Pociągiem przez Afrykę - Rovos Rail

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Niezwykła podróż luksusowym pociągiem przez Zimbabwe i RPA - w połączeniu z imponującymi Wodospadami Wiktorii i klasycznym safari w stylu Karen Blixen.

NOWOŚĆ

Ekskluzywna afrykańska podróż dla prawdziwych smakoszy! Rozpoczynamy naszą przygodę od  3 dniowego pobytu w legendarnym hotelu Victoria Falls i ekscytujących spacerów przy rozpędzonych wodach wodospadu Wiktorii. Następnie przejedziemy najbardziej luksusowym pociągiem na świecie - Rovos Rail  przez Zimbabwe i RPA zatrzymując się po drodze w  wybranych miejscach. Eleganckie pokoje-przedziały urządzone w stylu angielskim mają podwójne łóżko i prywatną łazienkę z toaletą. Z okien przedziału, saloniku z panoramicznymi oknami czy 5-gwiazdkowej restauracji będziemy podziwiać zmieniające się krajobrazy sawanny z baobami w tle oraz zwierzętami poszukującymi pożywienia i wody oraz miejscowe plemiona przy ich codziennych zajęciach.
 
Po dotarciu do Pretorii opuścimy pociąg i udamy się na spotkanie następnej niezwykłej przygody jaką będzie klasyczne safari. Zamieszkamy w należącym do Albatros Travel  obozie Honeyguide Ranger camp. W klimatycznym obozie jakby wyjętym prosto z książki „Pożegnanie z Afryką” - zostaniemy zakwaterowani w stylowo urządzonych wygodnych  namiotach z płótna z drewnianą podłogą i toaletą oraz zewnętrznym prysznicem. Namioty stoją pośrodku wspaniałej natury co pozwoli nam na prawdziwe doświadczenie życia w buszu. To będzie safari w dobrym dawnym stylu dokładnie jak za czasów Karen Blixen. Obóz znajduje się w wyjątkowo pięknym i charakteryzującym się dużą różnorodnością rezerwacie dzikiej zwierzyny Entabeni - jednym z niewielu rezerwatów w Afryce Południowej, gdzie podczas jednego safari można zobaczyć Wielką Piątkę Afryki słonia, nosorożca, bawoła, lwa i lamparta, a także wiele innych gatunków zwierząt jak antylopy, zebry czy żyrafy.

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Wycieczki objazdowe, Safari

 • Pilot Polski

 • Wiza Tak

 • Szczepienia Tak

 • Waluta Dolar amerykański, Rand afrykański

Program wycieczki
Dzień 1 Wylot z Warszawy
Dzień 2 Przylot do Victoria Falls, Zimbabwe. Powitalna kolacja
Dzień 3 Victoria Falls. Wędrówka do wodospadów i rejs o zachodzie słońca po rzece Zambezi
Dzień 4 Czas wolny w Victoria Falls
Dzień 5 Victoria Falls. Wizyta w tradycyjnej wiosce. Rovos Rail
Dzień 6 Rovos Rail. Safari w Parku Narodowym Hwangwe Nationalpark. Zimbabwe
Dzień 7 Rovos Rail. Zimbabwe – RPA.
Dzień 8 Rovos Rail. Przejazd do Pretorii. Ranger Camp Honeyguide
Dzień 9–11 Ranger Camp. Bliskie spotkania na safari
Dzień 12 Honeyguide Ranger Camp - Johannesburg. Wizyta w Soweto i powrót do Polski
Dzień 13 Przylot do Warszawy.

Hotele

Victoria Falls Hotel

5* hotel Victoria Falls w Zimbabwe jest jednym z najbardziej znanych w Afryce - przede wszystkim ze względu na piękną lokalizację i wspaniałą atmosferę. Hotel został zbudowany w 1904 roku w angielskim stylu kolonialnym jest położony w sąsiedztwie wpisanego na listę UNESCO wodospadu Victoria Falls.

W hotelu znajduje się basen, 3 restauracje, korty tenisowe, biblioteka i mały kościół. Wi-Fi jest dostępne w całym hotelu, pokoje wyposażone są w klimatyzację, sejf i cyfrową telewizję satelitarną. Łazienki wyposażone są w wannę lub prysznic, suszarkę do włosów. Do dyspozycji gości jest również pralnia.

Uwaga: W czasie kolacji wymagany jest odpowiedni: kobiety - suknia wieczorowa, mężczyźni - spodnie, koszulę z długim rękawem, kryte buty.

Więcej o hotelu na  http://www.victoriafallshotel.co/

Honeyguide Ranger Camp

Honeyguide Ranger Camp jest położony na terenie prywatnego Rezerwatu Dzikich Zwierząt Entabeni, w paśmie górskim Waterberg, które zostało uznane przez organizację UNESCO za rezerwat biosfery. Ranger Camp jest własnością biura podróży Albatros i składa się z 13 odrestaurowanych i komfortowo wyposażonych pokoi-namiotów, ustawionych na drewnianych podestach, z łazienkami i prysznicami pod gołym niebem. Umeblowanie jest klasyczne – w pokojach stoją podwójne lub pojedyncze łóżka (dwa namioty to suite/pokoje rodzinne), stół, krzesła, szafa, a na tarasie fotele w stylu safari. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby stworzyć prawdziwą, komfortową atmosferę safari, w bliskości natury, bez zbędnych luksusów – jednakże zbudowaliśmy piękny basen.

Nazwa Ranger Camp odnosi się do historii miejsca – kampusu szkoleniowego rangersów. Aby móc odbyć szkolenie praktyczne w obszarze występowania Wielkiej Piątki, rangersi mieszkali niedaleko gości uczestniczących w safari. Teren naszego campu, z różnorodnością naturalnej przyrody sawanny, która go otacza, wydaje się szczególnie dziki, bo nie jest odgrodzony płotem.

Po zachodzie słońca często do obozu podchodzi stado impali, aby znaleźć schronienie przed lwami, które najczęściej trzymają się z daleka od światła i hałasu. Ale lwy, podobnie jak wszystkie inne zwierzęta żyjące w rezerwacie, też mogą zechcieć zajrzeć do obozu. Wprawdzie lwie pomruki słyszane w bliskiej odległości mogą nieco napawać przerażeniem, pragniemy uspokoić, że cały czas w obozie wartę pełnią rangersi.

Daty wyjazdu

Terminy Długość pobytu Cena Lotnisko wylotu Uwaga
19 998,–
Warszawa
Brak miejsc
22 998,–
Warszawa
Kliknij datę, aby zobaczyć program tej wycieczki

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wylot z Warszawy

Z Warszawy polecimy do Zimbabwe.

Dzień 2
Przylot do Victoria Falls, Zimbabwe. Powitalna kolacja
Wodospady Wiktorii - jeden z najpiękniejszych wodospadów na świecie

Po przybyciu do Victoria Falls pojedziemy prosto do hotelu, gdzie spędzimy kolejne noce. Jest to jeden z najbardziej znanych w Afryce obiektów hotelowych - nie tylko ze względu na świetne położenie, ale przede wszystkim na wspaniałą atmosferę. Wyróżnia go angielski styl kolonialny, którego dopełnieniem jest piękny ogród.

Wieczorem zjemy wspólną kolację powitalną.

Dzień 3
Victoria Falls. Wędrówka do wodospadów i rejs o zachodzie słońca po rzece Zambezi
Widok na Wodospady Wiktorii

Po śniadaniu wybierzemy się na wycieczkę wokół wodospadów, które należą do najpiękniejszych na świecie. Woda spada z dwa razy większej wysokości niż w wodospadzie Niagara, znajdującym się na granicy Stanów Zjednoczonych a Kanady. Piękny obraz tego miejsca dopełniają odgłosy natury i zielony las deszczowy. Pilot opowie o historii tego miejsca, podczas gdy będziemy obserwować ptaki i otaczającą nas dziką przyrodę.

Wodospady Wiktorii (Victoria Falls) są jednym z siedmiu cudów świata. Jest to prawdopodobnie najpiękniejszy wodospad na świecie. To właśnie tu potężna rzeka Zambezi o szerokości 1700 metrów zmienia się w 107 metrowy wąski wąwóz. Siłę z jaką pędzi tutaj woda możemy poczuć idąc wzdłuż punktów obserwacyjnych, gdzie prawie cały czas słychać odgłos wody oraz czuć rozpryskujące się krople wody. Dlatego doskonałym pomysłem jest zabranie ze sobą lekkiej kurtki przeciwdeszczowej.

Późnym popołudniem popłyniemy w rejs po rzece Zambezi, by o zachodzie słońca podziwiać jej piękno. W wodzie będziemy wypatrywać hipopotamów i krokodyli, na brzegu antylop i bawołów oraz oczywiście wspaniałych wodospadów.

Dzień 4
Czas wolny w Victoria Falls

Dzisiejszy dzień jest dniem wolnym. Proponujemy wziąć udział w safari lub polecieć samolotem na Wodospadami Wiktorii czy wziąć udział w spływie po rzece Zambezi.

Dzień 5
Victoria Falls. Wizyta w tradycyjnej wiosce. Rovos Rail
Pociąg Rovos Rail

Śniadanie zjemy w hotelu. Należy pamiętać, że musimy opuścić pokoje hotelowe do godziny 10:00. Bagaż zostawimy w hotelowej przechowalni. 
Około 20 kilometrów od Wodospadów Wiktorii znajduje się tradycyjna, afrykańska wioska. Podczas wizyty będziemy mieć okazję poznać tutejszą kulturę, jak i niektóre tradycje.
Po południu wrócimy do hotelu Victoria Falls, by przygotować się do podróży luksusowym pociągiem „Duma Afryki”. 
Urządzony w stylu wiktoriańskim z drewnianymi panelami, pięknymi dywanami i zabytkowymi meblami pociąg nie posiada telewizora ani radia. Możliwość korzystania z telefonów komórkowych i laptopów jest ograniczona do prywatnych apartamentów i Club Lounge. 
Pojedziemy w kierunku największego parku narodowego Zimbabwe, Hwangwe. Kolację zjemy w wagonie restauracyjnym. Po posiłku będzie czas na odpoczynek w przedziałach, wyposażonych w wygodne łóżka, wannę i toaletę.

Dzień 6
Rovos Rail. Safari w Parku Narodowym Hwangwe Nationalpark. Zimbabwe Uwaga: trasa przejazdu z Parku Narodowego Hwange do Pretorii może ulec zmianie między Botswaną a Zimbabwe i RPA. Wynika to z logistyki. Program wycieczki nie zmieni się.
Wagony restauracyjne w Rovos Rail pochodzą sprzed 1940 roku

Dzień zaczniemy wcześnie rano. Po śniadaniu udamy się na safari w Parku  Narodowym Hwangwe.

Po lunchu pojedziemy dalej pociągiem po jednych z najdłuższych i równinnych torów w Afryce - 114 km. Obiad będzie zaserwowany w czasie drogi do granicy przy Beitbridge.

Dzień 7
Rovos Rail. Zimbabwe – RPA. Uwaga: trasa przejazdu z Parku Narodowego Hwange do Pretorii może ulec zmianie między Botswaną a Zimbabwe i RPA. Wynika to z logistyki. Program wycieczki nie zmieni się.

Jedząc śniadanie będziemy obserwowali przesuwający się krajobraz i skierujemy się na południe. W porze lunchu przekraczamy zwrotnik Koziorożca.

Dzień 8
Rovos Rail. Przejazd do Pretorii. Ranger Camp Honeyguide
Lew w Entabeni

Rano dojedziemy do Pretorii, stolicy Południowej Afryki. Udamy się na zwiedzanie miasta. Zatrzymamy się m.in. przy pięknym Union Building, będącym siedzibą rządu Republiki Południowej Afryki. Ukończony w 1913 roku budynek w kształcie półksiężyca, położony jest na szczycie wzgórza, z którego roztacza się wspaniały widok na miasto. Jego dwa skrzydła symbolizują dwie społeczności zamieszkujące RPA: Brytyjczyków i Burów. Czarnoskóra ludność niestety nie znalazła odzwierciedlenia w symbolice rządowego budynku. 

Lunch zjemy (nie wliczony w cenę wycieczki) przed lub po wizycie w Union Building. Z najbogatszej prowincji Afryki Południowej, Gauteng, pojedziemy w trwającą około 3 godziny podroż do najbiedniejszej prowincji w kraju, Limpopo. Jest to prowincja rolnicza, co doskonale widać. Z okien autokaru zobaczymy ogromne pola pszenicy, kukurydzy, słonecznika i orzeszków ziemnych. 

W północno-wschodniej części RPA rozciąga się pasmo górskie Waterberg, emanujące charakterystyczną czerwoną poświatą. To tutaj znajduje się Rezerwat Dzikich Zwierząt Entabeni. Entabeni oznacza po prostu „miejsce z górą”. Wystarczy raz zobaczyć ten fascynujący kamienny monolit, który góruje nad horyzontem, aby bez trudu zrozumieć zasadność tej nazwy. Dojeżdżamy do obozu w Entabeni, Honeyguide Ranger Camp. Nieogrodzony teren zapewnia wspaniały wypoczynek w otoczeniu przyrody w 15 odnowionych i komfortowo urządzonych pokojach, zaaranżowanych w namiotach ustawionych na drewnianych podestach. Po zakwaterowaniu udamy się do restauracji na posiłek.

Dzień 9–11
Ranger Camp. Bliskie spotkania na safari
Bawół należący do Wielkiej Piątki Afryki

Przez najbliższe dni obóz będzie naszą bazą wypadową. Każdego dnia wybierzemy się na dwa safari. Program każdego safari jest inny, a Entabeni stwarza mnóstwo możliwości.

Organizowane są safari poranne i popołudniowe jeepami oraz safari piesze w formie wędrówki w buszu, nie trudne i zarazem ekscytujące. Każda wyprawa jest wyjątkowa: jedna prowadzi przez wilgotne niziny u podnóża masywu Entabeni, inna po płaskowyżu, a każda oferuje innego rodzaju wrażenia przyrodnicze i możliwość obcowania z innymi gatunkami zwierząt.

Niewiele może się równać z rześkim, pachnącym korzennymi przyprawami powietrzem i wyjątkowym blaskiem roztaczającym się nad sawanną podczas porannego safari. Słońce wschodzące o chłodnym poranku maluje najpiękniejszymi kolorami górskie zbocza, a zwierzęta gaszą pragnienie w rzekach i zagłębieniach terenu wypełnionych wodą. W tej afrykańskiej scenerii wyczuwalny jest całkowity spokój, który nastał po nocnych łowach i który pozwala zebrom i antylopom wyruszyć na sawannę w poszukiwaniu pożywienia, bez obaw przed atakiem drapieżników, które odpoczywają w czasie upałów.

Jeepy, którymi będziemy się poruszać, nie mają dachu, więc może być zimno, zwłaszcza we wczesnych godzinach porannych i po zapadnięciu zmroku. W jeepach są wprawdzie koce, ale warto zabrać też wytrzymałą i odporną na wiatr kurtkę, polar, czapkę i rękawiczki.

Dzień 12
Honeyguide Ranger Camp - Johannesburg. Wizyta w Soweto i powrót do Polski

Dzisiaj opuścimy rezerwat dzikich zwierząt Entabeni i udamy się do Johannesburga. Miasto nazywane potocznie Joburgiem jest największym miastem RPA. Jego populacja to ponad 6 mln mieszkańców. Pod względem architektonicznym Johannesburg przypomina amerykańskie metropolie: biznesowe dzielnice ze strzelistymi wieżowcami w centrum i przedmieścia o niskiej zabudowie. Johannesburg jest głównym ośrodkiem handlu diamentami i złotem. Odwiedzimy dzielnicę Soweto, która w czasach apartheidu była przeznaczona dla czarnych. Dzisiaj miasto jest osobliwym tyglem sztuki, muzyki, teatru i poezji.

Wieczorem pojedziemy na lotnisko w Johannesburgu, skąd wylecimy do Polski. 

Dla chętnych jest możliwość przedłużenia wycieczki. Więcej informacji w programie wycieczki.

Dzień 13
Przylot do Warszawy.

O Rovos Rail

Wszystkie wagony pociągu są zabytkowe, lecz zostały odrestaurowane tak, aby zachować dawną świetność i zarazem spełniać współczesne standardy jakości i komfortu. W pociągu nie ma zwykłych „kuszetek”. Przedziały są urządzone w formie dwuosobowych apartamentów w stylu edwardiańskim, wykończone drewnianą, polerowaną boazerią, z podwójnym łóżkiem i prywatną łazienką. Wszystkie przedziały mieszkalne są wyposażone w zaopatrzony minibar z napojami, których koszt jest uwzględniony w cenie wycieczki.

Ponadto pasażerowie pociągu otrzymują wyżywienie w postaci śniadań i obiadokolacji w restauracji gourmet, wraz z nieograniczonym dostępem do napojów. Pociąg ma dwa wagony restauracyjne pochodzące sprzed 1940 roku. Zostały one poddane całkowitej renowacji, która pozwoliła zachować ich klasyczne piękno. W takiej oprawie serwowane są śniadania la carte, ekskluzywne 3-daniowe lunche i 3-daniowe obiady, do których podawane jest wyśmienite południowoafrykańskie wino.

W pociągu znajduje się także specjalny wagon widokowy z panoramicznym salonem, z którego roztacza się niczym nie zasłonięty widok na afrykańskie krajobrazy, oraz dwa dodatkowe wagony salonowe, z których jeden jest przeznaczony dla osób niepalących, a drugi dla palących. W trosce o komfort i dobre samopoczucie pasażerów poziom obsługi w pociągu jest najwyższej jakości.

Przyjęło się, że w pociągu Rovos Rail należy zachowywać się cicho i spokojnie, co jest traktowane ze zrozumieniem przez wszystkich pasażerów. Obowiązują także pewne zasady dotyczące ubioru, których powinno się przestrzegać. W ciągu dnia nosimy strój nieformalny, lecz elegancki. Wieczorem zakładamy strój bardziej oficjalny. Panowie powinni nosić garnitury i krawaty, a panie eleganckie spódnice lub sukienki.

Rovos Rail to najbardziej luksusowy pociąg na świecie

Przedział typu Royal

Przedział typu Royal ma 16 m2 i zajmuje pół wagonu. Ma własny salonik oraz łazienkę z wanną w stylu wiktoriańskim i osobnym prysznicem. Obszerne i eleganckie przedziały sprzyjają zachowaniu prywatności i zapewniają pasażerom wygodną podróż na luksusowym poziomie z udogodnieniami najwyższej klasy. W przedziale znajdują się biurko i prywatny sejf oraz minibar zaopatrzony w napoje wedle gustów pasażerów. Przez całą dobę można ponadto korzystać z obsługi przedziałowej.
Przedział typu Royal

Przedział typu Deluxe

Przedział typu Deluxe (11 m2) także jest przedziałem dwuosobowym, z jednym łóżkiem podwójnym lub dwoma łóżkami pojedynczymi. Przedział ma salonik i łazienkę z prysznicem. Bardzo obszerne przedziały sprzyjają zachowaniu prywatności i zapewniają pasażerom wygodną podróż na luksusowym poziomie z udogodnieniami najwyższej klasy. W przedziale znajdują się biurko i prywatny sejf oraz minibar zaopatrzony w napoje wedle gustów pasażerów. Przez całą dobę można ponadto korzystać z obsługi przedziałowej.
Przedział typu deluxe

Przedziały Pullman

Przedział typu Pullman (7 m2) jest wyposażony w wygodną, dwuosobową sofę, którą na noc można rozłożyć do spania. W przedziale znajduje się także łazienka z prysznicem. Obszerne przedziały sprzyjają zachowaniu prywatności i zapewniają pasażerom wygodną podróż na luksusowym poziomie z udogodnieniami najwyższej klasy. W przedziale znajdują się biurko i prywatny sejf oraz minibar zaopatrzony w napoje wedle gustów pasażerów. Przez całą dobę można ponadto korzystać z obsługi przedziałowej.

Dowiedz się więcej o Rovos Rail na www.rovos.com 

Przedział typu Pullman

Informacja o cenie

Cena wycieczki

Od 22 998,– PLN za osobę w pokoju dwuosobowym.
Zobacz ceny dla wszystkich terminów

Dopłata do pokoju 1-osobowego
 • Pullman Suite  9 998 PLN
 • Deluxe Suite 16 998 PLN
Dopłata do standardu pokoju
 • Deluxe suite  4 998 PLN 
Cena zawiera
 • Opiekę polskiego pilota
 • Przelot samolotem rejsowym na trasie Warszawa - Wodospady Wiktorii i Johannesburg – Warszawa, w obie strony z przesiadkami
 • Safari i wycieczki według programu
 • Zakwaterowanie: 3 noce w 2-osobowym przedziale Pullman w pociągu  Rovos Rail „Duma Afryki” z pełnym wyżywieniem i napojami; 3 noce w hotelu Victoria Falls w pokoju 2-osobowym oraz 4 noce w pokoju 2-osobowym w Ranger Camp Honeyguide w Entabeni
 • Wyżywienie: śniadania, 6 lunchy (w dniach 5-7 i 9-11) i 8 kolacji (w dniach 2 i 5-11)
 • Podstawowe ubezpieczenie KL i NNW
Cena nie zawiera
 • Dopłaty do pokoju 1-osobowego.
 • Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (około 100 USD/os)
 • Napojów (poza tymi, podawanymi w pociągu) 
 • Wizy do Zimbabwe https://www.albatros.pl/kierunki-podrozy/afryka/zimbabwe/wiza
 • Dodatkowych wycieczek
 • Wydatków indywidualnych
 • Wszystkiego, co nie zostało wymienione w „Cena zawiera”
Gwarancję Bezpieczeństwa

Rezerwacja nie jest objęta Gwarancją Bezpieczeństwa Albatros Travel. W przypadku anulacji rezerwacji obowiązują Ogóle Warunki Albatros Travel.

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o podróży

Ważne!

Nasi przewodnicy podczas safari dołożą wszelkich starań, abyśmy zobaczyli jak najwięcej zwierząt. Jednak prosimy pamiętać, że są to dzikie zwierzęta, nie ma gwarancji, że je spotkamy.

Bagaż

Dobrze jest zabrać ze sobą mały plecak lub torbę na całodzienne wycieczki i dni podróży, ponieważ w tych dniach bagaż zostaje w hotelu. Nie jest konieczne zabranie ze sobą ręczników.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na nowe zasady przewozu bagaży rejestrowanych obowiązujące od dnia 25 marca 2019 na lotnisku OR Tambo International Airport w Johannesburgu:

 1. Bagaż rejestrowany powinien mieć kształt regularny czyli posiadać co najmniej jedną płaską powierzchnię 
 2. Bagaże okrągłe bądź posiadające nieregularny kształt nie są akceptowane
 3. Torby z długimi paskami nie są akceptowane.

Powyższe zasady, zgodne z wytycznymi IATA, mają na celu zapobieganiu awariom systemu obsługi bagażowej powodowanym przez niewymiarowy bagaż, nie posiadający płaskiej powierzchni, posiadający długie paski bądź uchwyty a tym samym zapobieganiu opóźnieniom w dostarczeniu bagaży do samolotu. 
Pasażerom nadającym bagaż niespełniający powyższych zasad udostępniono na lotnisku punkty pakowania, w których można dostosować bagaż do określonych zaleceń.

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 16 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Waterberg

Pasmo górskie Waterberg wzięło nazwę od licznych strumieni, wzniesień i bagien występujących w tej części Afryki Południowej. Waterberg jest wspólnym określeniem dużego obszaru obejmującego góry Sand River, Hoekberg, Swaershoek i Mopel Range, i jest jednym z najstarszych obszarów górskich na świecie. Pierwsi osadnicy ochrzcili obszar „wodną górą” ze względu na liczne jeziora, bagna, wodospady i rzeki, które charakteryzują ten rejon w przeciwieństwie do otaczającej suchej sawanny. Południowe zbocza charakteryzują się stromymi, nagimi zboczami górskimi i niezwykle charakterystycznymi formacjami skalnymi, podczas gdy północne zbocza stopniowo opadają w kierunku buszu i otwartych równin sawanny. Latem (grudzień - luty), gdy ciemne chmury burzowe gromadzą się wokół wysokich równin i zapewniają silne, krótkie, popołudniowe ulewy, wiele małych i dużych strumieni wypełnia się wodą, a wydmy z czerwonego piaskowca lśnią w słońcu, zanim większość wody skończy swój bieg w rzece Limpopo. W roku 2001 rezerwat biosfery Waterberg, o powierzchni 15 000 kilometrów kwadratowych, uzyskał międzynarodowy status w ramach globalnej sieci biosfery UNESCO. Krajobraz tutaj jest typowo sawannowy, z bogatymi w wodę wysokimi równinami pośrodku, które stanowią wiele różnych biotopów, a zatem także wyjątkowe bogactwo gatunkowe. Waterberg nie jest ciągłym rezerwatem, ale składa się z kilku prywatnych rezerwatów, z których Entabeni jest największy i najbardziej różnorodny.

W Entabeni znajdują się najpiękniejsze piaskowcowe monolity, rozpadliny, wąwozy i wodospady. Entabeni jest również znane z niezwykłej różnorodności gatunków antylop. Reprezentowane są tutaj prawie wszystkie gatunki południowoafrykańskie. Poza tym istnieje tu unikalna flora składająca się z pradawnych gatunków palmowych cykasów, protea (drzewa cukrowego) i rzadkich drzew liściastych. Obszar znajduje się poza strefą malarii, więc nie ma potrzeby przyjmowania leków na malarię podczas tej podróży.

Co spakować?

 

Buty turystyczne, czapkę i ciepłą kurtkę. 

Więcej o krajach, do których podróżujesz

Więcej o Republice Południowej Afryki

Aby dowiedzieć się więcej o Republice Południowej Afryki, zajrzyj tutaj: www.albatros.pl/kierunki-podrozy/afryka/rpa

Na stronie podaliśmy przydatne informacje dotyczące warunków klimatycznych i pogodowych, różnicy czasu, napiwków oraz wymaganych wiz i szczepień.

 

Ogólne zasady podróży

Podróżuj bezpiecznie

Abyście Państwo poczuli się bezpiecznie i komfortowo w świecie koronawirusa, podjęliśmy szereg działań mających na celu zminimalizowania ryzyka infekcji już od etapu planowania, aż do powrotu po realizacji podróży marzeń z Albatros Travel. Nasze działania obejmują:

 • Certyfikację pilotów wycieczek zgodnie z wytycznymi WHO dotyczącymi kontroli zakażenia
 • Bardzo wysokie wymagania co do reżimu sanitarnego wobec naszych partnerów
 • Informację wszystkich uczestników podróży o ubezpieczeniu podróżnym i zachowaniu środków ostrożności, by zmniejszyć ryzyko infekcji

Zobacz wszystkie nasze działania tutaj

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Napiwki

Podczas wycieczek zetkniesz się z codziennym życiem i lokalnymi zwyczajami. W wielu krajach miejscowi przewodnicy i kierowcy spotykani w trakcie podróży oczekują drobnych sum, ponieważ wynagrodzenie pracowników branży usługowej często opiera się na napiwkach. W programie podróży określamy kwotę, jaką należy na nie przeznaczyć i prosimy, by wziąć to pod uwagę. Cena wycieczki nie uwzględnia napiwków, ponieważ jest to sprawa indywidualna, a zwyczaj dawania napiwków jest częścią kultury danego kraju, dlatego należy go uszanować. Dla formalności pragniemy zaznaczyć, że napiwki są oczywiście dobrowolne.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i chrztu w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Przy wycieczkach lotniczych Albatros Travel nie zapewnia podczas objazdu autokarem możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze. 

Przy wycieczkach autokarowych istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, rezerwacji wybranego miejsca w autokarze. Jeśli nie zdecydowaliście się Państwo na wybór miejsca przy zakupie wycieczki, można tego dokonać najpóźniej do 45 dni przed wyjazdem. W przypadku braku rezerwacji, miejsca w autokarze będą przydzielane według kolejności zgłoszeń.

Informacje o autokarze i cenach wybranych miejsc zawarte są w programie wycieczki.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Przedłuż wycieczkę

Krótki wypad do Kapsztadu

Typ Przedłużenie wycieczki
Długość 4 dni
Cena 2 298,–
4 dni w Kapsztadzie: kultura, zakupy, gastronomia i piękno przyrody

Urocze, pełne życia miasto o bogatej ofercie kulturalnej to właśnie Kapsztad. Sąsiedztwo Oceanu Atlantyckiego, 1000-metrowej Góry Stołowej oraz malowniczego Półwyspu Przylądkowego sprawiają, że Kapsztad wygrywa w konkursie piękności z większością dużych miast. Ponadto miasto może pochwalić się licznymi zabytkami, znakomitymi sklepami, pysznym jedzeniem, dobrymi winami i wspaniałymi plażami.

Zdjęcia
Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć
Hotel

Do wyboru są dwa hotele:

Southern Sun Cape Sun
Hotel Cape Sun znajduje się w sercu Kapsztadu, dzięki czemu zapewnia łatwy dostęp do licznych atrakcji miasta. W hotelu znajduje się łącznie 368 pokoi wyposażonych w łazienkę, klimatyzację i bezpłatny bezprzewodowy dostęp do sieci Wi-Fi (500 MB na dzień). Po zwiedzaniu miasta można popływać w krytym basenie, poćwiczyć na siłowni lub zamówić zabiegi w spa. Hotel dysponuje własną restauracją i barem.

Dowiedz się więcej tutaj www.tsogosun.com/southern-sun-cape-sun

Cena
zł 2 298zł za osobę w pokoju dwuosobowym w Southern Cape Sun

Dopłata za pokój jednoosobowy
zł 1 000zł

The Cullinan
Hotel znajduje się w centrum turystycznym Kapsztadu, w bliskiej odległości do wejścia na plażę. Ten pięciogwiazdkowy hotel oferuje profesjonalną obsługę i luksusowy wystrój wnętrz (na terenie bogatego dziedzictwa kulturowego). Hotel posiada wszelkie udogodnienia takie jak: restauracja, bar i basen.

Dowiedz się więcej na stronie www.tsogosun.com/the-cullinan

Dopłata za hotel o wyższym standardzie
1 200zł za osobę w pokoju dwuosobowym w The Cullinan

Dopłata za pokój jednoosobowy
3 200zł

Cena zawiera
 • Przelot z Johannesburga do Kapsztadu
 • Transfer hotel-lotnisko
 • 4 noclegi w pokojach dwuosobowych
 • Codziennie śniadanie
Cena nie zawiera
 • Opieki polskiego pilota
Zamówienie

Chęć przedłużenia pobytu należy zgłosić w momencie dokonywania rezerwacji i nie później niż 75 dni przed wyjazdem. Zalecamy przedłużanie pobytu z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ nie możemy zagwarantować dostępności miejsc w hotelach i samolotach w dniu wylotu. Ceny związane z przedłużeniem pobytu mogą być różne, w zależności od dostępności ofert i zapotrzebowania.

Sjesta na Mauritiusie

Typ Przedłużenie wycieczki
Długość 7 dni
Cena 5 498,–
Plaże z palmami, spokój i wyborna kuchnia w samym środku Oceanu Indyjskiego

Zachęcamy do pięciodniowej sjesty przy basenie lub na plaży w rajskiej scenerii tropikalnej wyspy. Można skorzystać z ciekawej oferty wycieczek po okolicy lub bardziej aktywnych form spędzenia czasu.

Dzień 1. Nocleg w Johannesburgu lub Kapsztadzie
Dzień 2. Johannesburg/Kapsztad – Mauritius, transfer do hotelu
Dzień 3-6. Pobyt na Mauritiusie
Dzień 7. Przelot Mauritius – Johannesburg (w godzinach porannych). Do dyspozycji pokój w hotelu w Johannesburgu. Przelot z Johannesburga do Warszawy (w godzinach wieczornych)

Zdjęcia
Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć
Hotel

Cena podstawowa za przedłużenie pobytu na Mauritiusie 5 498zł/os w hotelu 3*

Oferujemy pobyt w jednym z trzech hoteli:

Casuarina Hotel 3*
3-gwiazdkowy hotel położony na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy z widokiem na lagunę przy słynnej plaży z białym piaskiem, Trou aux Biches. Odległość od tętniącego życiem miasta Grand Bay wynosi 5 km, a do stolicy Port Louis 18 km. Cena pobytu obejmuje śniadania i obiadokolacje.

Dowiedz się więcej na: http://hotel-casuarina.com/mauritius/

Cena pobytu w pokoju dwuosobowym
5 498 zł od osoby w pokoju dwuosobowym w Hotelu Casuarina

Dopłata do pokoju jednoosobowego
1 498 zł

Seaview Calodyne Lifestyle Resort 
Czterogwiazdkowy hotel Seaview Calodyne Lifestyle Resort to hotel położony w zatoce. W ośrodku znajduje się bar, restauracja, salon, recepcja, dom łodzi / centrum nurkowe, sklep i spa. Strój wieczorowy w restauracjach i barach: eleganckie ubrania. Panowie proszeni są o noszenie długich spodni.
W cenę zakwaterowania wliczone jest wyżywienie: 2 posiłki dziennie.
Więcej informacji o hotelu na stronie: https://searesortshotels.com/seaview/

Dopłata za pobyt w hotelu 4*
800 zł od osoby w pokoju dwuosobowym w Seaview Calodyne Lifestyle Resort

Dopłata do pokoju jednoosobowego
3 098 zł

Sofitel Mauritius l'Impérial Resort & Spa 5*
Luksusowy 5-gwiazdkowy hotel położony na zachodnim wybrzeżu oferuje najwyższej klasy usługi. Na terenie hotelu w samym sercu tropikalnej przyrody znajduje się kilka restauracji i strefa spa. Cena pobytu obejmuje śniadania i obiadokolacje.

Dowiedz się więcej na: www.sofitel.com/gb/hotel-1144-sofitel-mauritius-l-imperial-resort-spa/index.shtml

Dopłata za pbyt w hotelu 5*

1 500 zł od osoby w pokoju dwuosobowym w Sofitel Mauritius l'Impérial Resort & Spa

Dopłata do pokoju jednoosobowego w hotelu 5*
4 498 zł

Cena zawiera
 • Przelot z Johannesburga/Kapsztadu na Mauritius w obie strony
 • Transfer do hotelu i na lotnisko
 • 1 nocleg w hotelu w Johannesburgu lub Kapsztadzie
 • Do dyspozycji pokój w hotelu w Johannesburgu, w dniu powrotu
 • 5 noclegów w hotelu Casuarina Hotel/Laguna Beach/Sofitel Mauritius Imperial
Cena nie zawiera
 • Opieki polskiego pilota
Zamówienie

Chęć przedłużenia pobytu należy zgłosić w momencie dokonywania rezerwacji i nie później niż 75 dni przed wyjazdem. Zalecamy przedłużanie pobytu z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ nie możemy zagwarantować dostępności miejsc w hotelach i samolotach w dniu wylotu. Ceny związane z przedłużeniem pobytu mogą być różne, w zależności od dostępności ofert i zapotrzebowania.

Wypoczynek w Mozambiku

Typ Przedłużenie wycieczki
Długość 7 dni
Cena 7 998,–
Relaks na plaży w egzotycznym Mozambiku

Proponujemy odpoczynek w prywatnym Parku Narodowym Vilanculos Coastal & Wildlife Sanctuary o powierzchni 300 km².  Ośrodek 4* Dugong Beach Lodge położony jest na lagunie pośród malowniczych wiosek rybackich, raf koralowych oraz stad flamingów. Spędź kilka dni na plaży lub przy basenie, wybierz się na wycieczkę tradycyjną łodzią dau lub na wycieczkę z przewodnikiem po rezerwacie wybrzeża Vilanculos.

Dzień 1 Nocleg w Johannesburgu lub w Kapsztadzie 
Dzień 2 Przelot Johannesburg/Kapsztad – Vilanculos, transfer łodzią do hotelu
Dzień 3-6 Wypoczynek w 4* hotelu Dugong Beach Lodge
Dzień 7 Przelot Vilanculos – Johannesburg – Polska 
 

Zdjęcia
Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć
Hotel

Hotel Dugong Beach Lodge 
4* hotel położony bezpośrednio przy plaży. Kompleks składa się z 14 domków krytych strzechą, których tylko kilka kroków dzieli nas od plaży.  Kolację można zjeść w restauracji lub o zachodzie słońca na prywatnym tarasie.
Wszystkie pokoje dysponują prywatnym tarasem z panoramicznym widokiem na morze, minibarem i klimatyzacją

Więcej o hotelu: http://legendhospitality.co.za/stay-with-us/dugong-beach-lodge/

Cena:
7 998 PLN/os.

Dopłata do pokoju 1-osobowego: 
2 998 PLN

Zniżka za dziecko w wieku 2-11 lat:
4 998 PLN

Cena zawiera
 • Przelot z Johannesburga/Kapsztadu do Vilanculos w obie strony
 • Transport łodzią do hotelu
 • 1 nocleg w hotelu w Johannesburgu lub Kapsztadzie
 • 5 noclegów w 4* hotelu Dugong Beach Lodge z pełnym wyżywieniem
 • Rejs łodzią o zachodzie słońca
Cena nie zawiera
 • Napoje
 • Dodatkowe wycieczki
 • Opłaty za wstęp do Parku Narodowego 15 USD/os (opłata płatna po przyjeździe)
 • Wizy do Mozambiku 
Zamówienie

Chęć przedłużenia pobytu należy zgłosić w momencie dokonywania rezerwacji i nie później niż 75 dni przed wyjazdem. Zalecamy przedłużanie pobytu z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ nie możemy zagwarantować dostępności miejsc w hotelach i samolotach w dniu wylotu. Ceny związane z przedłużeniem pobytu mogą być różne, w zależności od dostępności ofert i zapotrzebowania.

 

Przepisy wizowo-paszportowe Mozambik

Zapoznaj się z przepisami wizowo-paszportowymi w związku z podróżą do Mozambiku.

Obywateli polskich podróżujących do Mozambiku obowiązują wizy. Można je uzyskać m.in. w urzędach konsularnych Mozambiku (najbliższe w Berlinie) oraz na przejściach granicznych Mozambiku. Wiza wjazdowa jednokrotna kosztuje ok. 70 USD.

Wymaganym dokumentem podróży jest paszport, którego ważność powinna przekroczyć o 6 miesięcy termin upływu ważności wizy.

W przypadku, gdy osoba małoletnia podróżuje w towarzystwie innych opiekunów niż rodzice wymagane jest okazanie na przejściu granicznym dokumentu ze zgodą rodziców (letter of authorisation). Dokument ten powinien zawierać dane dziecka oraz opiekuna wraz z danymi dot. paszportów, jakimi się posługują. Podpisy rodziców powinny być urzędowo poświadczone. Dodatkowo, można załączyć do dokumentu kopie dokumentów tożsamości rodziców. W przypadku, gdy dziecko podróżuje z jednym rodzicem - może być wymagana pisemna zgoda drugiego z rodziców.

Informacje na temat obowiązujących przepisów wjazdowych, Polacy oraz obywatele innych państw, uzyskają kontaktując się z Ambasadą Mozambiku w Berlinie tel. +49 30 39876500 lub naszym biurem partnerskim WizaSerwis Sp. z o.o. www.wizaserwis.pl. Dla klientów ALBATROS rabat za pośrednictwo wizowe 30%.

Każdy uczestnik wycieczki powinien we własnym zakresie zadbać o to, by posiadać wszystkie wymagane dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy.

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzykaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Jak tylko uzyskamy pierwsze opinie od polskich gości, będą one również widoczne na naszej stronie internetowej. Na ten moment nie dysponujemy takimi ocenami, ponieważ biuro działa w Polsce od dnia 05.10.2017. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice  odnośnie gromadzenia ocen i opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki

22ZWRTR06APL2809