Wybierz się w podróż na Maltę

Wyspy Maltańskie to jeden z najbardziej pożądanych kierunków wyjazdowych w Europie. Przemawiają za tym jednoznacznie takie walory jak bogata historia, kultura, cudowne jedzenie i lazurowy kolor wody, której widok umila pobyt w dowolnym miejscu na Malcie. Położenie archipelagu, na przestrzeni historii strategiczne, dzisiaj objawia się wyjątkową mozaiką wpływów arabskich, włoskich i północnoafrykańskich.

Ludność 400.000
Stolica Valletta
Język Maltański i angielski
Krzyż z wizerunkiem św. Jerzego, znajdujący się w lewym górnym rogu flagi Malty, to odznaczenie króla brytyjskiego za odwagę Maltańczyków podczas II wojny światowej.
Ciekawostki
Hans Christian Andersen odwiedził na 1 dzień Maltę w 1840 r. Fascynacja tym miejscem zaowocowała opublikowanymi szkicami - relacją z podróży pt. „En Digters Bazar”
Na najmniejszej z Wysp Maltańskich, Comino, nie ma ani jednego samochodu, a jedynym budynkiem jest Hotel Comino.

Geografia i historia Malty

Wyspy Maltańskie to archipelag sześciu wysp, z których trzy główne są zamieszkane. Największą wyspą jest Malta, kolejną Gozo z ludnością 37 tys. mieszkańców - położona na północny-zachód od Malty, a pomiędzy nimi leży najmniejsza Comino. Główna populacja Malty ok. 400 tys. mieszkańców, mieszka na wyspie Malta, na powierzchni mniej więcej połowę mniejszej niż wyspa Bornholm. Takie uwarunkowania sprawiają, że pod względem gęstości zaludnienia kraj ten jest jednym z najgęściej zaludnionych na świecie. Malta, po 174 latach brytyjskiego panowania, w 1964 r. uzyskała niepodległość w ramach królewskiej wspólnoty Commonwealth realm. Ze względu na strategiczne położenie, Maltańczycy byli jednak wcześniej pod wieloma innymi rządami.
Stolica Malty, Valletta - widok z morza

Atrakcje turystyczne Valletty

Długa ulica handlowa odbija się echem gwaru ludzi i brzęku pieniędzy. Słychać kupców targujących się o ceny i szelest toreb wypchanych zakupami. Na stoiskach możesz znaleźć odzież, elektronikę oraz lokalne rękodzieło. Po kilku niebieskawych wyrobach szklanych z Mdiny, rozstawionych na tymczasowym stole z odręcznie zapisaną ceną, znajdziesz swoją drogę przez dżunglę maltańskiego targowiska.  W zaułkach Merchant Street Market rozlokowane są urocze hale targowe, na których wystawione są świeże i pachnące warzywa, owoce, tuszki królika czy mieczniki i kałamarnice z porannego połowu. Hala Targowa w Valletcie zbudowana została prawie całkowicie z żelaza w XVIII w. Miasto to niegdyś uznawane było za jedno z piękniejszych w Europie, a dzisiaj oferuje miły powitalny przystanek w drodze na plażę. W pobliżu Merchant Street i Republic Street leży Pałac Wielkiego Mistrza, który był siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego św. Jana, podczas brytyjskiego okresu kolonialnego służył jako pałac gubernatora, a dziś jest gabinetem prezydenta. Tu wyraźnie czuć dawną świetność miasta. Zobacz koniecznie najpiękniejszy maltański budynek w stylu barokowym, Auberge de Castille et Leon, który służył jako miejsce zamieszkania rycerzy zakonnych kawalerów maltańskich, a dzisiaj jest siedzibą premiera Malty.
Stare Miasto Valletta założyli jako miasto obronne w XVI w. kawalerowie zakonu Rycerzy Maltańskich

Atrakcje turystyczne Sliemy

Nie tylko stolica Malty jest interesująca. Dobrym miejscem wypadowym jest Sliema, dawniej mała wioska rybacka. Rozbudowała się do przedmieścia Valletty, liczącej 17 tys. mieszkańców.  Polecamy spacer promenadą nadmorską Tower Road, której nazwa wzięła się od dominującej Torri ta' San Ġiljan, wieży zbudowanej w XVI w. przez joannitów. W jej pierwotnej funkcji służyła jako jedna z systemu wież obserwacyjno-ostrzegawczych przed piratami, a również pełniła funkcje obronne.
Promenada nadmorska biegnie wzdłuż całej linii brzegowej Sliema

Atrakcje turystyczne południowej i wschodniej Malty

Zobacz południową i wschodnią Maltę, Błękitną Grotę przy małej wiosce rybackiej Wied iż-Żurrieq, a właściwie system podziemnych korytarzy tuż nad taflą morza. Wybierz się do świątyni Hagar Qim - stanowiska archeologicznego, gdzie zobaczysz pozostałości megalitycznych świątyń. Poza tym koniecznie wybierz się w swoistą podróż czasie, do doskonale zachowanego średniowiecznego miasta Mdina - pierwszej stolicy Malty. Dzisiaj jest to niewielka miejscowość, licząca kilkaset mieszkańców. Większość z nich jest potomkami rodów szlacheckich. Ciekawy jest również sąsiedni Rabat, gdzie zobaczysz katakumby św. Pawła, tworzące sieć labiryntów z grobowcami wykutymi w ścianach. Czekamy na Ciebie z ofertą nurkowania, aby pokazać niezwykły podwodny świat grot koło Gozo.
Atmosferę dawnych czasów naturalnie tworzą wozy konne w Mdinie
Udostępnij