Urokliwe miasta, antyczne świątynie, pomarańczowe gaje i majestatyczny wulkan Etna
„Podaruj nam tydzień ze swojego życia, a pokażemy Ci 3000 lat historii” mówią Sycylijczycy - a my skorzystamy z tej propozycji.
Przez tysiąclecia wyspę zamieszkiwały różne cywilizacje - swoje kolonie założyli tu Grecy, później Rzymianie, Arabowie i Normanowie. Wyspa znajdowała się również pod rządami Cesarstwa Rzymskiego czy władców Aragonii, żeby finalnie stać się częścią zjednoczonych Włoch. Dziś Sycylia jest swoistą mieszanką wszystkich tych kultur.
Ta bogata historia zaowocowała wspaniałym bogactwem kulturowym, wieloma zabytkami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W Agrigento i Syrakuzach zobaczymy doskonale zachowane greckie świątynie i teatry, które dadzą nam obraz ówczesnej świetności tych miast. W Villa Romana del Casale, położonej przy Piazza Armerina, proponujemy obejrzeć sławne mozaiki z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Palermo i Cefalú zachwyci nas hiszpańskimi pałacami, średniowiecznymi uliczkami, arabskimi kopułami i bizantyjskimi mozaikami.
Podczas naszej wycieczki poznamy także sycylijską kuchnię i będziemy podziwiać wspaniałą przyrodę w tym Etnę- najwyższy czynny wulkan Europy, gaje oliwne, plantacje pomarańczy, pola winorośli i błękit Morza Śródziemnego.
-
Typ Jedzenie i wino
-
Pilot Polski
-
Wiza Nie
-
Szczepienia Nie
-
Waluta Euro
Dzień 1 | Wylot w Warszawy do Katanii. Spacer po Palermo |
---|---|
Dzień 2 | Zwiedzanie Palermo. Po południu czas wolny |
Dzień 3 | Palermo – normańskie Cefalú – Savoca – Giardini Naxos |
Dzień 4 | Spacer po Taorminie |
Dzień 5 | Wycieczka na Etnę |
Dzień 6 | Antyczne Syrakuzy |
---|---|
Dzień 7 | Dzień wolny lub wycieczka fakultatywna do Piazza Armerina i do Doliny Świątyń w Agrigento (dodatkowo płatna) |
Dzień 8 | Wylot z Katanii do Warszawy |
Program wycieczki
Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.
Rano wylecimy z Warszawy. Już z samolotu zobaczymy dominującą sylwetkę wulkanu Etna. Wylądujemy w stolicy prowincji, Katanii, i zaczniemy naszą podróż przez Sycylię.
W drodze do jej środkowej części, będziemy mijać rozległe tereny rolnicze, ziemie uprawiane już za starożytnych Rzymian. To wtedy Sycylię nazywano spichlerzem Cesarstwa Rzymskiego. Znajduje się tu nadal wiele miejscowości, których gospodarka oparta jest na rolnictwie: uprawie karczochów, pszenicy, oliwek czy pomidorów. W oddali na szczycie gór dostrzec można małe miasteczka.
Autostrada, wijąc się między dolinami i górami, prowadzić nas będzie w stronę północnego wybrzeża. Tam skręcimy na zachód, aby dotrzeć do dzisiejszego celu podróży Palermo. Jest to niesamowicie żywe i gwarne miasto. Za rządów królów normańskich było ono wiodącym centrum kultury w Europie. Tutaj spotyka się Wschód z Zachodem, Europa z Afryką. Wyraźnie tu widać ślady mieszania się kultur normańskiej i arabskiej. Ku niezadowoleniu papieża, obie strony współpracowały ze sobą i wznosiły w pokoju oraz harmonii piękne budowle. Palermo nie odzyskało jednak swego dawnego blasku i nadal cierpi z powodu ekonomicznej stagnacji południowych Włoch. Czuć tu jednak optymizm. Po latach trudnej sytuacji ekonomicznej miasto ponownie zaczyna się rozwijać.
Po przyjeździe zameldujemy się w hotelu, gdzie zjemy kolację. Przed lub po kolacji przejdziemy się ulicami Palermo. Znajdziemy tam małe uliczne stragany, w których przygotowuje się sycylijskie przysmaki takie jak pane ca’meusa – bułkę ze smażoną śledzioną podawaną z lokalną cytryną i odrobiną tartego sera oraz pyszne panelle - smażoną przekąskę z mąki ciecierzycy. Bez ich posmakowania nie wolno opuszczać Palermo. Spacer możemy zakończyć wizytą na targu rybnym A’vicchira na którym, oprócz lokalnych przysmaków, znajdziemy kameralne tawerny takie jak Tawerna Azzurra, kuszące przechodniów winem Sangue Siciliano lub Zibibbo za zaledwie 1 euro. To dopiero okazja!
Spacerując, przejdziemy ok 4 km.
Po śniadaniu pora na poznanie miasta w towarzystwie lokalnego przewodnika. Odwiedzimy imponującą katedrę, w której pochowani są normańscy królowie, a także mały klasztor przy San Giovanni degli Eremiti, który ze swoimi orientalnymi kopułami i drzewami owocowymi wygląda jak mała oaza w samym środku wielkiego miasta. (Ewentualne bilety wstępu płatne na miejscu).
Popołudnie i wieczór przeznaczone są do własnej dyspozycji. Proponujemy poznać Palermo. Warto skosztować sycylijskich win,czy zobaczyć targ taki jak il Capo, aby poczuć gorącą atmosferę małych straganów z mięsem, rybami, pieczywem. Każdy palermianin ma swoje stałe miejsce, gdzie robi zakupy, zawsze u tego samego dostawcy, inaczej uznany byłby za zdrajcę!
Wieczorem zapraszamy na kolację w hotelu.
Po śniadaniu opuścimy Palermo i pojedziemy autostradą na wschód, do Cefalú. Zwiedzimy tam średniowieczną katedrę, której wnętrze ozdobione jest najpiękniejszymi bizantyjskimi mozaikami Włoch. Katedra została wybudowana w XII wieku przez normańskiego króla Rogera II. Stanowi niepowtarzalny przykład mieszanki architektury chrześcijańskiej i arabskiej. Pospacerujemy starymi, wąskimi uliczkami Cefalú.
W czasie wolnym proponujemy zjeść lunch, rozkoszując się widokiem na wyspy Lipari, Vulcano, a przy odrobinie szczęścia także wulkaniczną, cały czas aktywną, Stromboli.
Autostradą prowadzącą przez tunel wydrążony w górze, wyjedziemy na drugim końcu wyspy, by podziwiać Mesynę oraz miasto Reggio Calabria położone w Kalabrii. To właśnie żeglując przez Cieśninę Mesyńską, Odyseusz musiał zmierzyć się z dwoma morskimi potworami Scyllą i Charybdą.
Następnie skierujemy się na południe,aby wzdłuż pięknego wybrzeża dojechać do jednego z górskich miasteczek o nazwie Savoca. To miejsce znane jest nie tylko z filmu „Ojciec chrzestny” ale również z nekropolii kapucynów.
Kapucyni to odłam zakonu franciszkańskiego, w którym wrócono do idei ubóstwa i prostoty życia. Wystawienie ciała zmarłych na widok publiczny miało przypominać o krótkotrwałości życia. Był to symbol kruchości wobec wieczności. W krypcie w Savoca zobaczymy zabalsamowane mumie mieszkańców ubranych w najlepsze stroje, powieszone na ścianach klasztoru sióstr zakonnych. (Opłata za wejście 1€)
Zatrzymamy się również w odrestaurowanym, legendarnym Bar Vitelli, który odegrał ważną rolę w filmie „Ojciec chrzestny”. Właścicielka baru Siniora Maria przez wiele lat serwowała wyśmienitą granitę. Tradycja ta przetrwała także po jej śmierci. Orzeźwiająca granita to rodzaj lodów cytrynowych, zrobionych tylko z cukru, wody i świeżo wyciśniętej cytryny. Podczas kręcenia filmu zaproponowano Marii zagranie małej roli, odmówiła, czego później bardzo żałowała. Wydawało się, że to tylko jedna z wielu amerykańskich produkcji. Nikt nie spodziewał się wtedy, że film stanie się tak popularny.
Z Savoca pojedziemy do naszego hotelu w miasteczku Giardini Naxos, w pobliżu Taorminy. Tu zjemy kolację i spędzimy kolejnych 5 nocy.
Naxos było pierwszą grecką kolonią na Sycylii. Obecnie to jeden z najbardziej popularnych nadmorskich kurortów z promenadą, plażami i pięknym widokiem na Etnę.
Z hotelu pójdziemy wzdłuż nadmorskiej promenady w kierunku Taorminy, która leży malowniczo na szczycie góry wznoszącej się nad miastem. Jeśli ktoś woli podjechać do Taorminy autobusem, może skorzystać z lokalnego transportu.
W samej Taorminie, która jest małym i przytulnym miasteczkiem, będziemy poruszać się piechotą.
Najpierw odwiedzimy miejski park, Giardino Trevelyan, który jeszcze na przełomie XIX i XX wieku był prywatnym ogrodem. Powstał w 1890 roku z inicjatywy angielskiej damy Florence Trevelyan. Dzisiaj znajdziemy w nim wiele przykładów śródziemnomorskiej flory, żywopłoty, rabaty kwiatowe, a ze ścieżek zobaczymy roztaczające się piękne widoki na morze i góry.
Następnie przejdziemy wąskimi uliczkami do Teatro Greco, grecko-rzymskiego teatru, który do dzisiaj wykorzystywany jest podczas letnich festiwali filmowych, koncertów i spektakli. Położony na zboczu góry, oferuje przepiękne widoki na morze, wschodnie wybrzeże Sycylii czy Etnę. Panorama rozciągająca się z widowni teatru stanowiąca jednocześnie naturalną scenerię zaliczana jest do najpiękniejszych w Europie. (Opłata za wejście 10€)
Potem udamy się w stronę uroczego placu Piazza IX Aprile. Tutaj zobaczymy klasyczny widok na Naxos, a na horyzoncie majestatyczną Etnę. Nazwa placu upamiętnia przemowę, jaką wygłoszono tu 9 kwietnia 1860 roku, na miesiąc i 2 dni przed tym, kiedy Garibaldi wraz ze swymi ludźmi wylądował w Marsali. W przemowie zachęcano ludność Taorminy do wspierania Garibaldiego i ruchu na rzecz zjednoczenia Włoch.
Katedra na Piazza Duomo pod wezwaniem Św. Mikołaja była pierwotnie zbudowana w XII wieku. Kościół został prawie całkowicie przebudowany m.in. w XV i XVI wieku. Na rynku przed katedrą stoi barokowa fontanna z symbolem Taorminy, który znajdziemy również w godle miasta. Przedstawia mitologiczną figurę greckiego pochodzenia, istotę która jest w połowie człowiekiem a w połowie bykiem, minotaura, od którego również wywodzi się nazwa miasta Taormina.
W czasie wolnym proponujemy posmakować lokalnego przysmaku Cannolo Siciliano, kruchych smażonych rurek z ciasta wypełnionych kremem ricotta z dodatkami. Podobnie jak inne sycylijskie ciasta cannolo jest słodkie i przepyszne. Całość niesamowitych kulinarnych doznań dopełni kieliszek wina w jednej z wielu lokalnych kawiarni.
Tego popołudnia będzie możliwość samodzielnego powrotu lokalnym autobusem do Giardini, do naszego hotelu, gdzie ponownie zjemy wspólną kolację.
Rano wybierzemy się do stale dymiącego wulkanu Etna, który ma 3 330 m wysokości. U stóp wulkanu będziemy jechać przez wioski otoczone gajami oliwnymi, winoroślami, plantacjami pomarańczy i cytryn, a także innymi egzotycznymi roślinami, którym służy wulkaniczna gleba, takim jak kiwi czy opuncje. Ze zboczy fantastycznie widać Morze Śródziemne.
Tuż nad miasteczkiem Zafferana Etnea, które uchroniło się od zalania lawą przy wybuchu Etny w 1992 roku, wjedziemy w magiczny wulkaniczny krajobraz. Wyraźnie widać tu ślady kolejnych wybuchów i przemieszczania się lawy w dół zbocza. Resztę drogi pokonamy już tylko otoczeni polami zastygłej lawy.
Jeśli zima była surowa, może tu nadal leżeć śnieg. Na stokach Etny uprawia się zarówno slalom jak i narciarstwo biegowe.
Zatrzymamy się przy Refugio Sapienza na wysokości ok. 2000 m n.p.m. gdzie duży wybuch miał miejsce w 2001 roku. Znajduje się tu parę kraterów z poprzednich wybuchów. Patrząc na nie, łatwo wyobrazić sobie, jak potężne są siły natury, kiedy nagle wymykają się spod kontroli.
Chętni mogą pójść pieszo w górę wulkanu lub kupić bilet na kolejkę linową a jeśli nie będzie za dużo śniegu, na przejazd terenówką, i w ten sposób dotrzeć na wysokość 3000 m. n.p.m. Droga na szczyt przypomina wędrówkę przez krajobraz księżycowy. Od czasu do czasu, wulkan wydaje dźwięki i przypomina nam o swojej niebywałej sile. Do wycieczki potrzebne są dobre turystyczne buty oraz ciepłe ubranie. (Cena za bilet na 3000m to 65€ – czerwiec 2018, czas trwania: 2,5h).
Pozostając na wysokości 2000 m n.p.m. proponujemy przespacerować się wzdłuż kraterów przy Monte San Silvestro albo najzwyczajniej delektować się słońcem, dobrym espresso lub/i lekką przekąską. Do hotelu wrócimy wczesnym popołudniem.
(Ewentualny bilet za kolejkę czy terenówkę kupuje się na miejscu).
Dzisiaj wybierzemy się w podróż w czasie. Cofniemy się o parę tysięcy lat kiedy to Sycylia była centrum Europy. Syrakuzy to miasto, którego sława i chwała sięgają daleko wstecz do czasów starożytności. Jego historia pełna jest Greków, Rzymian, rywalizacji z Atenami i Kartaginą, a także wojen punickich. Miasto stanowiło centrum kultury greckiej rywalizując o prymat z samymi Atenami. Dlatego znajdziemy tu niepowtarzalne świadectwa największej greckiej kolonii na świecie.
Tu żył i tworzył Archimedes oraz bywał Platon.
We współczesnym centrum miasta, na wyspie Ortygia obejrzymy pozostałości po antycznej świątyni Apolla oraz piękną katedrę w stylu barokowym, w której znajduje się figura Św. Łucji. Święta Łucja urodziła się w tym mieście i jest jego patronką. Co roku 13 grudnia organizowana jest w mieście specjalna procesja na jej cześć. Zobaczymy także piękne źródło Aretuzy.
W parku archeologicznym poczuć można ducha historii i wielkość kolonii. Znajdziemy tu ogromny ołtarz ofiarny zbudowany przez wodza Hierona, a także jeden z największych greckich teatrów. Rzymianie pozostawili po sobie także amfiteatr, posłuchamy trochę o jego funkcji. Oczywiście będzie czas na odwiedziny w wzbudzających powszechny strach kamieniołomach Latomia nazywanych dzisiaj rajskimi (del Paradiso). Zajrzymy też do ucha Dionizosa, skalnej groty, z którą związana jest ciekawa historia.
Po intensywnym dniu opuścimy Syrakuzy i pojedziemy przez równinę Simeto z powrotem do Katanii i naszego uroczego Giardini. (Bilet wstępu do Parku archeologicznego kupuje się na miejscu 10€)
Ten dzień jest przeznaczony do własnej dyspozycji.
Dla chętnych proponujemy wycieczkę do Piazza Armerina i do Doliny Świątyń w Agrigento (opis poniżej).
Informacja o cenie
- Dopłata do pokoju 1-osobowego
- 1500 zł
- Wycieczka fakultatywna do Piazza Armerina i Agrigento
- Cena 260zł/os
- Cena zawiera
-
- Opiekę polskiego pilota
- Przelot rejsowy w klasie ekonomicznej na trasie Warszawa - Katania – Warszawa z przesiadką
- Wycieczki i transport autokarem zgodnie z programem, ale bez biletów wstępów
- Zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2-osobowych
- Wyżywienie w hotelu (śniadania i 6 kolacji)
- Ubezpieczenie podstawowe KL i NNW
- Cena nie zawiera
-
- Dopłaty do pokoju jednoosobowego 1500zł
- Podateku turystycznego (opłaty klimatycznej), którą należy uiścić bezpośrednio w hotelu: Palermo 2,00 € za osobę za noc i Giardini Naxos 2,00 € za osobę za noc
- Napojów do posiłków
- Napiwków dla lokalnych kierowców, przewodników i personelu hotelu (ok. 10 euro)
- Biletów wstępu do zabytków, razem ok. 30 euro, wg. programu.
- Wydatków indywidualnych
- Wszystkiego, co nie zostało zawarte w „Cena zawiera”
Informacje praktyczne
Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.
Informacje o podróży
Posiłki
W cenie wycieczki jest wyżywienie składające się ze śniadań i kolacji w hotelowej restauracji. Jedzenie w hotelu jest doskonałe i podawane w formie urozmaiconego i urozmaiconego bufetu. Ponieważ hotelowa restauracja nie jest duża, posiłki są serowane w dwóch turach.
Pogoda
Podróżujemy do południowych Włoch, gdzie pogoda jest ogólnie dobra. Jednak mogą się zdarzyć dni deszczowe. Zwykle taki opad jest krótkotrwały i obfity.
Zalecamy zabranie ze sobą ubrań odpowiednich do pogody.
Liczba uczestników
Wymagane minimum uczestników to 24 osoby. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.
Program
Może się zdarzyć, że program wycieczki zostanie zmieniony. Zwykle przyczyną bywa zmiana godzin otwarcia zwiedzanych obiektów.
O Taorminie
Taormina znajduje się na wzniesieniu, a zatem istnieją różnice poziomów w mieście, tj. schody i drogi o dużym nachyleniu. Miasto nie jest dostosowane do osób na wózku inwalidzkim.
Więcej o Włoszech
Dowiedz sie więcej o Włoszech:
www.albatros.pl/kierunki-podrozy/europa/wlochy
Ogólne zasady podróży
Wymagania w zakresie sprawności fizycznej
Ubezpieczenie podróżne
Ubezpieczenie podróżne Allianz
Piloci Albatros Travel
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Napiwki
Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.
Paszport
Podróż z małoletnimi
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.
Miejsce w samolocie
Posiłki specjalne
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.
Miejsce w autokarze
Zastrzeżenia/zmiany
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.