Izrael wczoraj i dziś

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Podróż śladami starożytnej i nowożytnej historii Izraela od ziem biblijnych wzdłuż rzeki Jordan po nowoczesny Tel Awiw nad Morzem Śródziemnym

Żadne inne miejsce na ziemi nie znaczy tyle dla ludzkości co ten kawałek pustyni, który Żydzi nazywają Izraelem. W roku 73 żydowscy bojownicy nie mając szans na wygraną w walce z Rzymianami, popełnili zbiorowe samobójstwo w Masadzie. Krzyżowcy podbili Jerozolimę i większość kraju w 1099 roku. Parę stuleci później przyjechali Muzułmanie pod wodzą Saladyna. Jest to zaledwie epizod fantastycznej historii biblijnej, która stanowi temat przewodni tej podróży. Jednak, podczas naszej wycieczki zobaczymy też nowe oblicze Izraela z  tętniącym życiem Tel Awiwem. 

Nad Jeziorem Galilejskim czeka nas wizyta w kibucu, aby następnie przez Yardenit i Nazaret dotrzeć do Tel Awiwu, gdzie zwiedzimy Starą Jaffę. Z kolei odkrywanie Jerozolimy zaczniemy od zwiedzania Starego Miasta, aby później udać się do nowych dzielnic, gdzie znajduje się muzeum holocaustu Yad Vashem czy Kneset. Nasze spotkanie z kulturą, tradycją i zwyczajami Izraelczyków kontynuować też będziemy na targu Machene Yehuda i w winnicy Mony. Na zakończenie odwiedzimy jaskinie w Qumran, twierdzę Masada oraz wykąpiemy się w Morzu Martwym.

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Wycieczki objazdowe

 • Pilot Polski

 • Wiza Nie

 • Szczepienia Nie

 • Waluta Nowy szekel

Program wycieczki
Dzień 1 Przelot z Warszawy do Tel Awiwu. Przejazd do hotelu.
Dzień 2 Jezioro Galilejskie. Starożytna synagoga w Kafarnaum. Kibuc Shaar Hagolan. Yardenit – miejsce chrztu Chrystusa.
Dzień 3 Kana Galilejska. Bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazaret. Kościół św. Piotra w Tel Awiwie. Przyjazd do Betlejem.
Dzień 4 Jerozolima. Góra Oliwna. Ściana Płaczu. Wzgórze Świątynne. Via Dolorosa. Bazylika Grobu Świętego. Wieczernik.
Dzień 5 Jerozolima. Targ Machene Yehuda. Winiarnia Mony.
Dzień 6 Jerozolima. Muzeum Holocaustu Yad Vashem. En Kerem – miejsce narodzin Jana Chrzciciela. Izraelski parlament Kneset. Betlejem. Kolacja w palestyńskim domu.
Dzień 7 Góra Kuszenia w Jerycho. Morze Martwe. Twierdza Masada.
Dzień 8 Wylot do Polski.

Hotele

Hotel Jacir Palace

 • bezpłatne Wi-Fi na terenie całego obiektu
 • basen
 • wanna z hydromasażem / jacuzzi
 • masaż (dodatkowa opłata)
 • spa i centrum odnowy biologicznej
 • siłownia
 • sauna (dodatkowa opłata)
 • bankomat na terenie obiektu
 • wymiana walut
 • całodobowa recepcja
 • codzienne sprzątanie
 • pralnia (dodatkowa opłata)
 • klimatyzacja
 • sklepy na miejscu
 • ogrzewanie
 • sejf
 • winda

Hotel charakteryzuje się piękną pałacową fasadę oraz uroczym dziedzińcem z palmami. Goście mogą relaksować się przy basenie lub w hotelowym SPA. Basen czynny jest od lipca do września.
Wszystkie klimatyzowane pokoje w hotelu Jacir Palace posiadają przestronną łazienkę z wanną oraz balkon z widokiem na hotelowy ogród. 
Hotelowa restauracja Baidar serwuje śniadania w formie bufetu oraz wyśmienite dania kuchni lokalnej i międzynarodowej na lunch i kolację.
W hotelu Jacir Palace znajduje się w pełni wyposażony klub fitness z sauną, gabinetami masażu i wanną z hydromasażem. Do dyspozycji Gości jest dobrze wyposażona siłownia i odkryty basen z podgrzewaną wodą.

Hotel Zipori

Hotel położony jest w uroczej okolicy w centrum Tyberiady. Oferuje odnowione i zmodernizowane pokoje, centrum SPA z basenem, gabinetami zabiegowymi i sauną oraz restaurację serwującą wyśmienite posiłki w formie bogatego bufetu. Odnowione lobby stanowi dodatkowe miejsce odpoczynku i relaksu. Z hotelu goście mogą podziwiać wspaniały widok na Jezioro Galilejskie i Wzgórza Golan.  
 

 

Zdjęcia

Daty wyjazdu

Terminy Długość pobytu Cena Lotnisko wylotu Uwaga
5 998,–
Warszawa
Brak miejsc
Kliknij datę, aby zobaczyć program tej wycieczki

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Przelot z Warszawy do Tel Awiwu. Przejazd do hotelu.

Polecimy bezpośrednio z Warszawy do Tel Awiwu. Po przylocie udamy się do Tyberiady.  
Zameldujemy się w hotelu i zjemy wspólną kolację.

Dzień 2
Jezioro Galilejskie. Starożytna synagoga w Kafarnaum. Kibuc Shaar Hagolan. Yardenit – miejsce chrztu Chrystusa.
Kopuła na Skale to jedno z najświętszych miejsc Islamu, Jerozolima

Po śniadaniu udamy się w stronę Jeziora Galilejskiego, po którego powierzchni chodził Chrystus. Następnie dojedziemy do Kafarnaum. Tam Chrystus mieszkał przez jakiś czas, w związku z tym właśnie tam dokonał więcej cudów niż gdziekolwiek indziej. Zobaczymy ruiny synagogi z II w, którą zbudowano na podobieństwo tej oryginalnej synagogi, w której Chrystus wygłaszał kazania. W mieście znajdują się również pozostałości domu Świętego Piotra oraz stary kościół, zbudowany tam, gdzie mieszkał Chrystus. Spacer zakończymy na szczycie Góry Błogosławieństw z widokiem na Jezioro Galilejskie. Tam Chrystus wygłosił Kazanie na górze. Dzisiaj znajduje się tu Kościół Błogosławieństw. 
Kolejnym przystankiem na trasie naszej wycieczki będzie kibuc Shaar Hagolan, położony na południe od Jeziora Galilejskiego, w dolinie Jordanu, z Wzgórzami Golan na wschodzie, 1 km od jordańskiej granicy. Ten stary kibuc powstał w 1937 roku. Założyli go imigranci z Europy Środkowej i Wschodniej. Dzisiaj mieszka tam 550 osób, którzy zajmują się rolnictwem. Spotkamy się z członkiem kibucu, który pokaże nam to miejsce i opowie o genezie i ideologii kibuców. 
Następnie przejedziemy do Yardenit, miejscowości położonej nad Rzeką Jordan. Yardenit, uważane jest za faktyczne miejsce, w którym Jezus został ochrzczony przez Jana Chrzciciela. Wielu pielgrzymów chrześcijańskich zatrzymuje się w Yardenit, aby wziąć udział w ceremonii chrztu. 
Powrót i kolacja w hotelu w Tyberiadzie. 

Dzień 3
Kana Galilejska. Bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazaret. Kościół św. Piotra w Tel Awiwie. Przyjazd do Betlejem.
Bazylika Narodzenia Pańskiego, Betlejem

Dzisiaj w drodze do Nazaretu zatrzymamy się w Kanie, gdzie w ubogiej rodzinie odbyło się wesele, którego ranga wzrosła, gdy Jezus przemienił wodę w wino. Na terenach wokół Nazaretu i Jeziora Galilejskiego pełno jest miejsc, które znane są z cudów Jezusa. Wybierzemy się zatem na wycieczkę śladem cudów i odwiedzimy najważniejsze z miejsc. Pierwszy na liście jest Nazaret, w którym Jezus dorastał. Wtedy była to mało znacząca wioska. Dzisiaj zobaczymy dynamiczne miasto z 60 000 mieszkańców. Co ciekawe mieszka tu teraz więcej Arabów niż w jakimkolwiek innym mieście w Izraelu. Zobaczymy imponującą Bazylikę Zwiastowania Pańskiego, największy kościół na Bliskim Wschodzie. Został zbudowany w 1968 roku w miejscu, gdzie Archanioł Gabriel powiadomił Marię, że urodzi dziecko. W bazylice znajdują się mozaiki Matki Boskiej z różnych krajów świata. Występuje na nich m.in. w japońskim kimono, z azjatyckimi rysami twarzy. Zajrzymy również do Źródła Marii, które według kościoła prawosławnego jest dokładnym miejscem zwiastowania i ma moc uzdrawiającą. 
Z Nazaretu udamy się do kosmopolitycznego centrum Tel Awiwu, gdzie zwiedzanie skoncentrujemy w Starej Jaffie, która w ostatnich latach przeszła renowację, dzięki której stare, krętki uliczki i zabytkowe dziedzińce odzyskały dawną świetność.  
Historia Jaffy jest bardzo długa. Mówi się nawet, że historia Jonasza połkniętego przez wieloryba wydarzyła się właśnie w Jaffie – jednym z najstarszych portów świata.  
Żyją tutaj obok siebie muzułmanie i żydzi. Brukowane uliczki, kręte zaułki, liczne schody, pięknie utrzymane domy, kolorowa roślinność, liczne kawiarenki i restauracje tworzą specyficzny klimat starej Jaffy. Działają tu najbardziej klimatyczne restauracje w całym Tel Awiwie. Jest tu także najsłynniejszy w mieście pchli targ, na którym można kupić antyki, bibeloty i pamiątki. Natomiast z portu w Jaffie rozciąga się niezwykle intrygujący widok na miasto: z jednej strony zabytkowa Jaffa, a z drugiej – nowoczesny Tel Awiw. 
Otoczona zielenią sadów, Jaffa jest skupiona wokół wznoszącego się nad Morzem Śródziemnym wzgórza, zwieńczonego kościołem świętego Piotra. Został on wzniesiony w stylu klasycystycznym pod koniec XIX wieku na miejscu wcześniej twierdzy krzyżackiej. Święty Piotr zamieszkał w Jaffie w domu garbarza Szymona. W czasie tego pobytu, gdy Piotr modlił się na tarasie domu, miał widzenie, w którym Bóg dał mu do zrozumienia, że pragnie rozszerzyć misję ewangelizacyjną również na pogan. 
Po zwiedzeniu Tel Awiwu udamy się do hotelu w Betlejem, gdzie zakwaterujemy się i zjemy kolację.

Dzień 4
Jerozolima. Góra Oliwna. Ściana Płaczu. Wzgórze Świątynne. Via Dolorosa. Bazylika Grobu Świętego. Wieczernik.
Qumran, gdzie w latach 1947–1956 znaleziono ponad 900 rękopisów

Po śniadaniu wybierzemy się na Górę Oliwną we wschodniej części Jerozolimy, skąd zobaczyć można całe stare miasto podzielone na cztery dzielnice: żydowską, muzułmańską, ormiańską i chrześcijańską. Większą część góry zajmuje żydowski cmentarz, który choć pamięta jeszcze czasy biblijne, nadal jest używany jako miejsce pochówku. Znajduje się tu również katolicki kościół Pater Noster, zbudowany w miejscu groty, z której Jezus korzystał, nauczając apostołów. 

U stóp Góry Oliwnej leży Ogród Oliwny, w którym Judasz pocałował Chrystusa. Drzewa oliwne w ogrodzie są tak stare, że mogły być świadkami tego pocałunku – dla drzew oliwnych wiek taki byłby jednak dość nietypowy. Jeśli ogród będzie otwarty, będziemy mieli krótki spacer. W pobliżu Ogrodu znajduje się kościół prawosławny. Został zbudowany w miejscu, które już w II wieku uważane było za grób Matki Boskiej. Jednak dopiero w 455 roku, Bizantyjczycy zabezpieczyli grób i zbudowali wokół niego kościół, który potem wielokrotnie był przebudowywany. Saladyn, po zwycięstwie nad krzyżowcami w 1187 roku, zniszczył większość górnej części kościoła. Kamienie zużył do wzmocnienia murów miejskich. Komnata grobowca leży 47 stopni schodów pod kościołem. Przetrwała zawirowania historii całkiem nietknięta i jest przykładem oryginalnej bizantyjskiej architektury. Po zejściu na dół zobaczymy ciemne pomieszczenie, którego sufit i ściany zabarwione są dymem z świeczek i lamp oliwnych. Komnata jest bogato zdobiona, znajdują się w niej prawosławne ikony, żyrandole, lampiony i podwieszone pod sufitem girlandy. Miejsce pochówku Matki Boskiej jest uważane za święte również przez Muzułmanów. Mahomet w trakcie podróży z Mekki do Jerozolimy zobaczył nad grobem Maryi światło. W 1161 roku w tym kościele pochowano Melisandę królową Jerozolimy. Jest to również miejsce spoczynku rodziny jej syna króla Jerozolimy znanego jako Baldwin II z Edessy.  

Kolejnym punktem będzie zwiedzanie starego miasta, którego panoramę oglądaliśmy z Góry Oliwnej. Do żydowskiej dzielnicy wejdziemy przez Bramę Komarów, której nazwa wiąże się z początkami miasta, kiedy tą drogą wywożone były śmieci. Brama mieści się w odległości krótkiego spaceru od Ściany Płaczu, która dla Żydów jest miejscem najświętszym. Na Ścianę Płaczu mówi się również Mur Zachodni, gdyż stanowiła zachodnią część Świątyni Jerozolimskiej tzw. muru herodiańskiego, otaczającego kiedyś dziedziniec świątyni. Przy tej jedynej ocalałej części świątynnego kompleksu, ciągnie się nieskończony sznur pielgrzymów. Każdy z nich, opłakując swą stratę, wciska małą karteczkę z modlitwą w szpary tego wysokiego na 15m muru.  
Spod Ściany Płaczu pójdziemy na Górę Moria tzw. Wzgórze Świątynne (wizyta ta może zostać odwołana!), które stanowi najważniejszą atrakcję Jerozolimy. Według Starego Testamentu na tym właśnie wzgórzu Abraham złożył w ofierze Bogu swego syna, Dawid otrzymał tablice z 10 przykazaniami a Mohamet wstąpił do nieba na swoim rumaku, którego ślady nadal widoczne są na powierzchni skał. Na Wzgórzu Świątynnym z czasem powstało więcej świętych budowli. Kiedy Rzymianie zburzyli świątynię Heroda i zostawili tylko tę część, którą znamy jako Ścianę Płaczu, zbudowali rzymską świątynię. Za czasów panowania islamskiego rzymską świątynię zastąpiono meczetem. Kalif Abd al-Malik zbudował go w skale w 691 roku. Kiedy Jerozolimę przejęli krzyżowcy w 1099 roku, meczet zamieniono w kościół przekazany Zakonowi Ojców Augustianów. Budynek, który krzyżowcy nazwali Templum Domini, zachował swój oryginalny wygląd. W 1187 roku sułtan Saladyn zdobył Jerozolimę i zastąpił krzyż półksiężycem. Od tego czasu złota Kopuła na Skale jest jedną z trzech najważniejszych dla Muzułmanów miejsc po meczetach w Mekce i Medinie. Ośmiokątna budowla jest najstarszym na świecie muzułmańskim budynkiem. W jej środku znajduje się najstarszy mihrab świata – wgłębienie, które wskazuje w którym kierunku jest Mekka. Charakterystyczną kopułę widać z każdego miejsca w Jerozolimie, w 1993 roku pokryta została nowa warstwą złota. Złoto zużyte do pokrycia kopuły ważyło 80kg i kosztowało 8,2 milionów dolarów.  

Obok Kopuły na Skale znajduje się meczet al Aqsa ze srebrną kopułą. Meczet został wzniesiony przez dynastię arabską Umajjadów na początku VIII wieku, lecz niestety zachowało się niewiele oryginalnych części. W wyniku trzęsienia ziemi w 746 roku został prawie całkowicie zrównany z ziemią, później wielokrotnie przebudowywany, ostatni raz w 1033 roku. Kiedy krzyżowcy zdobyli Jerozolimę w 1099 roku, nie zburzyli meczetu, lecz używali go jako pałacu i stadniny dla koni. Od 1119 roku meczet al Aqsa służył rycerzom za kwaterę główną w Ziemi Świętej i przeszedł sporo architektonicznych zmian. M.in. dodano dwa skrzydła, z których zachodnie służy dzisiaj za meczet dla kobiet, a wschodnie pełni funkcję Muzeum Islamu.  

Kiedy ponownie zejdziemy do stóp Wzgórza Świątynnego, przejdziemy przez dzielnicę muzułmańską, podziwiając architekturę mamelucką z XIV wieku. Zobaczymy również imponującą Bramę Damascejską, czyli główne wejście do starego miasta Jerozolimy. Brama została zbudowana w II w przez rzymskiego cesarza Hadriana, lecz jej współczesny wygląd zawdzięczamy tureckiemu sułtanowi Sulejmanowi Wspaniałemu, który panował tu w latach 1520-1566. Po obejrzeniu Bramy Damasceńskiej pójdziemy drogą, o której większość z nas zapewne słyszała na lekcjach religii. Będziemy iść wzdłuż Via Dolorosa, którą ponad 2000 lat temu Chrystus szedł, dźwigając swój krzyż. Droga zaczyna się w Muzułmańskiej Dzielnicy, prowadzi przez 10 stacji drogi krzyżowej i kończy się w Dzielnicy Chrześcijańskiej przy Bazylice Grobu Świętego. Kościół ten zbudowano na Golgocie  –  miejscu w którym Chrystus miał zostać ukrzyżowany i pogrzebany  – jest więc już od IV wieku ważnym celem chrześcijańskich pielgrzymek. Bazyliką dzielą się dzisiaj różne odłamy chrześcijaństwa m.in. prawosławny, rzymsko - katolicki czy ormiańsko - apostolski. Podobnie jak inne budynki o znaczeniu religijnym również i Bazylika Grobu Świętego była wielokrotnie burzona i odbudowywana. Kształt, który widzimy dzisiaj pochodzi z 1149 roku, a zawdzięczamy go krzyżowcom i królowej Melisandzie. Od tego czasu wielokrotnie zmieniano i dobudowywano rożne elementy. Jest to dla chrześcijan najważniejszy ze wszystkich kościołów. 

Spod Bazyliki Grobu Świętego udamy się na południe przez dwie ostatnie dzielnice zaliczane do starego miasta, żydowską i ormiańską. Zobaczymy odkopywane właśnie resztki rzymskiej drogi przecinającej miasto na osi północ - południe tzw. cardo. Wyjdziemy Bramą Dawida prosto na Górę Syjon, która znajduje się tuż za murami starego miasta. Góra przez długi czas była symbolem nadziei Żydów na własne państwo i dlatego narodowy ruch wyzwoleńczy przybrał jej nazwę.  Tutaj znajduje się Wieczernik, gdzie Chrystus wraz z apostołami spożyli Ostatnią Wieczerzę, tzw. Coenaculum. Pomieszczenie ze sklepionym sufitem, które widzimy teraz jest dziełem krzyżowców. Prace wykopaliskowe pod budynkiem świadczą, że faktycznie to mogło być miejsce, gdzie zorganizowano najsławniejszy posiłek wszech czasów. Tuż obok znajduje się Bazylika Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, tzw. Dormition Abbey. Na Górze Syjon odwiedzimy również symboliczny grób króla Dawida. Wrócimy ponownie do starego miasta, żeby przez Bramę Jafską dotrzeć do najmniejszej z czterech dzielnic – dzielnicy ormiańskiej.  

Powrót do hotelu w Betlejem. Kolacja.

Dzień 5
Jerozolima. Targ Machene Yehuda. Winiarnia Mony.
Widok na Jezioro Galilejskie

Rano pojedziemy do Jerozolimy na targ Machene Yehuda, największy rynek w mieście, na którym sprzedaje się świeże warzywa, owoce, przyprawy i odzież. Miejsce to zafunduje nam intensywne wrażenia smaków i zapachów charakterystycznych dla Bliskiego Wschodu. Warto tu pojawić się za dnia, aby zaopatrzyć się w dobre jedzenie lub po prostu podpatrywać jak cała Jerozolima dokonuje tu zakupów. 

Następnie wybierzemy się na Judzkie Wzgórza na degustację wina w winiarni Mony. Położona na terenie klasztornym winiarnia wraz z winnicą jest od kilkunastu lat własnością chrześcijańskiej rodziny arabskiej z północnego Izraela, która od 2005 roku produkuje wino koszerne. 

Powrót do hotelu w Betlejem. Kolacja.

Dzień 6
Jerozolima. Muzeum Holocaustu Yad Vashem. En Kerem – miejsce narodzin Jana Chrzciciela. Izraelski parlament Kneset. Betlejem. Kolacja w palestyńskim domu.
Miasteczko krzyżowców, Akka

Dzisiaj poznamy Jerozolimę jako nowoczesne, pulsuje życiem miasto, w którym przestrzega się szabatu. W zachodniej części miasta zobaczymy Yad Vashem, zabytek, który na wszystkich robi ogromne wrażenie. W jednej z sal Yad Vashem możemy przeczytać nazwiska wszystkich sześciu milionów ofiar wytłoczone w złocie. 
Następnie pojedziemy do En Kerem – w czasach biblijnych małej wsi, która teraz przypomina przedmieście Jerozolimy. To tutaj urodził się Jan Chrzciciel. Dokładne miejsce jest oznaczone na starej mozaikowej posadzce w kościele św. Jana Chrzciciela. Kościół ten jest jednym z licznych kościołów i klasztorów, powstałych w mieście, które wychowało człowieka przedstawianego w Ewangeliach w roli poprzednika Chrystusa. Zobaczymy świątynię oraz przejdziemy się po otoczonej wzgórzami, malowniczej okolicy, którą co roku odwiedza milion pielgrzymów. 

Kolejnym punktem naszej wycieczki będzie Kneset, który obejrzymy z zewnątrz. Przed izraelskim parlamentem zobaczymy pomnik w kształcie siedmioramiennego świecznika (tzw. menora), a na nim sceny z żydowskiej historii. Nazwa Kneset po hebrajsku znaczy „zgromadzenie” i nawiązuje do wydarzenia Knesset Ha-Gdola (wielkiego zgromadzenia), podczas którego 120 Żydów zebrało się w Jerozolimie, aby zebrać teksty do Starego Testamentu. Podobnie jak wtedy, tak i teraz we współczesnym izraelskim parlamencie jest 120 posłów. Nigdy żadnej partii nie udało się zyskać bezwzględnej większości w Knesecie. Od powstania państwa w 1948 roku rządy Izraela opierają się na koalicjach. 

Po południu wrócimy do Betlejem, miejsca narodzin Jezusa i Dawida z Księgi Samuela. Kiedy powstawał Izrael, w Betlejem mieszkali głownie chrześcijanie. Teraz większość jego mieszkańców to muzułmanie. Zwiedzanie miasta zaczniemy od Pola Pasterzy, gdzie anioł obwieścił pasterzom narodziny Chrystusa. Następnie udamy się do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło, czyli do Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Podobno została zbudowana nad grotą, w której urodził się Jezus. Pierwszy kościół powstał tu z inicjatywy Konstantyna Wielkiego w 339 roku, lecz w VI w. uległ zniszczeniu w pożarze. W 565 roku władza bizantyjska zleciła odbudowę kościoła na podobieństwo poprzedniego. Do 1131 roku w kościele odbywały się koronacje królów krzyżowców. Potem odbywały się one w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W najstarszym, nadal używanym kościele na świecie, przejdziemy przez drzwi pokory, które są wysokie tylko na jeden metr. Kościelne schody prowadzą do Groty Narodzenia, gdzie srebrna gwiazda na podłodze wskazuje dokładne miejsce narodzin Jezusa. Znajduje się tutaj również i żłób, o którym mowa w Ewangelii. Przy schodzeniu do groty, musimy uzbroić się w cierpliwość, bo czasem trzeba poczekać na swoją kolej.  

Kilka metrów od Bazyliki Narodzenia Pańskiego, pod kaplicą franciszkańską znajduje się tzw. Mleczna Grota. Legenda mówi, że tam właśnie Święta Rodzina ukrywała się po narodzinach Jezusa. Również tam Józefa odwiedził anioł i ostrzegł przed Herodem i jego planem zabicia wszystkich chłopców poniżej 2. roku życia. Mówi się, że ściany Mlecznej Groty są białe, ponieważ kropla karmiącej Matki Boskiej miała upaść na skałę i zabarwiła ją na biało. Biały proszek ze ścian groty działa podobno uzdrawiająco szczególnie na bezpłodne kobiety.  

Wieczorem czeka nas niezwykła atrakcja. Zostaniemy zaproszeni na kolację do prywatnego domu palestyńskiej rodziny, która zaserwuje posiłek przy dużych stołach z wyborem warzyw, pity, mięsa, ryżu i sałatek. Członkowie rodziny uraczą też nas rodzinnymi historiami oraz opowieściami o tym, jak się żyje w Betlejem. 

Powrót do hotelu w Betlejem i kolacja.  

