Wybierz się w podróż do Namibii

Namibia to światowej sławy najwyższe klify oraz fantastyczne wydmy i pustynie. Oprócz setek kilometrów plaż mieniących się złotym piaskiem ten afrykański kraj oferuje bogactwo parków narodowych, w których żyją niezliczone gatunki zwierząt, i wybrzeża pełne tajemniczych, ciekawych pozostałości architektury z czasów ekspansji kolonialnej Niemiec.

Liczba ludności 2,4 mln
Stolica Windhoek
Język angielski
Barwy flagi narodowej reprezentują dwie największe partie polityczne.
Ciekawostki
Namibia jest miejscem największej koncentracji dziko żyjących gepardów. Zwierzęta te można spotkać głównie w centralnej i północno-wschodniej części kraju.
Słynne Wybrzeże Szkieletowe zawdzięcza swoją mrożącą krew w żyłach nazwę niezliczonym wrakom statków, które zalegają wzdłuż wybrzeża, oraz szkieletom wielorybów wyrzuconych na ten odludny brzeg.

Historia Namibii i jej środowisko naturalne

Namibia położona jest na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Od północy graniczy z Angolą i Zambią, od wschodu z Botswaną, a od południa z RPA. Kraj ten ma doskonale rozwiniętą infrastrukturę, która ułatwia podróżowanie – również do państw sąsiednich. Namibia uzyskała niepodległość po II wojnie światowej, ale wkrótce potem została zaanektowana przez Republikę Południowej Afryki. Dopiero w 1990 roku w kraju zostały przeprowadzone pierwsze wolne wybory. Pozostałości historyczne z czasów, gdy Namibia była kolonią niemiecką, nadają rys architektoniczny okolicom stolicy – Windhoek, która położona jest w centrum kraju. W Windhoek mieszka 160 tysięcy z ponad dwumilionowej ludności Namibii. Miasto charakteryzuje bogata roślinność, bo w przeciwieństwie do innych regionów kraju w Windhuk panuje bardzo przyjazny klimat cechujący się zmiennymi temperaturami i dużą ilością opadów. Na pozostałym obszarze kraju słońce świeci nieprzerwanie przez 300 dni w roku.

Rdzenna ludność Namibii

Namibię zamieszkuje co najmniej 11 różnych grup etnicznych. Mężczyźni z plemienia Himba zwykłe codzienne czynności wykonują odziani jedynie w uwiązaną u pasa spódniczkę. Himba obstają przy swojej kulturze nagości, pomimo że misjonarze niemieccy brutalnie próbowali przekonać ich do porzucenia tych obyczajów. Wioski plemienia Himba na pustyni Namib to żywy dowód na to, że globalizacja nie odcisnęła jeszcze piętna na wszystkich regionach świata. Z kolei członkowie plemienia Herero pokazali swój opór wobec niemieckich kolonizatorów w inny sposób – wyróżnia ich podobieństwo odzienia do ubiorów niemieckich farmerów, jednak stylizacja jest raczej karykaturą. Kobiety noszą charakterystyczne wiktoriańskie stroje z epoki kolonialnej, a ich nakrycia głowy stylizowane są na krowie rogi. To prawdopodobnie aluzja Herero wobec ich dawnych ciemiężycieli.

Atrakcje Namibii

Przed spotkaniem z największymi plażami świata smak wakacji w Namibii zaostrzy wycieczka do jednego z wielu parków narodowych tego regionu. W Parku Narodowym Etoszy, którego powierzchnia liczy ponad 22 000 km², można spotkać niezwykłą różnorodność dzikich zwierząt, a przede wszystkim słonie, lwy, żyrafy, zebry i lamparty. Od maja do września są tu największe szanse na podziwianie flamingów brodzących po płyciznach wód. Te zimowe miesiące to najbardziej przyjemny okres na zwiedzanie rezerwatu. Od grudnia do marca w Namibii jest zwykle tak gorąco, że nie sposób wytrzymać w okolicach pustyni, która pokrywa większą część powierzchni kraju. Gdy nacieszysz się już pustynią, czas kontynuować podróż w stronę wybrzeża o obiecującej nazwie Wybrzeże Szkieletowe. To znane i słynne wybrzeże usiane jest szkieletami statków, których wraki zostały zepchnięte przez fale w stronę lądu. Panuje tu atmosfera tajemniczości i aura starych legend wilków morskich. Istnieje możliwość zwiedzania wielu wraków. Proponujemy również spotkanie z Buszmenami zamieszkującymi tereny Kalahari, wyjazd na obserwacje uchatek i delfinów, przyciąganych stadami przez obfity w pożywienie Prąd Benguelski, czy wycieczkę do Kanionu Fish River – porównywanego nieraz do Wielkiego Kanionu w USA. Zobacz naszą ofertę safari tutaj: safari.

Namibia okiem Albatrosa

Fascynująca podróż przez wciąż zmieniające się krajobrazy od najwyższych wydm świata po ekscytujące safari w parku Etosha.

4,1
  • 2 terminy
  • 13 dni
  • Od 17 498,–
od Warszawa
Udostępnij