Sumatra – wyspa orangutanów

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Spotkanie z orangutanami, trekking w dżungli, bujna przyroda oraz potomkowie kanibali z najdzikszej wyspy Indonezji – Sumatry.

Wybierz się na pełną przygód wycieczkę na Sumatrę, gdzie liczba wulkanów przewyższa liczbę turystów, a tarasy ryżowe są równie bujne i zielone jak otaczająca je dżungla. W lesie deszczowym Parku Narodowego Gunung Leuser żyją orangutany jak również wiele innych gatunków małp, a my podczas naszej wędrówki po dżungli, będziemy ich wypatrywać w koronach drzew oraz poznamy bogactwo gatunkowe występujących tutaj roślin tropikalnych. Na wyżynach Sumatry w jej północnej części odwiedzimy region Berastagi, który leży pomiędzy trzema aktywnymi wulkanami i słynie z upraw owoców i warzyw w szczególności marakui, którą koniecznie trzeba skosztować.

Zobaczymy także 120-metrowy wodospad Sipisopiso wpadający do imponującego jeziora kraterowego Toba oraz zamieszkamy na wyspie Samosir, położonej na środku tego jeziora. Tutaj poznamy zwyczaje i kulturę członków plemienia Batak, którzy są potomkami kanibali!

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Wycieczki objazdowe

 • Pilot Polski

 • Wiza Tak

 • Szczepienia Nie

 • Waluta Rupia Indonezyjska, Dolar Amerykański

Program wycieczki 12 dni
Dzień 1
Wylot z Warszawy do Indonezji
Dzień 2
Przylot do Medan, Sumatra
Dzień 3
Medan. Wycieczka po mieście, m.in. Wielki Meczet i kolonialna architektura
Dzień 4
Medan – Bukit Lawang. Orangutany i wędrówka po dżungli
Dzień 5
Bukit Lawang. Dzień wolny
Dzień 6
Bukit Lawang – Berastagi. Wulkany i wizyta na targu owoców
Dzień 7
Berastagi – Jezioro Toba. Wizyta w wiosce oraz wodospad Sipiso Piso
Dzień 8
Wioski i plemiona nad jeziorem Toba
Dzień 9
Jezioro Toba. Dzień do własnej dyspozycji lub wycieczka rowerowa po okolicy
Dzień 10
Jezioro Toba – Medan. Przejazd wśród plantacji palm i kauczuku
Dzień 11
Medan i podróż powrotna do domu
Dzień 12
Przylot do Warszawy

Zdjęcia

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć

Daty wyjazdu

Terminy Długość pobytu Cena Lotnisko wylotu Uwaga
11 998,–
Warszawa
Kliknij datę, aby zobaczyć program tej wycieczki

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wylot z Warszawy do Indonezji

Po spotkaniu na lotnisku Okęcie w Warszawie z pilotem Albatros Travel czeka nas przelot do Azji Południowo-Wschodniej.

Dzień 2
Przylot do Medan, Sumatra

Wylądujemy w mieście Medan, które jest trzecim co do wielkości miastem Indonezji (po Dżakarcie i Surabaja na Jawie).

Medan jest stolicą indonezyjskiej prowincji Sumatra Północna i tętniącym życiem ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym w regionie. Pierwotnie był małą wioską, która stała się miejscem spotkań handlowców z całego świata. W XIX wieku do znaczącego rozwoju miasta przyczyniły się założone przez holenderskich kolonistów plantacje tytoniu. To pobudziło rozwój miasta i przyciągnęło siły robocze z różnych części Azji, nadając miastu różnorodność kulturową i etniczną. Wiele budynków kolonialnych przetrwało do dzisiaj, a w architekturze miasta nadal widoczny jest wpływ Holendrów. Po uzyskaniu przez Indonezję niepodległości Medan nadal się rozwijał, dziś jest ważnym miastem przemysłowym i handlowym na Sumatrze.

Po dopełnieniu formalności wjazdowych na lotnisku pojedziemy do naszego hotelu, by odpocząć przed pełnym atrakcji kolejnym dniem zwiedzania.

Nocleg w Medan.

Dzień 3
Medan. Wycieczka po mieście, m.in. Wielki Meczet i kolonialna architektura

Dzisiaj wybierzemy się pod Wielki Meczet, który jest największym i najbardziej imponującym meczetem na północnej Sumatrze. Wielki Meczet – czyli Mesjid Raya to niezwykle piękny biały budynek z czarnymi jak węgiel kopułami, zbudowany w stylu marokańskim, do budowy którego użyto włoskiego marmuru oraz chińskiego szkła.

Niedaleko meczetu znajduje się Pałac Sułtana, znany również jako Pałac Maimoon. Zielono - biało - żółty Pałac Maimoon zbudowany został w 1888 roku przez sułtanat Deli, niestety obecnie podupadł.

Spod pałacu skierujemy się w stronę głównej ulicy miasta, przy której znajduje się wiele zabytków w stylu kolonialnym między innymi słynna restauracja Tip-Top, która była i jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców, Rezydencja Tjong A Fie oraz poczta i dworzec kolejowy.

Zwiedzanie miasta zakończymy w Kampung Keling, gdzie odwiedzimy największą chińską świątynię w Medan, Vihara Gunung Timur.

Po drodze zjemy lunch w lokalnej restauracji, a późnym popołudniem po dniu pełnym wrażeń wrócimy do hotelu.

Nocleg w Medan.

Dzień 4
Medan – Bukit Lawang. Orangutany i wędrówka po dżungli

Opuszczamy Medan i kierujemy się na północ w kierunku Bukit Lawang. W czasie jazdy czeka nas przedsmak zielonej, bujnej przyrody, która będzie nam towarzyszyć przez całą podróż po Sumatrze. Przejedziemy obok licznych plantacji, na których uprawiane są drzewa kauczukowe i palmy, z których produkuje się olej palmowy. Są to 2 największe eksportowe towary Indonezji.

Bukit Lawang to brama do Parku Narodowego Gunung Leuser, który pokrywają góry oraz piękny i dziki las deszczowy. Po przyjeździe do naszego hotelu, zameldujemy się i zjemy wspólnie obiad w hotelowej restauracji. Następnie wyruszymy na całodniową wędrówkę do lasu

deszczowego, gdzie mamy nadzieję zobaczyć orangutany. Zejdziemy nad pobliską rzekę skąd rozpocznie się nasza wędrówka do dżungli.

Wędrówka potrwa około trzech godzin i prowadzić będzie ścieżkami po nierównym terenie. Często będzie ślisko i błotniście, a w niektórych miejscach konieczne może być balansowanie na korzeniach drzew lub przejście po wodzie, aby przeprawić się przez strumienie by dojść do platformy, przy której karmione są orangutany. Wcześniej orangutany zamieszkujące ten obszar karmione były z platformy dwa razy dziennie, ale dziś wszystkie orangutany na tym obszarze żyją dziko. Pamiętajmy, że nie możemy być w 100% pewni, że zobaczymy te wyjątkowe, rudoczerwone małpy. Jednak spędzając 2 dni w dżungli szanse na ich zobaczenie są naprawdę bardzo duże.

Orangutan to największy na świecie żyjący na drzewach ssak, który niegdyś zamieszkiwał czubki drzew w całej Azji Południowo-Wschodniej. Obecnie można je znaleźć tylko na Borneo i właśnie tu na Sumatrze. Niestety grozi im realne niebezpieczeństwo wyginięcia. Orangutany żyjące na obu wyspach należą do innego podgatunku. Orangutan sumatrzański jest nieco mniejszy i nieco jaśniejszy niż jego kuzyn z Borneo. Orangutany są inteligentnymi zwierzętami i uczą się od siebie nawzajem przydatnych umiejętności, takich jak umiejętność oceny wytrzymałości gałęzi czy posługiwania się znalezionymi w dżungli przedmiotami do zdobycia pożywienia. Żywią się głównie owocami, orzechami i korą, ale mogą też zjadać owady.

W parku narodowym możemy mieć również szczęście zobaczyć inne gatunki małp, takie jak makak, langur i gibon. Nawet jeśli nie uda nam się zobaczyć wszystkich tych zwierząt, już i tak bujny las deszczowy sam w sobie jest wspaniałym przeżyciem, z jego różnorodną roślinnością, której nie zobaczymy w Europie.

Dzień 5
Bukit Lawang. Dzień wolny

Dziś mamy cały dzień do własnej dyspozycji, aby podziwiać bujną przyrodę lasu deszczowego podczas spaceru. Można także zostać w hotelu i zrelaksować się lub wybrać się na spacer po okolicznej wiosce, aby przyjrzeć się codziennemu życiu mieszkańców. 
Dla chętnych nasz pilot zorganizuje wspólne aktywności.

Dzień 6
Bukit Lawang – Berastagi. Wulkany i wizyta na targu owoców

Opuścimy las deszczowy i udamy się do całkiem sporego miasta Berastagi, gdzie głównie uprawia się warzywa i owoce. Jeśli pogoda nam dopisze, podczas podróży będziemy mogli zobaczyć dymiące w oddali wulkany, które tworzą piękne tło na horyzoncie. Topografia Sumatry jest zdominowana przez grzbiety górskie pochodzenia wulkanicznego, które biegną wzdłuż zachodniego wybrzeża wyspy. Najwyższymi szczytami są Mount Leuser na północy i Mount Kerinci na zachodzie. W okolicy Berastagi, na wyżynach, mieszka trzy miliony członków plemienia Batak, którzy praktykując kanibalizm zszokowali tym faktem Europejczyków, kiedy pierwsi odkrywcy i misjonarze zaczęli badać indonezyjskie wyspy. Plemię Batak dzieli się na mniejsze podgrupy, a w górach otaczających miasto Berastagi zamieszkuje grupa plemienna Batak-Karo. Po przyjeździe do miasta udamy się na tętniący życiem targ owocowy, gdzie jest ogromny wybór świeżych owoców i warzyw, a także mięs i ryb. Następnie pojedziemy do naszego hotelu. Tutaj na wysokości 1300 m n.p.m. wyraźnie odczujemy, że temperatura jest niższa, dlatego warto mieć ze sobą ciepły sweter lub polar.

Dzień 7
Berastagi – Jezioro Toba. Wizyta w wiosce oraz wodospad Sipiso Piso

Kontynuujemy naszą podróż na południe, a naszym dzisiejszym celem jest jezioro Toba utworzone w kraterze wygasłego wulkanu. Powierzchnia jeziora to niemal 2000 km²  ( 100 km długości i 30 km szerokości) co czyni go największym jeziorem w Azji Południowo-Wschodniej, a przy głębokości 450m także jednym z najgłębszych jezior na świecie. Zarówno jezioro, jak i duża, przypominająca ziarno fasoli wyspa Samosir znajdująca się na środku jeziora, powstały w wyniku wybuchu wulkanu wiele tysięcy lat temu. Samosir jest największą na świecie wyspą na wyspie. To wszystko i piękna natura dookoła uczyniło to miejsce jedną z największych atrakcji Sumatry.  Obszar wokół jeziora zamieszkany jest przez wyjątkowo gościnne plemię Batak,  zwanych tutaj Batak Toba. Upłynęło już wiele dziesiątek lat, odkąd porzucili oni swój brzydki nawyk patrzenia na drugiego człowieka jak na potencjalny posiłek, dlatego nie ma żadnych powodów do obaw.

Na trasie wycieczki odwiedzimy między innymi  zamieszkaną przez plemię Batak wioskę Dokan, gdzie wciąż zachowały się tradycyjne drewniane domy na palach z dużymi dachami, które nadal służą swoim mieszkańcom. Następnym przystankiem będzie wodospad Sipiso Piso, który tworzy woda wypływająca z jaskini w wysokim klifie i spada z wysokości 120 metrów pionowo w dół, aby następnie znaleźć ujście w wodach jeziora Toba. Po przybyciu do miejscowości Parapat przesiadamy się z autobusu na prom i popłyniemy na wyspę, do naszego hotelu. Po zameldowaniu się resztę dnia spędzimy podziwiając krajobraz, patrząc na jezioro i otaczające je góry.

Dzień 8
Wioski i plemiona nad jeziorem Toba

Dzisiaj udamy się w rejs po jeziorze Toba i odwiedzimy kilka z wielu wiosek ludu Batak, rozsianych wzdłuż wybrzeża wyspy Samosiru.  Plemiona Batak są zorganizowane w klany z linii męskiej, gdzie mężczyzna z jednego klanu szuka żony wśród kobiet z innych klanów, po czym po ślubie staje się ona członkiem klanu mężczyzny. Plemię Batak to chrześcijanie, ale pierwotna religia nadal odgrywa tu ważną rolę. Według dawnych wierzeń wszyscy ludzie są obdarzeni „tondi”, czyli duszą, która żyje przy ciele człowieka i decyduje o jego dobrobycie. W przeszłości jednym ze sposobów na utrzymanie „tondi” w dobrym nastroju było praktykowanie rytualnego kanibalizmu, z powodu czego plemię okryło się złą sławą. Jednak ok. 200 lat temu zaprzestano tego zwyczaju. Tradycjami, które przetrwały do dziś są za to budowanie bardzo dekoracyjnych, misternie zdobionych drewnianych domów, śpiewanie przepełnionych emocjami pieśni oraz rzeźbienie w olbrzymich kamieniach, o czym sami się przekonamy. 

Nasz pierwszy przystanek znajduje się w wiosce Ambarita, gdzie zobaczymy  rzędy tradycyjnych drewnianych domów wzniesionych na palach  z dachami wygiętymi w łuk i zakończonych szpiczasto. Jedna z hipotez mówi, że nawiązują one do kształtu rogów byka, a inna, że do kształtu łodzi typu kanu, którymi przybyli na te tereny pierwsi mieszkańcy. Zobaczymy też tutaj tzw. Kamienne krzesła czyli cały umeblowany jakby „salon” wraz ze stołami, fotelami i ławami wyrzeźbionymi w ogromnych głazach. Meble te zostały wyrzeźbione ponad 300 lat temu, a miejsce to było czymś na kształt parlamentu i sali sądowej. Dyskutowano tu o wspólnych sprawach plemienia, przesłuchiwano przestępców, a czasem ścinano im głowy.

Następnym przystankiem podczas dzisiejszej wycieczki będzie miejscowość Simanindo, gdzie obejrzymy pokaz tradycyjnych tańców i zobaczymy małe muzeum w domu byłego króla Bataków.

W mieście Tomok odwiedzimy grób króla Sidabutara. To on uczynił lud Batak Toba chrześcijanami.

Po południu wrócimy do naszego hotelu.

Dzień 9
Jezioro Toba. Dzień do własnej dyspozycji lub wycieczka rowerowa po okolicy

Po niespiesznym poranku chętne osoby mogą  wyruszyć na przejażdżkę rowerową. Przejedziemy wzdłuż brzegów jeziora i pól ryżowych, podziwiając fantastyczną przyrodę oraz obserwując spokojne, leniwe życie w małych wioskach. Nasza trasa rowerowa jest łatwa i przyjemna, a po drodze zaplanowaliśmy przystanki, aby każdy czuł się komfortowo. Popołudnie jest do własnej dyspozycji, ale zachęcamy, aby skorzystać z orzeźwiającej kąpieli w jeziorze Toba, które jest największym jeziorem wulkanicznym na świecie.

Dzień 10
Jezioro Toba – Medan. Przejazd wśród plantacji palm i kauczuku

Po opuszczeniu Samosir na jeziorze Toba, skierujemy się do Medan. Droga do Medan poprowadzi nas przez obszary górzyste, z okien autokaru będzie można obserwować ciągnące się plantacje oleju palmowego i kauczuku. Po południu dotrzemy do naszego hotelu w Medan.

Dzień 11
Medan i podróż powrotna do domu

Nadszedł czas, aby pożegnać się z Sumatrą i Indonezją. W zależności od godziny wylotu będzie czas do własnej dyspozycji, zanim pojedziemy na lotnisko, by powrócić do domu.

Dzień 12
Przylot do Warszawy

Informacja o cenie

Cena wycieczki

Od 11 998,– PLN za osobę w pokoju dwuosobowym.
Zobacz ceny dla wszystkich terminów

Cena zawiera
 • opiekę polskiego pilota
 • przelot rejsowy w klasie ekonomicznej na trasie Warszawa – Medan– Warszawa, w obie strony z przesiadką
 • Wycieczki wymienione w programie
 • 9 noclegów w pokojach 2-osobowych (3 noclegi w hotelu klasy turystycznej w Medan, 2 noclegi w Junglelodge w Bukit Lawang, 1 nocleg w hotelu klasy turystycznej w Berastagi, 3 noclegi w hotelu klasy turystycznej nad jeziorem Toba)
 • Wyżywienie: codziennie śniadania, 6 obiadów (dni 3-4,6-8,10), 1 kolacja powitalna (dzień 2)
 • transport autokarem i promem zgodnie z programem
 • ubezpieczenie podstawowe KL i NNW
Cena nie zawiera
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego
 • wizy turystycznej do Indonezji 35 USD
 • napiwków dla lokalnego przewodnika i kierowców (około 40 USD/osobę)
 • napojów do posiłków
 • wydatków indywidualnych
 • wszystkiego, co nie jest zawarte w “Cena zawiera“

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o podróży

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 15 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Zakwaterowanie na Sumatrze

Zakwaterowanie naszych gości odbywa się w obiektach, które są wyposażone standardowo. Staramy się je jednak dobierać tak, aby pomimo prostoty wyposażenia i podstawowego standardu miały swój urok.
Jako, że na Sumatrze nie ma zbyt wielu opcji noclegowych, musimy zadowolić się nieco niższym standardem. Priorytetowo potraktowaliśmy noclegi blisko największych atrakcji zamiast życia w luksusie. Niezależnie od kategorii hotelu, nasi goście zakwaterowani będą w pokojach z własną toaletą i łazienką.

Sprawność fizyczna

Wycieczka nie nadaje się dla osób z trudnościami w poruszaniu się.
Ponieważ duża część wycieczki będzie odbywać się pieszo, oczekujemy, że uczestnicy podróży są mobilni, mają dobrą kondycję i mogą podróżować bez pomocy. Podczas wszystkich wędrówek należy mieć dobre buty turystyczne.

Bagaż

Zalecamy zabranie ze sobą małego plecaka lub torby, ponieważ najczęściej dopiero wieczorem będzie dostęp do bagażu głównego. Nie ma konieczności zabierania ze sobą ręczników. Ponadto do uprawiania turystyki pieszej w regionach, które będziemy odwiedzać wymagane są buty trekkingowe.

Ogólne zasady podróży

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i zgody notarialnie poświadczonej i przetłumaczonej na język angielski zawierającej zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą, w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Przy wycieczkach lotniczych Albatros Travel nie zapewnia podczas objazdu autokarem możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze. 

Przy wycieczkach autokarowych istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, rezerwacji wybranego miejsca w autokarze. Jeśli nie zdecydowaliście się Państwo na wybór miejsca przy zakupie wycieczki, można tego dokonać najpóźniej do 45 dni przed wyjazdem. W przypadku braku rezerwacji, miejsca w autokarze będą przydzielane według kolejności zgłoszeń.

Informacje o autokarze i cenach wybranych miejsc zawarte są w programie wycieczki.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzyskaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Poniżej zamieszczamy oceny i opinie polskich gości. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice odnośnie gromadzenia ocen oraz opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki