Hurtigruten – rejs wzdłuż norweskich fiordów do Arktyki

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Odkryj fiordy Norwegii, podróżując pociągiem i najpiękniejszą na świecie drogą morską statkiem Hurtigruten do miejsc gdzie latem nawet o północy świeci słońce

Podziwiaj spektakularną linię brzegową Norwegii na odcinku od Bergen do Kirkenes. W drodze do wrót Arktyki i najdalej na północ wysuniętego punktu Norwegii – Nordkapp, zobaczymy majestatyczne fiordy, górskie krajobrazy i urocze wioski rybackie. Naszą podróż rozpoczynamy w Oslo, skąd pociągiem Bergen Railway udamy się w fantastyczną podróż przez największy płaskowyż Europy Hardangervidda. Następnie z Myrdal pojedziemy słynną koleją widokową Flåmsbane do miejscowości Flåm. Stamtąd wyruszymy w rejs po wpisanym na listę UNESCO  Nærøyfjorden, będącym najwęższym fiordem Norwegii, na którego obu brzegach wznoszą się wysokie do 1.000m góry. Noc spędzimy w historycznym hotelu Fretheim, a następnego dnia udamy się do Bergen. Na statku Hurtigruten spędzimy kilka niezapomnianych dni, żeglując wzdłuż wybrzeża Norwegii.

Trasa poprowadzi nas od wspaniałych krajobrazów fiordów, przez wyjątkową dziką przyrodę Lofotów, aż po arktyczne wybrzeże i Morze Barentsa - z przystankami w najbardziej ekscytujących miastach Norwegii: Bergen, Trondheim - średniowiecznej stolicy i Tromsø - bramie do Arktyki. Wszystkie wycieczki z doświadczonym pilotem Albatrosa są wliczone w cenę, podobnie jak pełne wyżywienie i doznania kulinarne na pokładzie statku Hurtigruten. Każdy moment wycieczki to wspaniałe, zapierające dech w piersiach widoki - poznaj je wszystkie podczas tego wyjątkowego rejsu po Norwegii!

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Wycieczki objazdowe, Rejsy wycieczkowe, Podróże pociągiem, Kulturalne rejsy wycieczkowe

 • Pilot Polski

 • Wiza Nie

 • Szczepienia Nie

 • Waluta Korona norweska

Program wycieczki 10 dni
Dzień 1
Przelot Warszawa - Oslo. Zwiedzanie stolicy Norwegii.
Dzień 2
Przejazd pociągiem przez największy płaskowyż Europy Hardangervidden oraz słynną koleją widokową Flåmsbanen
Dzień 3
Rejs po najpiękniejszym norweskim fiordzie Nærøyfjorden. Zwiedzanie Muzeum Ludowego w Stalheim, a następnie przejazd do Bergen
Dzień 4
Bergen. Zwiedzanie miasta i początek wspaniałego rejsu na pokładzie statku Hurtigruten
Dzień 5
Ålesund - perła secesyjnej architektury. Rejs wzdłuż fiordu Geirangerfjord.
Dzień 6
Trondheim. Zwiedzanie miasta oraz katedry Nidaros - najważniejszego centrum pielgrzymkowego w pierwszej stolicy Norwegii
Dzień 7
Bodø. Przekroczenie koła podbiegunowego i rejs po Lofotach wzdłuż majestatycznego fiordu Trollfjorden
Dzień 8
Tromsø-wrota Arktyki. Zwiedzanie miasta: starówka, Katedra Arktyczna i Muzeum Polarne
Dzień 9
Honningsvåg. Przylądek Północny Nordkapp - 71 stopień szerokości geograficznej północnej i rejs po Morzu Barentsa
Dzień 10
Kirkens. Powrót do Warszawy

Hurtigruten

Linia promowa Hurtigruten to nowe statki, wszystkie o wysokim standardzie zakwaterowania i obsługi.

Na pokładzie znajdą Państwo różnorodne restauracje, piekarnię i lodziarnię a nawet saunę i salę fitness. Wspaniałe widoki podziwiać można w jednej z wanien z hydromasażem znajdujących się na najwyższym pokładzie, a wieczorem wypić drinka w przytulnym barze. Statki posiadają również duże lobby z recepcją, salą konferencyjną oraz sklepem.

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć

Zdjęcia

Daty wyjazdu

Terminy Długość pobytu Cena Lotnisko wylotu Uwaga
19 998,–
Warszawa
19 998,–
Warszawa
Kliknij datę, aby zobaczyć program tej wycieczki

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Przelot Warszawa - Oslo. Zwiedzanie stolicy Norwegii.
Opera w Oslo

Rano spotkanie na lotnisku Okęcie z pilotem Albatros Travel, a następnie przelot do Oslo. Pozostając przez wiele lat w cieniu innych skandynawskich stolic, w ostatnich latach Oslo rozwinęło się w nowoczesną metropolię. W centrum miasta znajduje się kilka modnych ulic handlowych, nowoczesne centra handlowe nowe muzea oraz szeroka oferta teatrów, sal koncertowych i centrów rozrywkowych, w tym nowo wybudowana Opera z 2008 roku, będąca kulturalną perełką miasta położoną tuż przy porcie.  

Z lotniska pojedziemy bezpośrednio do centrum Oslo gdzie udamy się na krótką wycieczkę po mieście, a następnie pojedziemy do naszego hotelu, który jest położony blisko głównych ulic w centrum miasta.

Zwiedzanie zaczniemy od ulicy Karl Johans Gate, która kończy się w parku pałacowym Slotsparken, z którego roztacza się piękny widok na królewską rezydencję Slottet. Stamtąd przejdziemy w kierunku symbolu miasta – ratusza Rådhuset, który ze swoimi dwiema charakterystycznymi wieżami stoi dumnie tuż na nadbrzeżu. Tereny portowe zostały radykalnie zmodernizowane i możemy podziwiać ciekawą mieszankę nowej architektury, muzeów i restauracji. Miniemy nową dzielnicę Aker Brygge i kontynuujemy spacer dalej wzdłuż wybrzeża do najstarszej istniejącej dzielnicy w Oslo, która jest także jedyną dzielnicą, gdzie ulice przecinają się charakterystycznie pod kątem prostym. Kvadraturen czyli plac, od którego swoją nazwę wzięła ta dzielnica, został odbudowany przez króla Danii, Christiana IV po wielkim pożarze w 1624 roku, który spustoszył miasto. Przejdziemy również obok zamku i fortecy Akershus, będącą jedną z najważniejszych budowli norweskiego średniowiecza. W porcie Bjørvika będziemy mogli podziwiać widok na nowoczesną operę oraz jedną z najnowszych dzielnic Oslo. 

Wieczór przeznaczony będzie do własnej dyspozycji, ale dla chętnych nasz pilot zorganizuje wspólne wyjście na kolację.

Dzień 2
Przejazd pociągiem przez największy płaskowyż Europy Hardangervidden oraz słynną koleją widokową Flåmsbanen

Po śniadaniu opuszczamy nasz hotel i udajemy się na dworzec główny w Oslo, skąd rozpoczniemy pierwszą część naszej fantastycznej podróży pociągiem przez górskie tereny południowej Norwegii linią Bergensbanen, która jest jedną z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie. Podróż pociągiem z Oslo do Myrdal prowadzi przez urokliwe górskie krajobrazy doliny Halling oraz Hardangervidden - największego płaskowyżu wysokogórskiego w Europie, aż do stacji Finse - najwyżej położonej stacji kolejowej w Norwegii, na wysokości 1222 m n.p.m. Stąd trasa wiedzie dalej wzdłuż potężnego lodowca Hardangerjøkul z widokami na pasmo górskie Hallingskarvet, które wznosząc się na wysokość ponad 2000 m n.p.m. stanowią północną granicę  płaskowyżu Hardangervidden. Podziwiając piękne krajobrazy podczas jazdy pociągiem, będzie też czas, aby w spokoju zjeść prowiant jaki zabraliśmy ze sobą w tą podróż. Po południu dotrzemy do stacji Myrdal, gdzie przesiadamy się na kolej Flåmsbanen, jedną z najbardziej imponujących tras kolejowych w Europie. Ta linia kolejowa uznawana jest za arcydzieło norweskiej inżynierii: rozciąga się na długości ponad 20 kilometrów z różnicą poziomów od 870 metrów do 2 m.n.p.m. Pociąg wije się wzdłuż ośnieżonych szczytów i rwących rzek, od wysokogórskiej tundry po bujnie porośnięte doliny. Zanim dotrzemy do Flåm, po drodze pociąg zatrzyma się na krótką przerwę aby podziwiać i utrwalić w kadrze aparatu fotograficznego wspaniałe krajobrazy gór i fiordów oraz imponujący wodospad Kjosfossen. 

Podróż Flåmsbanen zakończymy w uroczym, malutkim miasteczku Flam, przepięknie położonym tuż nad fiordem Aulandsfjord, który jest odgałęzieniem najdłuższego fioru Norwegii - Sognefjorden. Nocleg spędzimy w hotelu we Flam, gdzie zjemy wspólną kolację.

Dzień 3
Rejs po najpiękniejszym norweskim fiordzie Nærøyfjorden. Zwiedzanie Muzeum Ludowego w Stalheim, a następnie przejazd do Bergen
Owce pasące się na zboczach gór

Po śniadaniu czeka nas wspaniałe przeżycie, gdy popłyniemy statkiem po jednym z najpiękniejszych zakątków słynnych norweskich fiordów. Z Flåm popłyniemy do Gudvangen najwęższym fiordem Europy, Nærøyfjorden, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nærøyfjorden ma zaledwie 250 metrów szerokości w najwęższym miejscu i 1 kilometr w najszerszym. Fiord otaczają góry o wysokości ponad 1000 metrów, których zbocza porośnięte są trawą, a szczyty pokryte śniegiem. 