Dzień 7
Góra Kuszenia w Jerycho. Morze Martwe. Twierdza Masada.
Tel Aviv nocą

Po śniadaniu udamy się do miasta Jerycho, aby zobaczyć Górę Kuszenia (miejsce gdzie Jezus pościł, modlił się i trzykrotnie podlegał pokusom) oraz drzewo Sycamore (Sykomorę Zachariasza). 

Z Jerozolimy leżącej na wysokości 800 m n.p.m. pojedziemy nad Morze Martwe, którego lustro wody znajduje się w najniższym punkcie Ziemi ok 430 m p.p.m. (stan na 2017 r.) i ciągle się obniża. Pierwszy przystanek zrobimy w Qumran kilka kilometrów od brzegu jeziora. W 1947 roku beduiński chłopiec, szukając zaginionej kozy, trafił na grotę, a w niej na pierwszy z wielu rękopisów. Są to tzw. rękopisy znad Morza Martwego. Aż do 1956 roku w 11 grotach odkryto w sumie 800 pergaminowych i papirusowych zwojów z tekstami biblijnymi, interpretacjami Starego Testamentu oraz spisem lokalnych praw z wieków około narodzin Chrystusa. Dzisiaj znajdują się w Muzeum Izraela w Jerozolimie.  

Następnie pojedziemy na południe, przez pustynię, wzdłuż brzegu Morza Martwego. Na szczycie skały 441 m zobaczymy twierdzę Masada. Wydarzenie z 74 roku naszej ery, które miało tu miejsce, ma ogromne znaczenie dla tożsamości Izraelczyków. W strategicznym miejscu z widokiem na wszystkie strony świata król Herod Wielki zbudował ogromny pałac i fortyfikacje na zboczach i szczycie skały w kształcie łodzi. Obawiał się buntu poddanych, więc taki płaskowyż wysoko nad pustynią wydawał się idealnym schronieniem. Nawet podczas rzymskiej okupacji Jerozolimy, Masada przez wiele lat pozostawała w rękach żydowskich. Kiedy w 74 r n.e. 1000 żydowskich buntowników (zeloci) schroniło się w starym pałacu Heroda, a w odwiedziny do nich wybrało się 15 000 rzymskich żołnierzy, którzy do twierdzy wdarli się za pomocą specjalnej rampy, trzeba było spojrzeć prawdzie w oczy. Zamiast poddać się i zostać rzymskimi niewolnikami, zeloci popełnili zbiorowe samobójstwo. Kiedy pewni zwycięstwa Rzymianie zajęli twierdzę, zastali leżące w równych rzędach ciała obrońców. Ta krwawa historia uczyniła z Masady ważny dla współczesnego Izraela symbol narodowej woli obrony. Rekruci sił powietrznych składają swoją przysięgę właśnie tutaj.  

Żeby obejrzeć ruiny fortyfikacji, wjedziemy na szczyt kolejką linową. Rozciąga się stamtąd niesamowity widok na spaloną słońcem pustynię, taflę Morza Martwego oraz w oddali na Góry Edomu. W latach 60. odkopano wysoki na 3 piętra pałac z pięknymi mozaikami, wielkimi komnatami i gigantycznymi cysternami, które w genialny sposób zapewniały mieszkańcom wodę, dzięki tamom na pustynnych wadi (arab. suche dolinki, które w porze deszczowej wypełniają się wodą). Po całym dniu spędzonym w okolicy Morza Martwego przyszedł czas na kąpiel w tym wyjątkowym jeziorze. Będziemy mieć okazję kąpieli w tej mocno zasolonej i uzdrawiającej wodzie. Rozsypane tu i ówdzie formacje solne i z piaskowców, a także czerwono-żółte skały tworzą wokół jeziora bajkowy krajobraz. Poza pojedynczymi rzadkimi mikroorganizmami nie ma w jeziorze żadnego życia – nie licząc oczywiście kąpiących się gości, którzy unoszą się na powierzchni wody.  

Wrócimy do Betlejem, zjemy tam kolację i przenocujemy. 

Dzień 8
Wylot do Polski.

Po śniadaniu pojedziemy na lotnisko w Tel Awiwie, skąd polecimy do Polski.
 

Informacja o cenie

Dopłata do pokoju 1-osobowego

PLN 1 498,-

Cena zawiera
 • Opiekę polskiego pilota
 • Przelot rejsowy w klasie ekonomicznej na trasie Warszawa – Tel Awiw – Warszawa
 • Wycieczki i bilety wstępu wymienione w programie
 • Transport autokarem, o ile w programie nie zaznaczono inaczej
 • Zakwaterowanie w hotelach 3* i 5*: 2 noclegi w Tyberiadzie w pokoju 2-osobowym, 5 noclegów w Betlejem w pokoju 2-osobowym
 • Wyżywienie: 2 posiłki
 • Podstawowe ubezpieczenie KL i NNW
   
Cena nie zawiera
 • Dopłaty do pokoju 1-osobowego
 • Ewentualnych dodatkowych kosztów nieprzewidzianych w programie
 • Napojów 
 • Napiwków – w sumie ok. 50 USD na os.
 • Wydatków indywidualnych 
 • Wszystkiego, czego nie wymieniono w punkcie „Cena zawiera”
   

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o podróży

Bagaż

Prosimy pamiętać o stosownej odzieży w czasie zwiedzania miejsc świętych.
Program i godziny mogą się zmieniać w zależności od postoju na granicy, godzin otwarcia obiektów, sytuacji politycznej i pogody.

Dobrze jest zabrać ze sobą mniejszy plecak lub torbę na codzienne wycieczki i dni spędzone w podróży, podczas których swój bagaż główny często otrzymasz dopiero wieczorem. Nie ma potrzeby zabierania ręczników.

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 21 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Więcej o Izraelu

Przed wyjazdem - Ważne!

Paszport

Osoby posiadające w paszporcie pieczątki z Syrii, Libanu, Iranu lub Iraku mogą mieć problemy z wjazdem do Izraela. Może to oznaczać, że zostaną przesłuchane przed otrzymaniem wizy wjazdowej. Ponadto trzeba pamiętać, że na granicy jest ścisła kontrola bezpieczeństwa zarówno przy wjeździe, jak i przy wyjeździe. Przy wjeździe na teren palestyński obowiązują specjalne zasady, które należy sprawdzić u odpowiednich władz. Przy wyjeździe wszyscy podróżni są przesłuchiwani przez personel ochrony na lotnisku, a niektórzy podróżni przechodzą dodatkową kontrolę bezpieczeństwa.

Po podróży do Izraela należy pamiętać, że wiele krajów nie zezwala na przekroczenie granicy ich kraju z pieczątką w paszporcie z Izraela w paszporcie. Dotyczy to między innymi Syrii, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i wielu innych krajów.

Ogólne zasady podróży

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Napiwki

Podczas wycieczek zetkniesz się z codziennym życiem i lokalnymi zwyczajami. Mogą wystąpić okoliczności, których nie znasz lub do których nie jesteś przyzwyczajony, jak na przykład zwyczaj dawania napiwków. W wielu krajach miejscowi przewodnicy i kierowcy spotykani w trakcie podróży oczekują drobnych sum, ponieważ wynagrodzenie pracowników branży usługowej często opiera się na napiwkach. W programie podróży określamy kwotę, jaką należy na nie przeznaczyć i prosimy, by wziąć to pod uwagę. Cena wycieczki nie uwzględnia napiwków, ponieważ jest to sprawa indywidualna, a zwyczaj dawania napiwków jest częścią kultury danego kraju, dlatego należy go uszanować. Dla formalności pragniemy zaznaczyć, że napiwki są oczywiście dobrowolne.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i chrztu w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Przy wycieczkach lotniczych Albatros Travel nie zapewnia podczas objazdu autokarem możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze. 

Przy wycieczkach autokarowych istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, rezerwacji wybranego miejsca w autokarze. Jeśli nie zdecydowaliście się Państwo na wybór miejsca przy zakupie wycieczki, można tego dokonać najpóźniej do 45 dni przed wyjazdem. W przypadku braku rezerwacji, miejsca w autokarze będą przydzielane według kolejności zgłoszeń.

Informacje o autokarze i cenach wybranych miejsc zawarte są w programie wycieczki.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzykaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Jak tylko uzyskamy pierwsze opinie od polskich gości, będą one również widoczne na naszej stronie internetowej. Na ten moment nie dysponujemy takimi ocenami, ponieważ biuro działa w Polsce od dnia 05.10.2017. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice  odnośnie gromadzenia ocen i opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki

20ILRTR04BPL1002