Uganda – na tropie goryli i szympansów

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Odwiedź lasy deszczowe Ugandy i spotkaj goryle oraz szympansy podczas tej spektakularnej wycieczki, która obejmuje także safari, źródła Nilu i Jezioro Wiktorii

Brytyjski premier Winston Churchill nazwał Ugandę „perłą Afryki”. Ten intrygujący kraj położony na równiku posiadający wysokie góry, rozległe sawanny, bujne lasy deszczowe, rwące rzeki i imponujące jeziora to idealne miejsce na przeżycie fantastycznego safari. Szczególnie zachodnia część kraju obfituje w miejsca, które są prawdziwymi perłami natury. To tutaj znajdują się gęste lasy deszczowe, będące domem dla goryli górskich, a bujne nizinne lasy deszczowe Kibale to z kolei jedne z najlepszych miejsc na Ziemi do obserwowania szympansów. Pomiędzy nimi leży Park Narodowy Królowej Elżbiety z klasyczną afrykańską sawanną, a źródła Nilu w Jinja i gigantyczne Jezioro Wiktorii znajdują się w centralnej części kraju. Największą atrakcją jest oczywiście możliwość tropienia goryli górskich w samym środku lasu deszczowego. Nagłe znalezienie się pośrodku rodziny goryli i spojrzenie w ich łagodne brązowe oczy to przeżycie na całe życie dla każdego kto tego doświadczył.

Podróżowanie po Ugandzie to prawdziwa przygoda, dająca okazję do zejścia z utartych szlaków turystycznych. W związku z tym wyprawa w głąb tego afrykańskiego kraju może być czasami nieco bardziej forsowna.

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Wycieczki objazdowe, Safari

 • Pilot Polski

 • Wiza Tak

 • Szczepienia Tak

 • Waluta Dolar amerykański

Program wycieczki 10 dni
Dzień 1
Wylot z Warszawy i przylot do Entebbe w Ugandzie
Dzień 2
Przejazd do Parku Narodowego Kibale i spacer po bagnach Bigodi
Dzień 3
Tropienie szympansów. Podróż do Parku Narodowego Królowej Elżbiety i rejs statkiem
Dzień 4
Klasyczne safari w Parku Narodowym Królowej Elżbiety
Dzień 5
Safari w drodze do Parku Narodowego Bwindi Impenetrable Forest
Dzień 6
Na tropie goryli. Trekking w parku Bwindi
Dzień 7
Wycieczka do Parku Narodowego Lake Mburo z safari
Dzień 8
Przejazd do Jinja i przekroczenie równika
Dzień 9
Wycieczka do źródeł Nilu i Jeziora Wiktorii. Powrót z Entebbe
Dzień 10
Przylot do Warszawy

Hotele

Engagi Lodge

Engagi Lodge w Parku Narodowym Bwindi Impenetrable Forest  to wygodne domki wybudowane w urokliwej okolicy z fantastycznymi widokami na wierzchołki drzew gęstego, górskiego lasu deszczowego. Ideą przewodnią przy powstawaniu tego kompleksu było pozostawienie jak najmniejszego śladu w przyrodzie. Dlatego wszystkie budynki zostały zbudowane przy użyciu lokalnych materiałów i lokalnej siły roboczej. Materiałem budulcowym były więc drzewa eukaliptusowe i kamienie znalezione w pobliżu, a dachy pokryte są strzechą z liści bananowców pozyskanych od lokalnych rolników. Energia elektryczna pochodzi z baterii słonecznych.

Główny budynek jest podzielony na przestrzeń barową z wygodnymi sofami, jadalnię i dużą zewnętrzną werandę z widokiem na las deszczowy Bwindi. Doświadczeni kucharze serwują fantastyczne potrawy, a na specjalne życzenie mogą przygotować potrawy wegetariańskie. Cały ośrodek to zaledwie 8 domków  ukrytych wśród bujnej zieleni. W każdym domku znajduje się łóżko podwójne lub dwa łóżka pojedyncze oraz łazienka. Wszystkie domki mają również prywatną werandę, na której można delektować się kawą lub lokalnie produkowaną herbatą i cieszyć oczy fantastycznymi widokami na las deszczowy.

Można także wybrać się na spacer w dół do rzeki i zapoznać się z miejscową florę i faunę. W okolicy znajduje się również plantacja herbaty, którą można odwiedzić.

W częściach wspólnych dostępne jest bezpłatne wi-fi.

Zdjęcia

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wylot z Warszawy i przylot do Entebbe w Ugandzie

Po spotkaniu z pilotem Albatros Travel na lotnisku Okęcie w Warszawie wylecimy do Ugandy. Po wylądowaniu w Entebbe przejedziemy do naszego uroczego hotelu, położonego w pięknym tropikalnym ogrodzie w pobliżu Jeziora Wiktorii.

Dzień 2
Przejazd do Parku Narodowego Kibale i spacer po bagnach Bigodi

Po śniadaniu pojedziemy w kierunku zachodniej Ugandy w pobliżu granicy z Demokratyczną Republiką Konga, gdzie znajdują się najsłynniejsze w kraju parki narodowe zamieszkane przez liczne gatunki zwierząt w tym te najbardziej ikoniczne dla kraju.  Po drodze będziemy podziwiać bujne lasy i pagórkowate tereny, ale także liczne plantacje kawy, herbaty i trzciny cukrowej oraz wiele małych rodzinnych gospodarstw, w których szczególnie rzucają się w oczy drzewa bananowców. Zanim dotrzemy do dzisiejszego celu podróży, zjemy obiad w dobrej restauracji w miasteczku Fort Portal. Miejscowość leży u podnóża postrzępionych wierzchołków gór Ruwenzori, znanych również jako Góry Księżycowe, które przez większość czasu są spowite chmurami, ale od czasu do czasu ukazują się ich ośnieżone szczyty. Najwyższym punktem w tym paśmie górskim jest Mt. Stanley wznoszący się na wysokość 5.110 m. n.p.m. będąc tym samym trzecim najwyższym punktem Afryki. Następnie przejedziemy wąskimi drogami szutrowymi ostatni krótki odcinek do Parku Narodowego Kibale Forest, gdzie zatrzymamy się na nocleg w obozie w środku lasu deszczowego.

Po południu wybierzemy się na spacer po bagnach Bigodi na granicy parku narodowego i lasu deszczowego. Bigodi to dobre miejsce do obserwacji mniejszych gatunków małp, które zamieszkują także pobliski P.N. Kibale Forest i często łatwiej je zobaczyć tutaj na otwartym terenie bagien niż w gęstym lesie deszczowym. Spacer po bagnach Bigodi to również doskonała okazja, aby zobaczyć niektóre z wyjątkowych ptaków, zamieszkujących te okolice, a najbardziej znane to duży niebieski turako i papuga szara.

Park Narodowy Lasu Kibale stanowi bezpośrednie przedłużenie w kierunku północnym Parku Narodowego Królowej Elżbiety, który odwiedzimy w dalszej części wycieczki. Jednak w przeciwieństwie do niego, porasta go głównie wysoki i gęsty las deszczowy, który w większości jest nietknięty ludzką ręką. Najbardziej znanymi mieszkańcami tych terenów są bez wątpienia szympanse, których populacja liczy prawie 1.500 osobników. Duża grupa składająca się z ok. 70 osobników była obiektem badań przez wiele lat, co sprawiło, że ​​przyzwyczaiły się one do ludzi, którzy do nich przychodzili. Posiadając specjalne pozwolenie można odwiedzać te szympansy w towarzystwie wybranych, lokalnych przewodników, którzy brali także udział w ich oswajaniu.  Obok parków narodowych Mahale Mountains i Gombe Stream w Tanzanii, Kibale jest miejscem, w którym szansa na spotkanie szympansów jest największa. To również jedno z najlepszych na świecie miejsc do obserwacji innych gatunków małp, których mieszka tutaj aż 10 rodzajów. W tym parku narodowym żyją także inne dzikie zwierzęta jak lamparty i bawoły, a także mały słoń leśny z okrągłymi uszami i kłami umiejscowionymi bliżej tułowia. Jednak są one trudne do wypatrzenia w gęstym lesie, podczas gdy wiele pięknych okazów motyli można spotkać niemal na każdym kroku.

Las Kibale jest prawdziwym rajem dla miłośników botaniki,  ponieważ charakteryzuje się ogromną różnorodnością dużych i spektakularnych drzew, których naliczona tu aż 250 gatunków, a spośród których szczególnie imponujące są gigantyczne drzewa figowe. Kiedy figi są dojrzałe, przyciągają wiele ptaków i małp, w tym szympansy. Dodatkowo na polanach rośnie wiele jaskrawo kolorowych kwiatów, a na drzewach można zobaczyć między innymi storczyki.

Dzień 3
Tropienie szympansów. Podróż do Parku Narodowego Królowej Elżbiety i rejs statkiem

Genom szympansów różni się od ludzkiego tylko w kilku procentach co sprawia, że są one  naszymi najbliższymi żyjącymi krewnymi, a tuż za nimi plasują się inne małpy człekokształtne - goryle. W rzeczywistości szympans jest bliżej spokrewniony z człowiekiem niż z gorylem. Szympansy mają dużo więcej temperamentu niż goryle, być może dlatego, że bardziej przypominają ludzi. Istnieją dwa gatunki szympansów, szympans pospolity i szympans karłowaty, zwany także bonobo. Te ostatnie żyją w Afryce Środkowej na południe od rzeki Kongo w trudno dostępnych obszarach. Szympans pospolity zajmuje tereny na północ od rzeki Kongo, a mianowicie od zachodniej Tanzanii i Ugandy przez Afrykę Środkową aż po Afrykę Zachodnią. To właśnie tego gatunku będziemy wypatrywać tutaj, w lesie deszczowym Kibale, co jest wyjątkowym i poruszającym przeżyciem.

Uzyskanie pozwolenia na tropienie szympansów jest drogie, a jeszcze droższe jest pozwolenie na tropienie goryli. Wysokie ceny wynikają nie tylko z zasady podaży i popytu. Przyzwyczajanie dzikich małp człekokształtnych do obecności wśród nich człowieka jest również niezwykle długotrwałym, wymagającym dużo cierpliwości i kosztownym procesem, ponieważ są one z natury bardzo płochliwe. Prawie niemożliwe jest spotkanie szympansów lub goryli żyjących na wolności, które nie przeszłyby długiego procesu oswajania i przyzwyczajania do obecności człowieka. Proces ten wymaga, aby lokalni eksperci tropili daną grupę rodzinną każdego dnia na nowo i w pierwszym etapie przebywali tylko w pobliżu stada, bez nawiązywania kontaktu wzrokowego. Po dłuższym czasie takiego działania gdy eksperci między innymi „rozmawiają” z małpami, powoli można nawiązać kontakt wzrokowy, a później bliższy kontakt. Dopiero, gdy zwierzęta poczują się całkowicie swobodnie w towarzystwie ludzi, można zacząć przyprowadzać turystów. Jednak zasadą jest, że dziennie przychodzi tylko jedna grupa licząca 6-8 osób i przebywająca maksymalnie 1 godzinę wśród małp. Cały proces oswajania trwa  zazwyczaj 2-3 lata dla jednego stada, jednak wraz z upływem czasu i wzrostem zapotrzebowania, liczba oswajanych grup rośnie, co jednocześnie wymaga zwiększenia monitoringu i ochrony przed potencjalnymi kłusownikami.

Przełomowe prace badawcze zoolog Jane Goodall, prowadzone między innymi przez ok. 50 lat w Parku Narodowym Gombe Stream w Tanzanii pozwoliły na stworzenie podstaw wiedzy niezbędnej do przebywania w stadzie szympansów bez wprowadzania znaczących zakłóceń w ich codzienne życie. W późniejszym czasie jej prace i rady przyczyniły się do poznania i ochrony zagrożonych na wielu obszarach dzikich szympansów, a także ogólnie do ochrony przyrody.

Podczas naszej wyprawy możliwe, że tropienie szympansów będzie odbywać się rotacyjnie (druga grupa przebywa wtedy na bagnach Bigodi), ale to zależy od całkowitej liczby gości w okolicy i od wielkości grup naszej i innych.

W połowie dnia pojedziemy w kierunku Parku Narodowego Królowej Elżbiety, który znajduje się na południe od Parku Narodowego Kibale Forest i właściwie do niego przylega. Trasa wiedzie przez fantastyczne krajobrazy, gdzie możemy zobaczyć między innymi wyraźne ślady wcześniejszej aktywności wulkanicznej w okolicy, na przykład w postaci pięknych jezior kraterowych.

Na koniec dnia docieramy do naszego pięknie położonego ośrodka nad kanałem Kazinga, gdzie po południu udamy się na wspaniałe safari łodzią. Jest to jedna z absolutnych atrakcji parku, ponieważ można tutaj zobaczyć hipopotamy i krokodyle, a także sporo słoni i bawołów, które przychodzą tu do wodopoju i aby się wykąpać.  Imponująca jest również Ilość ptactwa, na czele z mnóstwem kormoranów, czapli, ibisów, bocianów, pelikanów i innych ptaków brodzących czy zimorodków.

Dzień 4
Klasyczne safari w Parku Narodowym Królowej Elżbiety

Dzisiejszy dzień spędzimy w dzikiej, północnej części Parku Narodowego Królowej Elżbiety, gdzie wybierzemy się na safari samochodami z napędem na cztery koła. W środku dnia będzie czas na relaks w naszym ośrodku, gdzie m.in. możemy podziwiać wspaniałe widoki jakie się stąd roztaczają.

Park Narodowy Królowej Elżbiety, nazwany na cześć brytyjskiej królowej, jest prawdopodobnie najbardziej zróżnicowanym parkiem narodowym w Ugandzie zarówno pod względem krajobrazu, jak i roślinności. Żyje tu również wyjątkowo dużo różnych gatunków ssaków i ptaków (ponad 550 gatunków). Park graniczy z Demokratyczną Republiką Kongo na zachodzie i jeziorem Edwarda, które jest połączone kanałem Kazinga z jeziorem George położonym przy wschodniej granicy parku. Ten szeroki kanał, który wije się przez park, tworzy wraz z 2 jeziorami stałe rezerwy wody, dzięki czemu park ma dużą i zróżnicowaną populację zwierząt i ptaków. Na sawannie w parku można zobaczyć wiele antylop, w tym często tu spotykanego koba ugandyjskiego oraz koba śniadego, a także liczną populację lwów, lampartów, hien i dzików. Słonie można zobaczyć wszędzie, natomiast po południowej stronie Kanału Kazinga czasami pojawiają się mniejsze, słonie leśne. Głównie zamieszkują one duże lasy Kongo w Afryce Środkowej, ale czasami można je zobaczyć tutaj oraz w lasach nieco na północ. W wąwozie Kyambura w pobliżu Kanału Kazinga występuje niewielka populacja szympansów, które można odwiedzić ze specjalnym zezwoleniem i przewodnikiem, jednak prawdopodobieństwo ich zobaczenia jest większe w Lesie Kibale. Przy ładnej pogodzie, gdy chmury rozwieją się ukazując  wierzchołki Gór Ruwenzori, można podziwiać wspaniałe widoki na te afrykańskie pięciotysięczniki z często ośnieżonymi szczytami. Najładniejszy widok roztacza się z północnej części parku, w okolicach Jeziora Edwarda.

Dzień 5
Safari w drodze do Parku Narodowego Bwindi Impenetrable Forest

Po śniadaniu kierujemy się na południe do górskich lasów deszczowych legendarnego Parku Narodowego Bwindi Impenetrable Forest. Po drodze pojedziemy ponownie na safari w Parku Narodowym Królowej Elżbiety, ale tym razem w jego południowej częśi Ishasha, która także obfituje w dzikie zwierzęta. Obszar ten szczególnie znany jest z tego, że to jedno z niewielu miejsc, gdzie lwy wspinają się na drzewa i tam odpoczywają. Można tu również zobaczyć wiele innych zwierząt jak popularną tutaj piękną antylopę topi. W południe zatrzymamy się  w ładnie położonym miejscu piknikowym, gdzie zjemy obiad w formie suchego prowiantu. Następnie wyruszymy szutrowymi drogami w stronę P.N. Bwindi mijając po drodze pagórkowate tereny. O zmierzchu docieramy do naszego miejsca noclegowego, którym jest przepięknie położony lodge, skąd  roztacza się fantastyczny widok na góry i korony drzew gęstego lasu deszczowego.

Dzień 6
Na tropie goryli. Trekking w parku Bwindi

Dziś kulminacyjny dzień naszej wyprawy, ponieważ czeka nas to, co wielu uważa za główną atrakcję safari w Ugandzie. Po śniadaniu pojedziemy wąską drogą do wejścia do Parku Narodowego Bwindi Impenetrable Forest. „Nieprzenikniony” las leży na wysokości 1100-2400 m.n.p.m. na granicy z Demokratyczną Republiką Konga. Zanim wybierzemy się na poranny trekking w poszukiwaniu goryli górskich czeka nas szczegółowa odprawa z lokalnym przewodnikiem. Podobnie jak w przypadku szympansów, udamy się na poszukiwania stada goryli, w których zawsze przywódcą  jest męski osobnik. Goryle mogą osiągnąć rozmiar prawie dwóch metrów wysokości i imponującą wagę 220 kg. Chociaż nie ma 100% gwarancji odnalezienia goryli, to jednak szanse są bardzo duże ponieważ goryle znajdują się pod ścisłą obserwacją, a doświadczeni „zwiadowcy” są wysyłani przed grupą.

Podczas tropienia goryli na zachodnich wyżynach Rwandy i Ugandy odwiedza się siedlisko goryla górskiego o długiej sierści, podczas gdy nieco mniejszy i krótkowłosy goryl nizinny występuje na zachodzie w lasach deszczowych Afryki Środkowej. Roślinożerne goryle, pomimo swoich rozmiarów, mają spokojniejsze usposobienie niż szympansy. Dla większości ludzi, którzy znaleźli się pośrodku grupy goryli i patrzyli w ich łagodne brązowe oczy było to emocjonalnym przeżyciem na całe życie. Chociaż zasada jest taka, że ​​nie wolno zbliżać się do goryli na odległość mniejszą niż 7 metrów, to i tak często nie jest ona przestrzegana, bo goryle najwyraźniej nie znają tej zasady ani nie wiedzą co to znaczy metr!

Pionierką pracy z gorylami górskimi była Dian Fossey, która poświęciła im większość swojego życia w Parku Narodowym Wulkanów Rwandy, gdzie także została pochowana obok młodego samca, goryla Digita, z którym nawiązała bliską więź. Historia ta została zekranizowana w filmie „Gorillas in the Mist” z Sigourney Weaver w roli głównej. Jednak czasami kontrowersyjne metody Dian Fossey z pewnością przyczyniły się do tego, że obecnie populacja rzadkich goryli górskich liczy ponad 1000 osobników, w porównaniu z tylko 600 osobnikami żyjącymi w latach 80’. Chociaż goryl górski jest jednym z najrzadszych zwierząt na świecie i najrzadszą ze wszystkich małp człekokształtnych, to jest jedyną małpą, której populacja stale rośnie.

Ponad połowa goryli górskich żyje tutaj, w górskim lesie deszczowym Bwindi, podczas gdy reszta ich siedlisk skupia się wokół wulkanów na granicy Rwandy, Demokratycznej Republiki Konga i Ugandy, gdzie mieszkała i pracowała Dian Fossey. Goryle te żyją w grupach rodzinnych, którym zazwyczaj przewodzi jeden dorosły samiec, zwany także srebrnogrzbiety. W skład rodziny wchodzi równieżjeden lub więcej młodych samców, czarnogrzbietych, a także do 10-12 samic i kilka młodych. Grupa goryli wędruje po większym terenie w poszukiwaniu świeżego pokarmu roślinnego. Budują gniazdo wśród liści, gdzie spędzają noc, a następnego dnia idą dalej,  więc co noc zakładają nowe gniazdo. To właśnie te gniazda są ważnymi drogowskazami, wskazującymi gdzie aktualnie znajduje się dane stado goryli, a lokalni eksperci śledzą je każdego ranka na nowo.

Las Bwindi zamieszkuje również wiele innych zwierząt, zwłaszcza małpy, ptaki i motyle, ale trudno je dostrzec w gęstym, ciemnym lesie – nawiasem mówiąc, Bwindi oznacza „ciemność” w miejscowym języku. Las jest jedynym miejscem, w którym goryle górskie żyją razem z szympansami, ale te ostatnie, choć często wyraźnie słyszalne, nie są przyzwyczajone do obecności człowieka i prawie nigdy ich nie widać. W lesie występuje również niewielka populacja słoni, które również są widywane niezwykle rzadko. Bwindi to raj dla botaników, gdzie występuje  ok. 85 gatunków storczyków, 105 paproci i 300 rodzajów drzew, w tym dużych drzew mahoniowych.

Po południu mamy czas na relaks i uporządkowanie porannych doznań. Niestety trudno dokładnie przewidzieć, kiedy wrócimy do naszego hotelu, ponieważ zależy to od tego, jaką grupę goryli górskich uda nam się spotkać i jak daleko udamy się w góry w ich poszukiwaniu. Jeśli wrócimy do naszego logde w środku dnia i będzie nam mało wrażeń, to istnieje możliwość wykupienia wycieczki z przewodnikiem do lokalnej społeczności Batwa/Pygmy w cenie 45 USD od osoby.

Dzień 7
Wycieczka do Parku Narodowego Lake Mburo z safari

Trasa naszej wycieczki prowadzi teraz ponownie na wschód i z powrotem w kierunku Entebbe, ale zanim tam dotrzemy, zaplanowaliśmy wizytę w małym, ale ciekawym Parku Narodowym Lake Mburo.  Po drodze zjemy nasz suchy prowiant w miasteczku Mbarara i być może wystarczy nam  też czasu na krótkie safari o zachodzie słońca, zanim dotrzemy do naszego pięknie położonego lodge na kolacje i nocleg.  

Osoby, które chciałyby się wybrać na rejs łodzią po jeziorze Mburo, mogą zastąpić jedną z zaplanowanych wycieczek safari właśnie rejsem. Możliwe jest również zorganizowanie nocnego safari, podczas którego z pomocą dużego reflektora poszukuje się aktywnych w nocy zwierząt. Zarówno rejs jak i nocne safari mogą zostać zorganizowane dla chętnych osób, w czym pomoże nasz pilot. Minimalna grupa to cztery osoby na rejs (wycieczka dodatkowo płatna 40 USD/os.), oraz minimum trzy osoby na nocne safari (115 USD/os.).

Park Narodowy Jeziora Mburo jest centralnie położony pomiędzy najsłynniejszymi parkami narodowymi Ugandy na zachodzie, a stolicą Kampalą  oraz Entebbe z międzynarodowym lotniskiem nad brzegiem Jeziora Wiktorii. Oprócz tej ważnej logistycznie lokalizacji, stosunkowo mały park oferuje piękne pagórkowate krajobrazy z leśną sawanną i kilkoma fotogenicznymi formacjami skalnymi. Nie można też zapomnieć o jeziorze, które jest ważnym źródłem życia dla tutejszej fauny i flory i które dało nazwę całemu parkowi. Jest to jedno z nielicznych miejsc w Ugandzie, gdzie można zobaczyć zebry, a także wdzięczne impale, urocze guźce i duże bawoły. Piękne małe kozice górskie są również dość powszechne w okolicy. W parku wzrok przyciąga liczne ptactwo, w tym fantastyczne afrykańskie orły rzeczne, które najłatwiej dostrzec w pobliżu jeziora Mburo, gdzie często można też spotkać hipopotamy i krokodyle. Wśród drapieżników hiena cętkowana i lampart znajdują się na szczycie łańcucha pokarmowego, ale wypatrzenie ich wśród wielu drzew akacji może być trudne.

Dzień 8
Przejazd do Jinja i przekroczenie równika

Po opuszczeniu parku mamy duże szanse zobaczyć lokalnych rolników prowadzących swoje bydło gatunku Ankole. Bydło co prawda to nie dzikie zwierzęta, ale i tak robi wrażenie ze względu na swoją kolorystykę i ogromne rogi. Wszystko to sprawia, że zwierzęta te stają się ulubionym motywem zdjęć dla podróżników. Należy jednak pamiętać, że nie jest w zwyczaju fotografowanie poganiaczy bydła bez bardzo wyraźnego pozwolenia, za co czasami pobierają oni drobna opłatę.

W drodze do Jinji przekraczamy równik w miejscu, które jest wyraźnie oznaczone. Podążamy północną stroną gigantycznego Jeziora Wiktorii, o powierzchni prawie 69 000 km2, czyli niewiele mniejszą od powierzchni Czech i drugiego co do wielkości słodkowodnego jeziora świata (po Jeziorze Superior na granicy między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi).

Przyjeżdżamy późnym popołudniem do naszego hotelu w Jinja na obiadokolację i nocleg.

Dzień 9
Wycieczka do źródeł Nilu i Jeziora Wiktorii. Powrót z Entebbe

Ostatniego dnia podróży po pięknej Ugandzie wybierzemy się na całodniową wycieczkę do Jinja, która znajduje się u źródeł Nilu, gdzie rzeka wypływa z Jeziora Wiktorii.

Było to pierwsze miejsce, które zostało ogłoszone jako źródło Nilu. John Hanning Speke był pierwszym białym człowiekiem, który dotarł do Jeziora Wiktorii w 1858 roku, ale dopiero podczas kolejnej wyprawy w 1862 roku odnalazł źródła Nilu (Nilu Białego) na północnym brzegu jeziora.

Po eksploracji Jinja będziemy mieć czas na pożegnalny obiad na Nilu, a dokładniej na wyspie, do której dopłyniemy na łodziach. Wokół wyspy wody rzeki są bardzo rwące, a w kilku miejscach tworzą wręcz małe wodospady. Na tej małej wyspie, która jest częścią chronionego rezerwatu, znajduje się wspaniały lodge z naprawdę dobrą restauracją, w której zjemy obiad.

Po obiedzie, zanim wrócimy do Entebbe, będziemy mieć czas na podziwianie spektakularnych widoków i filiżankę dobrej kawy lub herbaty parzonej z lokalnych odmian. W drodze powrotnej miniemy tętniącą życiem stolicę Ugandy, Kampalę, która jest zdecydowanie największym miastem w kraju, liczącym ponad 1,5 miliona mieszkańców.

Wieczorem przygoda w Ugandzie dobiega końca, gdy docieramy na międzynarodowe lotnisko w Entebbe i odprawiamy się na lot do Polski.

Dzień 10
Przylot do Warszawy

Powrót do domu

Informacja o cenie

Dopłata do pokoju 1-osobowego

3498 PLN

Cena zawiera
 • Opiekę polskojęzycznego pilota
 • Przelot samolotem rejsowym na trasie Warszawa - Entebbe – Warszawa, w obie strony z przesiadką
 • Wycieczki i bilety wstępu zgodnie z programem wycieczki
 • Trekking do goryli
 • Trekking do szympansów
 • Zakwaterowanie w dobrych hotelach/lodgach w pokojach dwuosobowych
 • Transport zgodnie z programem
 • Wyżywienie: śniadania codziennie, pełne wyżywienie podczas safari (dzień 3-7), 2 posiłki (dzień 8-9)
 • Ubezpieczenie podstawowe KL, NNW i bagaż
Cena nie zawiera
 • Wizy do Ugandy, ok. 50USD
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego
 • Napojów do posiłków
 • Napiwków dla kierowców, lokalnych przewodników, personelu hotelowego i tragarzy (łącznie ok. 12 USD/osoba/dzień)
 • Indywidualnych wydatków
 • Wszystkiego, co nie zostało wymienione w „Cena zawiera”
Wiza

Do Ugandy wymagana jest wiza.
O wizy można ubiegać się na stronie www.visas.immigration.go.ug  i kosztują one 50 USD/os.

Instrukcja wypełniania wizy: https://documents.albatros-travel.com/pl/PL_Uganda%20.pdf

Chcielibyśmy podkreślić, jak ważne jest, abyście Państwo byli świadomi wymogów wjazdowych, które maja zastosowanie dla Państwa podróży. Brak spełnienia przez Państwa wymagań mających zastosowanie do wyjazdu skutkować może odmową wjazdu a tym samym utratą przez Państwa podróży. O zmianach w wymogach wjazdowych postaramy się, w miarę możliwości, Państwa informować, ale jednocześnie przypominamy Państwu, iż to na podróżnym spoczywa odpowiedzialność uzyskania aktualnych informacji o zasadach wjazdu, zapoznania się z nimi i posiadania potrzebnych do wyjazdu dokumentów. Z uwagi na to, że wymagania i ograniczenia dotyczące wjazdu mogą ulec zmianie w krótkim czasie przed wyjazdem, zalecamy śledzenie na bieżąco informacji wjazdowych dotyczących podróży do kraju, do którego Państwo wyjeżdżają, na stronie internetowej MSZ: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Czytaj więcej i bądź na bieżąco za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych: https://www.gov.pl/web/kenia/uganda-idp

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o podróży

Szczepienia

Przy wjeździe do Ugandy wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze.

Przy wjeździe do Ugandy należy okazać dokument potwierdzający szczepienia, podobnie jak należy go dołączyć do elektronicznego wniosku wizowego.

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 10 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Słońce, klimat i ubiór

Wycieczka odbywa się w okolicach równika, gdzie słońce grzeje z dużą mocą. Dlatego zalecamy zabranie ze sobą kremu przeciwsłonecznego o wysokim współczynniku ochrony i nakrycia na głowę.

Dodatkowe wyposażenie

W Ugandzie deszcz może spaść o każdej porze roku - zwłaszcza w lasach deszczowych na zachodzie. Dlatego zalecamy zabranie ze sobą w podróż lekkiej kurtki lub cienkiego płaszcza przeciwdeszczowego. Dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą małego plecaka lub torby (przydatnych zwłaszcza podczas tropienia goryli/szympansów, safari), które mogą służyć również jako bagaż podręczny podczas lotu. Na trekking do goryli konieczne są dobre buty, trzymające kostkę. Ścieżki, którymi będziemy się poruszać mogą być śliskie, a czasami wiodą ostro pod górę. Warto też zabrać spray na owady.

Walizki

Prosimy o zabranie ze sobą miękkich walizek materiałowych zamiast twardych z tworzywa sztucznego, ponieważ na tej trasie łatwiej o ich transport w pojazdach, którymi podróżujemy.

UWAGA!

Nasi przewodnicy safari zrobią wszystko, aby na naszych safari zobaczyć jak najwięcej zwierząt, ale ponieważ mamy do czynienia z dzikimi zwierzętami, nie ma gwarancji, jakie zwierzęta udam się nam zobaczyć.

Z ręką na sercu

Sprawność fizyczna

Spacer do goryli często może być długi i męczący. Ponadto odbywa się w gęstym lesie na stromych, a czasem śliskich zboczach oraz w upale przy dużej wilgotności powietrza. Dlatego ważne jest, aby Uczestnicy wyprawy byli w dobrej kondycji i dobrze znosili panujące warunki klimatyczne.

Jeśli po drodze któryś z Uczestników poczuje się gorzej istnieje możliwość wezwania na własny koszty pomocy (koszt ok. 500 USD/os.). Oznacza to, że przewodnik wzywa kilku miejscowych tragarzy, którzy na noszach przeniosą poszkodowaną osobę do hotelu. Jest to rozwiązanie przeznaczone tylko na nieprzewidziane problemy lub w sytuacjach awaryjnych.

Ogólne zasady podróży

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i zgody notarialnie poświadczonej i przetłumaczonej na język angielski zawierającej zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą, w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Albatros Travel nie zapewnia możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Rated 5 out of 5 by from Fantastyczna podróż Wspaniała Przewodniczka - Kornelia. Program dopracowany i zrealizowany w każdym szczególe. Cudowna podróż!
Date published: 2023-11-02
Rated 5 out of 5 by from Największe pozytywne zaskoczenie Super organizacją, wyśmienite hotele i jedzenie super kierowca i niebianska pilotka Kornelia
Date published: 2023-10-28
Rated 5 out of 5 by from Zawsze niezawodna czarna Afryka Wycieczka zrealizowana zgodnie z planem i moimi oczekiwaniami
Date published: 2023-10-28
 • y_2024, m_6, d_24, h_5
 • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.42
 • cp_1, bvpage1
 • co_hasreviews, tv_0, tr_3
 • loc_pl_PL, sid_UGRTR01, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
 • clientName_albatros-travel

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzyskaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Poniżej zamieszczamy oceny i opinie polskich gości. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice odnośnie gromadzenia ocen oraz opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki