Rejs po rzece Douro – z Porto szlakiem winnic

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Z Porto, miejsca narodzin wina porto, do objętego patronatem UNESCO regionu winiarskiego Doliny Douro z barokowymi miastami, winnicami i pięknymi krajobrazami

Oto Portugalia w swojej najlepszej winiarskiej odsłonie.  Wybierz się na najnowszy rejs rzeczny oferowany przez Albatros Travel do wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO regionu winiarskiego w Dolinie Douro.

Na pokładzie niewielkiego statku MS Douro Queen popłyniemy wzdłuż majestatycznej rzeki Douro do serca wyjątkowego regionu winiarskiego północnej Portugalii, gdzie uprawia się winogrona do produkcji słynnego wina porto. Przez wieki rzeka Douro była główną arterią, którą to słodkie, aromatyczne wino było transportowane z winnic w głębi kraju do przyportowych magazynów w Porto - a my podążymy dokładnie tą samą trasą jaką pokonuje ten szlachetny trunek.

Po drodze będziemy podziwiać fantastyczne widoki na meandrującą rzekę i charakterystyczne, tarasowe winnice, a wykupując pakiet wycieczkowy składający się z 4 starannie dobranych wycieczek będzie można dodatkowo zwiedzić m.in. pielgrzymkowe miasto Lamego z gotycką katedrą, Porto czyli miasto narodzin wina porto oraz barokowy Mateus Palace w Vila Real.

Pełne wyżywienie na pokładzie statku wliczone w cenę wycieczki.

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Rejsy wycieczkowe, Rejsy rzeczne

 • Pilot Polski

 • Wiza Nie

 • Szczepienia Nie

 • Waluta Euro

Program wycieczki 8 dni
Dzień 1
Przelot Warszawa – Porto. Vila Nova de Gaia i zaokrętowanie na statku
Dzień 2
Porto - Caldas de Aregos. Możliwość zwiedzania Porto z degustacją wina porto.
Dzień 3
Caldas de Aregos – Pinhão. Wizyta na malowniczej stacji kolejowej Pinhão i obiad w Quinta (winnica). Możliwość wycieczki do barokowego zamku Casa de Mateus
Dzień 4
Pinhão – Barca d'Alva. Dodatkowa wycieczka do Castelo Rodrigo
Dzień 5
Barca d'Alva – Pocinho. Dodatkowa wycieczka do Salamanki, miasta uniwersyteckiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Dzień 6
Pocinho-Régua. Możliwość fakultatywnej wycieczki do barokowego miasteczka Lamego
Dzień 7
Régua-Porto. Możliwość dodatkowej wycieczki do Guimarães, zwiedzanie Porto z polskim pilotem
Dzień 8
Porto – Warszawa. Powrót do domu.

MS Douro Queen

Douro Queen to wygodny rzeczny statek wycieczkowy z miejscami dla 130 pasażerów rozmieszczonych w 65 kabinach na dwóch pokładach.

Podczas rejsu będzie można się zrelaksować na pokładzie tego przestronnego statku – w przytulnym barze, podczas smacznej kolacji w restauracji, na dużym tarasie słonecznym, w basenie lub jeśli ktoś szuka prywatności to we własnej kabinie. Na statku znajduje się również mały sklep i recepcja.

Niewielki, ale przestronny statek (78,1 m długości i 11,4 m szerokości) został zbudowany w 2005 roku i łączy nowoczesny komfort z przytulną atmosferą. Statek jest specjalnie przystosowany do żeglugi po rzece Douro. Piękne widoki można podziwiać siedząc w barze lub salonie albo odpoczywając na leżaku na tarasie słonecznym. Wszystkie posiłki (pełne wyżywienie) są serwowane w restauracji na statku, albo w formie bufetu lub przez przyjazny personel do stolików.  

Więcej informacji o statku na https://www.albatros.pl/rodzaj-wycieczki/statek/ms-douro-queen

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć

Zdjęcia

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć

Daty wyjazdu

Terminy Długość pobytu Cena Lotnisko wylotu Uwaga
10 998,–
Warszawa
ostatnie 2 wolne kabiny na górnym pokładzie
Kliknij datę, aby zobaczyć program tej wycieczki

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Przelot Warszawa – Porto. Vila Nova de Gaia i zaokrętowanie na statku

Po spotkaniu z pilotem Albatros Travel na lotnisku Okęcie wylatujemy z Warszawy do ojczyzny fado i wina porto - Portugalii, gdzie docieramy około południa. Z lotniska pojedziemy prosto do miejscowości Vila Nova de Gaia, gdzie cumuje nasz statek MS Douro Queen. Miasto położone na przeciwległym do Porto brzegu rzeki Douro, od wieków jest miejscem produkcji słynnego wina porto. Jeśli przybędziemy do Villa Nova de Gaia przed możliwością wejścia na statek, będzie w tym momencie możliwość samodzielnego zwiedzania tego miasteczka.

Vila Nova de Gaia połączona jest z Porto mostem Ponte dom Luis I, zbudowanym w 1877 roku przez samego Gustave'a Eiffla, który później stworzył także słynną wieżę w Paryżu. Oprócz pięknego widoku z Vila Nova de Gaia na Porto i mostów przerzuconych między nimi, łączy je również długa i wspólna historia wina porto. To właśnie tutaj w Vila Nova de Gaia producenci wina porto mieli swoje piwnice i magazyny, gdzie przechowywali wino. Do 1986 roku obowiązywało nawet prawo, że wszystkie wina muszą być mieszane i przechowywane w Vila Nova de Gaia, aby uzyskać certyfikat i oficjalne prawo do posługiwania się nazwą wina porto. Nadal zresztą obowiązują surowe zasady i wymagania jakościowe, aby wina mogły być zaklasyfikowane jako prawdziwe porto jak na przykład to, że winogrona muszą pochodzić z jednego z najstarszych regionów winiarskich na świecie, a mianowicie z objętej patronatem UNESCO Doliny Douro, którą podczas rejsu zobaczymy zarówno zarówno od strony rzeki jak i lądu.  

Wieczorem zjemy pierwszą wspólną kolację. Statek zacumowany jest na noc w Vila Nova de Gaia, więc czas można spędzić na statku lub wybrać się na spacer i odwiedzić jedną lub więcej z 50 winiarnii porto w mieście.

Podczas całego rejsu nie będziemy płynąć nocą dlatego będzie dużo czasu na zwiedzanie miast, w których zakotwiczymy na noc.

Uwaga: w przypadku niektórych rejsów istnieje możliwość zacumowanie po stronie Porto, co jest zawsze priorytetem dla armatora statku.

Dzień 2
Porto - Caldas de Aregos. Możliwość zwiedzania Porto z degustacją wina porto. Wypłynięcie o godz 14.30, przpłynięcie o godz 19.00

Dzisiejszy dzień jest poświęcony na zwiedzanie wspaniałych zabytków Porto, tego wpływowego i pełnego śladów historii miasta, od którego nazwy pochodzi nie tylko nazwa wina porto ale też nazwa całego kraju - Portugalii.

Dzisiejszą wycieczkę z pakietu dodatkowych wycieczek Albatrosa rozpoczynamy na kolorowym i wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO starym mieście Cais da Ribeira z wąskimi średniowiecznymi uliczkami i kolorowymi fasadami domów, skierowanymi w stronę nabrzeża, oraz katedrą na szczycie wzgórza Penaventosa. Oczywiście spróbujemy też wina porto.

Tak nasyceni po degustacji wina i obiedzie na pokładzie statku  wyruszymy w rejs do Caldas de Aregos.

Statek zostanie zacumowany na noc w Caldas de Aregos.

(Dzisiejsza wycieczka po mieście i degustacja wina porto są częścią pakietu wycieczek, który należy zamówić i opłacić przed wyjazdem w biurze Albatros Travel - więcej informacji poniżej)

Dzień 3
Caldas de Aregos – Pinhão. Wizyta na malowniczej stacji kolejowej Pinhão i obiad w Quinta (winnica). Możliwość wycieczki do barokowego zamku Casa de Mateus Wypłynięcie o godz 07.00, przypłynięcie o godz 11:00

Rzeka Duero jest trzecią najdłuższą rzeką Półwyspu Iberyjskiego, której źródła znajdują się w prowincji Saro w północnej Hiszpanii, skąd płynie około 900 km przez północną Portugalię i region Douro, aby znaleźć ujście do Oceanu Atlantyckiego w Vila Nova de Gaia. Zanim wybudowano kolej, rzeka była jedyną drogą transportu wina porto z głębi kraju do Porto i Vila Nova de Gaia. Beczki z winem były transportowane w małych drewnianych łodziach z płaskim dnem, zwanych rabelos i była to szczególnie niebezpieczna podróż dla zaangażowanych w nią osób, dopóki potężne siły rzeki nie zostały ujarzmione przez kilka śluz. Podczas rejsu będziemy mieli okazję zobaczyć te śluzy podczas pracy i jest to wyjątkowe przeżycie, kiedy statek powoli podnosi się do poziomu wody, który dana śluza reguluje.

