauracjach. Każdy uczestnik podróży powinien liczyć się z kwotą 10-15 PLN dziennie do podziału pomiędzy kierowców i przewodników. Przewodnicy towarzyszący podróżującym w trakcie całej wycieczki zazwyczaj otrzymują nieco wyższe napiwki niż miejscowi przewodnicy, kierowcy i bagażowi.
Waluta i karty kredytowe

Obowiązującą walutą jest riel kambodżański, emitowany w banknotach o nominałach 50, 100, 200, 500, 1 000, 2 000, 5 000, 10 000, 20 000, 50 000 i 100 000 rieli. W obiegu nie ma natomiast monet. W Polsce nie można kupić rieli.

Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie (w banknotach o mniejszych nominałach), którymi także można płacić w wielu miejscach w Kambodży. Posiadaną walutę można wymienić na lotniskach, w bankach, lokalnych kantorach i w większości hoteli. Po wymianie warto przeliczyć otrzymane riele. Natomiast zamiana rieli z powrotem na złotówki lub dolary rzadko jest możliwa.

Większość dużych restauracji i hoteli oraz niektóre sklepy honorują płatności kartami kredytowymi MasterCard, Visa i American Express. Rzadko natomiast można za pomocą karty kredytowej wypłacić pieniądze z bankomatu.

Dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednią liczbę drobnych banknotów (rieli lub dolarów) na zapłacenie za np. przejazd taksówką, zakupy w lokalnym sklepie i posiłki, ponieważ miejscowi rzadko mają drobne do wydania reszty.

Elektryczność
Napięcie w gniazdkach elektrycznych w Kambodży wynosi 220 V. Spotykane są różne rodzaje gniazdek sieciowych, dlatego dobrze jest zabrać ze sobą przejściówkę, aby zapewnić sobie więcej możliwości korzystania z urządzeń elektronicznych.
Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Kambodży to 855. Ceny połączeń telefonicznych z Kambodży do Europy są wysokie, warto więc dopytać swojego operatora o inne możliwości.

W wielu miejscach w Kambodży znajdują się kawiarenki internetowe, przy czym uczestnicy naszych wycieczek mają zazwyczaj dość mało czasu na pobyt w tego typu miejscach, z wyjątkiem dni wolnych od zwiedzania lub po skończonym programie. Wiele hoteli w Kambodży oferuje dostęp do Internetu, choć prędkość połączenia nie zawsze jest tak wysoka jak w Polsce.

Warunki higieniczne
W Kambodży poziom higieny może odbiegać od normy przyjętej w krajach europejskich. Hotele i większe restauracje dysponują nowoczesnym zapleczem sanitarnym. W mieście można jednak natrafić na tzw. toalety kucane i brak papieru toaletowego. Standard w toaletach publicznych lub na terenach wiejskich może wydawać się czasami prymitywny. Przed podróżą warto spakować rolkę papieru toaletowego lub paczkę nawilżonych chusteczek, ewentualnie żel do dezynfekcji (dostępny w aptekach). Wówczas potrzeba natychmiastowego dostępu do wody nie będzie tak nagląca.
Palenie
Zabronione jest palenie na pokładzie samolotu i w środkach transportu.
Kultura i obyczaje

Mieszkańcy Kambodży są zasadniczo bardzo otwarci i przyjaźnie nastawieni do turystów, których witają z uśmiechem, mówiąc „hello sir/madam”. Nie leży w ich naturze zwracanie innym uwagi, gdyż wychodzą z założenia, że każdy gość we własnym zakresie zorientuje się w panującej etykiecie po przyjeździe do ich kraju.

Oczekują natomiast, że przyjezdni będą traktować ich zwyczaje i miejsca kultu religijnego z należytym szacunkiem, między innymi poprzez noszenie odpowiedniego stroju. Przed wejściem do świątyni należy zdjąć buty i trzymać stopy nisko, a siedząc, schować je pod siebie, by nie były skierowane w stronę Buddy ani obiektów sakralnych, gdyż stopy są uważanie za nieczyste. Zakazane jest dotykanie posążków Buddy i obiektów historycznych. W niektórych miejscach fotografowanie może być zabronione, dlatego należy zwracać uwagę na obowiązujące zakazy. Nie wolno ponadto pozować przy wizerunku Buddy.

Podobnie jak w krajach sąsiednich, nieumiejętność panowania nad sobą i swoimi emocjami jest w Kambodży uznawana za coś niegodnego i nieprzyzwoitego. Nie należy więc publicznie okazywać złości ani nadmiernego poruszenia. Jeśli uznamy, że zostaliśmy potraktowani nieodpowiednio, należy zgłosić się do pilota wycieczki, który pomoże nam rozwiązać drażliwą kwestię.

Pocałunki i okazywanie sobie nawzajem uczuć w miejscach publicznych jest uważane za niestosowne. Kontakty cielesne i trzymanie się za ręce są niemile widziane, choć widok osób tej samej płci trzymających się za ręce jest dość powszechny. Należy zawsze mieć na sobie stosowny strój. W hotelach zlokalizowanych w dużych rejonach turystycznych dopuszczalne są jednak odstępstwa od ogólnie przyjętych norm. Nigdy nie należy dotykać cudzej głowy. Zostałoby to uznane za nieuprzejme, ponieważ włosy są uważane za święte.

Częstym widokiem na ulicach Kambodży są osoby kalekie i żebracy, którym można oczywiście ofiarować parę groszy, natomiast nie daje się pieniędzy dzieciom i młodocianym, aby nie wspierać rozwoju zjawiska żebractwa wśród nieletnich. Jeśli chcemy ofiarować kambodżańskim dzieciom jakiś drobiazg, może to być np. szampon, mydło, kredki lub zeszyt.

Angkor - imperium w głębi dżungli

Wycieczka śladami dziedzictwa kulturowego Khmerów przez Tajlandię, Kambodżę i Wietnam, zwiedzanie m.in. słynnego Angkor Wat oraz rejs rzeką Mekong

4,8
  • 4 terminy
  • 15 dni
  • Od 10 598,–
od Warszawa