Informacje Kazachstan

Poniżej znajduje się wiele praktycznych informacji dotyczących podróży do Kazachstanu.
  • Język kazachski, rosyjski
  • Stolica Astana
  • Ludność 18 mln
  • Religia islam
  • Waluta Tenge (KZT)
  • Powierzchnia 2.724.900 km2

Informacje praktyczne

Różnica czasu

Różnica czasu między Polską a Kazachstanem zależy od tego, czy w Polsce mamy czas letni czy zimowy
Czas letni: + 4 godziny
Czas zimowy: + 5 godzin

Transport w Kazachstanie

Autokar
Autokary, z których korzystamy w Kazachstanie, wybieramy z najlepszej dostępnej kategorii i jeśli to możliwe, staramy się, aby były wyposażone w klimatyzację. 

Samolot
Podróż po Kazachstanie wiąże się z pokonywaniem dłuższych odcinków, które realizujemy lotami wewnątrzkrajowymi. Pilot wycieczki udzieli praktycznych informacji w tym zakresie.

Finanse

Choć Kazachstan dzięki bogactwom naturalnym doświadczył istotnego wzrostu gospodarczego, zwykli ludzie na tym nie skorzystali. Poziom cen jest o wiele niższy niż w Europie – dobry posiłek można zjeść za ok. 60 zł.

Napiwki

W hotelach, restauracjach, kawiarniach na rachunku będzie niekiedy wyszczególniona opłata za obsługę w wysokości 10–15 % rachunku. W takim wypadku nie ma potrzeby zostawiania dodatkowego napiwku.

Waluta i karty kredytowe

Walutą Kazachstanu jest tenge (KZT). Karty Visa i MasterCard są najczęściej akceptowane w hotelach i restauracjach. W większych miastach znajdują się bankomaty. Zalecamy zabranie ze sobą gotówki (dolarów amerykańskich lub euro), które w Kazachstanie można wymienić na lokalną walutę.

Elektryczność

W Kazachstanie, podobnie jak w Polsce, korzysta się z prądu przemiennego o napięciu 220 V. Gniazdka mogą występować w różnych konfiguracjach, dlatego warto zabrać ze sobą zestaw przejściówek.

Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Kazachstanu to +7. Radzimy skontaktować się ze swoim operatorem telefonii komórkowej w celu uzyskania informacji o cenach i taryfach połączeń przychodzących i wychodzących w Kazachstanie oraz korzystania z Internetu w telefonie. Hotele i kawiarnie oferują możliwość skorzystania z Internetu.

Woda pitna i higiena

Hotele i większe restauracje wyposażone są w toalety o nowoczesnym/zachodnim standardzie. Za to stan szaletów miejskich oraz toalet na obszarach wiejskich może wydawać się prymitywny. Radzimy zabrać ze sobą własny papier toaletowy lup paczkę mokrych chusteczek, ewentualnie żel do dezynfekcji rąk, wówczas brak wody nie będzie aż tak dokuczliwy.
Odradzamy picie wody z kranu, a nawet zalecamy kupowanie wody butelkowanej do picia.

Palenie

W samolotach oraz środkach transportu obowiązuje, jak wszędzie, zakaz palenia. Podobnie jak w Polsce, palenie zabronione jest wewnątrz budynków użyteczności publicznej. Wyjątkiem są specjalnie wyznaczone palarnie.

Obyczaje

Ludność Kazachstanu jest przyjazna, uprzejma i gościnna.