Zacumujemy w Pinhaõ, spokojnej miejscowości z widokiem na piękną dolinę rzeki i górami Serra do Marão w tle. Tutaj będzie czas na odkrywanie miasta na własną rękę dla osób które nie wykupiły dodatkowego pakietu wycieczek. Na początek jednak wszyscy udamy na wspólny spacer po tym malowniczym miasteczku oraz na obiad do winiarnii  Quinta. Niewątpliwą ozdobą miasteczka jest urokliwy dworzec kolejowy słynący z ozdobionych kafelkami ścian, na których przedstawiono motywy i sceny z życia wiejskiego. 1 czerwca 1880 roku pierwszy pociąg wyjechał z tej stacji, która stała się szybko ważnym przystankiem na linii kolejowej, umożliwiając łatwy transport wina, towarów i  pasażerów.

Udając się na dzisiejszą wycieczkę z pakietu Albatros Travel (dodatkowo płatne) poczujemy arystokratyczną atmosferę oglądając piękny, biały, barokowy zamek Casa de Mateus. Zamek otoczony jest przez starannie zaplanowany ogród o symetrycznym układzie z pieczołowicie przystrzyżonymi krzewami, szemrzącymi w tle fontannami i małymi oczkami wodnymi. 

Następnie wracamy na nasz statek. Statek jest zacumowany na noc w Pinhaõ. Pinhão leży nad rzeką o tej samej nazwie, 22 km od Peso da Régua, gdzie spotykają się rzeki Pinhão i Douro. Pinhão to centrum uprawy winogron w regionie Duoro na potrzeby wina porto, z jednymi z najlepszych gleb na świecie i najbardziej optymalnymi warunkami klimatycznymi pod względem uprawy winorośli. Miasteczko jest ciche, czasem trochę senne, ale każdej jesieni, kiedy zaczyna się winobranie, panuje tu ogromny ruch i ożywiona atmosfera.

(Dzisiejsza wizyta na stacji kolejowej i obiad w Quinta są wliczone w cenę rejsu)

(Wycieczka do Casa de Mateus jest częścią pakietu wycieczek, który który należy zamówić i opłacić przed wyjazdem w biurze Albatros Travel - więcej informacji poniżej)

Dzień 4
Pinhão – Barca d'Alva. Dodatkowa wycieczka do Castelo Rodrigo Wypłynięcie o godz 08.00, przypłynięcie o godz 14:00

Dzisiejszy poranek i przedpołudnie spędzimy na pokładzie statku radując oczy mijanymi, zachwycającymi krajobrazami w których dominują niewielkie wzgórza porośnięte winną latoroślą, wąwozy oraz szarozielone gaje oliwne.

Po zjedzeniu obiadu na pokładzie statku, kierujemy się w stronę miejscowości Barca d'Alva z jej tarasowymi winnicami i malowniczymi gajami oliwnymi, do której docieramy po południu. Miasto położone jest niedaleko granicy z Hiszpanią. Następnie wyruszymy na kolejną fakultatywną wycieczkę z pakietu Albatros Travel do Castelo Rodrigo, historycznej wioski, której udało się zachować swój średniowieczny charakter dzięki starym murom obronnym, ruinom pałacu Cristóvão de Moura, kościołom i cysternom.

Na noc zakotwiczymy w Vega de Terrón, gdzie rzeka Douro na krótko zmienia nazwę na hiszpańską Duero.

(Dzisiejsza wizyta do Castelo Rodrigo jest częścią pakietu wycieczek, który który należy zamówić i opłacić przed wyjazdem w biurze Albatros Travel - więcej informacji poniżej)

Dzień 5
Barca d'Alva – Pocinho. Dodatkowa wycieczka do Salamanki, miasta uniwersyteckiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Wypłynięcie o godz 18.00, przypłynięcie o godz 20:00

W dniu dzisiejszym armator statku oferuje zwiedzanie wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Salamanki, gdzie znajduje się najstarszy uniwersytet w Hiszpanii. Salamanka jest często nazywana Złotym Miastem, ponieważ upływający czas nadał zabytkowym budynkom z piaskowca szczególny złoty blask.

Podczas wycieczki po mieście zobaczymy wiele przykładów jednych z najpiękniejszych budynków w mieście prezentujących charakterystyczny hiszpański styl plateresque, który wyróżna się bogatą ornamentyką łączącą  elementy architektoniczne włoskiego renesansu z elementami mauretańskimi i późnogotyckimi.