Po przypłynięciu do Gudvangen pojedziemy w kierunku Stalheim.  Przeniesiemy się w czasie, odwiedzając Muzeum Ludowe działające w hotelu w Stalheim.

Zbiory muzeum zostały zgromadzone przez rodzinę Tønneberg, która jest właścicielem hotelu od 1927 r. i z dumą kontynuuje tradycje od czasu wybudowania pierwszego zajazdu w tym miejscu w 1750 r. Muzeum składa się z kilku starych budynków gospodarczych, które pokazują, jak dawniej żyli ludzie na norweskiej wsi. Najstarsze gospodarstwo pochodzi z końca 1500 roku, znajduje się tu również szkoła z 1879 roku. 

Po zwiedzaniu przejedziemy drogą Stalheimskleiva - jedną z najbardziej stromych dróg w Północnej Europie, która liczy 13 ostrych zakrętów, a jej nachylenie sięga aż 20%! Dotrzemy do Voss, gdzie zjemy obiad w zabytkowym hotelu Fleischers. Sceneria tej części trasy będzie równie spektakularna jak wczorajsze majestatyczne fiordy.

Miasteczko Voss jest pięknie położone nad brzegiem jeziora Vangsvatnet, w otoczeniu gór i zielonych pól uprawnych. Region ten jest najbardziej znany z bogatej oferty sportów zimowych, ponieważ jest to jedno z najlepszych miejsc w Norwegii do uprawiania narciarstwa, zarówno biegowego, jak i alpejskiego. Przed wyruszeniem autokarem w ostatni etap dzisiejszej podróży przez norweskie góry do Bergen przespacerujemy się wzdłuż malowniczo położonego jeziora.

Po przyjeździe do Bergen udamy się do hotelu gdzie zameldujemy się po kolejnym dniu pełnym przygód. Późnym popołudniem dla chętnych spacer do centrum Bergen. Pilot z pewnością poleci dobre miejsce na kolację.

Dzień 4
Bergen. Zwiedzanie miasta i początek wspaniałego rejsu na pokładzie statku Hurtigruten
Sielanka w Starym Bergen

Nadmorskie Bergen jest drugim co do wielkości miastem Norwegii i jest pięknie położone u wejściu do słynnych norweskich fiordów i otoczone siedmioma wzgórzami. Miasto, które korzeniami sięga do czasów Wikingów, zostało założone przez Olafa Kyrre w 1070 roku i należy do najstarszych w Norwegii.
W XIII wieku miasto stało się pierwszą stolicą Norwegii. Bergen przez wiele stuleci było jednym z najważniejszych miast związku hanzeatyckiego i  punktem łączącym Norwegię z resztą Europy. Spacerując po mieście mijamy kolorowe kamienice kupców, zbudowane wzdłuż nadbrzeża portowego Bryggen, gdzie kiedyś toczył się ożywiony handel. Obecnie cały ten obszar jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a najstarsze domy, stojące tu domy, pochodzą z początku XVIII wieku. Przez kilka stuleci miejsce to było siedzibą kupców hanzeatyckich, którzy zdominowali handel w mieście do połowy XVIII wieku. 
Tak jak przez wieki tak i obecnie nadbrzeże tętni życiem i kwitnie tutaj handel w licznych sklepach i na straganach.

My natomiast kontynuujemy zwiedzanie, aby zobaczyć słynny targ rybny - Fisketorget, położony w zatoce portowej. Jest to warte odwiedzenia miejsce gdzie można dostać wszystko czego dusza zapragnie - łososie, krewetki, kraby i wiele innych owoców morza. Na targu można też kupić owoce, warzywa i kwiaty.     
Następnie wjedziemy kolejką Fløibanen, aby podziwiać fantastyczny widok na miasto i okolicę z góry Fløyen, jednego z siedmiu szczytów, które otaczają miasto.

Po południu zaplanowaliśmy czas wolny, aby każdy miał okazję nacieszyć się miastem w swoim tempie i zgodnie ze swoimi upodobaniami. Można pospacerować wąskimi, brukowanymi uliczkami Bergen i podziwiać stare, drewniane domy lub wybrać się np. do  Muzeum Edvarda Griega, które znajduje się niedaleko od centrum Bergen - około 30 minut jazdy kolejką miejską albo odwiedzić inne muzea, których w mieście jest kilka.

Wczesnym wieczorem udamy się do portu, aby wejść na pokład statku Hurtigruten i wyruszyć w fantastyczny rejs wzdłuż wybrzeża Norwegii. Przed wejściem na pokład odbędzie się spotkanie informacyjne na temat przepisów bezpieczeństwa na statku. Na statku zjemy kolację, a o 22.30 wypłyniemy w kierunku fiordu Hjeltefjorden, tą samą trasą, którą niegdyś wikingowie przemierzali w drodze do odległych lądów.

Dzień 5
Ålesund - perła secesyjnej architektury. Rejs wzdłuż fiordu Geirangerfjord.
Zapierający dech w piersiach Geirangerfjord

Pierwszego ranka naszego rejsu obudzi nas przepiękny widok na fiord Nordfjorden, a my, delektując się pysznym śniadaniem na pokładzie statku, płyniemy dalej przez cieśninę Ulvesundet w drodze do pierwszego przystanku - Måløy. Następnie wypłyniemy na otwarte morze żeglując w kierunku Ålesund, przepływając obok wspaniałych klifów West Cape, gdzie w pogodny dzień można podziwiać cudowne widoki, między innymi na szczyty Sunnmørsalpene.

Ålesund to największe w Norwegii miasto rybackie i przemysłowe, liczące około 50 000 mieszkańców. Miasto jest pięknie położone na kilku wyspach połączonych ze sobą mostami i wydaje się niemal unosić na wodzie. W latach 50. XX w. nastąpiły zmiany w przemyśle rybnym, a miasto przestawiło się z rybołówstwa na przetwórstwo i eksport produktów rybnych. Jednak przede wszystkim miasto słynie ze swojej wspaniałej architektury Art. Nouveau zwanej u nas secesją. Podczas wielkiego pożaru w 1904 roku tradycyjna drewniana zabudowa miasta została kompletnie zniszczona przez ogień, a ponad 10.000 osób zostało bez dachu nad głową. Dzięki pomocy życzliwych dobroczyńców, takich jak cesarz Niemiec Wilhelm II, miasto zostało odbudowane w ciągu zaledwie kilku lat. Do miasta przybyli dobrze wykształceni architekci, a ponieważ Art Nouveau czyli secesja była wtedy najmodniejszym trendem w architekturze to właśnie w tym stylu miasto zostało odbudowane. Pomiędzy rokiem 1904 a 1907 powstało tu ponad 300 budynków, które do dziś tworzą najbardziej zwarty zespół architektoniczny Art Nouveau na świecie. Na budynkach widać więc charakterystyczne dla tego stylu zaokrąglone linie, symetryczne kompozycje, detale zaczerpnięte ze świata roślin i zwierząt czy precyzyjne zdobienia fasad domów.

Podróżując w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia popłyniemy w rejs wzdłuż fiordu Geirangerfjord. To najsłynniejszy fiord Norwegii, który dzięki wspaniałej przyrodzie i zapierającym dech w piersiach widokom został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Strome, skaliste zbocza fiordu o wysokości do 1400 m. wznoszące się ponad naszymi głowami dodają tylko uroku temu fantastycznemu rejsowi. Po drodze będziemy także mijać kilka wodospadów, z których najbardziej znanym jest De Syv Søstrene czyli Wodospad Siedmiu Sióstr.

W ciągu tego relaksującego rejsu zjemy także obiad na pokładzie podziwiając piękne widoki. Wypłyniemy przed południem a po krótkim postoju w Ålesund dotrzemy wieczorem do Molde, aby znowu wyruszyć w dalszy rejs Hurtigruten na północ.

Dzień 6
Trondheim. Zwiedzanie miasta oraz katedry Nidaros - najważniejszego centrum pielgrzymkowego w pierwszej stolicy Norwegii
Trondheim

Poranek powita nas przepięknymi widokami długiego na 130 km i szerokiego na 25 km fiordu Trondheimsfjord, który w najgłębszym miejscu ma 577 metrów głębokości. 

Dziś odwiedzimy  jedno z najstarszych miast Skandynawii, średniowieczne miasto Trondheim. Spacer po mieście to jak podróż przez ponad tysiąc lat historii Norwegii. Miasto w magiczny sposób zdołało zachować swój historyczny charakter, z wąskimi średniowiecznymi uliczkami w najstarszej części miasta i szerokimi bulwarami w stylu renesansowym z XVIII wieku, z których pochodzą również niektóre z charakterystycznych drewnianych domów w mieście. Założone zostało w 997 roku przez krola Wikingów Olafa Tryggvasona i do 1217 roku pełniło rolę stolicy Norwegii Wikingów. Do XIV wieku miasto nosiło nazwę Nidaros i dopiero po podboju Norwegii przez Danię przemianowane zostało na Trondheim.

Spacer rozpoczniemy od zwiedzania katedry Nidaros, największej średniowiecznej budowli Norwegii, która jest rzadkim przykładem połączenia stylów romańskiego i gotyckiego. Zbudowana tysiąc lat temu katedra jest najważniejszym domem modlitwy w Norwegii i to tu nadal odbywa się koronacja norweskich królów. Kościół zbudowany został na grobie króla wikingów Olafa Haraldssona. Święty Olaf – obecny patron Norwegii - poległ w bitwie pod Stiklestad w 1030 r., a jego grób stał się później celem pielgrzymek z całej Skandynawii. 
Trondheim to tętniące życiem miasto portowe, przemysłowe, a także uniwersyteckie - na Norweskim Uniwersytecie Technologii i Nauki, Akademii Sztuk Pięknych i Konserwatorium Muzycznym uczy się ponad 25 tys. studentów.

Po południu statek wypływa z Trondheim, mijając po drodze latarnię morską Kjerungskjær - jedyną ośmioboczną latarnię morską w Norwegii. Późnym wieczorem, po przepłynięciu wąskiej cieśniny Stokksundet, statek zacumuje w przytulnym, nadmorskim miasteczku Rørvik, a następnie wyruszy dalej na północ.

Dzień 7
Bodø. Przekroczenie koła podbiegunowego i rejs po Lofotach wzdłuż majestatycznego fiordu Trollfjorden
Piękny nadmorski krajobraz

Bardzo wczesnym rankiem miniemy imponujące pasmo górskie Siedem Sióstr, które będzie bardzo dobrze widoczne ze statku w świetle dnia polarnego, który trwa o tej porze całą dobę. Zanim dotrzemy do portu, przekroczymy koło podbiegunowe na 66°33' szerokości geograficznej północnej, które wyznacza granicę obszaru arktycznego położonego na północ od koła podbiegunowego. W lecie panuje tu dzień polarny, zimą natomiast noc polarna. Na pokładzie statku Hurtigruten kapitan zadba o to, by przekroczenie koła podbiegunowego było niezapomnianym przeżyciem. Osoby, które po raz pierwszy przekroczą koło podbiegunowe, wezmą udział w chrzcie polarnym na pokładzie! 

Przed przybyciem do Bodø zjemy lunch na statku. Po wpłynięciu do portu będzie czas na samodzielny spacer po mieście. Dla chętnych pilot zorganizuje wspólne zwiedzanie miasta.

Popołudniu w trakcie rejsu w stronę Stamsund i Svolvær na Lofotach proponujemy, aby zająć miejsce w salonie statku z panoramicznym widokiem na wspaniałe  krajobrazy wzdłuż norweskiego wybrzeża.  Po dopłynięciu do Svolvær będzie możliwość odbycia krótkiego wieczornego spaceru po mieście. Miasto zamieszkałe przez około 4000 osób jest "stolicą" Lofotów i prężnym ośrodkiem handlu dla całego regionu.
W nocy przepłyniemy przez najwęższe miejsce na trasie naszego rejsu  – cieśninę Raftsundet, i jeśli warunki pogodowe pozwolą, wpłyniemy do zachwycającego i czarującego Troldfjordu. Fiord ma nieco ponad 2 kilometry długości a przy ujściu szerokość zaledwie 70 metrów, dzięki czemu ma się wrażenie, że ściany skalne są zaledwie na wyciągnięcie ręki. Na końcu fiordu roztacza się zapierający dech w piersiach widok na ośnieżone szczyty górskie.

Dzień 8
Tromsø-wrota Arktyki. Zwiedzanie miasta: starówka, Katedra Arktyczna i Muzeum Polarne
Tromsø - „Paryż Północy”

Rano po śniadaniu wpłyniemy do fiordu Vågsfjorden i będziemy kontynuować naszą podróż w kierunku Tromsø. Fiord znajduje się między dwiema największymi wyspami Norwegii, Hinnøya na południu i Senja na północy. W północno-wschodniej części wyspy Hinnøya leży Harstad, gdzie  nasz statek zacumuje. Wyspa jest największą i najbardziej zaludnioną wyspą Norwegii. Przed południem czeka nas dalszy rejs i podziwianie pięknych krajobrazów.

Po obiedzie dotrzemy do Tromsø. Miasto jest przepięknie położone na wyspie Tromsøya, otoczone majestatycznymi górami, fiordami oraz fantastycznym archipelagiem wysp. Położone na 70 stopniu szerokości północnej Tromsø zwane jest bramą Arktyki i było punktem startowym dla wypraw Fridtjofa Nansena i Roalda Amundsena na Biegun Północny. Więcej o wyprawach polarnych usłyszymy podczas naszej wizyty w Muzeum Polarnym.  Pierwsze ślady osadnictwa w Tromsø pochodzą sprzed około 9.000 lat. Mała wioska rybacka od końca XVIII wieku zaczęła się szybko rozwijać stając się miastem targowym, ale także  portem przeładunkowym dla zaopatrzenia wysyłanego na Svalbard, gdzie myśliwi i kłusownicy polowali m.in. na niedźwiedzie polarne. Na przełomie XIX i XX wieku  Tromsø zostało również ochrzczone mianem „Paryża Północy”, a oprócz tego, że jest największym miastem w północnej Norwegii, jest również ważnym miastem uniwersyteckim z bogatym życiem kulturalnym i tętniącymi życiem restauracjami i kawiarniami. Tromsø zanim jeszcze stało się miastem już miało wielkomiejskie aspiracje czego przykładem może być fakt, że wybudowano tutaj plac targowy, zanim w mieście tak naprawdę na dobre rozwinął się handel, a szpital powstał jeszcze zanim do miasta przybył pierwszy lekarz. 

W trakcie naszej wycieczki po mieście zobaczymy Katedrę Arktyczną wspaniale komponującą się z otaczającym ją krajobrazem. Kościół dumnie stoi na końcu mostu w Tromsø i jest dobrze widoczny z centrum miasta położonego po drugiej stronie fiordu, a także podczas lądowania na pobliskim lotnisku. Piękna architektura kościoła symbolizuje migoczącą na ciemnym niebie zorzę polarną.

Odwiedzimy również Muzeum Polarne, które zostało otwarte 18 czerwca 1978 roku i mieści się w zabytkowym, stojącym tuż nad brzegiem morza magazynie pochodzącym z lat 30. XIX wieku. Znajdują się tu eksponaty ukazujące surowe warunki polowań na Svalbardzie i w jego okolicach, a także fascynującą historię badań polarnych. Z muzeum udamy się na krótki spacer po mieście a następnie z powrotem na nasz statek. Wczesnym wieczorem wypływamy z Tromsø.

Dzień 9
Honningsvåg. Przylądek Północny Nordkapp - 71 stopień szerokości geograficznej północnej i rejs po Morzu Barentsa
Płaskowyż Przylądka Północnego, najbardziej wysunięty na północ punkt Europy

Około godziny 11:00 dotrzemy do małego miasteczka Honningsvåg położonego na wyspie Magerøya. Dotarliśmy do Finnmark, najbardziej wysuniętego na północ regionu Norwegii. Finnmark to rozległe obszary przypominające tundrę, na których w miesiącach letnich leniwie pasą się stada reniferów a łagodnie zaokrąglone wzgórza nie mogą się równać pod względem wysokości  z wysokimi górami położonymi na południu kraju. Jest to ziemia Lapończyków, koczowniczego ludu, który przybył do Arktyki ponad 10 tysięcy lat temu i podążał za reniferami podczas ich wędrówek. Obecnie Lapończycy nie prowadzą już koczowniczego trybu życia, osiedlili się na tych terenach, lecz kilkaset rodzin nadal utrzymuje się z hodowli reniferów.

Główne miasto na wyspie Magerøya, Honningsvåg, jest typowym dla tego regionu Norwegii miasteczkiem rybackim z licznymi kutrami rybackimi cumującymi przy nabrzeżu i niewielkim przemysłem. Jest to jedno z największych miast rybackich Finnmarku, liczy nieco ponad 2.900 mieszkańców. Istniejące tu w przeszłości niewielkie hodowle rybne rozsiane wzdłuż całego wybrzeża ulegały powolnej likwidacji by ustąpić miejsca wielkiemu przemysłowi rybnemu, który rozwinął się tutaj na dużą skalę. Z Honningsvåg jedziemy do Płaskowyżu Przylądka Północnego, położonego zaledwie 2000 kilometrów od bieguna północnego. Ze szczytu 307-metrowego klifu Nordkapp, najbardziej wysuniętego na północ punktu Europy, rozciąga się imponujący widok na Morze Barentsa i niesamowitą surową przyrodę. Odwiedzimy także duże centrum turystyczne Nordkaphallen, które jest w dużej części wykute w skale. Można się tu dowiedzieć się jak zmienia się krajobraz na Przylądku Północnym w zależności od pory roku lub podziwiać przyrodę przez duże, panoramiczne okna. Co więcej, istnieje także możliwość kupienia i wysłania pocztówki ze znaczkiem z Przylądka Północnego. Następnie popołudniu wrócimy na statek Hurtigruten. Wieczorem i nocą statek kontynuować będzie rejs w kierunku Kirkenes.

Dzień 10
Kirkens. Powrót do Warszawy

Rano zjemy ostatnie śniadanie na pokładzie  statku Hurtigruten, a następnie udamy się na lotnisko w Kirkenes. Tutaj pożegnamy się z norweskim wybrzeżem i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Powrót do Warszawy.

Informacja o cenie

Cena wycieczki

Od 19 998,– PLN za osobę w pokoju dwuosobowym.
Zobacz ceny dla wszystkich terminów

Dopłata do kabiny 1-osobowej

2024:

 • Kabina wewnętrzna bez okna – 11.498,- zł
 • Kabina zewnętrzna z ograniczonym widokiem – 15.998,- zł
 • Kabina zewnętrzna z pełnym widokiem – 19.498,- zł
 • Kabina zewnętrzna „Arctic Superior” – 22.498,- zł

2025:

 • Kabina wewnętrzna bez okna – 10.998,- zł
 • Kabina zewnętrzna z ograniczonym widokiem – 12.998,- zł
 • Kabina zewnętrzna z pełnym widokiem – 15.498,- zł
 • Kabina zewnętrzna „Arctic Superior” – 18.998,- zł
Podwyższenie standardu kabiny

2024:

 • Kabina zewnętrzna z ograniczonym widokiem – 2.998,- zł/ os
 • Kabina zewnętrzna z pełnym widokiem – 4.998,- zł/ os
 • Kabina zewnętrzna „Arctic Superior” – 6.498,- zł/ os

2025:

 • Kabina zewnętrzna z ograniczonym widokiem – 1.498,- zł/ os
 • Kabina zewnętrzna z pełnym widokiem – 2.498,- zł/ os
 • Kabina zewnętrzna „Arctic Superior” – 4.498,- zł/ os
Cena zawiera
 • Opiekę polskiego pilota,
 • Przelot samolotem rejsowym na trasie Warszawa - Oslo i Kirkenes - Warszawa z przesiadką
 • 6 noclegów w dwuosobowych kabinach wewnętrznych na pokładzie statku Hurtigruten
 • 3 noclegi w hotelu w pokojach dwuosobowych
 • Śniadania codziennie
 • Obiady w dniach 2-3 oraz 5-8 (lunch box w dniu 2)
 • Kolacje w dniach 2 oraz 4-9
 • Podróż pociągiem VY z Oslo do Myrdal
 • Podróż pociągiem Flåmsbanen na trasie Myrdal – Flåm
 • Rejs statkiem wzdłuż fiordu Sognefjorden z Flåm do Gudvangen 
 • wycieczki i bilety wstępów zgodnie z programem,
 • Podstawowe ubezpieczenie KL i NNW
Cena nie zawiera
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego,
 • dodatkowych posiłków,
 • napojów do posiłków,
 • napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców,
 • wydatków indywidualnych,
 • wszystkiego, co nie zostało  ujęte w ”cena zawiera”

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o kabinach

Jak wyglądają kabiny?

Wszystkie kabiny mają własny prysznic i toaletę, krzesło i mały stolik. Kabiny są przydzielane losowo w ramach poniższych kategorii kabin. Hurtigruten ma wyłączne prawo do decydowania o sposobie przydzielania kabin.

Kabina wewnętrzna bez okna (od 7 do 12 m²)

Wyposażona w pojedyncze łóżka ( łóżka piętrowe), z których jedno jest rozkładaną sofą. .

Kabina zewnętrzna z ograniczonym widokiem (od 7 do 12 m²)

Wyposażona w pojedyncze łóżka ( łóżka piętrowe), z których jedno jest rozkładaną sofą. Kabiny mają niewielkie okno lub bulaj. Ponieważ łodzie ratunkowe często znajdują się tuż przed oknem, widok na morze może być ograniczony.

Kabina zewnętrzna z pełnym widokiem (od 7 do 12 m²)

Wyposażona w pojedyncze łóżka ( łóżka piętrowe), z których jedno jest rozkładaną sofą. Kabiny mają okno lub bulaj i są usytuowane tak, aby widok z kabiny nie był ograniczony.

Kabina zewnętrzna Arctic Superior (od 10 do 14 m²)

Wyposażona w podwójne łóżko lub w dwa pojedyncze, z których jedno jest rozkładaną sofą. Wszystkie kabiny mają okno z widokiem i znajdują się na górnym lub środkowym pokładzie.

Nie możemy zagwarantować, że kabiny będą znajdować się w określonej części statku lub obok siebie.

Informacje o podróży

Zakwaterowanie

Hotele na trasie wycieczki są generalnie bardzo nowoczesne, o dobrym standardzie (3 i 4 gwiazdkowe) i dobrej lokalizacji. Internet bezprzewodowy jest szybki, dobrze działający i dostępny w większości hoteli. Ostateczna lista hoteli wraz z innymi informacjami zostanie udostępniona na krótko przed wyjazdem (około 7 dni).

Bagaż i pakowanie

Warto zabrać ze sobą mniejszy plecak lub torbę na jednodniowe wycieczki oraz dni podróży, gdy nie mamy dostępu do bagażu aż do wieczora. Nie ma konieczności zabierania ręcznika.
Podróż do północnej Norwegii wymaga zróżnicowanego ubioru. W miesiącach letnich (czerwiec, lipiec, sierpień), na tym obszarze można spodziewać się temperatur między 5-15 stopni Celsjusza. Dlatego też warto ze sobą zabrać sweter polarowy, kurtkę przeciwdeszczową bądź wiatroszczelną.
W południowej części Norwegii możemy spokojnie liczyć na typowo letnią aurę.

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 20 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Pogoda

Termin, w jakim organizowana jest ta wycieczka, przypada na porę letnią. Mamy nadzieję, że pogoda będzie sprzyjająca, pełna słońca, z długimi, jasnymi nocami i kwitnącą przyrodą. Oczywiście nie możemy zagwarantować wysokich temperatur lub braku opadów, dlatego zawsze zachęcamy do spakowania odzieży na wypadek zmiennej pogody. Podobnie jak w Polsce, w Norwegii rzeczą normalną jest występowanie opadów atmosferycznych w okresie letnim.

Dzień polarny

Dzień polarny jest naturalnym zjawiskiem, które występuje latem na południe od południowego koła podbiegunowego i na północ od północnego koła podbiegunowego, w tym w północnej Finlandii i północnej Norwegii. Ziemia obraca się wokół osi, która pochyla się w stosunku do Słońca, a w miesiącach letnich biegun północny wskazuje na słońce. Dlatego Słońce nie zachodzi tygodniami na północ od koła podbiegunowego.

Na Svalbardzie Słońce nie zachodzi między 20 kwietnia a 22 sierpnia. Dla pozostałej części Norwegii, na Przylądku Północnym dzień polarny trwa od 14 maja do 29 lipca, w Tromsø od 20 maja do 22 lipca i na Lofotach:28 maja - 14 lipca.

Choroba morska

Podczas rejsu możemy trafić na duże fale, mimo że płynąć będziemy głównie blisko brzegu. Zalecamy zaopatrzenie się we własnym zakresie w lekarstwa na chorobę morską.

Istnieje wiele sposobów na to, by radzić sobie z chorobą morską, takich jak plastry czy tabletki przeciwko chorobie morskiej. Leki na chorobę morską zawierają różne składniki aktywne, to co działa na jedną osobę, może okazać się nieskuteczne w przypadku drugiej osoby. Prosimy pamiętać również, że leki zapobiegające chorobie lokomocyjnej mogą powodować senność. W razie wątpliwości co do tego, która metoda jest najlepsza w Państwa przypadku, prosimy, aby skonsultowali to Państwo z Państwa lekarzem pierwszego kontaktu przed wyjazdem. W recepcji, na pokładzie statku dostępna jest ograniczona liczba tabletek na sprzedaż, zachęcamy zatem do zakupienia własnych tabletek przeciwko chorobie morskiej.

Podróż pociągiem

Pociągi w Norwegii są nowoczesne i mają wysokiej klasy fotele. Na pokładzie znajdują się toalety, a także wagon restauracyjny, w którym można kupić lekkie posiłki i napoje.

Miejsca siedzące na trasie Bergensbanen z Oslo do Bergen oraz na trasie przejazdu koleją Flåmbanen zarezerwowane są przez Albatros z wyprzedzeniem. Część miejsc siedzących będzie zwrócona w kierunku jazdy.

Podróżuj bezpiecznie

Abyście Państwo poczuli się bezpiecznie i komfortowo w świecie koronawirusa, podjęliśmy szereg działań mających na celu zminimalizowania ryzyka infekcji już od etapu planowania, aż do powrotu po realizacji podróży marzeń z Albatros Travel. Nasze działania obejmują:

 • Certyfikację pilotów wycieczek zgodnie z wytycznymi WHO dotyczącymi kontroli zakażenia
 • Bardzo wysokie wymagania co do reżimu sanitarnego wobec naszych partnerów
 • Informację wszystkich uczestników podróży o ubezpieczeniu podróżnym i zachowaniu środków ostrożności, by zmniejszyć ryzyko infekcji

Zobacz wszystkie nasze działania tutaj

Więcej o Norwegii

Więcej informacji o Norwegii znajduje się na naszych stronach: www.albatros.pl/kierunki-podrozy/europa/norwegia gdzie jest wiele informacji dotyczących np. klimatu, różnicy czasu, napiwków, ewentualnego wymogu posiadania wizy czy wykonania odpowiednich szczepień.

Z ręką na sercu

Środki transportu podczas wycieczki

Środki transportu wykorzystywane podczas tej wycieczki są częścią norweskiego transportu publicznego. Przejażdżki pociągiem i rejsy statkiem nie są więc przeznaczone wyłącznie dla gości Albatrosa, ale stanowią część systemu transportu publicznego, który przewozi pasażerów z miejsca na miejsce. Pociągi i statki kursują według ustalonego rozkładu jazdy z ustalonymi godzinami przyjazdu i odjazdu. Nasz pilot wycieczki na bieżąco będzie informował wszystkich o godzinie odjazdu i ewentualnej przesiadce z jednego pociągu do drugiego. Na statku Hurtigruten zostanie również podana jasna informacja, kiedy statek wypływa w rejs. Oznacza to również, że pasażerowie będą odpowiedzialni za swój bagaż przez cały czas trwania podróży i nie uzyskają pomocy przy jego załadunku i wyładunku w pociągach, na pokładach promów lub statków Hurtigruten. Dlatego prosimy spakować się rozsądnie, tak abyś mógł sam podnieść bagaż i przetransportować go między autobusem, pociągiem i statkiem.

Statek

Statek  Hurtigruten jest statkiem rejsowym. Nie jest  statkiem wycieczkowym, ale częścią komunikacji publicznej, która polega na przewozie pasażerów i towarów z portu do portu. Wiatr i pogoda ostatecznie określają harmonogram rejsu, a w bardzo rzadkich przypadkach statek może opuścić port z opóźnieniem z powodu złej pogody lub innych niesprzyjających warunków.

Stan zdrowia

Ta wycieczka nie uwzględnia forsownych wędrówek. Miejsca, które zobaczymy, będziemy mogli podziwiać z niewielkiej odległości przejścia od naszego środka transportu. ( maksymalnie około 5 km) Warunkiem koniecznym jest jednak ogólna dobra kondycja fizyczna i możliwość samodzielnego poruszania się.

Ogólne zasady podróży

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i zgody notarialnie poświadczonej i przetłumaczonej na język angielski zawierającej zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą, w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Albatros Travel nie zapewnia możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzyskaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Poniżej zamieszczamy oceny i opinie polskich gości. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice odnośnie gromadzenia ocen oraz opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki