Informacje Turkmenistan

Poniżej znajduje się wiele praktycznych informacji dotyczących podróży do Turkmenistanu
  • Ludność 5 mln
  • Stolica Aszchabad
  • Język turkmeński, rosyjski
  • Religia islam
  • Waluta manat turkmeński (TMM)
  • Powierzchnia 488.100 km2

Informacje praktyczne

Różnica czasu

Różnica czas pomiędzy Polską a Turkmenistanem zależy od tego, czy w Polsce obowiązuje czas letni, czy zimowy.

Czas letni + 3 godziny / czas zimowy + 4 godziny

Transport w Turkmenistanie

Autokar
Autokary w Turkmenistanie nie dorównują niestety standardom europejskim. Korzystamy jednakże z najlepszej dostępnej klasy autokarów, w miarę możliwości wyposażonych w klimatyzację.

Samolot
W trakcie wycieczki po Turkmenistanie często dłuższe odcinki będziemy pokonywać lotami wewnątrzkrajowymi. W takich przypadkach pilot wycieczki udzieli informacji praktycznych w tym zakresie.

Finanse

Zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego są w Turkmenistanie jednymi z największych na świecie, co w ostatnich latach przyczyniło się do istotnego rozwoju kraju. Szczególnie wizytując stolicę odnosi się wrażenie, że Turkmenistan jest bardzo nowoczesny, jednak mieszańcy wsi nadal żyją skromnie.
Dobry posiłek można zjeść za mniej niż 60 zł.

Waluta i karty kredytowe

Walutą Turkmenistanu jest manat (TMM). Pieniądze z karty bankowej można wypłacić tylko w Aszchabadzie. Najlepiej zabrać ze sobą gotówkę – dolary amerykańskie lub euro, a następnie wymienić je na miejscu. Pilot wycieczki udzieli pomocy w tym zakresie. Karty VISA i MasterCard są akceptowane w większych hotelach oraz w lepszych restauracjach w stolicy.

Napiwki

W wielu hotelach, restauracjach i kawiarniach często do rachunku dolicza się 10-15 % kosztów obsługi. Kwota będzie zazwyczaj wyszczególniona na rachunku. Jeśli taka kwota widnieje, nie ma potrzeby płacenia dodatkowych napiwków.

Elektryczność

W Turkmenistanie, podobnie jak w Polsce, używa się prądu o napięciu 200 V. Gniazdka mogą być różne, więc dla pewności warto mieć ze sobą zestaw przejściówek, które pasują do wielu typów gniazdek.

Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Turkmenistanu to +993. Wykonywanie połączeń do Polski wiąże się z wysokimi kosztami, więc zalecamy ewentualny kontakt ze swoim operatorem telefonii komórkowej w celu uzyskania informacji o opłatach i taryfach dla połączeń przychodzących i wychodzących z Turkmenistanu. WiFi jest rzadko dostępne, a Internet z reguły jest niestabilny. W wielu hotelach istnieje możliwość skorzystania z łącza internetowego, ale łącza nie są zabezpieczone.

Napoje i higiena

Hotele i większe restauracje posiadają toalety w nowoczesnym/zachodnim standardzie. W mieście problemem mogą być jednak tzw. toalety kucane oraz brak papieru toaletowego. Standard szaletów publicznych oraz toalet na obszarach wiejskich również może wydawać się prymitywny. Radzimy zabrać własny papier toaletowy lub paczkę chusteczek intymnych i ewentualnie żel do dezynfekcji rąk (dostępne w drogeriach i aptekach w Polsce). Wówczas brak wody nie będzie aż tak uciążliwy. Nie należy pić wody z kranu, zamiast tego zalecamy kupowanie wody butelkowanej.

Palenie

Obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych na zewnątrz, jednak palenie dozwolone jest we wnętrzach restauracji i hotelów. 

Obyczaje

Zabronione jest fotografowanie budynków publicznych, a zakaz ten lokalna policja traktuje bardzo poważnie. W razie wątpliwości radzimy zapytać o pozwolenie. Obowiązują szczególne zasady odnośnie do wizyt w świątyniach i meczetach. Przed wejściem należy zakryć ramiona oraz nogi, a także zdjąć buty.

Tajemnicza Azja Centralna

Wybierz się w niezapomnianą podróż Jedwabnym Szlakiem przez 5 środkowoazjatyckich krajów: Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan, Tadżykistan i Kazachstan

4,3
  • 16-05-2025
  • 14 dni
  • 17 998,–
od Warszawa