Po drodze mijamy między innymi wspaniały Plaza Mayor, który niektórzy uważają za najpiękniejszy w Hiszpanii,  wiekowy uniwersytet założony w 1218 roku, barokowy kościół La Clereria oraz piękny, fantastyczny „budynek z muszli” Casa de las Conchas, który jest ozdobiony muszelkami wyrzeźbionymi bezpośrednio w fasadzie z piaskowcowca.

Dzisiejszą dodatkową wycieczkę do Salamanki, w którą wliczony jest obiad można  zamówić i opłacić na pokładzie statku. Jeśli większość uczestników wykupi tą wycieczkę to polskojęzyczny pilot będzie towarzyszył grupie.

Po powrocie na statek popłyniemy na nocleg do Pocinho.

Dzień 6
Pocinho-Régua. Możliwość fakultatywnej wycieczki do barokowego miasteczka Lamego Wypłynięcie o godz 07.00, przypłynięcie o godz 14:30

Płynąc rzeką w dzisiejszym dniu znowu będziemy mogli podziwiać fantastyczne widoki na tarasowe winnice, które ciągną się na wzgórzach od brzegu rzeki po sam szczyt i które od wieków są zakładane i uprawiane przez tutejszych rolników. Następnie jadąc na kolejną dodatkową wycieczkę z pakietu Albatros do pięknego miasteczka Lamego będziemy mogli też zobaczyć winnice od strony lądu, które prezentują się tu równie atrakcyjnie jak od strony rzeki. Miasto Lamego jest znane z doskonale zachowanej architektury barokowej i renesansowej. Zwiedzimy tutaj imponującą katedrę miejską.

Noc spędzimy na statku w miejscowości Régua, której nazwa pochodzi od nazwy stojącego tu niegdyś rzymskiego domu – „Villa Reguela”. Jednak największy rozwój miasta nastąpił dopiero  po roku 1756 wraz z utworzeniem „Real Companhia Geral da Agricultura das Vinhas do Alto Douro” („Królewska kompania winiarzy z regionu Alto Douro”), która była pierwszym na świecie wyodrębnionym regionem winiarskim.

Dzięki swojemu położeniu nad brzegiem rzeki Douro, miasto Régua odgrywało zasadniczą rolę w produkcji i sprzedaży wina porto, ponieważ to stąd beczki transportowano specjalnymi łodziami zwanymi barcos rabelos do Vila Nova de Gaia na wybrzeża, gdzie wino było przechowywane w lokalnych magazynach i piwnicach.

Nocleg na pokładzie w Régua.

(Wycieczka do Lamego jest częścią pakietu wycieczek, który który należy zamówić i opłacić przed wyjazdem w biurze Albatros Travel - więcej informacji poniżej).

Dzień 7
Régua-Porto. Możliwość dodatkowej wycieczki do Guimarães, zwiedzanie Porto z polskim pilotem Wypłynięcie o godz 07.00, przypłynięcie o godz 14:00

W dniu dzisiejszym statek organizuje dodatkową wycieczkę do Guimarães, znanego również jako „kolebka narodu portugalskiego”. Podczas wycieczki zobaczymy kolorowe domy w tym średniowiecznym mieście, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Więcej informacji na temat wycieczki będzie można znaleźć na pokładzie statku.

Dzisiaj obieramy kurs z powrotem w kierunku Porto i po raz ostatni będziemy mieli okazję podziwiać widoki na tym końcowym odcinku szlaku jakie wino porto pokonuje od wieków w drodze z winnic w głębi kraju na wybrzeże. Do Porto lub Vila Nova de Gaia (w zależności od miejca dokowania) dopłyniemy po obiedzie.

Dzisiaj nasz polskojęzyczny pilot zaprasza na pieszą wycieczkę po Porto, w której każdy może wziąć udział. Celem będzie zobaczenie pomnika narodowego Palacio de Bolsa i gotyckiego kościoła San Francisco. Palacio de Bolsa pochodzi z 1842 roku, ale został ukończony dopiero w 1910 roku. Dla zainteresowanych będzie czas na wykupienie wstępu i obejrzenie architektury inspirowanej pałacem Alhambra w Grenadzie (wstęp ok. 8 €). Gotycki kościół San Francisco jest niewątpliwie najsłynniejszym kościołem w Porto, którego historia sięga 1223 roku, a jego słynne, bogato ozdobione złotem wnętrze pochodzi z XVII i XVIII wieku. Tutaj również można kupić indywidualnie bilet wstępu, aby zwiedzić kościół (wstęp około 4 €). W zależności od pory dnia i pogody może być wskazane skorzystanie z transportu publicznego, dlatego warto zabrać ze sobą kilka dodatkowych euro na zakup biletu komunikacji miejskiej.

Dzisiejszą dodatkową wycieczkę do Guiamarães należy zarezerwować i opłacić na pokładzie statku, a jeśli zbierze się wystarczająca liczba uczestników to polski pilot weźmie udział w wycieczce do Guiamarães.

Dzień 8
Porto – Warszawa. Powrót do domu.

Po śniadaniu wysiadamy ze statku MS Douro Queen, który był naszym domem podczas tej podróży po Portugalii i wspaniałym regionie Douro. Jedziemy na lotnisko, skąd wylecimy do Polski.

Dodatkowy pakiet wycieczkowy Albatros Travel

Albatros Travel przygotował dla swoich gości dodatkowy pakiet wycieczek z polskim pilotem. Pakiet wycieczek będzie realizowany przy minimum 20 uczestnikach i obejmuje następujące wycieczki:

 • Półdniowa wycieczka ze zwiedzaniem Porto z degustacją wina porto (dzień 2)
 • Półdniowa wycieczka do Casa de Mateus (dzień 3)
 • Półdniowa wycieczka do Castelo Rodrigo (dzień 4)
 • Półdniowa wycieczka do barokowego miasta Lamego (dzień 6)

Pakiet musi zostać wykupiony w biurze w Albatros Travel nie później niż 65 dni przed wyjazdem.

Cena: 798,- PLN

Casa de Mateus

Informacja o cenie

Cena wycieczki

Od 10 998,– PLN za osobę w pokoju dwuosobowym.
Zobacz ceny dla wszystkich terminów

Dopłata do kabiny jednoosobowej

Główny pokład: 6 798,- PLN
Górny pokład: 12 898,- PLN

Dopłata za podwyższenie standardu kabiny

Górny pokład: 3 198,- PLN za osobę
Zewnętrzna kabina z panoramicznymi oknami i prywatnym balkonem na górnym pokładzie

Cena zawiera
 • Opiekę polskojęzycznego pilota
 • Przelot Warszawa – Porto – Warszawa samolotem rejsowym w klasie ekonomicznej
 • Transfer w dniu przyjazdu i wyjazdu
 • Zwiedzanie miasta Pinhão (dz. 3)
 • Zwiedzanie miasta Porto (dz. 7)
 • Obiad w lokalnej restauracji Quinta w Pinhão (winnica)
 • 7-dniowy rejs statkiem MS Douro Queen w kabinie dwuosobowej z oknem na głównym pokładzie
 • Pełne wyżywienie na statku
 • Kawa i herbata do posiłków na statku
 • Ubezpieczenie NWW i KL
Cena nie zawiera
 • Dodatkowego pakietu wycieczkowego Albatros Travel oraz wszelkich dodatkowych wycieczek i imprez
 • Dopłaty do kabiny jednoosobowej
 • Wszelkich posiłków na lądzie
 • Dodatkowych napoi poza wymienionymi w Cena zawiera
 • Napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców (przy zakupie pakietu wycieczek należy doliczyć 10 EUR za osobę)
 • Napiwków dla personelu na statku (ok.10-13 EUR za osobę za noc)
 • Wydatków osobistych
 • Wszystkiego, co nie zostało wymienione w punkcie „cena zawiera”

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje praktyczne

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 15 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Bagaż

Dobrze zabrać ze sobą mały plecak lub torbę z myślą o wycieczkach, czasem całodniowych, kiedy dostęp do bagażu będziemy mieć dopiero wieczorem. Nie trzeba brać ze sobą ręcznika. Warto zabrać ze sobą lornetkę.

Szczególne wymagania dotyczące zdrowia

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa klient jest zobowiązany poinformować Albatros Travel o każdym wydarzeniu dotyczącym jego stanu zdrowia związanego z chorobą lub stopniem niepełnosprawności, ciążą lub innymi okolicznościami, które mogą wpłynąć na samopoczucie lub stan zdrowia podczas rejsu.

Kto może wziąć udział?

Aby wziąć udział w rejsie po rzece, należy być w pełni mobilnym i móc samodzielnie poruszać się pieszo po miastach i ścieżkach w parkach. Osoby poniżej 18 roku życia muszą podróżować w towarzystwie dorosłego opiekuna.

Podroż niedostosowana dla osób z trudnościami z chodzeniem

Gdy wychodzimy na wycieczki, często chodzimy pieszo, np. idziemy ze statku do centrum miasta. Ponieważ większość starówek jest pod ochroną i są tam wąskie, brukowane uliczki, nie da się jeździć po nich autokarami. Poza tym dużo łatwiej poczuć atmosferę miasta, gdy chodzi się pieszo. Będziemy korzystać również z komunikacji miejskiej np. tramwajów czy metra. Każdy uczestnik wycieczek musi liczyć się z chodzeniem w spokojnym tempie do 6km dziennie; spacery po mieście trwają między  1½ a 2½ h. Trzeba zatem być sprawnym fizycznie i poruszać się bez pomocy.

Niestety statek nie jest przystosowany do potrzeb osób z trudnościami z chodzeniem, które nie poruszają się o własnych siłach. Związane jest to przede wszystkim z bezpieczeństwem. Zgodnie z wymaganiami, każdy musi być w stanie samodzielnie przejść ze statku do łodzi ratunkowej, bez pomocy współpasażerów ani obsługi statku.
Ze względów bezpieczeństwa nie wolno na statku korzystać z wózków inwalidzkich, balkoników ani pojazdów elektrycznych. Na wszystkich korytarzach musi być swoboda przejścia.

Wycieczki – półdniowe lub całodzienne

Z zasady wycieczki dzieli się na krótsze i dłuższe. Nie należy traktować nazwy dosłownie, wycieczki niekoniecznie trwają pół dnia czy cały dzień. Wycieczka półdniowa odbywa się przed południem lub po południu i nie zawiera posiłku. Zazwyczaj wracamy na obiad lub na kolację. Wycieczki półdniowe trwają najczęściej od 2 do 4 godzin. Całodzienna wycieczka będzie trwała od 5 do 9 godzin i będzie zawierać jeden posiłek, który jednak nie zawsze będzie wliczony w jej cenę. Informacja o posiłkach jest podana w opisie wycieczki.

Z ręka na sercu

Informacje

Odległości żeglugi na Douro są stosunkowo krótkie. W związku z tym nie żeglujemy przez cały czas przebywania na pokładzie statku. To z kolei daje nam możliwość schodzenia po drodze na ląd z zwiedzania okolicy.

Nabrzeże

Bardzo często rzeczne statki wycieczkowe cumują w portach jeden obok drugiego. Należy więc być przygotowanym, że zamiasta widoku na miasto, będziemy mieć widok na kolejny statek. Oznacza to także, że aby dojść do swojego statku lub zejść na brzeg będziemy musieli przejść przez pokład innego statku lub, że pasażerowie innych statków będą przechodzili przez pokład „naszego” statku.

Armator stara się w miarę możliwości o miejsca do cumowania w centrum odwiedzanych przez nas miast. Niestety nie zawsze jest to możliwe i nawet jeśli miejsce do cumowania jest zarezerwowane i potwierdzone, port zawsze zastrzega sobie prawo zmiany miejsca cumowania naszego statku i to nawet na  kilka godzin przed przybyciem. Oznacza to, że w przypadkach, gdy miejsce do cumowania jest daleko od centrum i poza zasięgiem spaceru, zamawiamy autobus lub korzystamy z transportu publicznego do centrum, gdy wybieramy się na wycieczkę lub realizujemy punkty programu. Jeśli ktoś nie uczestniczy w zaplanowanym programie lub chce spędzić czas na własną rękę  transport ze statku odbywa się na jego koszt.

Poziom hałasu w kabinach

Z uwagi na to, że rejs odbywa się statkiem wyposażonym w silnik, nie da się uniknąć hałasu silnika podczas podróży – zwłaszcza podczas żeglugi/przepływania przez śluzy. Im bliżej silnika znajduje się kabina, tym hałas jest bardziej słyszalny. Jeśli jesteś szczególnie wrażliwy na hałas, zalecamy przeniesienie kabiny na jeden z górnych pokładów, dzięki czemu będziesz dalej od silnika i hałas będzie mniej słyszalny.

Ogólne zasady podróży

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i zgody notarialnie poświadczonej i przetłumaczonej na język angielski zawierającej zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą, w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Albatros Travel nie zapewnia możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzyskaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Poniżej zamieszczamy oceny i opinie polskich gości. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice odnośnie gromadzenia ocen oraz opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki