Wybierz się w podróż do Macedonii Północnej

W Macedonii Północnej spotkasz dumnych i gościnnych ludzi. Macedończycy przyjmują gości z otwartością i uśmiechem na twarzy. Kraj ten ma ciekawą ofertę kulinarną tradycyjnej kuchni bogatej w grillowane warzywa, potrawy mięsne, pyszne sałatki i domowy chleb, a uzupełnieniem są wyśmienite wina z największych bałkańskich winnic.

Ludność 2,1 mln
Stolica Skopje
Język Macedoński
Flaga Macedonii Północnej została ustanowiona w 1995 r. i przedstawia wschodzące słońce. Czerwień symbolizuje walkę o wolność, a słońce - światło, młodość, radość i wolność.
Ciekawostki

Matka Teresa z Kalkuty, której rodzice pochodzili z Albanii, urodziła się w 1910 r. w Skopje, stolicy Macedonii Północnej. W centrum Skopje znajduje się muzeum poświęcone Matce Teresie.

Narodowe zwierzę to lew.

Przyroda Macedonii Północnej

Macedonia Północna to piękny, śródlądowy kraj położony na Półwyspie Bałkańskim. Sąsiadami Macedonii są: Grecja na południu, Albania na południowym zachodzie, Kosowo i Serbia na północy oraz Bułgaria na wschodzie. Macedońska przyroda jest naprawdę imponująca. Krajobraz urozmaicają ogromne formacje górskie, wzgórza, żyzne doliny, rwące rzeki i głębokie jeziora, a wszystko porasta bujna roślinność. Macedonia Północna jest położona na obszarze czynnym sejsmicznie, dlatego dotykają ją zniszczenia powodowane silnymi trzęsieniami ziemi. 

Główną gałęzią gospodarki jest rolnictwo, w szczególności hodowla owiec i bydła. Uprawia się tu zboża, kukurydzę, tytoń, bawełnę, cytrusy i winorośl. Kraj znany jest z produkcji wina, które po tytoniu jest głównym towarem eksportowym Macedonii. Region Tikveš jest ośrodkiem produkcji bałkańskiego wina.

Jezioro i miasto Ochryda

Historia

Macedonia ogłosiła się republiką w 1992 r. Powstała po rozpadzie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Od czasu zdobycia niepodległości między Macedonią a Grecją toczyły się spory z o nazwę Republika Macedonii. Na forum międzynarodowym kraj określano tymczasowo jako Byłą Jugosłowiańską Republikę Macedonii (FYROM), aż do zawarcia porozumienia pomiędzy Macedonią a Grecją. Problem dotyczył północnego regionu Grecji, który od wieków nazywano Macedonią, a nowo powstałe państwo rzekomo używało symboli i postaci, które historycznie wywodzą się z greckiej Macedonii.

Amfiteatr w starożytnym mieście Heraclea, wzniesiony przez cesarza rzymskiego Hadriana

Historia sięga czasów Aleksandra Wielkiego, który był królem greckiej Macedonii i żył w latach  356-323 p.n.e. Podbił on ogromne terytorium sięgające od dzisiejszej Macedonii, przez Trację, Grecję, Persję, aż po granice Indii i Afganistanu.
Mieszkańcy obszaru dzisiejszej Macedonii Północnej i innych państw Bałkanów doświadczali wielu wojen i najazdów, pozostawali pod jugosłowiańskim, serbskim i osmańskim panowaniem. Dzisiaj rodowici Albańczycy stanowią ok. ¼ ludności kraju. 

 

Popiersie Filipa II, króla Macedonii i ojca Aleksandra Wielkiego

Skopje

Skopje pełni funkcję stolicy od zakończenia II wojny światowej, gdy Macedonia Północna pozostawała jako republika pod rządami Jugosławii. W tamtym okresie miasto uważano za jedno z najpiękniejszych na świecie. Niestety potężne trzęsienie ziemi w 1963 r. obróciło 80% miasta w ruinę, a ślady widoczne są do dzisiaj.

Od 2014 r. w całym mieście prowadzone są remonty i modernizacje na wielką skalę. W centrum miasta stanął nowy, olbrzymi pomnik Aleksandra Wielkiego, który jest chlubą Macedonii Północnej. Jego imieniem nazwano autostradę, lotnisko i szpital, co wywołało niemały sprzeciw Greków. Ciekawą atrakcją dla odwiedzających Skopje jest krzyż na wzgórzu Vodno, wzniesiony w 2002 r. dla uczczenia dwutysiąclecia chrześcijaństwa.

Ochryda położona jest nad pięknym jeziorem Ochrydzkim, które jest naturalną granicą pomiędzy Macedonią Północną i Albanią. Jest to najgłębsze jezioro na Półwyspie Bałkańskim i razem z miastem  wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto ma ponad 3000 lat, a tym samym jest jednym z najstarszych miast na Bałkanach. 

W Ochrydzie zachwycają niesamowite krajobrazy, szczególnie godny zapamiętania jest malowniczy widok jeziora w otoczeniu góry i pięknej dzikiej przyrody. W mieście znajduje się mnóstwo zabytków historycznych i sakralnych. W  średniowieczu Ochryda nazywana była Jeruzalem Bałkanów dzięki liczbie znajdujących się tu wtedy kościołów i kaplic. Miasto przez cały rok tętni życiem. Przy staromiejskim deptaku gęsto jest od sklepików, restauracji i przytulnych kawiarni.

Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo położona nad Jeziorem Ochrydzkim

Macedonia Północna wycieczki

 • Wielka Bałkańska Przygoda

  Historyczna podróż przez 6 bałkańskich krajów dawnej Jugosławii od Serbii przez Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Czarnogórę i Kosowo aż do Macedonii Północnej

  • 3 terminy
  • 12 dni
  • Od 7 998,–
  od Warszawa
 • Śladami Aleksandra Wielkiego z Macedonii do Istambułu

  Niezwykle ciekawa podróż do miejsc związanych z Aleksandrem Wielkim od Macedonii Północnej poprzez Grecję aż do Turcji

  4,2
  • 2 terminy
  • 10 dni
  • Od 8 498,–
  od Warszawa
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
Tel. +48 (22) 128 48 81
i dowiedz się więcej

Udostępnij