Wybierz się w podróż do Taorminy

Zanim Rzymianie zdobyli Sycylię, była ona kolonią Greków. Dlatego tak wszechobecne greckie dziedzictwo w Taorminie można podziwiać na każdym kroku. Znajdziesz tu również olśniewające widoki na Etnę i wyśmienitą kuchnię.

Ludność 11 tys. osób
Data powstania miasta 358 r. p.n.e
Język włoski
Flaga Sycylii to Trinacria – tak właśnie nazywa się symbol Sycylii, którym jest meduza o głowie kobiety, do której dołączone zostały trzy zgięte w kolanach nogi.
Ciekawostki

Taormina słynie ze starożytnego teatru greckiego, znanego jako Teatro Antico di Taormina. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków na Sycylii i pochodzi z III wieku p.n.e. Teatr oferuje zapierające dech w piersiach widoki na Etnę i Morze Śródziemne.

Taormina była popularnym celem podróży artystów, pisarzy i celebrytów już od XIX wieku. Wielu znanych aktorów, takich jak Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn i Marlene Dietrich, odwiedziło Taorminę i przyczyniło się do uznania jej jako modnego i luksusowego kurortu wakacyjnego.

Atrakcje Taorminy

Warto przyjrzeć się bliżej miejskiemu parkowi, Giardino Trevelyan, który w 1890 roku był prywatnym ogrodem stworzonym przez angielską damę Florence Trevelyan. Dziś park zawiera wiele przykładów śródziemnomorskiej flory, kolekcję ciekawych altan i małą kawiarnię.


Z parku można przejść wąskimi uliczkami do Teatro Greco, pięknego grecko-rzymskiego teatru, który jest obecnie wykorzystywany każdego lata do pokazów filmowych, kiedy Taormina jest gospodarzem festiwalu filmowego. Z teatru roztaczają się wspaniałe widoki na Etnę, która stanowi niesamowite tło dla przedstawień.

Bardzo piękny plac Piazza IX Aprile również oferuje wspaniały widok. Rozciąga się z niego widok na Naxos i Etnę na horyzoncie. Plac został nazwany na cześć przemówienia wygłoszonego tutaj przez księdza w kwietniu 1860 roku - miesiąc i dwa dni przed lądowaniem sił Garibaldiego w Marsali. Przemówienie wzywało mieszkańców Taorminy do wsparcia Garibaldiego i ruchu na rzecz zjednoczonych Włoch.


Kolejną atrakcją miasta jest Katedra na Piazza Duomo poświęcona San Nicolò z Bari, zbudowana w XII wieku. Jednak kościół został prawie całkowicie przebudowany w XV i XVI wieku. Na placu przed kościołem znajduje się barokowa fontanna z symbolem Taorminy, który znajduje się również w herbie miasta.
Przedstawia on mitologiczną postać pochodzenia greckiego, stworzenie, które jest w połowie człowiekiem i w połowie bykiem, "minotaurem", co oczywiście kryje się również za nazwą Taormina.


Atrakcją Sycyli jest również niewątpliwie kuchnia - Taormina nie jest wyjątkiem. Można tu skosztować lokalnej specjalności Cannolo Siciliano, czyli smażonych w głębokim tłuszczu rurek z ciasta wypełnionych kremem z ricotty. Smacznego!