Podróż do Kenii

Kolorowa Kenia w zasięgu wzroku! Wysadzane palmami plaże nad Oceanem Indyjskim i wieczny śnieg na szczycie jednej z najwyższych gór Afryki. Jeziora w kolorze flaminga w Wielkich Rowach Afrykańskich i rozległe łąki, w których słychać ryki lwów, śpiewy hien i pomruki gnu. Kenia Karen Blixen zmienia się z tętniącej życiem metropolii w bujną sawannę.

Ilość mieszkańców 53,5 mln.
Stolica Nairobi
Język Suahili i angielski
Tarcza plemienna pośrodku flagi symbolizuje obronę niepodległości kraju przez Masajów.
Ciekawostki

Karen Blixen ma dzielnicę nazwaną jej imieniem. Modna dzielnica znajduje się na obrzeżach dużego miasta Nairobi.

Majestatyczna dolina Wielkich Rowów Afrykańskich powstała, gdy trzy płyty kontynentalne rozdzieliły się około 25 milionów lat temu. Dolina rozciąga się od Syrii na północy po Republikę Południowej Afryki na południu.

Geografia Kenii

Kenia jest zróżnicowana etnicznie i geograficznie. Zamieszkuje ją ok. 44 miliony mieszkańców podzielonych między różne plemiona. Kenia to również 600 000 km², obejmujących cztery regiony klimatyczne ze wschodu na zachód: płaski, nisko położony obszar przybrzeżny w kierunku Oceanu Indyjskiego z tropikalną roślinnością, słabo zaludniony obszar na północy i północnym wschodzie, wschodnia część górzysta Wielkich Rowów Afrykańskich z wulkaniczną glebą nadającą się do uprawy i wreszcie suchy step dalej na zachód.

Safari w Kenii

Kenia, ze względu na swoje usytuowanie, to oczywisty cel podróży safari. Stąd wziął się sam fenomen safari. Oprócz słynnego obszaru safari Masai Mara, Kenia ma kilka parków narodowych, które warto odwiedzić. Nad jeziorem Nakuru i Wielkimi Rowami Afrykańskimi, położonymi kilka godzin jazdy od miasta Nairobi w kierunku Ugandy, często można zobaczyć tysiące flamingów, które zabarwiają brzeg jeziora na różowo w pełnym upierzeniu. Tutaj dołączają do nich małe stada żyraf, występuje tu również duże skupisko nosorożców i lampartów. W rejonie Aberdare znajdują się gęste pierwotne lasy, a wokół Mount Kenya – najwyższej góry Kenii i drugiej co do wielkości góry Afryki po Kilimandżaro – można znaleźć ekscytującą florę afroalpejską. Na północ od Mount Kenya, na obszarze przypominającym pustynię, który rozciąga się aż do Etiopii, można zobaczyć bardzo suchą sawannę Samburu i Buffalo Springs, gdzie można łatwo dostrzec lwy, słonie, żyrafy i bawoły - ale także wiele rzadszych gatunków zwierząt Kenii, takich jak gazela, żyrafa siatkowana, antylopa oryks i struś somalijski. Zobacz wszystkie safari tutaj: https://www.albatros.pl/rodzaj-wycieczki/safari

Rezerwat Masai Mara

Setki tysięcy kopyt odbija się echem od sawanny w południowo-zachodnim krańcu Kenii. Ponad milion gnu, 200 000 zebr i nieco ponad pół miliona gazeli Thomsona wyruszyło w coroczną migrację w poszukiwaniu świeżej trawy. Największa na świecie migracja zwierząt trwa od lipca do października. Tutaj, w Masai Mara, graniczącym z Serengeti, na otwartych łąkach będzie można zobaczyć, jak przekształcają się w paszę dla wielu okolicznych drapieżników, gdy przedzierają się przez falujące źdźbła trawy i przekraczają rzekę Mara w nadziei, żeby nie stać się pokarmem dla krokodyli. Duże stada lwów i gepardów przyczyniają się do tego, że nie wszystkie gnu wracają z ponad 3000-kilometrowej migracji okrężnej. Liczne hieny czekają na tani kęs jedzenia, podczas gdy Masajowie zachowują odpowiedni dystans i pilnują swojego bydła w kolorowych kangas – dużym prostokątnym kawałku materiału, który może sprytnie służyć jako ubranie, jeśli jesteś zręcznym Masajem.

Nairobi

Nieco ponad 100 lat temu centrum Nairobi było wodopojem dla Masajów. Dziś Masajowie mają swój własny skrawek złotej ziemi, a stolica Kenii i metropolitalna dżungla liczy dziś prawie trzy miliony mieszkańców i charakteryzuje się żywą atmosferą. Przytulny afro-pop Suzzany Owiyo rozbrzmiewa przez na wpół otwarte okna opuszczonych londyńskich taksówek. Kierowca wybija rytm na kierownicy, gdy mijają drapacze chmur Nairobi, sklepy z używaną odzieżą, prowizoryczne stragany i zegarmistrzów.

Inne atrakcje w Kenii

Po przejażdżkach safari i pójściu śladami Karen Blixen i Denysa Fincha Hattona wakacje mogą zakończyć się pod palmami kokosowymi i drzewami mango w Mombasie lub innym nadmorskim mieście nad Oceanem Indyjskim. Możesz też odwiedzić afrykańską farmę baronowej 20 km na zachód od stolicy. Po filmowej adaptacji autobiograficznej książki Blixena „The African Farm” farma została przekształcona w muzeum i jest dziś jedną z głównych atrakcji Nairobi. Kenia jest pełna wrażeń, a jeśli chcesz czerpać z niej jak najwięcej, potrzebujesz również zapełnić żołądek. Dziczyzna jest dobra w porze obiadu. A jeśli ciekawi Cię coś innego niż kurczak i ugali (owsianka kukurydziana), zawsze możesz „upolować” grillowane gnu, duszony krokodyli ogon, antylopę czy dobry, soczysty stek z żyrafy. Serwowane nie są zagrożone gatunki, więc możesz jeść z czystym sumieniem. Kenia oferuje również mnóstwo orzechów kokosowych, marakui, papai i mango w skarbcu natury.

Udostępnij