Wsparcie dla miasta Welverdiend

Welverdiend Masters
Nowy budynek szkolny, nowe książki do szkolnej biblioteki oraz sponsorowanie lokalnego klubu piłki nożnej – to są efekty zaangażowania Albatrosa w pomoc mieszkańcom małego południowoafrykańskiego miasteczka.

Goście z safari przyjeżdżają w odwiedziny
Małe miasto Welverdiend znajduje się w pobliżu dwóch obozów safari, należących do Albatrosa w okolicy parku Krugera w RPA (Khoka Moya Camp i Mantobeni Camp). Albatros wielokrotnie wspierał miasteczko finansowo, i regularnie płaci za to, że goście z obu obozów mogą je raz w tygodniu odwiedzać.  Ponadto Albatros szkoli mieszkańców do pracy w turystyce, zatrudniając ich przy obsłudze gości. W tej chwili 90 procent wszystkich pracowników obu obozów pochodzi właśnie z tego miasta.

W Welverdiend mieszka ok. 12 000 osób wg. danych z oficjalnego spisu ludności w 2002 roku.  Miasto składało się kiedyś z dwóch głównych części. Jedną zamieszkiwali uchodźcy z Mozambiku, gdzie toczyła się wojna w 1995 roku. Dziś mieszkańcy obu części wymieszali się, choć nadal w niektórych miejscach w mieście większość stanowią osoby pochodzenia mozambijskiego. 

Nowy budynek szkoły i materiały dydaktyczne
W mieście znajduje się przedszkole i pięć szkół, w tym trzy podstawowe, jedno liceum oraz jedna szkoła do niepełnosprawnych umysłowo. Albatros wspiera przede wszystkim szkoły. Jedna ze szkół dzięki naszemu wsparciu kupiła nowe książki do biblioteki, nowy telewizor oraz płyty dvd. W innej szkole przyczyniliśmy się do zbudowania nowego budynku szkolnego, który został oddany do użytku w styczniu 2016 roku. 

W uroczystości zorganizowanej z okazji otwarcia nowego budynku szkoły uczestniczyli nauczyciele oraz uczniowie z rodzicami.

Albatros zasponsorował stroje sportowe klubu piłkarskiego Welverdiend, który z powodzeniem radzi sobie w meczach z klubami z sąsiednich miast. 

Goście Albatrosa wspierają miasto
Po odwiedzeniu miasta wielu gości Albatrosa chce wesprzeć finansowo jego mieszkańców. Albatros zaś w imieniu gości dawał pieniądze na zorganizowanie międzyszkolnego turnieju piłki nożnej. Trudno jest jednak umiejętnie zarządzać pomocą dla miasta, gdyż nie do końca wiemy, co jest potrzebne. Chcemy mieć pewność, że podarowane pieniądze zostaną wykorzystane na wskazany cel.

W tej chwili zbieramy na sprzęt do nowego budynku szkoły. Nasi goście mogą np. kupić książkę do nowej szkolnej biblioteki. W ten sposób pieniądze będą wykorzystane w konkretnym celu.

Pracownicy biura Albatrosa w Kopenhadze wielokrotnie zbierali używane zabawki i ubrania by wysłać je do Welverdiend. Zachęcamy również gości wybierających się na safari do Manyeleti, żeby wzięli ze sobą ubrania czy zabawki, z których w domu już się nie używa – oczywiście jeśli tylko znajdą na nie miejsce w walizce. Szkoła sprzedaje później te rzeczy w bardzo przystępnych cenach, a dochód ze sprzedaży wykorzystywany jest na zakup materiałów dydaktycznych. 

Niska średnia długość życia
Welverdiend ma swojego burmistrza, który zapewnia spokój w mieście. Zajmuje się zarówno problemami ekonomicznymi jak i osobistymi mieszkańców, rozstrzyga spory i udziela pozwoleń na budowę domu. Od niedawna za swoją pracę dostaje od państwa niewielką pensję.

Większość gospodarstw jest samowystarczalna. Ludzie uprawiają w swoich ogródkach mango, papaje, kukurydzę, fasolę i marulę.  Średnia długość życia kobiet to 45 lat a mężczyzn 44 lata. Jest to rezultat nieleczonych chorób takich jak HIV czy cukrzyca.

Zdjęcia

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć