Japonia z Albatrosem

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Wyjątkowa podróż do Azji Wschodniej. Odkryj największe atrakcje Japonii poruszając się najszybszym pociągiem świata – Shinkansen

Poznaj prawdziwą Japonię wraz z jej wieloma obliczami: od nowoczesnej popkultury Tokio do przesiąkniętego tradycją uroczego Kioto.

Pełni wrażeń po pobycie w wielkim Tokio oraz Parku Narodowym Hakone, gdzie zobaczymy świętą górę Fuji, pojedziemy do miasta Kioto, które jest dawną siedzibą cesarzy. Zobaczymy tam tysiące świątyń, eleganckie gejsze i spróbujemy wyrafinowanej japońskiej kuchni.

Następnie w Hiroshimie odwiedzimy miejsca pamięci związane z II wojną światową. Popłyniemy statkiem na wyspę świątyń Miyajima, gdzie zobaczymy znaną na całym świecie pomarańczowo-czerwoną bramę torii. Udamy się także do Kagoshimy położonej na pięknej wyspie Kiusiu w południowej części kraju, gdzie m.in. odwiedzimy wulkan Sakurajima i zanurzymy stopy w ciepłych źródłach.

Naszą fantastyczną podróż zakończymy w Osace, gdzie będziemy mieć czas na ostatnie zakupy. Do przemieszczania się wykorzystamy światowej sławy, szybki pociąg Shinkansen. 

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Wycieczki objazdowe

 • Pilot Polski

 • Wiza Nie

 • Szczepienia Tak

 • Waluta Jen

Program wycieczki
Dzień 1 Wylot z Warszawy do Tokio
Dzień 2 Przylot do Tokio. Świątynia shinto Meiji Jingu i Shibuya. Powitalna kolacja
Dzień 3 Wycieczka do Parku Narodowego Hakone
Dzień 4 Tokio. Smak świeżego sushi, ogród Hamarikyu i Odaiba, Ginza, Tokyo International Forum i Pałac Cesarski
Dzień 5 Pociągiem Shinkansen do Kioto. Czas wolny
Dzień 6 Kioto. Złoty Pawilon, wycieczka rowerem po Arashiyamie, Tenryu-ji, las bambusowy i świątynia shinto Fushimi Inari-taisha
Dzień 7 Kioto. Zamek Nijo oraz wycieczka do Nary
Dzień 8 Pociągiem Shinkansen do Hiroshimy. Kopuła Bomby Atomowej, Park Pokoju, Muzeum Pokoju oraz świątynia Miyajima
Dzień 9 Pociągiem Shinkansen do Kagoshimy. Ogród Sengan-en
Dzień 10 Kagoshima. Wulkan Sakurajima, Muzeum Kamikadze, dzielnica samurajów oraz kąpiel piaskowa w Ubuseki
Dzień 11 Pociągiem Shinkansen do Osaki. Ulica sklepów Dotonbori oraz pożegnalna kolacja
Dzień 12 Wylot z Osaki do Warszawy

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Wylot z Warszawy do Tokio
Wylot z Warszawy do Tokio.
Dzień 2
Przylot do Tokio. Świątynia shinto Meiji Jingu i Shibuya. Powitalna kolacja

W Tokio wylądujemy przed południem, zwarci i gotowi na nowe doświadczenia. Tokio było kiedyś małą wioską rybacką. Dzisiaj jest jednym z największych i najnowocześniejszych miast świata. Składa się z wielu małych części, z których każda ma swój niepowtarzalny charakter. Przez kolejnych parę dni odwiedzimy niektóre z tych najbardziej interesujących.

Po naszym pierwszym obiedzie w Japonii udamy się na wycieczkę do największej japońskiej świątyni shinto tj. Meiji Jingu, wybudowanej w 1920 roku jako symbol najwyższej politycznej i religijnej funkcji cesarza w społeczeństwie. Dopiero po drugiej wojnie światowej cesarz stracił swoją pozycję przywódcy politycznego i religijnego. W drodze do świątyni przejdziemy przez ogromną bramę torii i przespacerujemy się przez otaczający ją las. Tutejsze drzewa pochodzą z całej Japonii. Były podarowane cesarzowi i zasadzone po wybudowaniu świątyni.   

Następnie udamy się do znanego wszystkim miejsca, szczególnie popularnego wśród Japończyków jak również wśród turystów tj. do Shibuya, usytuowanego w samym środku miasta – tutejsza stacja kolejki jest centralnym węzłem komunikacyjnym Tokio. Na skrzyżowaniu Shibuya ze wszystkich stron otaczają nas wieżowce oblepione neonami i wielkoformatowymi ekranami z reklamami i wideoklipami. Wokół nas zagonieni Japończycy, biznesmeni, uczniowie w szkolnych mundurkach oraz modna młodzież z wystrzałowymi fryzurami, która śpieszy się by przejść przez pasy, kiedy zapala się zielone światło. Przed stacją stoi figurka psa - Hachiko – jest to najpopularniejsze w mieście miejsce spotkań. Historia wiernego psa Hachiko, który przed stacją dzień po dniu czekał  cierpliwie na swego pana – również po jego śmierci – jest bardzo wzruszająca. W latach 80. nakręcono w Japonii na tej podstawie film, a w 2009 roku powstała jego hollywoodzka wersja z Richardem Gerem w roli właściciela psa.

Wieczorem nasza japońska przygoda rozpocznie się na całego powitalną kolacją w japońskiej restauracji. Kuchnia japońska jest najzdrowsza i najbardziej zróżnicowana na świecie, z dużą ilością ryb i warzyw. Oferuje całą masę ciekawych dań innych niż sushi. Podczas pobytu w Kraju Wschodzącego Słońca już samo jedzenie dostarcza wielu wrażeń. W niektórych restauracjach znajdują się zdjęcia dań w postaci plastikowych modeli dań, w naturalnych rozmiarach. Jest więc sporo okazji by popróbować nowości.

Dzień 3
Wycieczka do Parku Narodowego Hakone

Tego dnia wybierzemy się na wycieczkę do Parku Narodowego Hakone, który znajduje się na zachód od Tokio. Piękna, majestatyczna góra Fuji jest nie tylko najsławniejszym symbolem Japonii, lecz także jednym z najświętszych miejsc w kraju. W drodze do parku narodowego, przy dobrej pogodzie, będziemy mogli podziwiać górę z różnych stron. Góra Fudżi jest najwyższą górą w Japonii (3 776 metrów). W tej wulkanicznej scenerii, która ma już 40 000 lat, popłyniemy na wyspę Ashi, skąd dostaniemy się kolejką linową na szczyt góry Komagatake. Stąd rozpościera się spektakularny widok m.in. na górę Fudżi. Do Tokio wrócimy dopiero wieczorem.

Dzień 4
Tokio. Smak świeżego sushi, ogród Hamarikyu i Odaiba, Ginza, Tokyo International Forum i Pałac Cesarski

Dzisiejszą pieszą wycieczkę zaczniemy od wizyty na targu rybnym Tsukiji, niegdyś największego na świecie, który od ponad 80 lat sprzedaje ryby dla mieszkańców i restauracji w Tokio. Niestety, targ rybny wyniósł się z centralnej części miasta, a hale będą wykorzystywane na potrzeby Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Jednak miejsce to jest wciąż absolutne warto odwiedzenia, wiele sklepów i stoisk nadal tam stoi i wciąż można dostać świeże sushi, które oczywiście musimy również spróbować.

Ze świata rybaków udamy się dalej do metropolii Tokio, w której na każdym rogu zobaczyć można imponującą architekturę: od futurystycznych wieżowców po monotonne biurowce – w zasięgu wzroku mieszanina stylów. Zdania na temat architektury Tokio są podzielone, ale jedno jest pewne: spacer ulicami tego miasta na pewno nie będzie nudny.

Następnie odwiedzamy ogród Hamarikyū w centrum Tokio. Ogród znajduje się nad Zatoką Tokijską i zbudowany jest w tradycyjnym stylu z herbaciarnią na środku małej wyspy. Tradycyjny styl wyraźnie kontrastuje z wieloma wieżowcami otaczającymi ogród. Z Hamarikyū płyniemy łodzią do Odaiba, popularnej dzielnicy handlowej położonej na sztucznej wyspie w zatoce Tokio. Tutaj mamy czas na zakupy i lunch

Idziemy do Ginzy, najbardziej ekskluzywnej dzielnicy zakupowej, w której znajdziemy wszystkie najdroższe japońskie marki i domy handlowe. To jest japoński odpowiednik Piątej Alei w Nowym Jorku i Champs-Elysées w Paryżu. Przejdziemy pełną energii i stylu główną ulicą Ginzy, mijając osoby na zakupach i zabieganych biznesmenów.

Potem obejrzymy prawdziwą perłę architektury - wielkie centrum konferencyjne Tokyo International Forum z 1996, którego duża stalowo-szklana konstrukcja przypomina kadłub długiej łodzi. Organizuje się tutaj konferencje, targi, koncerty i wystawy.

Dalej na naszej drodze znajdzie się park przy pałacu cesarskim, w którym mieszkają cesarz Akihito i cesarzowa Michiko wraz ze swoimi dwoma synami, córką i ich rodzinami. 

Dzień 5
Pociągiem Shinkansen do Kioto. Czas wolny
Szybki pociąg Shinkansen

Z nowoczesnego i wielkomiejskiego Tokio pojedziemy szybkim pociągiem Shinkansen do dawnej siedziby cesarzy Kioto. Z okien pociągu będziemy mogli zobaczyć jak gęsto zaludniona jest Japonia. Jeśli pogoda pozwoli, zobaczymy też górę Fudżi. Shinkansen jest wygodny, punktualny i bardzo szybki. Przed wejściem do pociągu, będziemy mieli możliwość kupić o-bento, czyli typowe japońskie drugie śniadanie. O-bento można dostać w wielu wersjach, ale najczęściej składa się z ryżu i różnych smacznych dodatków takich jak np. ryba, mięso, warzywa czy sałatki. Smacznie i niedrogo!

Popołudniu przyjedziemy do Kioto i po zameldowaniu się w hotelu, który leży w samym środku miasta, będziemy mieli możliwość na własną rękę zwiedzić miasto. Dla chętnych spacer z pilotem do sławnej dzielnicy Kioto Gion. Nastrojowe restauracje znajdują się tuż obok tradycyjnych, dyskretnych herbaciarni, w których pracują sławne japońskie gejsze. Jeśli będziemy mieć szczęście, zobaczymy, jak z pięknie upiętymi włosami drepczą w swoich drogich kimonach. Po drodze będzie możliwość zobaczyć słynny rynek Nishiki. Znajdziecie tam niezliczone ilości najwyższej klasy japońskich produktów – od owoców, przez ryby czy mięso, aż po przetwory i przekąski.

Kioto znane jest z najwyższej jakości słynnej japońskiej zielonej herbaty, dlatego warto zajrzeć do któregoś ze specjalizujących się w herbatach sklepików, żeby przywieźć odrobinę smaku Japonii do domu. Aby zapewnić obdarowanym pełnię wrażeń, do herbaty można również dokupić ręcznie robione wyroby ceramiczne np. filiżanki.

W Kioto znajduje się ponad 1600 świątyń buddyjskich i 270 świątyń shinto. Ponadto pałac cesarski, zamek Nijo, czyli dawna rezydencja szogunów, cesarskie wille, ogrody oraz wiele z najlepszych muzeów Japonii.

Podczas drugiej wojny światowej Kioto zostało oszczędzone i jako jedyne z dużych japońskich miast nie było zbombardowane – podobno właśnie ze względu na mieszczące się tam unikatowe skarby kultury. Niestety administracja miejska nie wykazała się podobnym szacunkiem i doprowadziła do zniknięcia rozległych, połączonych ze sobą dzielnic drewnianych domów. Nikt nie odważył się jednak tknąć tysięcy świątyń czy pięknych ogrodów. Szczególnie na krańcach miasta można poczuć się jak w dawnych czasach, kiedy piękno i estetyka były w cenie.

Dzień 6
Kioto. Złoty Pawilon, wycieczka rowerem po Arashiyamie, Tenryu-ji, las bambusowy i świątynia shinto Fushimi Inari-taisha

Wyruszymy na zwiedzanie miasta świątyń, zaczynając od zachodniego krańca miasta, gdzie zobaczymy największą atrakcję Kioto, czyli Złoty Pawilon. Z tysięcy dostępnych w Kioto świątyń obejrzymy Tenryu-ji i Fushimi Inari-taisha.

Złoty Pawilon znajduje się w północnej części miasta i jest dokładną kopią ponad 500-letniego budynku, który został podpalony w 1955 r. przez młodego, psychicznie chorego mnicha. Kiedy staniemy twarzą w twarz z tym urokliwym, złotym domem, który przegląda się w tafli jeziora, zrozumiemy, dlaczego cieszy się taką sławą.

Będziemy kontynuować wyprawę, kierując się na zachód. Tam w pięknej okolicy Arashiyama tuż u podnóży gór wybierzemy się na krótką przejażdżkę rowerami. Wstąpimy do świątyni Tenryu-ji, która z powodu cudownie położonego ogrodu zen z 1300 roku, znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Świątynia, którą zbudowano w 1339 roku, należy do tradycyjnej, buddyjskiej szkoły Rinzai. Później przejedziemy rowerami przez piękny bambusowy las, co doda naszej wycieczce egzotycznego klimatu. Dalej krajobraz się zmieni i pojedziemy wzdłuż pól ryżowych i domów chronionych prawem UNESCO.

Na koniec dnia odwiedzimy świątynię shinto Fushimi Inari-taisha, gdzie przespacerujemy się pod arkadami czerwono-pomarańczowych bram torii. Setki bram stoją blisko jedna za drugą, tworząc piękną drogę kontrastującą kolorem z otaczającym ją zielonym lasem. Mimo że nie jest to najsłynniejsza atrakcja Kioto, zapewnia większości odwiedzającym niezapomniane wrażenia.

Dzień 7
Kioto. Zamek Nijo oraz wycieczka do Nary

Kolejnym ważnym miejscem jest imponujący i bardzo dobrze zachowany zamek Nijo. W dawnych czasach to szogun dowodził armią cesarza. W niektórych okresach historii był także najpotężniejszą osobą w państwie. Cesarz był raczej wycofany i pełnił funkcję symboliczną. W 1603 roku wpływowy szogun z rodu Tokugawa wzniósł zamek Nijo. Budynki w tej najlepiej zachowanej w Japonii twierdzy są najwyższej jakości. Budowali je najlepsi rzemieślnicy a ozdabiali najwspanialsi artyści tamtych czasów. Słowicza podłoga jest dobrym przykładem wyrafinowania smaku artystycznego w zamku.  Podłoga skonstruowana jest w ten sposób, że wydaje specjalny dźwięk, gdy się po niej chodzi, tak że ewentualni płatni mordercy nie mogą zbliżyć się bez hałasu. Zarówno drewniane zdobienia jak i malowidła pokrywające ściany i sufity są oryginalne i prezentują wysoką wartość artystyczną.

Zwiedzimy zamek, po czym udamy się na południe od Kioto, do uroczego miasteczka Nara, które było pierwszą japońską stolicą. Znajdują się tam niektóre z najstarszych i najbardziej imponujących budowli w kraju. Zobaczymy m.in. największą drewnianą budowlę świata świątynię Todaiji, która wielkością dorównuje dwunastopiętrowemu budynkowi i mieści m.in. największy na świecie pomnik z brązu tj. Buddę o wysokości 22 m. Możemy odwiedzić również starą 1335-letnią świątynię shinto Kasuga Taisha. Droga do niej ozdobiona 3 000 latarniami z kamienia i brązu. Przed świątynią rozpościera się zapierający dech w piersiach ogród botaniczny. Po całym terenie parku w Nara przechadza się ponad 1000 jeleni wschodnich nazywanych też jeleniami sika. Są już tak oswojone, że niemalże wykradają odwiedzającym jedzenie z rąk.

Dzień 8
Pociągiem Shinkansen do Hiroshimy. Kopuła Bomby Atomowej, Park Pokoju, Muzeum Pokoju oraz świątynia Miyajima

6 czerwca 1945 roku Hiroshima została doszczętnie zniszczona, a 100 000 ludzi zginęło na miejscu. Świat usłyszał wtedy pierwszy raz o bombie atomowej rzuconej na miasto. Dzisiaj została już tylko jedna ruina kopuły zniszczonego wtedy budynku, i zachowana jest jako pamiątka ogromnych strat spowodowanych przez eksplozję. Nieopodal znajduje się Park Pokoju, w którym ogień pokoju będzie palił się dopóty, dopóki na świecie będzie istniała broń atomowa.

Odwiedzimy Park i Muzeum Pokoju, gdzie dokładnie pokazane jest, co się tutaj wydarzyło. Dzisiejsza Hiroshima jest w pełni odbudowana, lecz miasto różni się od pozostałych japońskich miast. Ulice są tu szerokie, a układ miasta jest zaplanowany i przemyślany. W Hiroshimie zjemy lunch. Dzisiaj  odwiedzimy jedną z największych i najczęściej fotografowanych atrakcji Japonii tj. unosząca się na wodzie pomarańczowa brama torii u brzegu wyspy Miyajima, do której popłyniemy statkiem. Piękna, poetyczna i tak klasycznie japońska.

Nasz hotel znajduje się w centrum Hiroshimy a dokładnie w dzielnicy Hatchobori, gdzie aż roi się od różnorodnych restauracji i sklepów.

Dzień 9
Pociągiem Shinkansen do Kagoshimy. Ogród Sengan-en

Pojedziemy pociągiem Shinkansen prosto do Kagoshimy, miasta położonego na południu wyspy Kiusiu, która jest trzecią największą i najbardziej południową z czterech głównych japońskich wysp. Bezpośrednie połączenie Shinkansen do Kagoshimy zostało otwarte w marcu 2011 roku. Jest to mało znany zakątek Japonii, który będziemy mieli okazję odkryć.

Kagoshima nazywana jest często japońskim Neapolem, gdyż podobnie jak Neapol usytuowana jest na południu kraju, leży na wybrzeżu, jest tam ciepły i słoneczny klimat, miła i luźna atmosfera a także ogromna gościnność. Na dodatek w sąsiedztwie Kagoshimy znajduje się aktywny wulkan: Sakurajima, który jest odpowiednikiem neapolitańskiego Wezuwiusza. Nie tylko Kagoshima, lecz cała wyspa Kiusiu jest bardzo aktywna sejsmicznie.

Stałym elementem w historii Kagoshimy jest klan Shimazu, który przez niemal 700 lat, czyli przez całe 29 pokoleń dominował w  mieście. Gdy Japonia przez ponad 200 lat była hermetycznie zamknięta przed światem, Kagoshima należała do grupy pierwszych japońskich miast, które wznowiły kontakt z zagranicą. Przez wiele lat była głównym ośrodkiem handlu z Chinami, również kiedy Japonia oficjalnie nie utrzymywała kontaktu ze światem w czasie panowania Tokugawy (1603-1867). Może się to wydawać paradoksalne, lecz to tu właśnie rozpoczął się bunt przeciwko szogunowi. Po obaleniu rządów szogunów, nastała nowa era, w której przykład szedł z zachodu.

Pierwsze spotkanie Japończyków z chrześcijaństwem miało miejsce również w Kagoshimie. W 1549 roku hiszpański mnich i misjonarz Francisco Xavier przybył tu z portugalską delegacją. Swoją ciężką pracą Xavier stworzył podwaliny dla tutejszej mniejszości chrześcijańskiej. Stanowi ona tylko 2 procent społeczeństwa japońskiego, które w większości wyznaje buddyzm – jednocześnie zarówno buddyści jak i chrześcijanie wciąż praktykują dużo tradycji związanych z oryginalnie japońską religią czyli szintoizmem.

Po przyjeździe do Kagoshimy, zostawimy bagaż w hotelu i od razu wybierzemy się na wycieczkę. Odwiedzimy piękny, tradycyjny japoński ogród Sengang-en, nazywany również Iso-teien. Powstał w 1658 roku jako letnia rezydencja dla rodziny Shimazu. Ogród został powiększony do dzisiejszych rozmiarów w 1848 roku. Jego położenie jest genialne: mamy stamtąd widok na zatokę i wulkan Sakurajima.

W ogrodzie znajdują się m.in. staw pełen dużych, japońskich karpi, lasek bambusowy, wodospad i strumyk, przy którym rodzina Shimazu organizowała spotkania poetyckie. Kieliszek sake puszczano z nurtem strumyka, a goście mieli napisać wiersz haiku zanim sake do nich dopłynęła. Wiersze haiku upowszechniły się w XVII wieku. Ich pisanie stało się ulubionym zajęciem japońskiej elity. Budowa wiersza jest z góry narzucona. Składa się z trzech linijek i z 17 sylab podzielonych według zasady: 5-7-5 sylab w linijce. Tematyka wiersza powinna w jakiś sposób nawiązywać do natury. Najsławniejszym japońskim autorem wierszy haiku był Matsuo Basho.

Jeśli ktoś woli na własną rękę odkrywać okolicę, może skorzystać z usług tzw. onsen, czyli tradycyjnych japońskich łaźni i kąpielisk, w których można wykapać się w basenach z wodą pochodzącą z leczniczych, gorących źródeł. Najczęściej temperatura wody waha się między 39 a 43 stopni, lecz obok zawsze dostępna jest dla ochłody zimna woda. Korzystanie z onsen wiąże się z przestrzeganiem różnych niepisanych zasad, ale nasz pilot oczywiście pomoż je opanować.

Polecamy spróbowanie lokalnej shochu, czyli japońskiej wódki. Za granicą shochu jest mniej znana niż wódka z ryżu tj. sake. Shochu należy do ulubionych napojów Japończyków a robiona jest z ryżu, jęczmienia lub słodkich ziemniaków. Mieszkańcy Kiusiu znani są z największego spożycia shochu w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Dzień 10
Kagoshima. Wulkan Sakurajima, Muzeum Kamikadze, dzielnica samurajów oraz kąpiel piaskowa w Ubuseki

Na wyspę Sakurajima popłyniemy promem. Zobaczymy tam krajobraz wulkaniczny powstały w wyniku wielokrotnych wybuchów i wylewania się lawy z wulkanu Sakurajima. Naukowcy śledzą dzisiaj bardzo dokładnie każdy najmniejszy ruch wulkanu - jest to konieczne dla bezpieczeństwa leżącego tuż obok miasta.

Spróbujemy typowej dla Kagoshimy kąpieli stóp tzw. ashi-yu. Kiedy nasze stopy będą całkiem zasłużenie korzystać z chwili luksusu, my napijemy się zielonej herbaty i naładujemy akumulatory przed kolejnymi punktami dzisiejszego programu. Odwiedzimy muzeum pamięci pilotów kamikadze w mieście Chiran, gdzie podczas drugiej wojny światowej szkolono pilotów, a pod sam koniec wojny również pilotów kamikadze. Mieściła się tam baza lotnicza w bitwie o Okinawę. To stamtąd wyleciało na śmierć wiele setek pilotów w ostatniej desperackiej próbie odwrócenia przebiegu wojny. W muzeum wystawiono niektóre z modeli używanych wtedy samolotów – były to właściwie torpedy ze skrzydłami – oraz niektóre z prywatnych rzeczy pilotów takie jak listy, testamenty czy fotografie.

Chiran był również domem dla innego rodzaju wojowników. Musimy się trochę cofnąć w czasie, gdyż chodzi o samurajów. Zachowała się tu dzielnica samurajska, na którą składa się 700 m ulica z domami samurajów oraz przynależącymi do nich ogrodami. Domy mają ok. 250 lat i należały do ostatnich reprezentantów tej szczególnej grupy wojowników, którą rozwiązano w 1870 roku podczas modernizacji japońskiej armii.

Po podróży w czasie, najwyższa pora zanurzyć się w czymś innym – a dokładnie w piasku! Piasek przy nadmorskiej miejscowości Ibusuki podgrzewany jest podziemnymi źródłami i ma sporą zawartość soli, co podobno wpływa kojąco m.in. na reumatyzm i krążenie. Weźmy więc przykład z pozostałych gości – zakopmy się w piasku po głowę! Po kwadransie relaksu wstaniemy z naszych piaskowych łóż i spłuczemy resztki piasku, kąpiąc się tuż obok. Tak odświeżeni będziemy mogli wrócić do hotelu.

Dzień 11
Pociągiem Shinkansen do Osaki. Ulica sklepów Dotonbori oraz pożegnalna kolacja

Dzisiaj mamy w programie Osakę, trzecie co do wielkości japońskie miasto. Osaka od początku swej historii była jednym z najbardziej aktywnych gospodarczo miast Japonii, a wraz z Kobe i Jokohamą należy do najważniejszych portów w kraju. Podobnie jak wiele pozostałych japońskich miast Osaka bardzo ucierpiała podczas drugiej wojny światowej, więc z oryginalnej zabudowy niewiele zostało. Zamiast tego miasto oferuje nam dzisiaj ciekawą i eksperymentalną architekturę.

Kolejną specjalnością miasta jest jedzenie. Osaka jest jedną z gastronomicznych wizytówek Japonii, a słynie przede wszystkim z dania okonomiyaki, które przypomina omlet. Przygotowuje się je na patelni umieszczonej przy stole, dodając wszystko, czego dusza zapragnie od ośmiornic przez warzywa do mięsa. Pójdziemy na spacer ulicą Dotonbori, która wije się wzdłuż kanału o tej samej nazwie. Ludzi ze wszystkich stron przyciągają tu sklepy, butiki, teatry a także całe mnóstwo małych i dużych restauracji.

W Osace można kupić dosłownie wszystko, także jeśli ktoś poluje na coś szczególnego koniecznie powinien porozmawiać z naszym pilotem. Transport miejski, zarówno pociągi jak i metro, są szybkie i dobrze zorganizowane, więc łatwo poruszać się po mieście na własna rękę.

Jeśli ktoś chciałby natomiast odbyć podróż w czasie do Japonii dumnych i lojalnych samurajów, proponujemy odwiedzenie imponującego zamku w Osace, który odegrał znaczącą rolę podczas jednoczenia kraju w XVI wieku. Zbudowano go w 1583 roku dla daimyo tj. władcy ziemskiego i pana feudalnego Toyotomi Hideyoshi. 100 000 ludzi pracowało ciężko przez 3 lata żeby skończyć jego budowę. Zamek był palony i odbudowywany wiele razy, ucierpiał sporo również w trakcie drugiej wojny światowej. Ostatnia renowacja odbyła się w 1997 roku. W zamku można obejrzeć interesującą wystawę o jego historii, o Osace oraz o Toyomi Hedeyoshi. Zamek znany jest ponadto z filmów Kurosawy o samurajach, a także z amerykańskiego serialu telewizyjnego pt. „Szogun”, który był ekranizacją powieści Jamesa Clavellsa o tym samym tytule.

Wieczorem spotkamy się na pożegnalnej kolacji.

Dzień 12
Wylot z Osaki do Warszawy
Transfer na lotnisko Kansai w Osace i przylot do Warszawy.

Shinkansen

W Japonii korzystamy z kolei japońskich tj. sławnych pociągów Shinkansen, które od 1964 roku łączą Tokio z pozostałymi miastami (z coraz większą ich ilością). Osiągają maksymalnie prędkość 320 km/h, a rocznie w całym kraju przewożą  ok. 300 milionów pasażerów.  Składają się z maksymalnie 16 wagonów i mogą mieć aż 400 m długości. Kiedy pociąg Shinkansen jedzie po swoich specjalnych torach, nie ma zbyt wiele opóźnień  – w 2012 roku średnie spóźnienie wynosiło marne 36 sekund . Pociągi te są wygodne, jest w nich dużo miejsca na nogi a siedzenia można przekręcać, tak by zawsze siedzieć w kierunku jazdy. Nie ma wagonu restauracyjnego, ale przekąski można kupić z wózka, który przewożony jest po pociągu. Palenie jest zabronione, jednak w najnowszych pociągach znajdują się specjalne kabiny dla palaczy. Przeczytaj więcej http://english.jr-central.co.jp/about/

Informacja o cenie

Dopłata do pokoju jednoosobowego

2 298 PLN

Cena zawiera:
 • opiekę polskiego pilota
 • przelot rejsowy w klasie ekonimicznej na trasie Warszawa –Tokio, Osaka – Warszawa, w obie strony z przesiadką
 • podróż pociągiem Shinkansen Tokio – Kioto – Hiroshima – Kagoshima – Osaka
 • wycieczki i bilety wstępu wymienione w programie
 • zakwaterowanie w hotelach 4* w pokojach dwuosobowych (10 nocy - 3 noce w Tokio, 3 noce w Kioto, 1 noc w Hiroshimie, 2 noce w Kagoshimie, 1 noc w Osace)
 • wyżywienie zgodnie z programem (10 śniadań, 6 obiadów, 2 kolacje)
 • transport autokarem o ile w programie nie zaznaczono inaczej
 • ubezpieczenie podstawowe KL i NNW
Cena nie zawiera:

• kosztów imprez dodatkowych
• dopłaty do pokoju jednoosobowego
• napojów do posiłków
• wydatków indywidualnych
• wszystkiego, co nie zostało zawarte w „Cena zawiera”.

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje dotyczące podróży

Bagaże

W trakcie pobytu korzystamy z japońskiego pociągu ekspresowego Shinkansen, w którym jest ograniczone miejsce na bagaż; dlatego bagaż przewozimy do kolejnego miejsca pobytu oddzielnie. Bagaż zostanie dla nas przetransportowany w drodze z Tokio do Kioto i z Kioto do Osaki. Jako że w drodze do Kagoshimy nie mamy możliwości zapewnienia równoległego transportu bagażu, polecamy zabranie małej walizki lub torby na trzy dni pobytu w Hiroshimie i Kagoshimie.

Zakwaterowanie

W Japonii korzystamy z tzw. hoteli biznesowych. Są to czyste i zadbane hotele z małymi pokojami z łazienką i toaletą, w których jest telewizor i dostęp do internetu. Hotele, często trzygwiazdkowe, usytuowane są zwykle blisko stacji metra, co pomaga nam w trakcie tej podróży organizować wycieczki po mieście.

Niedostosowane dla osób z trudnościami z chodzeniem

Podróżując po Japonii korzystamy z komunikacji miejskiej, dlatego podczas wycieczek trzeba sporo chodzić. Dlatego nie polecamy tej podróży osobom z trudnościami z chodzeniem.

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 15 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Więcej o Japonii

Więcej o Japonii dowiesz się tu: www.albatros.pl/kierunki-podrozy/azja/japonia
Poczytaj między innymi  o klimacie, pogodzie, różnicy czasu, napiwkach. Sprawdź czy potrzebujesz wizy lub szczepionek.
Ogólne zasady podróży

Podróżuj bezpiecznie

Abyście Państwo poczuli się bezpiecznie i komfortowo w świecie koronawirusa, podjęliśmy szereg działań mających na celu zminimalizowania ryzyka infekcji już od etapu planowania, aż do powrotu po realizacji podróży marzeń z Albatros Travel. Nasze działania obejmują:

 • Certyfikację pilotów wycieczek zgodnie z wytycznymi WHO dotyczącymi kontroli zakażenia
 • Bardzo wysokie wymagania co do reżimu sanitarnego wobec naszych partnerów
 • Informację wszystkich uczestników podróży o ubezpieczeniu podróżnym i zachowaniu środków ostrożności, by zmniejszyć ryzyko infekcji

Zobacz wszystkie nasze działania tutaj

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Napiwki

Podczas wycieczek zetkniesz się z codziennym życiem i lokalnymi zwyczajami. W wielu krajach miejscowi przewodnicy i kierowcy spotykani w trakcie podróży oczekują drobnych sum, ponieważ wynagrodzenie pracowników branży usługowej często opiera się na napiwkach. W programie podróży określamy kwotę, jaką należy na nie przeznaczyć i prosimy, by wziąć to pod uwagę. Cena wycieczki nie uwzględnia napiwków, ponieważ jest to sprawa indywidualna, a zwyczaj dawania napiwków jest częścią kultury danego kraju, dlatego należy go uszanować. Dla formalności pragniemy zaznaczyć, że napiwki są oczywiście dobrowolne.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i chrztu w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Przy wycieczkach lotniczych Albatros Travel nie zapewnia podczas objazdu autokarem możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze. 

Przy wycieczkach autokarowych istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, rezerwacji wybranego miejsca w autokarze. Jeśli nie zdecydowaliście się Państwo na wybór miejsca przy zakupie wycieczki, można tego dokonać najpóźniej do 45 dni przed wyjazdem. W przypadku braku rezerwacji, miejsca w autokarze będą przydzielane według kolejności zgłoszeń.

Informacje o autokarze i cenach wybranych miejsc zawarte są w programie wycieczki.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzykaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Jak tylko uzyskamy pierwsze opinie od polskich gości, będą one również widoczne na naszej stronie internetowej. Na ten moment nie dysponujemy takimi ocenami, ponieważ biuro działa w Polsce od dnia 05.10.2017. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice  odnośnie gromadzenia ocen i opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki

JPRTR02APL