Wybierz się w podróż do Lizbony

Tramwaje mkną wąskimi, pagórkowatymi uliczkami, przyciskając przechodniów do ścian domów. Jadą tak blisko, że można wyciągnąć rękę przez kołyszący się tył tramwaju i chwycić rośliny doniczkowe na parapetach lub ściągnąć pranie z wieszaków. Stolica Portugalii jest urocza! To właśnie Lizbona!

Ludność 3 miliony
Data powstania miasta 1200 r. p.n.e.
Język portugalski
Herb Lizbony przedstawia historię o tym, jak święty Wincenty stał się patronem tego miasta.
Ciekawostki

Lizbona jest drugim najstarszym miastem w Europie, wyprzedzają ją tylko Ateny.

 

 

W Lizbonie znajduje się zarówno najmniejsza jak i najstarsza księgarnia w Europie.

Tęsknota i miłość

Światło przygasa, a płomienie świec stają się jeszcze jaśniejsze. Oczekujące twarze skąpane są w rozgrzanym do czerwoności blasku. Sylwetki tria zajmują miejsce pod ciemnością baru i tylko pojedynczy suchy kaszel gdzieś z tłumu przecina pełną czci ciszę. Następnie altówka wybija rytm, a ubrana na czarno piosenkarka z pełnym biustem, czerwonymi ustami i wydatnymi kośćmi policzkowymi przejmuje salę swoim potężnym, nosowym głosem. Goście są zahipnotyzowani zarówno słowami, jak i muzyką - dla większości wersy są znajome. Opowiadają o tęsknocie i miłości, która jest bardziej bolesna niż śmierć.
 

dla portugalczyków muzyka fado ma bardzo duże znaczenie

Dźwięki Lizbony

Fado to główny dźwięk Lizbony, a jednym z najlepszych miejsc, w których można go doświadczyć podczas podróży, jest stara żydowska dzielnica Alfama - jedna z najbardziej kolorowych dzielnic Lizbony. Największa gwiazda Fado wszech czasów, legendarna Amália Rodrigues, została pochowana w kościele Santa Egracia, który góruje nad dzielnicą. Kiedy Amália zmarła w 1999 roku, zorganizowano jej państwowy pogrzeb, po którym nastąpiły trzy dni żałoby narodowej. Oprócz miejsca pochówku, można również odwiedzić jej dom, który został przekształcony w muzeum ku jej pamięci. Casa-Museu Amália Rodrigues, jak nazywa się to miejsce, przedstawia życie królowej Fado na obrazach, meblach, szafach i biżuterii - Amália osiągnęła sławę daleko poza granicami Lizbony i Portugalii i zarabiała na życie dzięki swojemu wspaniałemu głosowi.


Fado można również doświadczyć w klubach na przeciwległym wzgórzu od Alfamy w równie urokliwym Bairro Alto, starej dzielnicy robotniczej, do której można dotrzeć stromą kolejką linowo - terenową Glória Funicular- lub ekscytującą, zabytkową lizbońską windą Elevador de Santa Justa. Dzielnica stworzona przez Raula Mesnier du Ponsard, ucznia Gustave'a Eiffla, to najwyżej położona lizbońska dzielnica - wznosi się 32 metry od dna Baixa. Bairro Alto oferuje wspaniałe widoki na dachy miasta, a oprócz klubów fado, dzielnica jest domem dla wielu ciekawych sklepów i restauracji serwujących owoce morza, a także lizbońskich ogrodów botanicznych i największej kolekcji sztuki portugalskiej od XII do XIX wieku w Museo Nacional de Arte Antiga. Znajduje się tu również siedziba portugalskiego parlamentu - wybrani przedstawiciele mają siedzibę w starym klasztorze benedyktynów z XVI wieku, złotego wieku Portugalii.

Muzyka Fado jest wszechobecna w Lizbonie

Potęga kolonialna

Okres świetności Lizbony przypadł oczywiście na czas, gdy wielcy żeglarze wypłynęli w morze w Belém u ujścia rzeki Tag (pół godziny jazdy tramwajem od centrum miasta). Dziś upamiętnia to Pomnik Portugalskich Odkrywców (Padrão dos Descobrimentos), znajdujący się na nabrzeżu. Trafnie przedstawia on statek i Henryka Żeglarza, jednego z twórców potęgi kolonialnej Portugalii oraz upamiętnia osoby zasłużone dla Portugalii i jej działu historii poświęconego erze wielkich odkryć geograficznych. Inne sławy na pomniku to Vasco Da Gama, który odkrył drogę morską do Indii, Pedro Álares Cabral, który odkrył Brazylię i Ferdynand Magellan - pierwszy człowiek, który opłynął świat. Na placu obok pomnika znajduje się mozaika przedstawiająca podróże portugalskich odkrywców, a ze szczytu roztacza się wspaniały widok na rzekę Tag i Lizbonę.

Pomnik Portugalskich Odkrywców

Dziedzictwo kulturowe Belém

Dzielnicę Belém warto odwiedzić ze względu na wpisany na listę UNESCO klasztor Hieronimitów - Mosteiro dos Jerónimos - jeden z najbardziej znanych budynków w Portugalii, znajdujący się na Praça do Império oraz wieżę widokową Torre de Belém. Wieża pochodzi z około 1515 roku i była niegdyś używana do zapewnienia bezpieczeństwa miasta. Nie można przegapić wizyty w słynnej i pięknie wyłożonej kafelkami Antiga Confeitaria de Belém na Rua de Belém - jednej z najstarszych cukierni w Lizbonie. Pochodząca z 1837 roku cukiernia jest mistrzem w wypiekaniu ciasta nazwanego na cześć dzielnicy - Pasteis de Belém. Jeśli jesteś pod wrażeniem niebieskich kafelek, które są tak charakterystyczne dla Portugalii, powinieneś odwiedzić lizbońskie Museu Nacional do Azulejo na Rua da Madre de Deus, gdzie możesz zobaczyć kafle, które mają nawt 500 lat! Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, udaj się do Café Nicola na Praça Dom Pedro - lub placu Rossio, jak większość ludzi go nazywa - aby podziwiać wspaniały widok na toczące się gwarne życie w Lizbonie.

Wieża Torre de Belém była miejscem, z którego wypływali portugalscy marynarze

Wakacje w kraju odkrywców

Spędź wakacje podróżując rozbudowanym lizbońskim metrem - udaj się do Oriente i zobacz największe na świecie akwarium Oceanário na Esplanada D. Carlos I. w Doca dos Olivais lub zwiedź Parque das Nações, Park Ludowy, który gościł wielką światową wystawę Expo 98.
Podróż do Lizbony to podróż do stolicy dumnego, starego narodu, który nie tylko żyje dawnymi wspomnieniami, ale jest w trakcie odkrywania siebie na nowo.

przejażdżka żółtym tramwajem nr 28 to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Lizbony