Czarnogóra

Czarnogóra - kraina czarnych gór - to republika na Bałkanach. Tutaj, pomiędzy najwyższymi szczytami górskimi Bałkanów a najpiękniejszym wybrzeżem Adriatyku, znajdują się ukryte skarby kultury. Zauroczy nas wyjątkowa sceneria, bogata historia z dobrze zachowanymi średniowiecznymi miasteczkami oraz pyszna kuchnia w niskich cenach.

Ludność 600 tyś
Stolica Podgorica
Język czarnogórski
Przez lata Czarnogóra miała kilka różnych flag. Obecna flaga została wprowadzona w roku 2004 po upadku Jugosławii
Ciekawostki

Wąwóz Tara w Parku Narodowym Durmitor jest drugim co do wielkości na świecie po Wielkim Kanionie

W Czarnogórze kręcili część scen filmu „Casino Royale” z serii przygód Jamesa Bonda

Natura Czarnogóry

Oprócz obszarów przybrzeżnych i nizin Jeziora Szkoderskiego, Czarnogóra jest krajem górskim, w którym góry wznoszą się równomiernie w kierunku Adriatyku. Krajobraz Czarnogóry jest wspaniały, niepowtarzalny oraz urozmaicony niezliczonymi rzekami, jeziorami i głębokimi kanionami. Największy park narodowy w kraju, Durmitor, ma ponad 160 km² i ma niespełna 50 szczytów górskich wyższych niż 2000 metrów nad poziomem morza.

Jezioro Szkoderskie, położone na granicy Albanii i Czarnogóry, jest największym jeziorem na Bałkanach i zajmuje powierzchnię ponad 450 km². Obszar ten jest rajem dla wędkarzy, ptaków oraz jednym z niewielu miejsc w Europie, w którym można zobaczyć kolonię pelikanów

Park Narodowy Durmitor

Historie

Czarnogóra była słabo zaludniona, głownie przez pasterzy, dopóki Turcy nie zaatakowali Europy w latach 1300/1400. Do XIV wieku należała do państwa serbskiego. Odważny Stefan Crnogorai zbudował dwa punkty handlowe na Adriatyku w 1485 roku. Pod rządami Stefana we współpracy z Wenecjanami Czarnogóra utrzymała niepodległość aż do 1516 roku, kiedy to kraj ten stał się państwem teokratycznym.

Wiele wojen i niepokojów charakteryzowało historię Bałkanów. W 1852 roku Czarnogóra ponownie stała się księstwem po uznaniu przez Rosję i Austrię. Książę, a później król, Mikołaj (Nikita) rządził krajem w latach 1860–1918 i stał się jedną z najważniejszych osób w najnowszej historii kraju. Został obalony, gdy Czarnogóra została włączona do Jugosławii w 1918 roku. W 1945 r., po wielu latach królestwa, Czarnogóra stała się republiką w Federalnej Ludowej Republice Jugosławii. Po rozpadzie Jugosławii i późniejszym sojuszu z Serbią, kraj odzyskał niepodległość w 2006 r. Dokładnie w dniu 21 maja 2006 r. odbyło się referendum w sprawie rozwiązania Unii z Serbią.

Kotors historie som en venetiansk by ses i dens bygninger

Miasta Czarnogóry

Podgorica, dawniej Titograd, jest największym miastem w Czarnogórze i administracyjną stolicą Czarnogóry. W 1992 r. tytuł honorowej stolicy został nadany miastu Cetynia. Podgorica ma niemal 200 000 mieszkańców, piękne parki, duże bulwary oraz niezliczone przytulne kawiarnie i restauracje. Od lat 90-tych miasto przeżywa prawdziwy boom budowlany, powstaje wiele nowych budynków użyteczności publicznej, prywatnych oraz komercyjnych. Atrakcją Podgoricy jest nowoczesna Katedra Zmartwychwstania, która została ukończona w 2003 r. Bardzo oryginalnym zabytkiem miasta jest również dzwonnica Sahat Kula, wzniesiona przez Turków w 1667 r. Od Podgoricy rozpoczyna się winiarski kraj Czarnogóry. Produkcja wina tutaj sięga daleko w przeszłość i jest dziś jednym z największych towarów eksportowych w kraju.

Katedra Zmartwychwstania, ukończona w 2003 roku

Cetynia jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych pod względem historycznym miast w Czarnogórze. Miasto, założone pod koniec XV wieku, jest (z przerwami) stolicą kraju od 1878 roku. Mieszkała tutaj czarnogórska rodzina królewska.

Budva jest stolicą Riwiery Budvańskiej położonej w południowej części Dalmacji. Miasto zostało założone 2500 lat temu i jest najstarszym miastem na wybrzeżu Adriatyku. Stare miasto jest pięknie położone na cyplu otoczonym weneckimi murami miejskimi.

Stare Miasto Budva

Czarnogóra;wycieczki

 • Albania nieznana i Czarnogóra

  Poznaj z nami ten nieznany zakątek Europy z jego fantastyczną naturą i pięknymi starożytnymi miastami oraz doskonałą kuchnią i winem, oraz sąsiednią Czarnogórę

  4,3
  • 18-09-2024
  • 8 dni
  • 5 998,–
  od Warszawa
 • Bałkany z Albatrosem

  Podczas tej wyprawy odkryjesz najpiękniejsze miejsca Chorwacji, Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny.

  4,8
  • 03-10-2024
  • 8 dni
  • 6 998,–
  od Warszawa
 • Wielka Bałkańska Przygoda

  Historyczna podróż przez 6 bałkańskich krajów dawnej Jugosławii od Serbii przez Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Czarnogórę i Kosowo aż do Macedonii Północnej

  • 3 terminy
  • 12 dni
  • Od 7 998,–
  od Warszawa
Udostępnij