Opowieści pilotów

Pilot z grupą turystów na Svalbardzie
Nikt nie zna świata lepiej niż piloci Albatros Travel. I niewiele osób ma do opowiedzenia więcej historii niż oni. Tutaj możesz przeczytać kilka wybranych opowieści naszych pilotów z różnych zakątków świata.

Ponad 800 pilotów Biura Albatros Travel rozrzuconych jest po całej kuli ziemskiej. Każdego dnia przez cały rok co najmniej jeden z nich właśnie oprowadza grupę wycieczkowiczów z Biura Albatros po swoim ulubionym miejscu. Nasi piloci kochają miejsca, które prezentują i znają je lepiej niż własną kieszeń. I zawsze mają ciekawe historie do opowiedzenia. Na tej stronie nasi piloci dzielą się niektórymi spośród swoich przeżyć i doświadczeń. Czytaj poniżej.

Jeśli nabierzesz ochoty, by móc samemu cieszyć się podobnymi wrażeniami, kliknij link pod opowieścią pilota i przejrzyj ofertę wycieczek do opisywanego miejsca. Z oczywistych względów nie możemy zagwarantować ani takich samych wrażeń, ani tego samego pilota.

Helena – Indie

Wkrótce minie 30 lat mojego związku z Indiami, a kraj ten wciąż nie przestaje mnie fascynować. Indie nie przypominają żadnego innego kraju na świecie. Sposób życia jest zupełnie wyjątkowy, dziedzictwo kulturowe sięga tysięcy lat wstecz, a bogactwo barw jest niewiarygodne – dosłownie i w przenośni.
Helena na safari w rezerwacie tygrysów w Radżastanie

Historia Indii jest fascynująca i bardzo stara. Znaleziska archeologiczne w zachodnich Indiach pochodzą z jednej z najstarszych cywilizacji świata, Kultury Indusu, która wyspecjalizowała się w dziedzinie urbanistyki i w budowie systemów kanalizacyjnych. Wiele setek lat przed narodzeniem Chrystusa kwitły królestwa hinduistyczne, często o skomplikowanych systemach politycznych, z godną pozazdroszczenia gospodarką i prawami w zakresie ochrony przyrody. Jednak w Indiach nie trzeba odwiedzać starożytnych zabytków, aby poczuć ducha przeszłości. Naród zachował wielowiekowe dziedzictwo kulturowe, i dziś przeszłość wciąż przejawia się w rzemiośle artystycznym, muzyce, tańcu i tradycjach włókienniczych.

Helena obok wielobarwnego Dżodhpur
W Indiach można spełnić niemal każde turystyczne życzenie. Znajdują się tu jedne z najwyższych gór na świecie, a na południu tropikalne plaże. Jest pustynia Thar w stanie Radżastan i rozległe mokradła Sundarbans przy granicy z Bangladeszem. W kraju tym występują wszystkie strefy klimatyczne świata, a zwierzęta i rośliny w ekstremalnych gatunkach. To samo można powiedzieć o indyjskim społeczeństwie, a nawet o indyjskich zabytkach. Najsłynniejsza atrakcja turystyczna, Tadż Mahal, mimo że zwiedziłam ją już ponad 100 razy, budzi we mnie równie magiczne odczucia, jak podczas pierwszej wizyty. Budynek jest oczywiście bezgranicznie piękny, ale najbardziej niezwykły jest fakt, że przyjeżdżają tu ludzie z całego świata i mieszkańcy każdego zakątka Indii, którzy przywdziewają swoje najpiękniejsze i najbarwniejsze stroje, wzdychając z zachwytu nad atmosferą miejsca.
Piękne, kolorowe sari przed Tadż Mahal

W Indiach znajduje się tyle ciekawych miejsc do zwiedzenia, że tutaj nie wystarczyłoby miejsca na ich opisanie. Polecam każdemu wybranie się do Indii i zwiedzenie tego cudownego kraju.

Helena poleca: wycieczki do Indii

Camilla – Szkocja

Na pytanie o mój ulubiony europejski kraj podróży trudno jest mi odpowiedzieć. Każdy kraj ma coś ciekawego do zaoferowania i nie da się tego porównać. Niemniej jednak krajem, który zajmuje szczególne miejsce w moim sercu, jest Szkocja. Już na wiosnę ogarnia mnie radość, bo w czerwcu zaczyna się sezon wycieczek do Szkocji. A gdy wreszcie postawię stopy na szkockiej ziemi i zaczerpnę świeżego, szkockiego powietrza, spada cały ciężar z moich ramion i natychmiast zaczynam się czuć jak w domu.
Przewodniczka podróży i szkocki wiatr we włosach

Dzięki wyjątkowej linii brzegowej i niezapomnianym wzgórzom Szkocja jest jednym z krajów o najpiękniejszej przyrodzie w Europie. Przyrodę cechuje dramatyzm, który można odnaleźć również w szkockiej historii i lokalnej whisky. Podczas wycieczki objazdowej po Szkocji można podziwiać różnorodność przyrody: niziny, wybrzeża z wyspami, wzgórza, małe miasteczka, w których życie toczy się powoli i duże miasta, w tym najpiękniejszą europejską stolicę, Edynburg.

Historia Szkocji jest długa i naznaczona krwawymi epizodami, które świadczą o dumie i pragnieniu wolności w narodzie. Podróżując po Szkocji, zawsze spotykam ciepłych i otwartych mieszkańców. We wszystkim dostrzegam historię i natychmiast rozumiem, skąd wzięły się słynne legendy i pełne przygód opowieści.

Dramaturgia obecna jest zarówno w przyrodzie, jak i kulturze Szkocji

Uwielbiam krajobrazy Szkocji, szkocką historię, przygody, szkockie miasta i szkockiego ducha narodu. No i oczywiście żadna podróż nie jest kompletna bez skosztowania dobrej szkockiej whisky.

Camilla poleca: Wycieczki do Europy

Kasper - Nowy Jork

Nowy Jork to według mnie król wszystkich miast. To największe miasto USA (z 8,3 miliona mieszkańców), które pod wieloma względami, takimi jak kultura, jedzenie i rozrywka, dyktuje standardy innym amerykańskim miastom. W Nowym Jorku czuję, że jestem w samym centrum świata, którego granice wyznacza obecność beztroskich artystów, spekulantów ze świata finansowego i imigrantów z całego świata, którzy na różne sposoby radzą sobie na co dzień. Nowy Jork to centrum mody, teatru, jedzenia, muzyki, wydawnictw, reklamy i oczywiście finansów. Ponadto znajduje się tu mnóstwo muzeów, parków i różnorodnych dzielnic etnicznych, które uwielbiam odkrywać.
Przewodnik podróży na tle znanej panoramy
Wielu osobom odwiedzającym miasto po raz pierwszy może się ono wydawać przytłaczające. Jednak ja nauczyłem się już, że jeśli pozwolisz mu się ponieść, to jakbyś otwierał prezent pełen wrażeń. W Nowym Jorku niemożliwe jest zobaczenie wszystkiego. Zawsze znajdzie się jakiś nowy park, nowa restauracja z własnymi mini uprawami na dachu albo nowa, ciekawa impreza, których po prostu nie można przegapić. Każda dzielnica miasta ma swój własny charakter i historię, i zaledwie jeden spacer wystarczy, by przenieść się z Włoch do Chin.
Statua wolności – obowiązkowa atrakcja podczas zwiedzania Nowego Jorku

Miasto nieustannie się rozwija i jest najważniejszym ośrodkiem kulinarnym w Ameryce. Można tutaj delektować się fantastycznymi potrawami w restauracjach odznaczonych trzema gwiazdkami Michelin albo zjeść klasycznego nowojorskiego bajgla z łososiem w jednym z licznych bufetów na Manhattanie. Zawsze można też zakończyć smaczny posiłek lub dzień pełen wrażeń dobrym, amerykańskim piwem. Nie mam tu na myśli Budweisera, lecz piwo z któregoś z licznych lokalnych mini browarów na Brooklynie.

Nowy Jork to miasto wszelkich możliwości.

Kasper poleca: Wycieczki do USA

Smacznego!