Wybierz się w podróż do Danii

Ten niewielki kraj, leżący nad Morzem Bałtyckim, co roku przyciąga wielu turystów. Warto poznać ten multikulturalny kraj,  pospacerować wzdłuż romantycznych portowych nabrzeży oraz zobaczyć słynną Małą Syrenkę.

Ludność 5,77 mln
Stolica Kopenhaga
Język Duński
Ciekawostki

W centrum Kopenhagi znajduje się drugi pod względem wieku park rozrywki na świecie – Ogrody Tivoli, otwarty został w 1843 roku

Około 30 % powierzchni Dani stanowią małe wysepki, których jest 406

O Danii

Dania jest niewielkim państwem położonym w Europie Północnej, najmniejsze z państw nordyckich. Formalnie w jej skład wchodzą Grenlandia i Wyspy Owcze. Dania jest monarchią parlamentarną, która od 1972 roku rządzi Królowa Małgorzata II. Kraj charakteryzuje się nizinnym krajobrazem, morskim klimatem i niewielką ilością obszarów leśnych. 
 

Mała Syrenka

To bezsprzeczne najbardziej znany symbol Danii. Ten niewielki pomnik znajdujący się w kopenhaskim porcie od 1913 roku, przedstawia tytułową bohaterkę powieści Hansa Christiana Andersena. Na kamieniu możemy dostrzec siedzącą pół-kobietę, pół-rybę spoglądającą w morskie głębiny. Według niektórych legend, Mała Syrenka jest siostrą warszawskiej syrenki, której tak spodobała się Kopenhaga, że postanowiła w niej zostać na zawsze. Popularność Małej Syrenki jest ogromna. Co roku odwiedzają ją miliony turystów.
 

Rowery

Duńczycy uwielbiają jeździć rowerami. Jeżdżą nimi do pracy, na zakupy, na spotkania. Jest to nieodłączny element ich życia. Rowery można spotkać na każdej ulicy, przy dworcach kolejowych, na placach. Po ścieżkach rowerowych jeździ większość mieszkańców Danii niezależnie od pogody. Rowery stały się powszechne od lat 30. XX wieku i zdominowały wszystkie ulice.
 

Udostępnij