Wybierz się w podróż do Turcji

Podróżując do Turcji nastaw się na otoczenie, które pobudzi wszystkie Twoje zmysły i gdzie masz gwarancję spędzenia fascynujących i ciekawych wakacji. W panoramie Stambułu rysują się strzeliste minarety Błękitnego Meczetu. Na przeciwległym brzegu kompleksu rajskich ogrodów znajduje się otoczona wiecznym tłumem spacerowiczów Hagia Sophia, świątynia o ścianach w kolorze ochry. Hagia Sophia przez ponad tysiąc lat pełniła funkcję kościoła i centrum Cesarstwa Bizantyńskiego, do czasu zdobycia ówczesnego Konstantynopola

Ludność 80 mln
Stolica Ankara
Język Turecki
Obecna flaga Turcji została zaprojektowana stosunkowo niedawno, jednak czerwona barwa flagi była stałym elementem flagi od XIV wieku.
Ciekawostki
Opowieści o Świętym Mikołaju wywodzą się od postaci świętego, który był biskupem starożytnego miasta Mira (obecnie Demra). Według legendy wrzucał on monety do kominów biednych ludzi, aby umilić im życie.
W Turcji znajduje się miasto Batman. Nie ma jednak nic wspólnego z komiksami ani z Hollywood.

Stambuł

Współczesna Hagia Sophia mieści imponujące muzeum. Obiekt ten jest skarbnicą pięknych złotych mozaik, które zajmują powierzchnię 1,6 ha. Jeśli szukasz kulturowych i historycznych skarbów skrytych w Stambule, na pewno warto zobaczyć Pałac Topkapı - pełen przepychu pałac sułtana, gdzie wraz ze swoim dworem i haremem zaznawał wszelkich uciech. O jego bogactwie świadczy niezliczona liczba komnat i ogromny obszar ogrodów. Udając się na spacer wzdłuż wybrzeża Bosforu lub na zakupy pod Krytym Bazarem, nie można nie ulec pokusie starannego rękodzieła i precyzyjnie wykonanej biżuterii. Warto odwiedzić Bazar Egipski, którego barwne stragany uginają się od cynamonu, kminu rzymskiego i kopców pachnącego curry.

Kuchnia turecka słynie ze smacznych dań. Çiçek Pasajı położonym jest przy ulicy Istiklal Caddesi, w nowoczesnej, tętniącej życiem dzielnicy metropolii. Przy zatłoczonych stołach goście spożywają meze – niezliczone rodzaje przystawek – popijając mocnym rakı. Koniecznie posmakuj faszerowanych ryżem dolma lub daj się skusić jedną z wielu wersji kebaba – bardzo polecamy Iskender Kebap! W Turcji delektuj się prawdziwą kawą po turecku, przegryzając pyszną, nasączoną słodkim syropem baklawą.

Turcja Egejska

Turcja oferuje znacznie więcej atrakcji niż miejskie uroki Stambułu. Warte uwagi jest Wybrzeże Egejskie, szczególnie półwysep Çeşme i jego urokliwe miasta Çeşme oraz Izmir, kurorty Marmaris, Bodrum i Kuşadası. Kuşadası było niegdyś pierwszym etapem podróży starożytnych do imponującego, wspaniale zachowanego miasta Efez, które niegdyś było ośrodkiem kulturowym bogini Artemidy. Świątynia Artemidy powstała w VI w. p.n.e. i była największym budynkiem zaprojektowanych przez greckich architektów. Chociaż dzisiaj w pionie pozostała jedynie jedna osamotniona kolumna jońska, zwiedzanie ruin tego ogromnego miasta jest wielkim przeżyciem.
W świetle latarni

Wybrzeże Morza Śródziemnego

Na linii wybrzeża Morza Śródziemnego znajdziesz mnóstwo pięknych plaż, na przykład Ölüdeniz - zatokę położoną nieopodal kurortu Fethiye. Zachwycająca jest również Zatoka Kekova, gdzie można oglądać „zatopione miasto” położone sześć metrów poniżej tafli wody – w krystalicznie czystej wodzie doskonale widoczne są fragmenty schodów i domów, które osunęły się do morza wskutek trzęsienia ziemi. Ciekawe jest zwiedzanie sławnej wakacyjnej destynacji Antalyi, a szczególnie starej dzielnicy miasta. Historia miasta sięga 158 r. p.n.e., kiedy Antalya była portem, do którego przybijali chrześcijańscy pielgrzymi. W niedalekiej odległości znajduje się jeden z najlepiej zachowanych teatrów rzymskich w Aspendos.
Pałac Dolmabahçe w Stambule

Anatolia

Zupełnie inne oblicze Turcji odkryjesz w Centralnej Anatolii, której znane miasta to Ankara, ale również Konya – fascynujące, bo będące celem pielgrzymek muzułmanów, głównie sufich, mistyka Mevlany i tańczących derwiszów. Obszar ten obfituje w fantastyczne krajobrazy, cuda natury i księżycowe widoki skalnych formacji Kapadocji. Nie mniej zajmująca jest Wschodnia Anatolia, oferująca ciekawostki kurdyjskiej Turcji w regionie Diyarbakir i arabskich miast Sanliurfa i Harran z baśniowymi domami w kształcie ula.

Turcja z 75 mln mieszkańców jest geograficznie dużym i politycznie ważnym państwem. Leży na styku Europy i Bliskiego Wschodu, a dzięki tej centralnej pozycji przyciąga uwagę mediów. Jednak dla cudzoziemców „prawdziwa” Turcja jest spowita tajemnicą.

Amfiteatr w Pergamonie

Śladami Aleksandra Wielkiego z Macedonii do Istambułu

Niezwykle ciekawa podróż do miejsc związanych z Aleksandrem Wielkim od Macedonii Północnej poprzez Grecję aż do Turcji

4,2
  • 2 terminy
  • 10 dni
  • Od 8 498,–
od Warszawa
Udostępnij