Europa

Południowcy są impulsywni, w ich żyłach płynie gorąca krew, a takie banalne wartości jak punktualność nie są przez nich traktowane zbyt poważnie...

Mieszkańcy północy Europy są zdyscyplinowani i zawsze wiedzą, która jest godzina. Dla nich ważny jest ład i porządek. Dość mnożenia stereotypów. Pomimo niewielkiego rozmiaru naszego kontynentu tuż za rogiem czekają na nas nowe wrażenia i ciekawe doświadczenia. Historia Europy charakteryzuje się częstymi zmianami i irytującą potrzebą odkrywania, co w lepszy czy gorszy sposób odcisnęło swoje piętno na innych częściach świata.

Powierzchnia 10 mln km²
Ludność ok. 740 mln
Najludniejsze kraje w Europie
 • Rosja - 142 mln
 • Niemcy - 81 mln
 • Turcja - 80 mln
 • Francja - 66 mln
 • Wielka Brytania - 64 mln
Ciekawostki
Europa jest zarówno najmniejszym, jak i najgęściej zaludnionym kontynentem świata.
Stambuł jest jedynym miastem, które leży na dwóch kontynentach: w Europie i w Azji.

Europa

Wbrew temu, co intuicyjnie odczuwa większość Europejczyków, eksperci nie są jednomyślni co do określania Europy kontynentem. Tak naprawdę Europa jest tylko półwyspem odchodzącym od Azji, a postrzeganie jej jako niezależnego kontynentu wynika bardziej z jej odrębności kulturowej niż z charakterystyki geograficznej. Brak jest stałych, logicznych granic dzielących Europę i Azję, ale często wyznacza się taką granicę wzdłuż Uralu i przez cieśninę Bosfor, zgodnie z czym tylko niewielka część Turcji należy do Europy. Podobne niejasności towarzyszą przynależności Grenlandii, która politycznie związana jest z Europą, ale geograficznie przynależy do Ameryki Północnej.

Geografia

Geograficznie Europa, a raczej subkontynent Eurazji, przypomina trochę rampę skateboardingową, na której północnym i południowym krańcu wyrastają góry, a pośrodku rozciąga się wielka żyzna płaszczyzna. Obiegowa opinia, że pod względem przyrodniczym i krajoznawczym Europa jest niezbyt ciekawa, jest zupełnie nieuzasadniona. Już rzut oka na globus wystarczy, aby zobaczyć, że przyjemny, umiarkowany klimat, dający Europejczykom niezwykle korzystne i wyjątkowe warunki życia, to na naszej planecie raczej wyjątkowe zjawisko.  Na kontynencie występuje kilka wulkanów – na Islandii i we Włoszech – lodowce w Alpach Szwajcarskich, na Islandii i oczywiście na Grenlandii. Do tego dochodzi niezwykłość norweskich fiordów, które wrzynają się w strome zbocza gór, a ich długość i głębokość nie mają sobie równych w żadnym innym miejscu na Ziemi. W przeszłości 90% obszaru Europy porastały lasy, jednak ze względów użytkowych większość naturalnych terenów leśnych została zamieniona w ziemię uprawną i pastwiska. Uprzemysłowiona gospodarka rolna wpłynęła na środowisko naturalne zwierząt, a gatunki takie jak niedźwiedź polarny, wilk czy niedźwiedź brunatny, które dawniej występowały niemal na całym obszarze Europy, prawie wyginęły.
Budynek Parlamentu na Ringstrasse w Wiedniu

Historia

Ludzka przedsiębiorczość nie miała jednak wyłącznie negatywnych konsekwencji. W Europie powstała przecież obecna koncepcja naszej demokracji, której idea wywodzi się ze starożytnej Grecji, gdzie narodziła się polityka i filozofia. Większa część świata przejęła koncepcję systemu prawnego czy organizacji społeczeństwa od Imperium Rzymskiego. Nie należy zapominać, że swoje piętno na historii Europy odcisnęły również wyprawy krzyżowe i działalność misyjna.

Ale zanim można było rozpocząć misje, trzeba było odkryć nowe lądy. Przełom XV i XVI wieku to w historii Europy czas wielkich odkryć geograficznych. Tych samych czasów sięga też zjawisko kolonializmu. Dzięki podbojom rozwinął się handel, na czym wzbogaciły się imperia kolonialne – większość mocarstw europejskich. Najnowsze czasy Europy ukształtowały dwie wojny światowe, a już całkiem obecne – zmiany polityczne w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, które odzyskały suwerenność i wstąpiły do Unii Europejskiej.

Miasto Berat w Albanii, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Podróżowanie po Europie

We wszystkich krajach Europy turysta może zaspokoić swoje potrzeby wakacyjnych wrażeń. Północna część Europy jest doskonałym miejscem do kontemplowania natury i tropienia śladów dzikich zwierząt. W południowej Europie atrakcją będą wspaniałe zabytki i wypoczynek nad wodą, a w Europie Wschodniej – rejs po szerokich rzekach pośród gęstych lasów. Oryginalnych wrażeń nie trzeba szukać na dalekich wyprawach. Można przecież poczuć sprzyjającą relaksowi atmosferę Alhambry i Andaluzji czy oderwać się od rzeczywistości w niezliczonych salach Pałacu Zimowego w Sankt Petersburgu.
Wybrzeże Amalfitańskie we Włoszech

Zdjęcia

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć

Europa wycieczki

 • St. Petersburg – miasto białych nocy

  Kiedy światło dnia na dobre zagości w tym najdalej na północ położonym wielomilionowym mieście, jego pałace, kanały i parki zyskują dodatkowy blask

  4,3
  • 3 terminy
  • 5 dni
  • Od 4 398,–
  od Warszawa
 • Ryga i relaks w Jurmale

  Poznaj Rygę i jej urocze Stare Miasto wpisane na listę UNESCO oraz odpocznij w komfortowym hotelu SPA w nadbałtyckim kurorcie Jurmała.

  • 2 terminy
  • 5 dni
  • Od 2 398,–
  od Warszawa
 • Amsterdam i kwitnące tulipany

  Odwiedź Amsterdam wiosną i zobacz kwitnące tulipany w parku Keukenhof

  • 2 terminy
  • 4 dni
  • Od 3 148,–
  od Warszawa