Wybierz się w podróż do Wenecji

Smukli kelnerzy w świeżo wyprasowanych czarnych spodniach i nieskazitelnie białych koszulach przechadzają się ze srebrnymi tacami pełnymi kawy i włoskich likierów. Muzycy rozpoczynają swoje koncerty w restauracjach, podczas gdy setki turystów próbują uchwycić na zdjęciu lot gołębi nad Placem Świętego Marka. Wakacje w Wenecji.
Łodzie, katamarany, taksówki wodne przeplatają się ze sobą, a zakochane pary przytulają w eleganckich gondolach. Wiele osób wysiada na Placu Świętego Marka, gdzie Wenecja wygląda szczególnie pięknie i wspaniale. Napoleon również tak uważał, nazywając plac "najwspanialszym salonem w Europie".

Ludność 260 tys. osób
Data powstania miasta 421 rok
Język włoski
Flaga Republiki Weneckiej, powszechnie znana jako Sztandar Świętego Marka. Na fladze widnieje lew św. Marka - patrona Wenecji.
Ciekawostki

Wenecja składa się ze 118 różnych wysp, z których każda ma inny charakter i zabytki. Są one połączone 400 mostami i 170 kanałami.

Najsłynniejsze włoskie pozdrowienie "Ciao" pochodzi od weneckiego pozdrowienia schiavo, które można porównać do polskiego potocznego słowa serwus. Dziś to pozdrowienie można usłyszeć na całym świecie.

Wokół placu św. Marka

Bazylika św. Marka, która charakteryzuje się stylami architektonicznymi od bizantyjskiego przez romański do renesansowego, a wewnątrz jest ozdobiona 4000 m2 mozaik opartych na rysunkach Veronese i Tycjana. Obok kościoła znajduje się wspaniały Pałac Dożów, w którym przez wieki doża rządził jednym z potężnych europejskich mocarstw, a poniżej znajduje się Most Westchnień. Most Westchnień, o którym mówi się, że wziął swoją nazwę od dźwięków, które więźniowie wydawali podczas przechodzenia przez niego, prowadzi do jednego z budynków więziennych Pałacu Dożów, gdzie przebywał światowej sławy kobieciarz Casanova, dopóki nie uciekł w 1757 roku, drapiąc dziurę w suficie celi.
Plac Świętego Marka znajdują się również najbardziej znane weneckie kawiarnie i restauracje. Znajduje się tu legendarny Harry's Bar, miejsce spotkań div i celebrytów podczas corocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji, a także ekskluzywną, prawie 300-letnią Caffè Florian, jedną z najstarszych w Wenecji.

plac św. Marka

Lido

Wenecja sama w sobie jest często wykorzystywanym planem filmowym - jej labiryntowe ulice kanałów i wspaniałe budynki są scenerią dla szybkich pościgów motorówkami, romantycznych historii miłosnych i horrorów.  Jednym z najbardziej znanych filmów tu kręconych to "Śmierć w Wenecji" czy „Turysta”. Plaże Lido są pięknie położone z widokiem na panoramę Wenecji i szczyty Dolomitów w tle.
Polecamy wybrać się tramwajem wodnym do Muzeum Szkła Murano na wyspie Murano, znanej jako siedziba słynnego weneckiego przemysłu szklarskiego od końca XIII wieku. W Museo del Vetro można poznać długą i ekscytującą historię weneckiej sztuki szklarskiej.

Lido di Venezia

Wenecja, miasto sztuki

Wenecja jest pełna sztuki. Największe muzeum sztuki w Wenecji, Galleria dell'Accademia, mieści się w starych pomieszczeniach kościelnych z wysokim sufitem w Campo della Carità i prezentuje dzieła wielkich mistrzów od XIV wieku – gotyckie obrazy, sztukę renesansową i europejskie klejnoty z XVIII wieku. Znajdują się tu dzieła Giovanniego Belliniego, Vittorio Carpaccio i Canaletta.
Z kolei z największymi artystami XX wieku można zapoznać się w Collezione Peggy Guggenheim. Jak nazwa wskazuje, Peggy Guggenheim była spokrewniona z jeszcze słynniejszym Salomonem - założycielem Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Muzeum, znajdujące się w Palazzo Venier dei Leoni, mieści dzieła Maxa Ernsta - którego Peggy Guggenheim była żoną - a także Picassa, malarza akcji Jacksona Pollocka, Paula Klee i wielu innych.
W ostatnich latach w Wenecji powstało kilka nowych znaczących przestrzeni wystawienniczych. W Palazzo Grassi, ostatnim z wielkich ekskluzywnych pałaców zbudowanych w Wenecji przed inwazją Napoleona i upadkiem miasta-państwa w 1797 roku, można zobaczyć dużą kolekcję sztuki współczesnej François Pinaulta. François Pinault stoi również za zupełnie nową galerią sztuki, spektakularnie mieszczącą się w starej komorze celnej o powierzchni 5000 metrów kwadratowych, Punte della Dogana, na zewnętrznym skraju Placu Świętego Marka. Zobaczymy tu między innymi awangardową sztukę Jeffa Koonsa, Paula McCarthy'ego i Bruce'a Naumana.
Nie należy również zapomnieć o odbywającym się co dwa lata Biennale, poświęcone architekturze i sztuce, jako jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń artystycznych na świecie.

rejs gondolą po Canal Grande

Wenecja na co dzień

Przez wieki Wenecja była jednym z najważniejszych miast Europy ze względu na swoją ogromną flotę handlową. W poszukiwaniu nowych rynków i szlaków handlowych statki wypływały stąd do najdalszych portów Morza Śródziemnego - a nawet dalej. To właśnie stąd Marco Polo rozpoczął swoją podróż do Chin pod koniec XIII wieku. Dziś wszystko to jest już historią, a większość z około 260 tys. mieszkańców 118 wysp utrzymuje się głównie z usług i turystyki.
Populacja w mieście gwałtownie spada, ale podczas gdy wielu Wenecjan ucieka z miasta, w którym rosną zarówno ceny wynajmu, jak i poziom wody, setki tysięcy tustystów każdego roku przybywa właśnie tu, aby zobaczyć to pięknie i jedyne w swoim rodzaju miasto i spędzić tu swoje wymarzone wakacje.

Rzeźba Lorenzo Quinna "Wsparcie"

Rejser til Wenecja

 • Sławna Wenecja i nieznane Veneto

  U stóp Dolomitów leży włoski region Veneto (Wenecja Euganejska) z miastami takimi jak Padwa, Vicenza oraz oczywiście Wenecja – nazywana także Królową Lagun

  4,1
  • 3 terminy
  • 7 dni
  • Od 4 998,–
  od Warszawa
 • Jezioro Garda i Północne Włochy

  Cudowna wycieczka nad słynne jezioro Garda połączona ze zwiedzaniem Wenecji, Werony i pięknego Tyrolu Południowego.

  4,3
  • 3 terminy
  • 7 dni
  • Od 5 498,–
  od Warszawa
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
Tel. +48 (22) 128 48 81
i dowiedz się więcej