Ochrona zagrożonych wyginięciem nosorożców

Albatros angażuje się w projekty, których celem jest ochrona zagrożonych wyginięciem nosorożców w Afryce Południowej.

Nosorożec to ulubiony cel kłusowników w całej Afryce
W całej Afryce kłusownicy polują zarówno na białe jak i czarne nosorożce, dlatego że przede wszystkim w Azji jest ogromny popyt na ich rogi. Panuje tam powszechne przekonanie, że mają one właściwości lecznicze. W rzeczywistości jednak rogi nosorożców są z keratyny tj. tego samego składnika, który znajduje się w naszych włosach i paznokciach. Nic nie wskazuje zatem na to, by mogły leczyć. Tym nie mniej w RPA, gdzie żyje 90% populacji tego gatunku na świecie, każdego miesiąca ginie od strzałów kłusowników ok. 100 nosorożców.

Cel obozów Albatrosa
Obozy Albatrosa Honeyguide w Manyeleti przylegają do Parku Narodowego Krugera, gdzie zwierzęta chodzą swobodnie bez żadnego ogrodzenia.  Dużo przyjemniej jest w takich warunkach oglądać zwierzęta na safari. Z drugiej strony dużo trudniej jest je chronić przed kłusownikami.  Dlatego współpracujemy z miejscowymi leśniczymi. Obóz Albatrosa wraz z sąsiadującym obozem ma samochód służący do patrolowania okolicy w celu ochrony tego zagrożonego gatunku. Ponadto wszyscy pracownicy obozów są szkoleni, jak rozpoznawać oraz jak reagować, gdy spotkają potencjalnie groźnych kłusowników. 

Część ogrodzonego Rezerwatu Dzikich Zwierząt Entabeni jest własnością Albatrosa. To tutaj mieści się nasz Ranger Camp czyli obóz leśniczych. Dzięki ogrodzeniu łatwiej jest nam kontrolować, jakie zwierzęta i jacy ludzie znajdują się na danym obszarze. Cały personel Entabeni ma za zadanie przede wszystkim skupiać się na ochronie nosorożców. Dlatego w rezerwacie żyje duże stado zdrowych, białych nosorożców. 

Pielęgnacja małych nosorożców
Albatros wspiera projekt rekonstrukcji populacji białych nosorożców. Małe osierocone nosorożce  pozostają pod opieką specjalistów i weterynarzy, którzy dbają o to, żeby miały odpowiednią opiekę i żywienie. Kiedy są dość dojrzałe, przenosi się je do rezerwatów. Miejsce projektu utrzymywane jest w tajemnicy z powodu zagrożenia ze strony kłusowników. Również turyści mają tu zakaz wstępu, ponieważ najmniejsze nosorożce są bardzo wrażliwe na hałas. 

Strona projektu jest za to dostępna zawsze i dla wszystkich; można też na niej wesprzeć projekt finansowo: http://therhinoorphanage.co.za/

Zdjęcia

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć