Podróże a stan zwierząt

Dzikie zwierzęta dla rozrywki
Dzikie zwierzęta są w wielu miejscach używane do zabawiania turystów. W delfinariach znajdziemy delfiny i orki, gdzie indziej papugi jeżdżące na rowerach, słonie grające w piłkę lub takie, na których się jeździ. Poza tym możemy zrobić sobie zdjęcie z tygrysem, przepłynąć się z delfinem, zobaczyć, jak tańczy niedźwiedź, albo pośmiać się z małpki na łańcuchu, która zrywa i przynosi kokosy.

Wiele z tych dzikich zwierząt żyło na wolności, aż zostały złapane lub wyhodowane do tego celu. Dzikie zwierzęta nie są udomowione (jak konie, kury czy psy) i często cierpią w niewoli, gdyż nie mogą zaspokoić swoich naturalnych potrzeb np. orka na wolności pływa do ok. 160 km dziennie, nurkuje do 60 m głębokości i żyje w skomplikowanej strukturze społecznej. Żadna z tych aktywności nie jest możliwa w basenach delfinarium.

Wg Albatros Travel utrzymywanie dzikich zwierząt w niewoli dla rozrywki turystów nie jest uzasadnione.  Nie chcemy, żeby dzikie zwierzęta były więzione lub hodowane do życia w niewoli.  Dlatego nie oferujemy w czasie naszych wycieczek rozrywki, w którą zaangażowane są dzikie zwierzęta.

Walki byków
Walki byków to stara tradycja w różnych miastach europejskich i latynoamerykańskich. Istnieją różnego rodzaju walki, ale wspólne dla nich wszystkich jest to, że byk umiera powoli i w cierpieniu. Walki byków mają coraz więcej przeciwników, np. w hiszpańskiej Katalonii zostały zabronione.

Albatros Travel nie zamierza wspierać rozrywki, w której zwierzęta zawsze przegrywają, a ponadto płacą za to swoim życiem. Uważamy, że ważniejsze jest unikanie złego traktowania zwierząt niż podtrzymywanie tradycji i kultury. Nigdy nie zabieraliśmy gości na pokazy walk byków, ani też nie odwiedzamy aren czy muzeów poświęconych tej tradycji, gdyż dochód z biletów przeznaczany jest na organizację walk. Nadal jednak informujemy gości o tej tradycji oraz odwiedzamy areny, na które wejście nie oznacza automatycznego finansowania tej rozrywki.

Przejażdżki na słoniach i rozrywka
Przejażdżki na słoniach odbywają się w wielu miejscach w Azji i są przyczyną ciężkiego losu tych zwierząt.  Nie wolno zapomnieć, że słonie w naturalnym środowisku nie wożą ludzi, nie grają w piłkę, nie stoją na tylnych nogach ani nie malują. 

W samej tylko Tajlandii w niewoli żyje ok. 3 400 azjatyckich słoni. Najczęściej nie mogą zaspokoić swojej silnej potrzeby bycia w stadzie, z rodziną, szukania pożywienia w lesie czy pokonywania każdego dnia długich dystansów. Ponieważ słonie są potencjalnym zagrożeniem, gdy nie są wykorzystywane do przejażdżek czy pokazów, często związuje się je krótkimi łańcuchami i trzyma w nie dość zacienionych miejscach. Mimo że zwierzęta te są bardzo prospołeczne, trening oraz warunki, w których wiele z nich żyje, powodują, że rozwija się u nich zespół stresu pourazowego. 

Albatros Travel w trakcie swoich wycieczek nie oferuje ani przejażdżek na słoniach ani rozrywki z udziałem słoni, ponieważ nie możemy zagwarantować, że słonie te żyją w odpowiednich warunkach.  Zdajemy sobie jednocześnie sprawę z tego, że słonie są sposobem na życie swoich właścicieli i póki żyją, potrzebują opieki. Dlatego wspieramy takie atrakcje, w których turyści mogą zobaczyć słonie w ich naturalnym środowisku, i w których zwierzęta mogą zachowywać się zgodnie ze swoją naturą.

Zdjęcia