Ameryka Południowa

<p>Ameryka Południowa to cuda natury.</p>

<p>Amazonia &ndash; największy las na świecie, Jezioro Titicaca &ndash; najwyżej położone jezioro świata, Andy &ndash; najdłuższy łańcuch górski, Atacama &ndash; najsuchsza pustynia: to wszystko czyni ten kontynent turystycznym eldorado dla tych, którzy lubią podziwiać przyrodę. Historia świata i wpływy ludności afrykańskiej, indiańskiej i europejskiej spowodowały, że istnieje tu bardzo ciekawa różnorodność kulturowa.</p>

Powierzchnia 18 mln km²
Ludność 410 mln
Najludniejsze kraje Ameryki Południowej <p>Brazylia - 205 mln Kolumbia - 47 mln Argentyna - 43 mln Peru - 30,9 mln Wenezuela - 30,7 mln</p>
Ciekawostki

Pustynia Atacama w Chile jest najsuchszym obszarem na świecie.

Jedna dziesiąta wszystkich gatunków zwierząt na Ziemi zamieszkuje amazoński las deszczowy w Brazylii.

Geografia i klimat Ameryki Południowej

Kontynent południowoamerykański leży w całości na półkuli południowej. O nazwie państwa Ekwador zdecydowało jego położenie geograficzne: po hiszpańsku „ecuador” oznacza równik.  Położenie na równiku powoduje, że średnie temperatury są tu przez cały rok takie same – różnica temperatur między najcieplejszym a najzimniejszym miesiącem wynosi jedynie pół stopnia. W pozostałych krajach kontynentu występują znaczące wahania temperatur i różnice klimatu. Na północy panuje klimat tropikalny, a południowa część kontynentu, z Chile i Argentyną, znajduje się w pasie polarnym. Również opady są zróżnicowane. Lasy Amazonii przez cały rok obfitują w deszcze, a na pustyni Atacama w północnym Chile opad atmosferyczny nie przekracza 1 mm rocznie.
Chimborazo w Ekwadorze

Fauna Ameryki Południowej

Środowisko naturalne zwierząt na tym kontynencie znacznie różni się od innych miejsc na Ziemi, a zwierzęta się do niego dostosowały. Po kamienistych stokach Andów, między krzewami wspinają się lamy; lasy deszczowe to żywioł jaguara, który poluje tu na swoje ofiary: tapiry i jelenie; na terenie żyznej Pampy w Argentynie pasie się tłuste bydło. Zupełnie wyjątkowe zwierzęta zamieszkują odizolowane Wyspy Galapagos, a większość z tutejszych gatunków to endemity.
Głuptak niebieskonogi na Galapagos

Ludność Ameryki Południowej

Ludność kontynentu, podobnie jak środowisko naturalne, jest bardzo zróżnicowana. Rdzenni mieszkańcy tych ziem, Inkowie, Majowie i Aztekowie, którzy stworzyli wysokorozwinięte cywilizacje, zostali zgładzeni przez konkwistadorów hiszpańskich i portugalskich, żądnych złota i żyznych ziem i pozostawiających to eldorado w morzu krwi. Obecnie większą część ludności kontynentu stanowią Metysi – potomkowie Indian i Europejczyków. Pozostała część ludności ma pochodzenie od rasy białej lub czarnej. Ich przodkowie przybyli drogą morską do Brazylii w XVIII i XIX wieku. W niedostępnych lasach deszczowych i wysoko w Andach nadal żyją ludy pierwotne, które nie poddały się wpływom europejskim,a w niektórych miejscach w Peru, Ekwadorze czy Boliwii nadal posługują się językiem keczua (urzędowym językiem imperium inkaskiego).
Kamienna maska w Tiahuanaco, Boliwia

Historia Ameryki Południowej

Pierwszym Europejczykiem, który dotarł na kontynent, był Krzysztof Kolumb. W 1492 roku zszedł na ląd na wyspę archipelagu Bahamy, którą uznał za jedną z wysp japońskich. Dopiero Amerigo Vespucci ustalił, że jest to zupełnie nowy, nieznany wcześniej kontynent, a odkrytym terenom nadano nazwę pochodzącą od jego imienia. Niebawem wyprawy badawcze w głąb „Nowego Świata” nabrały tempa, a Hiszpania i Portugalia podzieliły w zasadzie całą Amerykę Południową między siebie. W ciągu pierwszych 25 lat XIX w. większość krajów tego kontynentu uzyskała niepodległość, ale w kulturze wielu z nich wciąż widać wyraźne ślady wielowiekowej dominacji europejskiej.

Podróżowanie po Ameryce Południowej

Każda wycieczka do Ameryki Południowej zawiera elementy przyrodnicze. Rejs wycieczkowy na Wyspy Galapagos oznacza spotkanie z żółwiami, uchatkami i legwanami morskimi. W Ekwadorze będziesz wędrować po wulkanach w łańcuchu Andów, przemierzać las Amazonii i wracać na noc do prawdziwej „jungle lodge” w środku dżungli, a na granicy Brazylii i Argentyny ujrzysz gigantyczny wodospad Iguazú. Jednak na tym pełnym różnorodności kontynencie jest o wiele więcej miejsc wartych zobaczenia. Można zaplanować wakacje w pobliżu malutkich miejscowości z architekturą kolonialną, gdzie uliczki są brukowane, a budynki wykończone w stylu barokowym. Wiele atrakcji oferują również duże miasta tego regionu, na przykład Buenos Aires lub Rio de Janeiro, które ma chyba najpiękniejsze położenie na świecie. W Peru w doskonałym stanie zachowały się pozostałości państwa Inków: ich stolica Cuzco i zapomniane miasto Machu Picchu. Współczesnych Indian Ameryki Południowej można odwiedzić na pływających wyspach na jeziorze Titicaca. Podróż do Ameryki Południowej może zawierać też w sobie nutkę tajemnicy. Wystarczy polecieć nad płaskowyżem Nazca i odkryć zagadkę linii układających się w rysunek małpy czy kolibra albo udać się na Wyspy Wielkanocne, by zobaczyć olbrzymie, 40-tonowe kamienne posągi.
Jezioro Titicaca w Boliwii

Zdjęcia

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć

AmerykaPołudniowa­podróże

 • Wielki rejs z Albatrosem na Antarktydę - Siódmy Kontynent

  Prawdziwa ekspedycja morska najnowszym statkiem Albatrosa, Ocean Albatros - 15 dni z polskim pilotem (dla grup powyżej 15 osób)

  • 3 terminy
  • 15 dni
  • Od 53 498,–
  od Warszawa
 • Z Buenos Aires do Rio de Janeiro

  Niezapomniana wyprawa przez 3 fantastyczne kraje Ameryki Południowej – Argentynę, Brazylię i Urugwaj

  4,5
  • 17-03-2024
  • 13 dni
  • 19 998,–
  od Warszawa
 • Maks. 24 uczestników

  Peru – Imperium Inków

  Wspaniała natura pośród której odkrywać będziemy fascynującą kulturę prekolumbijską w tym tajemnicze rysunki z Nazca czy zaginione miasto Inków – Machu Picchu

  4,6
  • 11-10-2024
  • 17 dni
  • 22 998,–
  od Warszawa
 • Maks. 15 uczestników

  Ekwador – przygoda w Amazonii i rejs jachtem po Galapagos

  Ekskluzywny rejs 16-osobowym jachtem po Galapagos, bujna przyroda Amazonii, wysokie Andy, Quito i rdzenne plemiona Indian

  4,7
  • 3 terminy
  • 12 dni
  • Od 35 998,–
  od Warszawa