Podróż do Botswany

Botswana to kraj, w którym dominuje przyroda. Zmieniający się krajobraz, od dzikich bagien poprzez pustynię, jest jak oglądanie malowniczych pocztówek. Wyjazd do Botswany to rewelacyjne doświadczenie. Dzikie rozgałęzione drzewa baobabu wyróżniają się na tle nieba, pomalowanego w fantazyjne kolory zachodu słońca. Słonie gromadzą się w dużych stadach i chronią maluchy. Lampart czuwa nad swoją zdobyczą, podczas gdy kilka głodnych hien spaceruje, mając nadzieję upolować impalę.

Ludność 2,2 mln
Stolica Gaborone
Język angielski, tswana
Kolor niebieski symbolizuje deszcz. Jest to nawiązanie do motta narodowego tego państwa, które brzmi „Niech spadnie deszcz”
Ciekawostki

Pustynia Kalahari pokrywa około 70% Botswany. Znajduje się tu też Centralny Rezerwat Dzikich Zwierząt Kalahari, który jest drugim co do wielkości rezerwatem przyrody na świecie.

Delta rzeki Okawango nie ma odpływu. Zamiast tego duża delta śródlądowa tworzy ogromny i bardzo bujny obszar bagienny, który jest domem dla wielu zwierząt i roślin.

Przyroda Botswany

Botswana jest jednym z niewielu krajów afrykańskich, których przyroda jest stosunkowo nieskażona. Populacja kraju licząca około 2 milionów mieszkańców wynosi ponad 500 000 km², z czego aż 17% jest przeznaczone na chronione obszary parków narodowych. Delta Okavango w północno-zachodniej części Botswany jest największym tego typu na świecie i jednym z najważniejszych źródeł życia w Botswanie. Delta rozciąga swoje drogi wodne do suchych krajobrazów pustyni Kalahari na południu. Jest to unikalny ekosystem uznany przez UNESCO jako miejsce światowego dziedzictwa. Oprócz delty Okavango wycieczka do Botswany powinna odbywać się także przez krajobrazy pustyni Kalahari z dużymi drzewami akacji, otwartymi łąkami i buszmenami, którzy żyją na tym obszarze od 30 000 lat i są mistrzami w dziedzinie polowania.

Safari w Botswanie

Centralny rezerwat dzikiej przyrody Kalahari zajmuje powierzchnię prawie 53 000 km² i jest drugim co do wielkości na świecie rezerwatem dzikiej przyrody. Gdy trawa kiełkuje i tworzą się dziury wodne po letnich deszczach, tysiące gnu, skoczników antylopich i okrysów gromadzi się w Deception Valley. Wiele gatunków antylop przyciąga dużą liczbę lwów, gepardów, hien i szakali. Nie można również pominąć Khama Rhino Sanctuary, w którym znajduje się kilka nosorożców lub Parku Narodowego Chobe, który wraz z rzeką Chobe odżywia najbardziej zróżnicowaną przyrodę w Botswanie - oprócz 45 000 słoni można również spotkać tutaj duże stada bawołów, zebry, szakale, guźce, hieny, lwy, gnu, żyrafy, impale, lamparty i pawiany, a także krokodyle i hipopotamy. 

Zobacz wszystkie safari

Stolica Botswany, Gaborone

Stolica Botswany, Gaborone, która ze swymi 200 tysiącami mieszkańców i tempem wzrostu wynoszącym 10 procent rocznie, jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Afryce, również jest warta odwiedzenia. Miasto nosi imię po przywódcy Gaborone z plemienia Batlokwa, który osiedlił się w okolicy w latach 80. XIX wieku. Miasto jest chronione w dolinie między Górami Kgala i Oodi, gdzie przecina je rzeka Ngotwane i linia kolejowa, która biegnie od starego miasta wydobywającego złoto Francistown do Lobatse. Z restauracjami, klubami nocnymi i dzielnicami handlowymi. W Muzeum Narodowym, które służy również jako muzeum sztuki, można zobaczyć obrazy angielskiego artysty Thomasa Bainesa, który towarzyszył legendarnemu doktorowi Livingstone podczas eksploracji pustyni Kalahari.

Udostępnij