Informacje o Kirgistanie

Poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji, przydatnych przed podróżą do Kirgistanu
 • Język Kirgiski i rosyjski
 • Ludność 5,6 mln
 • Stolica Biszkek
 • Religia Islam
 • Waluta Som
 • Powierzchnia 198.500 km²
Lot i przylot do Kirgistanu

Loty

Wszyscy uczestnicy podróży otrzymują elektroniczne bilety lotnicze na wylot i powrót. Podane na bilecie godziny są zawsze godzinami wg czsu lokalnego.

Deklaracja celna

Przy wjeździe i wyjeździe należy wypełnic deklarację celną. Należy dokłądnie wypełnić deklarację i pamiętać, aby wpisać dokładnie posiadaną kwotę pieniędzy w polu waluty. Możemy zostać poproszeni o okazanie gotówki. W ostatnich latach kontrola zgłoszeń celnych stała się jednak łagodniejsza.

Różnica czasu

Różnica w czasie między Polska a Kirgistanie różni się w zależności od tego, czy mamy czas letni, czy zimowy:

Czas letni + 4 godziny
Czas letni + 5 godzin

Transport

Autokary w Kirgistanie nie mają takiego samego standardu, jaki znamy z Europy. Nasze autokary sa wyposażone w klimatyzację.

Ceny

Poziom cen w Kirgistanie, zwłaszcza żywności i napojów, jest niższy niż w Polsce. Większość ludzi wydaje kieszonkowe na piwo, wino lub alkohole w restauracjach, a także pamiątki, przekąski i tym podobne. średnio jest to wydatek ok 30-90 złotych/dziennie.

Napiwki

W Kirgistanie turystyka nie jest tak powszechna, a napiwki nie są powszechne poza wizytami w restauracjach w większych miastach, takich jak Biszkek i Karakol. Kierowcy i lokalni przewodnicy, z którymi spotkamy sie w czasie podróży docenią niewielki napiwek (zobacz "Cena nie zawiera").

Waluta i karty kredytowe

W Kirgistanie obowiązującą waluta jest som (KGS). 1 som dzieli się na 100 tyyn. 1000 somów stanowi równowartość ok 55 złotych.

Wymienić walutę można w lokalnych kantorach wymiany walut w Biszkeku i Karakolu. Polska waluta nie jest wymieniana, więc rekomendujemy zabranie gotówki w euro (w tym banknoty 50 i 100 euro) lub dolary amerykańskie (banknoty 20 i 50 USD). 

Karty kredytowe, takie jak Diners, Mastercard, Visa i podobne, nie są popularne, dlatego my zalecamy zabranie ze sobą gotówki w euro lub dolarach amerykańskich.

Elektryczność

Kirgistan ma gniazda elektryczne i źródła zasilania. Wtyczki są typu C i F (z trzema bolcami), zatem należy zaopatrzyć się w przejściówkę.

Telefon i internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Kirgistanu to +996. Telefony komórkowe są używane coraz częściej, ale w Kirgistanie istnieją obszary, które nie mają zasięgu. Korzystanie z telefonu komórkowego Kirgistanu może być drogie. Zalecamy zapoznanie się z cenniekiem połaczeń operatora sieci. 

W większych miastach, takich jak Karakol i Biszkek, znajdują się kafejki internetowe.

Higiena

Hotele, pensjonaty i większe restauracje mają zachodnie toalety. Jednak w publicznych toaletach i na obszarach wiejskich można znaleźć bardziej prymitywne warunki, takie jak tak zwane toalety pedałowe i brak papieru toaletowego. Zalecamy zaopatrzenie się w papier toaletowy i mokre chusteczki higieniczne, żele do mycia rąk.

Woda w Kirgistanie nadaje się do picia, ale w Biszkeku może być wuczuwalny chlor. Dlatego warto zaopatrzyć się w wodę butelkowaną na lotnisku. Naprowincji woda pochodzi bezpośrednio z gór i smakuje wyśmienicie.

Kultura

Kirgizini są niezwykle przyjacielscy i rzadko sprzeciwiają się fotografowaniu. Pamiętaj, aby poprosić o pozwolenie przed robieniem zdjęć. Nie jest zalecane fotografowanie policji i wojska.

Kirgizini są muzułmanami, ale nie są bardzo religijni, więc nie ma specjalnych wymogów co do stroju. Wyjątek stanowią jednak wizyty w meczetach i rosyjskich kościołach prawosławnych, gdzie krótkie spodenki i bluzki bez rękawów nie są mile widziane.

Palenie
Podczas wszystkich lotów i przejazdów obowiązuje zakaz palenia. Palenie jest dozwolone i jest dozwolone w restauracjach i kawiarniach oraz w miejscach publicznych.

Kirgisistan­rejser

 • Kirgistan naturalnie!

  Ten daleki kraj Azji środkowej jest idealny na aktywne wakacje, gdzie zobaczymy piękne górskie jeziora, niezapomniane krajobrazy i grupy nomadów.

  • 01-07-2024
  • 9 dni
  • 10 998,–
  od Warszawa
 • Tajemnicza Azja Centralna

  Wybierz się w niezapomnianą podróż Jedwabnym Szlakiem przez 5 środkowoazjatyckich krajów: Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan, Tadżykistan i Kazachstan

  4,3
  • 04-09-2024
  • 14 dni
  • 17 998,–
  od Warszawa
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
Tel. +48 (22) 128 48 81
i dowiedz się więcej