Wybierz się w podróż do Bułgarii

Bułgaria zachwyci Cię pięknymi krajobrazami, zapierającymi w piersiach górskimi widokami oraz malowniczymi wioskami, wspaniałymi winami i gościnnymi mieszkańcami.

Liczba ludności 7 mln
Stolica Sofia
Język Bułgarski
Trójkolorowa flaga Bułgarii powstała w 1862 roku. Kolor biały oznacza pokój, zielony – wolność, a czerwony ofiary walk o wyzwolenie Bułgarii spod panowania tureckiego
Ciekawostki

Bułgarzy kiwają głową, gdy mówią „nie”, i kręcą głową, gdy mówią „tak”

Bułgarska pieśń ludowa znalazła się na Złotej Płycie Voyagera, która została wysłana w kosmos przez NASA

Natura

Dolina znajdująca się w środkowej Bułgarii nazywana jest Doliną Róż. To tutaj uprawia się róże wykorzystywane na cąłym świecie w przemyśle perfumeryjnym. Bułgarski olejek różany ma wysoką jakość i niepowtarzalny zapach. Charakterystyczne dla tego obszaru są liczne winnice. Bułgaria produkuje 500 milionów butelek wina białego i czerwonego rocznie. 

Promienie słońca między bułgarskimi drzewami

Historia

Bułgaria była ważnym państwem europejskim w IX i X wieku. Państwo bułgarskie zostało pokonane przez Rosjan w 969 roku, a kraj został całkowicie rozbity i stłumiony przez atak bizantyjski w 1018 roku. Pod koniec XIV wieku kraj został zajęty przez Turków i dopiero w 1878 roku odzyskał niepodległość. Bułgaria była zaangażowana w wiele konfliktów na Bałkanach. Po II wojnie światowej kraj został okupowany przez Związek Radziecki i ogłoszony republiką komunistyczną. Po upadku Związku Radzieckiego Bułgaria stała się republiką parlamentarną w 1990. W 2007 roku przystąpiła do UE.

Dawna stolica Wielkie Tyrnowo

Sofia

Sofia z 1,5 mln mieszkańców, jest największym miastem w Bułgarii i stolicą tego kraju. Na szczególną uwagę zasługuje Sobór św. Aleksandra Newskiego z 1912 roku, z pozłacanymi kopułami oraz wnętrzem, w którym znajduje się zespół fresków wykonanych przez artystów rosyjskich i bułgarskich. Bulwarem Cara Oswobodziciela można udać się w stronę Placu Sweta Nedelya, by podziwiać nie tylko katedralną świątynię ale również najstarszy budynek w Bułgarii - Cerkiew Świętego Jerzego.

W Sofii znajduje się również wiele sklepów z pamiątkami, antykwariatów oraz targowisk, które przypadną do gustu miłośnikom antyków i wyrobów sztuki ludowej.

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Ruse

Ruse, nazywany również „Małym Wiedniem” jest najważniejszym portem rzecznym Bułgarii, położonym na południowym brzegu Dunaju. Ze 150 000 mieszkańców jest piątym co do wielkości miastem Bułgarii. Poprzez Most Przyjaźni, oddany do użytku w 1954 roku, Ruse połączony jest z rumuńskim miastem Giurgiu.

Centrum miasta z Placem Wolności, wypełnionym historycznymi kamienicami, można uznać za jedno z najciekawszych w całej Bułgarii. Teatr Dramatyczny, Pałac Sprawiedliwości, Ratusz i Pomnik Wolności, upamiętniający wyzwolenie Bułgarii z niewoli tureckiej w 1878 roku, to tylko kilka z wielu interesujących zabytków.

W Ruse znajduje się wiele małych, przytulnych uliczek ze sklepami i galeriami rzemieślniczymi.

Traditionel bulgarsk keramik
Udostępnij