Hiszpania i Maroko – śladami Maurów

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Wspaniała architektura, historyczne miasta i zapierające dech w piersiach widoki podczas wycieczki do Hiszpanii i Maroko.

Południowa Andaluzja i północna Afryka pomimo, że fizycznie rozdzielone Morzem Śródziemnym to historycznie i kulturowo są ze sobą ściśle powiązane.

Cały obszar znajdował się pod panowaniem arabskim przez prawie 800 lat, aby następnie, gdy układ sił zmienił się na początku XVI wieku, Hiszpanie i Portugalczycy przejęli władzę zarządzając tymi terenami ze swoich centrów handlowych rozrzuconych wzdłuż afrykańskiego wybrzeża.

W tej podróży podążamy z północy, śladami Maurów i Iberów z Andaluzji aż po południowe Maroko.

Rozpoczynamy w Maladze na południowym wybrzeżu Hiszpanii, skąd wyruszamy na zwiedzanie fantastycznych miast Andaluzji, takich jak Granada i Kordoba, a także będziemy podziwiać unikalną mauretańską sztukę wznoszenia budowli i misternych dekoracji na przykładzie słynnej Alhambry.

Oczywiście odwiedzimy też brytyjską kolonię Gibraltar, gdzie Maurowie w 711 roku po raz pierwszy postawili stopę na Półwyspie Iberyjskim.

Nowoczesnym, szybkim promem kontynuujemy naszą podróż dalej do Maroka. Tutaj poznamy stare miasta handlowe jak Tanger, Casablankę i Marrakesz z ich atmosferą jak z bajek 1001 nocy i imponującymi meczetami, a także odwiedzimy byłą portugalską kolonię Essauoira, która kusi wszelkimi owocami morza i słynnymi „latającymi” kozami!

W cenę wycieczki wliczone są obiadokolacje, a podczas całej podróży nocujemy w dobrych 3 i 4 gwiazdkowych hotelach.
Podróżować będziemy nowoczesnymi autobusami i promami, a nawet pojedziemy jedynym w Afryce ekspresowym pociągiem, kursującym między Tangerem a Marrakeszem.

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Wycieczki objazdowe

 • Pilot Polski

 • Wiza Nie

 • Szczepienia Nie

 • Waluta Euro

Program wycieczki 11 dni
Dzień 1
Przelot Warszawa – Malaga - Rincon de la Victoria. Transfer i zakwaterowanie w hotelu
Dzień 2
Malaga – Zwiedzanie miasta i czas wolny.
Dzień 3
Rincon de la Victoria – Granada – Alhambra. Spacer po mieście i Pałac Alhambra
Dzień 4
Rincon de la Victoria. Czas wolny lub wycieczka fakultatywna do byłego kalifatu mauretańskiego, Kordoby
Dzień 5
Rincon de la Victoria – Gibraltar – Tarifa – Tanger. Angielska kolonia i szybki prom do Maroka
Dzień 6
Tanger – Casablanca. Zwiedzanie miasta i pociąg ekspresowy do Casablanki
Dzień 7
Casablanca - Essaouira. Zwiedzanie miasta m.in. Meczet Hassana II i przejazd w kierunku nadmorskiego miasta Essaouira.
Dzień 8
Essaouira. Spacer po mieście i czas do własnej dyspozycji.
Dzień 9
Essaouira - Marrakesz. Olejek arganowy z lokalnej kooperatywy, „latające” kozy i wycieczka po Marrakeszu z Pałacem Bahia i placem Dżemaa El Fna
Dzień 10
Marrakesz. Czas wolny lub fakultatywna wycieczka w góry Atlas
Dzień 11
Marrakesz - Warszawa. Powrót do domu

Daty wyjazdu

Terminy Długość pobytu Cena Lotnisko wylotu Uwaga
9 998,–
Warszawa
8 998,–
Warszawa
Kliknij datę, aby zobaczyć program tej wycieczki

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Przelot Warszawa – Malaga - Rincon de la Victoria. Transfer i zakwaterowanie w hotelu

Po spotkaniu na lotnisku Okęcie z pilotem Albatros Travel wylatujemy z Warszawy i późnym wieczorem lądujemy w drugim co do wielkości mieście Andaluzji, Maladze.

Jedziemy bezpośrednio do naszego hotelu na nocleg. Hotel jest położony tuż przy plaży w miejscowości Rincon de la Victoria, w odległości ok. 20 km od Malagi.

Dzień 2
Malaga – Zwiedzanie miasta i czas wolny.
Malaga

Po śniadaniu pojedziemy do Malagi. Miasto liczy 560 000 mieszkańców i jest stolicą regionu Costa del Sol.

Naszą wizytę w Maladze rozpoczniemy od spaceru po mieście, podczas którego zobaczymy m.in. dużą halę targową, gdzie świeże owoce i warzywa są piękne wyeksponowane na straganach i kuszą różnorodnością kolorów. Świeżo złowione ryby świadczą o bliskości hojnego Morza Śródziemnego, a zapach przypraw pobudza apetyt. Zwiedzimy piękną katedrę, która posiada tylko jedną wieżę zamiast dwóch, zaplanowanych przez architekta i dlatego zwana jest „La Manquita”, co znaczy jednoręka dama. Z kilku miejsc będziemy mogli spojrzeć w górę na mauretańską fortecę Alcazaba, która znajduje się na szczycie góry w centrum miasta. Imponująca budowla to najlepiej zachowana mauretańska fortyfikacja pałacowa w Hiszpanii, gdzie do dzisiaj można podziwiać grube mury, wieże strażnicze, przytulne patia i piękne ogrody. W trakcie wizyty w Maladze przewidzieliśmy też czas na lekki obiad (nie wliczony w cenę wycieczki). Późnym popołudniem wrócimy do naszego hotelu nad brzegiem morza.

Dzień 3
Rincon de la Victoria – Granada – Alhambra. Spacer po mieście i Pałac Alhambra Trasa ok. 260 km
Alhambra - kompleks pałaców

Granada to jedno z najpiękniejszych miast Hiszpanii i miejsce, w którym spotykają się kultura arabska i chrześcijańska. To tutaj również znajduje się słynny pałac Alhambra – wybitne osiągnięcie arabskich budowniczych i artystów. Ta fantastyczna budowla, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest główną atrakcją dzisiejszego dnia.

Uważana za jeden z najpiękniejszych zabytków na świecie, Alhambra to kompleks pałaców, fortec i książęcych rezydencji, majestatycznie osadzonych na tle ośnieżonych gór Sierra Nevada. Alhambra została zbudowana i następnie rozbudowywana przez kilku arabskich władców. Być może dawni mieszkańcy pustyni odważnie próbowali rzucić wyzwanie oczekującego ich pięknu wiecznego raju, tworząc podobny raj już tu, na ziemi.

Poszczególni arabscy władcy starali się przebić poprzedników coraz to większymi i piękniejszymi  budynkami i gdziekolwiek się nie udamy to misternie rzeźbiony marmur, spływająca woda i urzekające budynki pałacowe tworzą wyjątkową atmosferę obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie. Pod względem harmonii i piękna  Alhambra nie może się równać z niczym poza „Niebiańskimi Ogrodami”

Powyżej na wzgórzu znajduje się letni pałac sułtana Generalife, którego ogrody, o ile to w ogóle możliwe, są jeszcze piękniejsze niż ogrody Alhambry. Wysokie cyprysy prowadzą do małego zamku, gdzie drzewka pomarańczowe, krzewy tymianku, lawendy, róże, wawrzyny i lilie wydzielają zniewalające zapachy, które przyprawić mogą o zawrót głowy. Tu na górze mamy wrażenie, że czas się zatrzymał.

Granada była ostatnim bastionem islamu na Półwyspie Iberyjskim, zanim wojska pary królewskiej Ferdynanda i Izabeli wparły Arabów z kraju w 1492 roku. Wkrótce potem ta sama para królewska zmieniła historię świata, finansując pierwszą wyprawę morską Krzysztofa Kolumba. Była to decyzja, która w sposób fundamentalny zmieniła przyszłość Hiszpanii i świata.

Zanim razem z przewodnikiem zwiedzimy Alhambrę, będziemy mieli też czas, aby poznać bliżej urokliwą Granadę. Przespacerujemy się po centrum miasta, a chętni będą mogli odwiedzić Capilla Real, królewską kaplicę, w której pochowani są królowa Izabela i król Ferdynand; lub majestatyczną katedrę, arcydzieło hiszpańskiej architektury klasycystycznej.

W mieście znajduje się wiele uroczych placów i małych sklepików, a na starym targu pamiętającym czasu Jedwabnego Szlaku można znaleźć wszelkiego rodzaju towary.

Po wizycie w Alhambrze wracamy do hotelu.

Dzień 4
Rincon de la Victoria. Czas wolny lub wycieczka fakultatywna do byłego kalifatu mauretańskiego, Kordoby Trasa ok. 310 km
Meczet La Mezquita

Dziś istnieje możliwość samodzielnego zwiedzania okolic Malagi lub wybrania się na fantastyczną wycieczkę fakultatywną do Kordoby.

Rano opuszczamy Rincon de la Victoria i jedziemy bezpośrednio do stolicy prowincji Kordoby. Przejazd potrwa niecałe 2 godziny. Pod rządami Maurów Kordoba była stolicą wielkiego kalifatu o tej samej nazwie, a kiedyś nawet największym miastem Europy.

W Kordobie można znaleźć jedną z najbardziej imponujących budowli z okresu mauretańskiego, a mianowicie meczet La Mezquita, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO i trzeba przyznać, że jest prawdziwym arcydziełem architektury.

Kiedy został zbudowany, jedyną większą świątynią świata arabskiego był meczet w Mekce. Stojąc pośrodku tej wyjątkowej budowli, nie można się nie zachwycić widokiem niemal nieskończonego lasu kolumn, które zdobią wnętrze.

Jest on również nazywany Meczetem Katedralnym, ponieważ w 1523 roku wewnątrz meczetu zbudowano katolicką katedrę. To naprawdę piękny i ważny pomnik upamiętniający bardzo złożony okres w historii Andaluzji.

Na dziedzińcu znajduje się piękne Patio de los Naranjos czyli Pomarańczowy gaj, gdzie jak sama nazwa wskazuje uprawiano drzewa pomarańczowe. Widok tego miejsca jest  również prawdziwą ucztą dla oczu.
Po drodze mijamy też małe bielone domy stojące przy krętych uliczkach co wprowadzi nas w wyjątkowy nastrój obcowania z historią.

Tutaj naprawdę można poczuć się jak za czasów Maurów i z przyjemnością patrzeć na liczne patia i wewnętrzne dziedzińce, które są pięknie udekorowane kwiatami. W Kordobie znajduje się również  dzielnica żydowska z jedną z niewielu zachowanych synagog w Hiszpanii.

Późnym popołudniem wracamy do Rincon de la Victoria, gdzie reszta wieczoru jest do własnej dyspozycji.

(Wycieczka nie jest wliczona w cenę wycieczki i należy ją wykupić osobno. Więcej w dziale wycieczki fakultatywne).

Dzień 5
Rincon de la Victoria – Gibraltar – Tarifa – Tanger. Angielska kolonia i szybki prom do Maroka Trasa ok. 180 km
The Rock (Skała Gibraltarska)

Pora pożegnać się z Andaluzją, a my po śniadaniu jedziemy na południe w kierunku przygranicznego miasteczka La Linea. Przed nami mały półwysep ze skałą, na którym Anglicy rządzą od ponad 300 lat. Położenie Gibraltaru w cieśninie między Europą a Afryką miało ogromne znaczenie strategiczne podczas i po II wojnie światowej.
 
Jednak historia tego obszaru sięga znacznie dalej. To tutaj w 711 r. wylądowali Maurowie pod przywództwem Ṭāriq ibn Ziyād, dając początek prawie 800-letniej dominacji muzułmańskiej w Andaluzji. Słynny zamek mauretański w mieście został po raz pierwszy zbudowany przez Maurów w VIII wieku, a wokół jego budowy narosło wiele mitów.

Według legendy duża wapienna skała The Rock (Skała Gibraltarska) , która jest symbolem półwyspu to  jeden z tzw. Filarów Herkulesa, który powstał, gdy słynny grecki bohater podzielił górę na dwie części jednym uderzeniem ręki.

Na szczycie Skały Gibraltarskiej można spotkać małpy, magoty gibraltarskie, które są jedynymi wolno żyjącymi małpami w Europie. I chociaż półwysep jest nadal przedmiotem sporu między Hiszpanią a Wielką Brytanią, to mówi się, że póty Gibraltar pozostanie brytyjski póki małpy będą zamieszkiwać to miejsce.

Proszę zwrócić uwagę, że w programie wycieczki nie jest przewidziany wjazd na Skałę Gibraltarską, jednak jeśli czas na to pozwoli, dla zainteresowanych istnieje możliwość wykupienia takiej atrakcji na miejscu. Ponieważ po wizycie w Gibraltarze kontynuujemy naszą podróż autobusem i promem, należy dowiedzieć się wcześniej u przewodnika wycieczki, czy będzie czas na wjazd na szczyt skały. 

Następnie wyruszymy w stronę Tarify, gdzie czeka prom do Maroka. Przeprawa promowa nowoczesnymi katamaranami trwa tylko 2 godziny i po przybyciu do Maroka kierujemy się prosto do naszego hotelu, gdzie zjemy zasłużoną kolację.

Dzień 6
Tanger – Casablanca. Zwiedzanie miasta i pociąg ekspresowy do Casablanki Trasa ok. 340 km (pociąg ekspresowy)
Tanger - Miasto położone na styku dwóch oceanów i dwóch kontynentów

Tanger jest jednym z wielkich i ważnych miast śródziemnomorskich. Miasto położone jest na styku dwóch oceanów i dwóch kontynentów. Lokalizacja Tangeru czyniła go pożądaną zdobyczą w całej jego historii, a Rzymianie, Arabowie i Europejczycy na zmianę kontrolowali miasto, zanim zostało ono przekazane Maroku w 1956 roku.

W pierwszej połowie XX wieku Tanger był miastem międzynarodowym, podzielonym na różne strefy, jak na przykład był Berlin zaraz po wojnie i w okresie zimnej wojny.

Francja, Hiszpania, Anglia, Portugalia, Szwecja, Holandia, Belgia, Włochy i Stany Zjednoczone, każde posiadały swoją część miasta. W okresie międzynarodowym Tanger działał jak magnes na artystów, uchodźców, osób na wygnaniu i innych wyrzutków z całej Europy, którzy szukali szczęścia w tym bardzo liberalnym mieście.

Tendencja ta utrzymywała się również po zakończeniu okresu międzynarodowego, kiedy pod koniec lat pięćdziesiątych w Tangerze mieszkało wielu amerykańskich autorów należących do subkultury beatników. W latach 60. wielu europejskich muzyków rockowych czerpało inspiracje z Tangeru, m.in. The Rolling Stones spędzili dłuższy czas w mieście.

Podczas dzisiejszej wycieczki po Tangerze poznamy zarówno stare jak i nowe miasto. W nowym mieście zobaczymy Grand Soco czyli okrągły plac, znajdujący się przy wejściu do medyny oddzielający ją od nowszej części miasta.

Najważniejszą atrakcją Tangeru jest medyna, labirynt wąskich uliczek, małych placyków i kawiarni, które mieszczą się w obrębie starych portugalskich murów obronnych. Zajrzymy też do nowej dzielnicy, gdzie m.in. zobaczymy Place de Paris i Boulevard Pasteur, gdzie wyraźnie czuć jeszcze dawną świetność miasta.

W środku dnia opuścimy portowe miasto Tanger i skierujemy się na południe w kierunku Casablanki. Pierwszy i jedyny szybki pociąg w Afryce odjeżdża z nowoczesnego dworca kolejowego i pokonuje dystans 350 km w nieco ponad dwie godziny.

Po przybyciu do nadmorskiego miasta Casablanca od razu jedziemy do naszego hotelu, gdzie zjemy dobrą kolację. Casablanca to gospodarcze i kulturalne centrum Maroka oraz pod wieloma względami najnowocześniejsze miasto w kraju. A aurę miłości i romansu zapewnił mu słynny film o tym samym tytule co nazwa miasta z Humphreyem Bogartem i Ingrid Bergman w rolach głównych.

Dzień 7
Casablanca - Essaouira. Zwiedzanie miasta m.in. Meczet Hassana II i przejazd w kierunku nadmorskiego miasta Essaouira. Trasa ok. 370 km.
Meczet Hassana II jest jednym z największych na świecie

Po śniadaniu udamy się na wycieczkę po Casablance, która w ciągu zaledwie 150 lat rozrosła się znacząco, zwiększając ilość  mieszkańców z kilku tysięcy do niespełna czterech milionów obecnie. Do dynamicznego rozwoju miasta w dużej mierze przyczynili się Francuzi w okresie swojego protektoratu w pierwszej połowie XX wieku.

W Casablance zobaczymy między innymi plac Mohameda V i meczet Hassana II. Minaret o wysokości 210 metrów, który wznosi się tuż przy Oceanie Atlantyckim, jest najwyższy na świecie, a sam meczet z miejscem dla 25 000 wiernych wewnątrz i kolejnych 80 000 na zewnątrz, jest jednym z największych na świecie.
Meczet Hassana II miał być gotowy na 60. urodziny króla Hassana II w 1989 r., ale budowa została ukończona dopiero w 1993 r. Chociaż architekci świątyni inspirowali się starożytnym Meczetem Skalnym w Jerozolimie to budynek ma kilka charakterystycznych, nowoczesnych cech.

Promień lasera na szczycie minaretu skierowany jest wieczorem w stronę Mekki, a meczet jest wyposażony w ogrzewanie podłogowe i elektryczne drzwi. W bardzo wyjątkowych sytuacjach automatyczny dach jest rozsuwany, aby można było modlić się pod gołym niebem. Budynek jest również tak zaprojektowany, aby wytrzymać trzęsienia ziemi.

Po wejściu do kolosalnego meczetu imponuje między innymi wielkość sali modlitewnej oraz misterna dekoracja i piękne rzeźbienia w drewnie.

Następnie pożegnamy się z Casablanką i pojedziemy w kierunku Oceanu Atlantyckiego do uroczego, nadmorskiego miasteczka Essaouira, co po arabsku oznacza „mały fort”. Jednak Essaouira było wcześniej znana pod portugalską nazwą Mogador, od nazwy wyspy leżącej u wybrzeża, w pobliżu miasta. Portugalczycy, po zdobyciu miasta ok. 500 lat temu, wybudowali tutaj fort nazwany Castelo Real de Mogador. Po kilku latach wojen prowadzonych z miejscowymi plemionami Portugalczycy opuścili miasto w 1541 roku, a ówczesny sułtan Maroka Mohammed ben Abdallah przeniósł swoją stolicę właśnie tutaj.
Sułtan zaprosił do miasta wielu rzemieślników i kupców, którzy odegrali kluczową rolę w rozbudowie miasta. Sułtan zbudował w mieście m.in. fortecę La Scala, rozbudował mury miejskie oraz port, który stał się najważniejszym w kraju.

Na początku XX wieku sytuacja bardzo się zmieniła. Francuzi postawili w rozwoju na Casablankę, która w tym czasie przeżywała boom demograficzny, a kiedy rozbudowano również port w Casablance, Essaouira powoli popadała w zapomnienie. Ale w latach 70. XX wieku miasto przeżyło ponownie swój rozkwit, tym razem za sprawą hipisów, którzy odkryli miasto na nowo. Essaouira stała się mekką artystów, którzy przyjeżdżają z całego świata szukając tu natchnienia, ponieważ miasto należy do jednych z najpiękniejszych na wybrzeżu i zniewala swoją urodą oraz niespieszną atmosferą każdego kto tu przyjedzie.  Również wielkie gwiazdy muzyki jak  Leonard Cohen, Bob Marley czy Jimi Hendrix ulegli czarowi tego miejsca i twierdzili, że tutaj czują się naprawdę wolni. Najważniejszym wydarzeniem w mieście jest cyklicznie odbywający się Gnaoua World Music Festival określany również jako "afrykański Woodstock", który inspirował takich muzyków jak Peter Gabriel i Rolling Stones.  Miasto przyciąga też hollywoodzkich filmowców. Swoje firmy kręcili tu Oliver Stone, Ridley Scott, a na murach miasta Orson Welles nakręcił sceny to filmu „Otello”.

Dzień 8
Essaouira. Spacer po mieście i czas do własnej dyspozycji. Trasa ok. 370 km
Widok na stare miasto Essaouira

Essaouira liczy obecnie ok. 60 000 mieszkańców i jest to prawdziwy tygiel kulturowy. Spotkamy tu pochodzących z południa Berberów, Arabów z północy oraz potomków afrykańskich niewolników m.in. z Sudanu i Senegalu. Miasto zostało też wpisane listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na piękną architekturę miasta, wyjątkową medynę, a także doskonale zachowany kompleks miejskich fortyfikacji.

Po śniadaniu udamy się na wycieczkę po mieście. Essaouira to mieszanka nowego i starego, ale dużo bardziej kameralna i elegancka niż np. ruchliwy i krzykliwy wakacyjny kurort Agadir. Stare miasto jest strefą wolną od ruchu samochodowego, a małe kręte uliczki prowadzą do miejskiej medyny, gdzie można kupić wszystko, od lokalnego rzemiosła po pachnące przyprawy. W porcie zacumowane są małe łodzie rybackie, a na południu ciągnie się plaża o długości prawie 10 km, osłonięta od wiatru i fal przez wyspę Mogador.

Reszta dnia przeznaczona jest na odkrywanie tego urokliwego nadmorskiego miasteczka na własną rękę. Oczywiście nasz pilot służy wszelką pomocą i chętnie udzieli wskazówek, dokąd warto pójść i co dobrego zjeść w lokalnej restauracji. Dla chętnych pilot zorganizuje wspólny spacer po mieście.

Dzień 9
Essaouira - Marrakesz. Olejek arganowy z lokalnej kooperatywy, „latające” kozy i wycieczka po Marrakeszu z Pałacem Bahia i placem Dżemaa El Fna Trasa ok. 190 km
Punkt orientacyjny Marrakeszu - wieża Koutoubia

Po śniadaniu wyruszamy w stronę Marrakeszu. Po drodze zatrzymujemy się w małej spółdzielni, gdzie miejscowe kobiety wytwarzają olejek arganowy i inne produkty z nasion drzew arganowych, które rosną tylko w tej części świata.

Kontynuujemy naszą podróż na wschód mijając kilka plantacji drzew arganowych, które często przyciągają miejscowe kozy, uwielbiające nasiona arganowców. Przy odrobinie szczęścia może uda nam się zobaczyć, jak zwinne kozy wskakują na drzewa i balansują na cienkich gałązkach w poszukiwaniu swoich przysmaków. Niestety ostatnio coraz więcej jest przypadków, gdy niektórzy hodowcy wykorzystują to naturalne zjawisko i próbują na nim zarobić.

Po przybyciu do Marrakeszu od razu rozpoczynamy zwiedzanie tego fascynującego miasta. Zaczynamy od symbolu miasta, Wieży Koutoubia, pięknego minaretu przy największym meczecie w Marrakeszu oraz Pałacu Bahia, który został wybudowany pod koniec XIX wieku i jest otoczony wspaniałymi, pachnącymi ogrodami kwiatowymi.

Stąd udajemy się na zwiedzanie medyny i ogromnego suku, gdzie kuszą pachnące przyprawy i marokańskie wyroby rękodzielnicze, w tym wyroby ze skóry, miedzi i piękne berberyjskie dywany. Tutaj również można przyglądać się pracy lokalnych rzemieślników, którzy w swoich małych warsztatach nadal stosują te same tradycyjne techniki i narzędzia.

Zwiedzanie kończymy na tętniącym życiem centralnym placu Djemaa el Fna, który jest bez wątpienia bijącym sercem miasta. W ciągu dnia plac jest wypełniony po brzegi, od straganów ze świeżo wyciśniętymi sokami po zaklinaczy węży i ulicznych treserów próbujących namówić turystów na zdjęcie z ich tresowanymi małpami. Odradzamy taką atrakcję, bo prowadzi często do wykorzystywania zwierząt tylko dla rozrywki.

Wieczorem natomiast plac wypełniają gawędziarze z niezwykłą wyobraźnią, różnego rodzaju iluzjoniści, żonglerzy, tancerze oraz smakowite zapachy unoszące się ze straganów z jedzeniem. Będziemy chłonąć tą niesamowitą atmosferę, zanim udamy  się do naszego hotelu na kolację.

Dzień 10
Marrakesz. Czas wolny lub fakultatywna wycieczka w góry Atlas Trasa ok. 100 km
Panorama na Marakesz

Dziś jest okazja, by odpocząć i odkrywać miasto na własną rękę jeśli ktoś nie ma już ochoty na dalsze przygody. Natomiast osoby chętne, aby poznać coś nowego zapraszamy na opcjonalną wycieczkę w pobliskie i niezwykle piękne Góry Atlas. (Wycieczka nie jest wliczona w cenę wycieczki i należy ją zamówić osobno. Więcej w dziale wycieczki fakultatywne).

Wyjeżdżamy z Marrakeszu wcześnie rano i już po niedługim czasie na horyzoncie pojawia się zarys imponujących gór Atlas. Góry Atlas są zamieszkane głównie przez Berberów, którzy zostali tu przesiedleni najpierw przez Arabów, a później przez Francuzów i w dużej mierze udało im się zachować swój język i kulturę w tych najbardziej niedostępnych obszarach pasma górskiego.

Zatrzymujemy się u rodziny Berberów, gdzie dowiemy się więcej o życiu na wsi. Wjeżdżamy jak najdalej w dolinę i po drodze zjemy lokalny obiad w pobliżu rzeki, a następnie wybierzemy się na krótki spacer po pięknej okolicy. Późnym popołudniem wracamy do Marrakeszu.

Wieczorem wszyscy zbieramy się na wspólną kolację.

Dzień 11
Marrakesz - Warszawa. Powrót do domu

Czas pożegnać się z Marokiem i wrócić do domu.
Wczesnym rankiem jedziemy na lotnisko, skąd odlecimy do Polski.

Całodzienna wycieczka do Kordoby

Rano opuszczamy Malagę i jedziemy bezpośrednio do stolicy prowincji Kordoby. Przejazd potrwa niecałe 2 godziny. Pod rządami Maurów Kordoba była stolicą wielkiego kalifatu o tej samej nazwie, a kiedyś nawet największym miastem Europy.

W Kordobie można znaleźć jedną z najbardziej imponujących budowli z okresu mauretańskiego, a mianowicie meczet La Mezquita, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO i trzeba przyznać, że jest prawdziwym arcydziełem architektury.

Kiedy został zbudowany, jedyną większą świątynią świata arabskiego był meczet w Mekce. Stojąc pośrodku tej wyjątkowej budowli, nie można się nie zachwycić widokiem niemal nieskończonego lasu kolumn, które zdobią wnętrze.

Jest on również nazywany Meczetem Katedralnym, ponieważ w 1523 roku wewnątrz meczetu zbudowano katolicką katedrę. To naprawdę piękny i ważny pomnik upamiętniający bardzo złożony okres w historii Andaluzji.

Na dziedzińcu znajduje się piękne Patio de los Naranjos czyli Pomarańczowy gaj, gdzie jak sama nazwa wskazuje uprawiano drzewa pomarańczowe. Widok tego miejsca jest  również prawdziwą ucztą dla oczu.

Po drodze mijamy też małe bielone domy stojące przy krętych uliczkach co wprowadzi nas w wyjątkowy nastrój obcowania z historią.

Tutaj naprawdę można poczuć się jak za czasów Maurów i z przyjemnością patrzeć na liczne patia i wewnętrzne dziedzińce, które są pięknie udekorowane kwiatami. W Kordobie znajduje się również  dzielnica żydowska z jedną z niewielu zachowanych synagog w Hiszpanii.

Późnym popołudniem wracamy do Malagi,

Wycieczkę należy zarezerwować przed wyjazdem w biurze w Polsce. Minimum uczestników: 15 osób.

Cena obejmuje:

 • Transport Malaga - Kordoba - Malaga
 • Wejście do La Mezquita
 • Obiad
 • Anglojęzyczny lokalny przewodnik
 • Polskojęzyczny pilot

Cena: 798 zł/osoby

Całodzienna wycieczka w góry Atlas

Wyjeżdżamy z Marrakeszu wcześnie rano i już po niedługim czasie na horyzoncie pojawia się zarys imponujących gór Atlas. Góry Atlas są zamieszkane głównie przez Berberów, którzy zostali tu przesiedleni najpierw przez Arabów, a później przez Francuzów i w dużej mierze udało im się zachować swój język i kulturę w tych najbardziej niedostępnych obszarach pasma górskiego.

Zatrzymujemy się u rodziny Berberów, gdzie dowiemy się więcej o życiu na wsi. Wjeżdżamy jak najdalej w dolinę i po drodze zjemy lokalny obiad w pobliżu rzeki, a następnie wybierzemy się na krótki spacer po pięknej okolicy. Późnym popołudniem wracamy do Marrakeszu.

Wycieczkę należy zarezerwować przed wyjazdem w biurze w Polsce. Minimum uczestników: 15 osób.

Cena obejmuje:

 • Transport Marrakesz – Ourika Valley - Marrakesz
 • Wizyta u rodziny Berberów
 • Lokalny obiad
 • Anglojęzyczny lokalny przewodnik
 • Polskojęzyczny pilot

Cena: 268 zł/osoby

Informacja o cenie

Cena wycieczki

Od 8 998,– PLN za osobę w pokoju dwuosobowym.
Zobacz ceny dla wszystkich terminów

Dopłata do pokoju 1-osobowego

1.698,-

Cena zawiera
 • Opiekę polskiego pilota
 • Przelot rejsowy w klasie ekonomicznej na trasie Warszawa – Malaga, Marrakesz Warszawa,
 • 10 noclegów w hotelach w pokojach 2-osobowych
 • Bilety wstępu i wycieczki zgodnie z programem
 • Transport zgodnie z programem
 • Wyżywienie: Śniadanie codziennie, obiady (dzień6-8), kolacje (dzień 4-10)
 • Ubezpieczenie podstawowe KL i NNW
Cena nie zawiera
 • Dopłaty do pokoju 1-osobowego  
 • Wycieczek fakultatywnych do Kordoby (dzień 3) i Doliny Ourika (dzień 9)
 • Wydatków indywidualnych
 • Dodatkowych posiłków i napojów
 • Napiwków dla lokalnych przewodników, kierowców i personelu statku, około 50 USD/ os
 • Wszystkiego, co nie jest zawarte w „Cena zawiera”

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o podróży

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 20 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty za wycieczkę.

Szybki prom Tarifa - Tanger

Transport szybkim promem między Hiszpanią a Marokiem obsługuje niemiecka firma FRS. Przeprawa trwa około dwóch godzin, a na pokładzie znajduje się restauracja i sklep wolnocłowy, oraz dużo miejsc siedzących, aby się zrelaksować i podziwiać widoki. Bagaż musi być przetransportowany do i z promu we własnym zakresie.
Więcej informacji o promie tutaj: https://www.frs.es/en/plan-your-trip/our-routes/tarifa-tangier-ville

Pociąg ekspresowy Tanger - Casablanca

Szybka kolej między Tangerem a Casablancą osiągająca  maksymalną prędkość nieco ponad 300 km/h, jest absolutnie najszybszym środkiem transportu między tymi dwoma miastami. Pociągi ekspresowe kursują od 2018 roku, a my będziemy podróżować w 2 klasie, która składa się z otwartych przedziałów z 4 fotelami w każdym rzędzie. Na pokładzie wszystkich pociągów jest oczywiście zarówno toaleta, jak i kawiarnia/bar. Jeśli wbrew oczekiwaniom pociąg nie będzie dostępny, trasę pokonamy autobusem.

Nie nadaje się dla osób z trudnościami w chodzeniu

Ponieważ duża część wycieczek na tej wycieczce będzie odbywała się na piechotę, oczekuje się, że uczestnicy będą mobilni, samodzielni i zdolni do poruszania się bez pomocy.

Paszport i wiza

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu. Obywatele Polski mogą swobodnie przebywać w Maroku jako turyści do 3 miesięcy bez wizy.

Szczepienia i zdrowie

Wymagania i zalecenia dotyczące szczepień ulegają na bieżąco zmianom. Dlatego też zalecamy kontakt z lekarzem rodzinnym lub punktem szczepień w celu zasięgnięcia informacji o aktualnie wymaganych szczepieniach www.szczepieniadlapodrozujacych.pl

Na pewno warto posiadać szczepienia przeciwko błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu C i tężcowi

Waluta

Walutą w Maroku jest dirham marokański (MAD). Coraz powszechniejsze staje się też używanie kart kredytowych, jednak nadal w wielu miejscach akceptowana jest tylko gotówka. We wszystkich większych miastach są bankomaty. Większość dużych sklepów / hoteli / restauracji akceptuje również karty debetowe i kredytowe. Zalecamy zabranie gotówki w USD lub EUR.

Przelot lotem krajowym

Niestety nie jest to możliwe na tej wycieczce.

Z ręką na sercu

Informacia

Podczas tej podróży postawiliśmy na dobre 3 i 4 gwiazdkowe hotele oraz na atrakcyjną lokalizację hoteli w miejscach , w których mamy kilka noclegów. Oznacza to, że w Hiszpanii wybraliśmy hotel położony tuż przy plaży, ale w pobliżu Malagi, a w Marrakeszu wybraliśmy hotel blisko licznych atrakcji miasta.

Wizyta na Gibraltarze

Wizyta na Gibraltarze

Przejście graniczne między Hiszpanią a Gibraltarem jest jednym z bardziej kłopotliwych tego typu.

Wszystkie bagaże i pojazdy są skrupulatnie przeszukiwane, co może zająć dosyć dużo czasu.

Zdecydowaliśmy się zatem na przekraczanie granicy pieszo, aby skrócić czas oczekiwania na granicy

Nasz autobus z bagażami zostaje więc po hiszpańskiej stronie granicy, podczas gdy my sami przekraczamy granicę na piechotę i przesiadamy się w lokalny autobus po drugiej stronie granicy.

Ogólne zasady podróży

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i zgody notarialnie poświadczonej i przetłumaczonej na język angielski zawierającej zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą, w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Albatros Travel nie zapewnia możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Rated 4 out of 5 by from warta ceny ale z uwagami kiepskie jedzenie w hotelach, wszystkie miejsca były warte obejrzenia, dobra pora na podróż dużo słońca ale nie upały,
Date published: 2023-12-09
Rated 4 out of 5 by from Wycieczka ciekawa pod względem krajoznawczym i etnologicznym. Dobra organizacja wycieczki, specjalne słowa uznania dla Pani Katarzyny - pilota, za opiekę, wiedzę i hart ducha w trudnych sytuacjach.
Date published: 2023-12-01
 • y_2024, m_7, d_23, h_8
 • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.42
 • cp_1, bvpage1
 • co_hasreviews, tv_0, tr_2
 • loc_pl_PL, sid_ESRTR17, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
 • clientName_albatros-travel

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzyskaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Poniżej zamieszczamy oceny i opinie polskich gości. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice odnośnie gromadzenia ocen oraz opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki