Włoskie Wybrzeże Adriatyku – od Ravenny po San Marino

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

„Najpiękniejsze miasto Włoch”, średniowieczne zamki, bizantyjskie kościoły, skarby UNESCO i zachwycające krajobrazy wzdłuż włoskiego wybrzeża Adriatyku

Dwa włoskie regiony Emilia Romagna i Le Marche, położone na pięknym wybrzeżu Adriatyku zachwycają średniowiecznym klimatem i wspaniałymi zabytkami. Na czas całego pobytu zatrzymamy się w hotelu w uroczym nadmorskim miasteczku Cesenatico, skąd będziemy wyruszać na nasze wyprawy, odkrywając wspaniałe skarby kultury i sztuki. Zwiedzimy między innymi bizantyjskie miasto Ravenna, gdzie czekają na nas jedne z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych mozaik w Europie Zachodniej. Pojedziemy także na wycieczkę wzdłuż cudownego wybrzeża do miasta Rimini i odwiedzimy ogromny włoski targ  znajdujący się w zabytkowym centrum miasta. Nie zabraknie wizyty w "najpiękniejszym włoskim mieście" - San Leo oraz w San Marino -  mini-republice w środku Włoch, słynącej z pięknych budynków rozrzuconych na górze Monte Titano i wspaniałej panoramy na wybrzeże Adriatyku. Po drodze usłyszymy fascynujące historie o Juliuszu Cezarze czy Rafaelu, skosztujemy lokalnego wina w winiarni i zejdziemy "pod ziemię" do pełnych przygód i tajemnic tuneli znajdujących się pod miastem Osimo. Dla spragnionych większej ilości wrażeń proponujemy odwiedzenie renesansowego miasta Urbino z pięknym, książęcym pałacem. Każdego wieczoru (poza jednym) będziemy się cieszyć wspólnymi kolacjami w restauracji naszego hotelu w miejscowości Cesenatico.

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Wycieczki objazdowe

 • Pilot polski

 • Wiza Nie

 • Szczepienia Nie

 • Waluta Euro

Program wycieczki 8 dni
Dzień 1
Przelot Warszawa - Bolonia i przejazd do hotelu w Cesenatico.
Dzień 2
Przekroczenie Rubikonu, Riviera del Conero z miasteczkiem Sirolo, podziemne korytarze w Osimo i wizyta w winnicy
Dzień 3
Ravenna i wspaniałe mozaiki wpisane na listę UNESCO
Dzień 4
Wizyta na targu w Rimini i nadmorskie miasteczko Cattolica
Dzień 5
Wycieczka fakultatywna do renesansowego miasta Urbino (dodatkowo płatna)
Dzień 6
Republika San Marino i piękne miasteczko San Leo
Dzień 7
Dzień wolny do własnej dyspozycji
Dzień 8
Przelot z Bolonii do Polski

Hotele

Hotel Tridentum

Wybraliśmy dla Państwa ten uroczy 4-gwiazdkowy hotel w Cesenatico na wybrzeżu Adriatyku. Hotel znajduje się zaledwie 150 metrów od plaży i ok. 3 km na południe od Porto Canale. W hotelu znajduje się odkryty basen, a także przytulna restauracja i bar.

Pokoje są mniejsze, ale proste i ładne, wyposażone w Wi-Fi, sejf (za opłatą), telewizor, klimatyzację/ogrzewanie. Wszystkie pokoje posiadają łazienkę i balkon.

Hotel Tridentum

Viale Michelangelo Buonarroti, 25,

47042 Cesenatico FC, Włochy

Telefon: +39 371 390 1720

https://www.michaelhotels.com/tridentum/en-GB

Zdjęcia

Kliknij zdjęcie, aby je powiększyć

Daty wyjazdu

Terminy Długość pobytu Cena Lotnisko wylotu Uwaga
5 998,–
Warszawa
Kliknij datę, aby zobaczyć program tej wycieczki

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Dzień 1
Przelot Warszawa - Bolonia i przejazd do hotelu w Cesenatico.
Dania kuchni włoskiej

Po spotkaniu na lotnisku Okęcie z pilotem Albatros Travel wylecimy do stolicy regionu Emilia Romagna, pięknego uniwersyteckiego miasta Bolonii.

Z lotniska pojedziemy prosto do naszego hotelu Cesenatico. Opuszczając Bolonię, kierujemy się na południe wzdłuż starożytnej rzymskiej drogi Via Emilia, która ciągnie się 260 km przez Nizinę Padańską od Piacenzy na północy do Rimini

Następnie dojeżdżamy do uroczego, nadmorskiego kurortu Cesenatico na wybrzeżu Adriatyku, gdzie znajduje się nasz przytulny hotel Tridentum, który będzie naszym domem przez najbliższy, pełen wrażeń tydzień.

Wieczorem spotkamy się w restauracji hotelowej na pierwszej wspólnej kolacji.

Dzień 2
Przekroczenie Rubikonu, Riviera del Conero z miasteczkiem Sirolo, podziemne korytarze w Osimo i wizyta w winnicy
Wybrzeże Riviera del Conero

Dzisiejszy dzień rozpoczniemy od aktu, który w czasach rzymskich miał odegrać doniosłą rolę w historii imperium. Przekroczymy mianowicie legendarną rzekę Rubikon, która w czasach starożytnych stanowiła granicę między zaalpejską Galią a starożytnym Rzymem. To tutaj Juliusz Cezar w wilgotny styczniowy dzień w 49 r. p.n.e., ze słowami "Alea iacta est", czyli „kości zostały rzucone”, postanowił przekroczyć rzekę wraz ze swoimi legionami, rozpoczynając tym samym wojnę domową w Republice Rzymskiej i walkę z Pompejuszami. Krok, który dla nas jest zupełnie nieszkodliwy dla Cezara miał kolosalne w skutki znaczenie i ostatecznie doprowadził do jego śmierci.

Następnie udajemy się dalej na południe, by odwiedzić kolejny włoski region - Le Marche z jego pięknym wybrzeżem Riviera del Conero. W drodze na południe mijamy wiele znanych i zachwycających nadmorskich miasteczek, które podczas gorących, letnich miesięcy wypełnione są spragnionymi słońca Włochami. 

Docieramy do regionu Le Marche. Tu przejeżdżamy obok portowego miasta Ancona, stolicy regionu, i  od tego miejsca widoki zaczynają się zmieniać. Płaski nadmorski krajobraz z długimi jasnymi plażami przechodzi w tereny lekko pagórkowate. Przejeżdżając przez tą piękną okolicę, zatrzymujemy się w jednym z nadmorskich miasteczek na cappuccino lub espresso, zanim ruszymy w dalsza drogę.

Teraz kierujemy się w głąb lądu do małego średniowiecznego miasteczka Osimo. Spacerując po brukowanych uliczkach miasteczka, nie zdajemy sobie sprawy, że pod naszymi stopami znajduje się fascynujący podziemny labirynt prowadzący do zupełnie innego świata. Sieć 9 kilometrów korytarzy łączących większe i mniejsze groty wije się pod ulicami miasta, jakby je wydrążył pracowity kret. Tak naprawdę korytarze te zaczęli kopać w miękkim tufie wulkanicznym starożytni Piceni już ponad 2500 lat temu w poszukiwaniu wody, ale także aby się tu chronić przed najeźdźcami i przechowywać żywność.  

Z czasem całe przedsięwzięcie rozrosło się w prawdziwy labirynt korytarzy i jaskiń, służąc różnym celom od miejsca spotkań tajnych stowarzyszeń, które przeprowadzały tutaj swoje rytuały inicjacyjne, poprzez magazyny wina i żywności, aż po funkcję szpitala polowego podczas II wojny światowej, kiedy to podziemne groty służyły jako schronienie i miejsce leczenia rannych. W zdobieniach jaskiń odnajdujemy ślady z okresu Picenów, Cesarstwa Rzymskiego,  Średniowiecza  aż po czasy nowożytne. W niektórych jaskiniach można zobaczyć tajemnicze symbole pozostawione przez Zakon Templariuszy czy Rycerzy Zakonu Maltańskiego, ale także piękne pogańskie ornamenty pochodzenia celtyckiego. Spacer w tym miejscu to niezwykłe przeżycie i fantastyczna podróż w czasie. My również zejdziemy do tych podziemi i odwiedzamy jedną lub dwie jaskinie.  W podziemnych korytarzach panuje stała temperatura 12-13°C dlatego warto zabrać ze sobą ciepły sweter. 
W drodze powrotnej do naszego hotelu zatrzymamy się winnicy winiarza Maurizio, który produkuje doskonałe wina z lokalnych odmian winogron. Le Marche jest najbardziej znany z upraw winogron szczepu Verdicchio, uprawianego prawie wyłącznie w tym obszarze, z którego produkuje się wyborne owocowe białe wino o tej samej nazwie, a także czerwone wino Conero Rosso, produkowane głównie z winogron odmiany Montepulciano z domieszką Sangiovese. Podczas naszej wizyty w winnicy przyjrzymy się bliżej produkcji wina w tej okolicy, a na koniec czeka nas oczywiście degustacja kilku wspaniałych tutejszych win.

Po tym fantastycznym dniu pełnym przygód nad morzem, podziemnych spacerów z dreszczykiem emocji i degustacji wina udamy się z powrotem do naszego hotelu, gdzie czeka na nas kolacja.

Dzień 3
Ravenna i wspaniałe mozaiki wpisane na listę UNESCO
Mauzoleum Galli Placydii w Rawennie

Niewielkie miasto Ravenna odegrało ważną rolę w historii Europy. Co ciekawe aż trzykrotnie pełniło rolę stolicy. Jego znaczenie zaczęło rosnąc, gdy wielkie Imperium Rzymskie zostało podzielone na dwie części: wschodnią ze stolicą w Konstantynopolu i zachodnią rządzoną z Rzymu. Jesienią 401 roku grasujący po Europie germańscy barbarzyńcy ruszyli na południe i po przejściu przez Alpy Julijskie i osiedlili się na Nizinie Padańskiej, skąd atakowali zachodnie królestwa. Dlatego też w 402 roku cesarz rzymski zdecydował się na ucieczkę do Ravenny, która była łatwiejsza do obrony i tym samym miasto pozostało stolicą Cesarstwa Zachodnio - Rzymskiego aż do jego upadku w 476 roku.

Okres ten przyniósł jednak Ravennie rozkwit kulturalny, którego ślady można dostrzec w zachwycających mozaikach, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mozaiki w Ravennie uważane są za najlepiej zachowany i największy w Europie zbiór 1500-letnich mozaik.

Mozaiki znajdują się w siedmiu kościołach i jednej kaplicy, które z zewnątrz nie wyglądają specjalnie imponująco. Powstały w czasach, gdy to wnętrza kościołów miały zachwycać, a wchodząc do nich czujemy się jakbyśmy spacerowali w szkatułce z biżuterią. Odwiedzimy kilka kościołów, w tym między innymi ośmiokątny kościół San Vitale, który szczególnie przyciąga turystów. Zobaczymy tu mozaiki przedstawiające cesarza Justyniana oraz zgodnie z ówczesną tradycja, w większości sceny biblijne, które zostały zaklęte w obrazach z kolorowych kawałków kamienia.  Także kościół Sant'Apollinare Nuovo to jeden z najlepszych w mieście przykładów sztuki układania mozaiki.

Po naszym wspólnym spacerze zaplanowaliśmy czas na obiad we własnym zakresie. Spragnieni dodatkowych wrażeń mogą zwiedzić Basilica di San Francesco, a po wejściu  do kościoła, na samym dole przy apsydzie odnaleźć kryptę. Tutaj po wrzuceniu monety do skarbony rozpocznie się magia. Dolne światła zapalą się, a naszym oczom ukaże się  podłoga krypty pokryta  starożytnymi mozaikami, które znajdują się tuż pod wodą. Przy odrobinie szczęścia dostrzeżemy też parę złotych rybek pływających w tym imponującym, niemal królewskim otoczeniu. Rawenna to niesamowite miasto, gdzie ostatnie trzy lata swojego życia przeżył sam Dante Alighieri, autor „Boskiej Komedii”. Natomiast artyści tacy jak George Byron, Gustav Klimt czy Oscar Wilde byli zakochani w tym mieście.

Wieczorem wspólna kolacja.

Dzień 4
Wizyta na targu w Rimini i nadmorskie miasteczko Cattolica
Most Augusta, zwany też Mostem Tyberiusza

Dziś zwiedzimy wybrzeże na południe od naszego miasteczka. Jest sobota i dzień targowy w pobliskim Rimini. Jadąc do miasta zobaczymy starożytną drogę wojskową Via Flaminia, która w czasach starożytnych prowadziła z Rzymu do Ariminum, czyli dzisiejszego Rimini. Tutaj droga ta spotyka się z inną starożytną drogą, Via Emilia, pochodzącą z 187 r. p.n.e., wybudowaną prawie tak, jakby Rzymianie narysowali za pomocą linijki linię prostą łączącą Piacenzę i Rimini. Miasto jest więc przesiąknięte historią i jest więcej niż tylko  nadmorskim kurortem, ponieważ od tysięcy lat odgrywa ważną rolę we Włoszech.

Miasto należało do Rzymian, Gotów, Lombardczyków i Franków, aby w XIII wieku stać się wolnym miastem. Rimini było również rodzinnym miastem słynnego włoskiego reżysera filmowego Federico Felliniego. Udajemy się na krótki spacer do kolorowej dzielnicy San Gugliano, rejonu, który był jego ulubioną częścią miasta. Tutaj przechodzimy przez starożytny most pochodzący z około 20 roku n.e., kiedy to rządził rzymski cesarz Tyberiusz. W soboty i środy tłumy ściągają do historycznego centrum, które wypełnione jest ponad 400 straganami, a my zdecydowaliśmy się zaplanować naszą wizytę właśnie w jeden z dni targowych. Można się skusić, aby zakupić do domu jakieś smakołyki, drobne pamiątki czy np. eleganckie włoskie buty zakupione w rozsądnej cenie – wybór może być trudny.

Po zwiedzeniu Rimini jedziemy dalej na południe, przekraczając wolno płynącą rzekę Tavollo, która jest granicą między regionem Emilia Romania a Le Marche. Będzie czas na krótki postój w nadmorskim miasteczku Cattolica, po czym udamy się w głąb lądu do małego miasteczka Gradara, gdzie zatrzymamy się na filiżankę kawy lub kieliszek wina w jednym z lokalnych barów. Można też przyjrzeć się bliżej pięknemu zamkowi, z którego rozciąga się wspaniały widok na wybrzeże Adriatyku.

Do hotelu wrócimy późnym popołudniem.

Dzień 5
Wycieczka fakultatywna do renesansowego miasta Urbino (dodatkowo płatna)
Pałac Książęcy w Urbino

Piękne, renesansowe miasto Urbino dało Włochom wielkie osobowości, jak Rafael czy architekt Bramante, który stworzył wizję Bazyliki św. Piotra w Rzymie, podziwianą do dnia dzisiejszego.

Miasto, leżące nieco w głębi lądu, zawdzięcza swój niezaprzeczalny urok księciu Federico Montefeltro. Był on miłośnikiem sztuki i człowiekiem doskonale wykształconym, który miał nawet swoją prywatną armię. Książę, który wprowadził Urbino na kulturalną mapę Włoch, pozostawił ślady swojej działalności w całym mieście i okolicy. Stanowił jedną z głównych sił napędowych włoskiego renesansu, ale jednocześnie był tyranem miasta, choć hojnym. Rządził miastem i okolicą, kochał okres klasyczny i chciał, aby pozdrawiano go jak dawnych cesarzy z czasów Imperium Rzymskiego. Był księciem, który idąc na wojnę zawsze zwyciężał, gdziekolwiek by się nie udał, a jednocześnie był wszechstronnie  wykształcony począwszy od sztuki walki do retoryki, gdyż uważał, że to wiedza daje największą siłę i władzę.  

Zwiedzimy ogromny pałac książęcy, który dziś jest stosunkowo pusty. Możemy tu zobaczyć wspaniały obraz artysty Piero della Francesca, na którym książę Federico przedstawiony jest z synem i czytający książkę - symbol wiedzy i nauki. Na obrazie widać też jego charakterystyczny nos, ukształtowany, a może raczej zdeformowany, przez lancę, która przeszła przez jego hełm, uszkadzając prawe oko, lub jak głosi legenda, wynik usunięcia chrząstki nosa przez chirurga, by poprawić jego wzrok. Tak, w Urbino usłyszymy mnóstwo ciekawych historii. Gabinet księcia to piękny pokój pokryty drewnem, wykonany przez najlepszych artystów w snycerstwie. To intarsja w najlepszym wydaniu – odmiana fornirowania, która była bardzo popularna w renesansie, gdzie rozmaite rodzaje drewna w różnych kolorach tworzą fantastyczne wzory i obrazy. Artyści tacy jak Piero della Fransecca czy Botticelli stworzyli wzory do tych pięknych obrazów w drewnie.

Po zagłębieniu się w historię miasta, będzie również czas na obiad we własnym zakresie. Jeśli będziemy mieli szczęście, uda nam się spróbować słynnego przysmaku Olive Ascolane, czyli smażonych oliwek nadziewanych mięsem. Wykorzystuje się tutaj gatunek oliwek Tenere Ascolane, które są bardzo specjalnymi oliwkami, nadającymi się właśnie do tego dania. 

Późnym popołudniem wracamy do hotelu, gdzie zjemy razem kolację. 

Wycieczka powinna być zarezerwowana i opłacona  co najmniej 45 dni przed wyjazdem i realizowana jest przy minimum 20 uczestnikach. Cena 275PLN/osoba

Dzień 6
Republika San Marino i piękne miasteczko San Leo
Forteca Guaita w San Marino

Dzień rozpoczynamy od wizyty w niewielkim miasteczku San Leo, które włoski pisarz Umberto Eco nazwał "najpiękniejszym miastem we Włoszech". Miasto San Leo nosiło dawniej nazwę Mons Feretrius i zostało założone przez Rzymian. Obecna nazwa San Leo została mu nadana przez kamieniarza Leone, który wraz ze swoim przyjacielem Marino założył pobliskie San Marino. Obaj uciekli z Dalmacji czyli terenów dzisiejszej Chorwacji, podczas prześladowań chrześcijan przez cesarza Dioklecjana.
Leone osiadł w Mons Feretius, które na przestrzeni wieków miało wielu różnych władców. Znajdowało się pod panowaniem Imperium Rzymskiego, Bizancjum i Lombardii, a także było polem bitwy między wielkimi rodami szlacheckimi w trakcie skomplikowanej historii Włoch. 

Aby dostać się do historycznego centrum miasta, trzeba skorzystać z wąskiej drogi wykutej bezpośrednio w skale. Miasto było niegdyś twierdzą wojskowa w czasach walk pomiędzy Bizantyjczykami a Gotami w VI wieku, a to co zachwyca odwiedzających to urok i malownicza elegancja strategicznie położonego fortu.
San Leo jest urzekającym średniowiecznym miastem i pod wieloma względami stanowi ciekawy kontrast dla swojego pobliskiego wielkiego brata - San Marino, gdzie spędzimy resztę dnia. 

Z Włoch wjeżdżamy teraz do San Marino, trzeciego najmniejszego państwa w Europie. Jest to niepodległa republika, która dumnie nosi pięknie brzmiącą nazwę "Serenissima Repubblica di San Marino" mimo swoich niewielkich rozmiarów, wynoszących zaledwie 61 km2. Gdy Marino uciekł z Dalmacji, osiadł na szczycie góry Monte Titano, gdzie założył klasztor. Od samego początku republika głosiła swoją niepodległość i mimo kilku prób przejęcia władzy w tym małym państwie, zawsze udawało jej się na tyle dobrze rozegrać swoje karty, aby pozostać suwerennym państwem w środku Włoch. Nawet podczas tworzenia się Włoch, kiedy to w latach 1860-1870 włoski bohater Garibaldi próbował zjednoczyć Włochy, San Marino po raz kolejny zdołało zachować swój status niepodległej republiki.

Za sprawą strefy wolnej od samochodów spacery po mieście są wyjątkową przyjemnością, a z prawie każdego miejsca rozciągają się zachwycające widoki na wybrzeże Adriatyku. Idąc przez miasto i wspinając się stromymi uliczkami na jego szczyt pewnie po drodze będzie okazja, aby podziwiać piękne mundury wojskowe armii San Marino. Wizyta w tej małej górskiej republice jest szczególnym przeżyciem, a my na pewno poczujemy wyjątkową atmosferę, która tutaj panuje. Spacerując po mieście zobaczymy jego najważniejsze zabytki oraz dowiemy się więcej o historii,  formie sprawowania rządów i codziennym życiu w tak małym państwie. Co ciekawe pomimo niewielkich rozmiarów San Marino posiada własną stację telewizyjną, ligę piłkarską, swoją wersję monet euro oraz własne bardzo kolorowe znaczki, które są znane każdemu  kto w dzieciństwie zbierał znaczki.

Spędzimy tutaj wystarczająco dużo czasu, aby poznać miasto, a następnie miło spędzić czas wolny przy filiżance kawy lub kieliszku wina w jednej z małych restauracji w mieście, zanim wyruszymy w drogę powrotną do naszego nadmorskiego hotelu na kolację.

Dzień 7
Dzień wolny do własnej dyspozycji
Spacer uliczkami Gradary

W dniu dzisiejszym zaplanowaliśmy czas do własnej dyspozycji. Dla chętnych nasz pilot zorganizuje opcjonalną wycieczkę do jednego z pobliskich miasteczek. Propozycja wycieczki zostanie przedstawiona na początku wyjazdu (dodatkowo płatna). 

Można też po prostu cieszyć się słońcem, plażą i ciepłą wodą w Adriatyku. 

W dniu dzisiejszym  kolacja we własnym zakresie. Pilot wycieczki zaproponuje ciekawe miejsca na kolacje.

Dzień 8
Przelot z Bolonii do Polski
Bolonia

Po śniadaniu wyruszamy do Bolonii skąd odlecimy do Warszawy.

Wcześniej jednak zatrzymamy się w centrum tego miasta.

Bolonia znana jest z doskonałych lokalnych przysmaków, a samo miasto nazywane jest "la Grassa", czyli tłuste. To stąd pochodzi makaron bolognese, który prawidłowo nazywa się pasta al ragú, oraz bardzo gruba kiełbasa mortadela. To właśnie w tym regionie produkowane są  małe tortellini, słynny parmezan, szynka parmeńska, ocet balsamiczny i  nie mniej ważny makaron tagliatelle. Region ten jest i pozostanie spiżarnią Włoch, a w Bolonii wędrując wśród licznych sklepów w centrum miasta można zaopatrzyć się w te wszystkie doskonałej jakości.

Udamy się do serca Bolonii na krótki nieformalny spacer po centrum miasta, podczas którego zobaczymy piękne place i przede wszystkim Dwie Wieże, które są tak samo krzywe jak ta w Pizie, a może nawet i bardziej. Następnie będzie czas wolny na obiad we własnym zakresie i okazja do skosztowania lokalnych przysmaków. Polecamy wizytę w delikatesach Tamburini, znajdujących się przy Via Caprarie, gdzie w porze obiadu serwowane są małe dania na ciepło. Warto też odwiedzić sklep Gilberto tuż po drugiej stronie ulicy, który od 1905 roku zaopatruje miasto we wspaniałe jedzenie. Koniecznie spróbujcie ich octu balsamicznego własnej produkcji, a szczególnie godny uwagi jest ich 8-letni ocet balsamiczny, sprzedawany w bardzo rozsądnych cenach. Jedna kropla wystarczy, aby zabrać nasze podniebienie w niebiańską podróż.

Po tych wrażeniach i zakupieniu włoskich przysmaków udamy się na lotnisko, aby wyruszyć w podróż powrotną do Polski.

Wycieczka fakultatywna do miasta Urbino

Piękne, renesansowe miasto Urbino dało Włochom wielkie osobowości, jak Rafael czy architekt Bramante, człowiek, który stworzył wizję Bazyliki św. Piotra, którą możemy podziwiać do dziś w Rzymie.

Miasto, leżące nieco w głębi lądu, zawdzięcza swoje piękno księciu Federico Montefeltro. Był on miłośnikiem sztuki i człowiekiem doskonale wykształconym, który miał nawet swoją prywatną armię. Książę, który wprowadził Urbino na kulturalną mapę Włoch, pozostawił ślady swojej działalności w całym mieście i okolicy. Stanowił jedną z głównych sił napędowych włoskiego renesansu, ale jednocześnie był tyranem miasta, choć hojnym. Rządził miastem i okolicą, kochał okres klasyczny i chciał, aby pozdrawiano go jak dawnych cesarzy z czasów Imperium Rzymskiego. Był księciem, który idąc na wojnę zawsze zwyciężał, gdziekolwiek by się nie udał, a jednocześnie był wszechstronnie  wykształcony począwszy od sztuki walki do retoryki, gdyż uważał, że to wiedza daje największą siłę i władzę.  

Zwiedzimy ogromny pałac, który dziś jest stosunkowo pusty. Możemy tu zobaczyć wspaniały obraz artysty Piero della Francesca, na którym książę Federico przedstawiony jest z synem i czytający książkę - symbol wiedzy i nauki. Na obrazie widać też jego charakterystyczny nos, ukształtowany, a może raczej zdeformowany, przez lancę, która przeszła przez jego hełm, uszkadzając prawe oko, lub jak głosi legenda, wynik usunięcia chrząstki nosa przez chirurga, by poprawić jego wzrok. Tak, w Urbino usłyszymy mnóstwo ciekawych historii. Gabinet księcia to piękny pokój pokryty drewnem, wykonany przez najlepszych artystów w snycerstwie. To intarsja w najlepszym wydaniu - forma mozaiki drewnianej, która była bardzo popularna w renesansie, gdzie rozmaite rodzaje drewna w różnych kolorach tworzą fantastyczne obrazy w drewnie. Artyści tacy jak Piero della Fransecca czy Botticelli stworzyli wzory do tych pięknych obrazów.

Po zagłębieniu się w historię miasta, będzie również czas na obiad we własnym zakresie. Jeśli będziemy mieli szczęście, uda nam się spróbować słynnego przysmaku Olive Ascolane, czyli smażonych oliwek nadziewanych mięsem. Wykorzystuje się tutaj oliwki Tenere Ascolane, które są bardzo specjalnymi oliwkami, nadającymi się do tego dania. 
Późnym popołudniem wracamy do hotelu, gdzie zjemy kolację. 
Wycieczka powinna być zarezerwowana i opłacona  co najmniej 45 dni przed wyjazdem i realizowana jest przy minimum 20 uczestnikach.

Cena:
275 PLN/os.

Informacja o cenie

Cena wycieczki

Od 5 998,– PLN za osobę w pokoju dwuosobowym.
Zobacz ceny dla wszystkich terminów

Dopłata do pokoju 1-osobowego

1200,-

Cena zawiera
 • opiekę polskiego pilota
 • przelot rejsowy w klasie ekonomicznej na trasie Warszawa –Bolonia– Warszawa, w obie strony z przesiadką
 • wycieczki i bilety wstępu wymienione w programie
 • zakwaterowanie w hotelu w pokojach dwuosobowych 
 • wyżywienie: śniadania codziennie; 6 kolacji w tym ¼ wody i ¼ wina
 • degustacja wina 
 • transport autokarem o ile w programie nie zaznaczono inaczej
 • ubezpieczenie podstawowe KL i NNW
Cena nie zawiera
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego
 • Wycieczki fakultatywnej do Urbino (275 PLN/ osoba)
 • Napiwków  dla kierowców i lokalnych przewodników ok. 8 euro
 • Dodatkowych posiłków niewymienionych w programie
 • Napojów do posiłków
 • Wydatków indywidualnych
 • Wszystkiego co nie zostało zawarte w „Cena zawiera"

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o podróży

Ilość uczestników

Wymagane minimum uczestników to 20 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Ogólne zasady podróży

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i zgody notarialnie poświadczonej i przetłumaczonej na język angielski zawierającej zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą, w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Albatros Travel nie zapewnia możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Rated 4 out of 5 by from Za mało czasu na zwiedzanie Świetnie dobrane miejsca i miła Pani przewodnik. Piękne miasteczka na trasie, dużo zamków i muzeów do zobaczenia. Jednak za mało czasu na zwiedzanie - ok. 2h na miasteczko w tym czas na lunch; a powrót do hotelu o 17.oo i czekanie na kolację do 19.30 w ośrodku bez strefy wellness i spa i bez otwartych restauracji i sklepów w okolicy jest niecelowe. Za mało w ciągu dnia czasu na zwiedzanie zabytków - te dodatkowe 1,5h można było przeznaczyć na muzea i zabytki zamiast na siedzenie w hotelu. Hotel na uboczu, 1,5 km do najbliższej uliczki sklepowej i 3 km do centrum. Brak busów do centrum. Wyposażenie pokoi hotelu Tridente na poziomie ośrodka wczasowego. Dodatkowy dzień wolny możnaby przeznaczyć na zwiedzanie Bolonii i tam zaplanować ostatni nocleg.
Date published: 2024-05-15
Rated 5 out of 5 by from Śladem średniowiecza Wycieczka spełniła nasze oczekiwania. Włochy, a szczególnie Emilia i Romagna - Marche o tej porze roku to wspaniały czas na zwiedzanie, ale także na relaks nad morzem. Dobrze został dobrany program zwiedzania bardzo ciekawych zabytków, ale także była możliwość spojrzenia na współczesne oblicze nadmorskich kurortów. Organizatorzy zadbali także, aby uczestnicy mieli czas do własnej dyspozycji. Podjęto bardzo dobrą decyzję, aby zwiedzanie Bolonii zorganizować w dniu wylotu. Podkreślić trzeba świetnie prowadzenie wycieczki przez przewodniczkę, Panią Agnieszkę, jej ogromną wiedzę merytoryczną i wspaniale prowadzony przez nią w czasie przejazdów przegląd włoskiej piosenki. Dziękujemy
Date published: 2023-10-15
Rated 4 out of 5 by from Fajna wycieczka Cieszę się, że udało mi się zobaczyć piękny kawałek Włoch
Date published: 2023-10-15
Rated 3 out of 5 by from Pierwszy raz z Albatrosem i lekkie rozczarowanie Zapowiadało się ciekawie. Zdawaliśmy sobie sprawę z niekorzystnych prognoz pogody ale nie miało to wpływu na ocenę całości imprezy. Biuro w niczym tu nie zawiniło. Wybraliśmy Albatrosa licząc, że wyższa cena uzasadniona jest lepszą organizacją i lepszą jakością usług. Nie zauważyliśmy ani lepszej organizacji ani ponadstandardowego profesjonalizmu. Albatros uzasadniał cenę brakiem jakichkolwiek dalszych opłat w trakcie wycieczki. Prowadząca wycieczkę P. Agnieszka robiła co mogła. Realizowała program, który nie był w pełni satysfakcjonujący. Hotel bronił się jakością posiłków ale pokoje nie odpowiadały w żadnym stopniu 4*. Program realizowany trochę chaotycznie ( np. w Rawennie ) a czasem tylko jako "zapychacz" czasu ( np. Cattolica ). Wizyta w winnicy i "degustacja" to, delikatnie mówiąc, czysta żałość. Były też pozytywy np. San Leo - mimo kiepskiej pogody - perełka. Wrócimy tam na pewno. Niezapomniane wrażenia pozostawiło Urbino, nie wiadomo dlaczego - dodatkowo płatne. Dobrze, że Pani Agnieszka -pilotka- wsłuchiwała się w nastroje i starała się reagować na rozwój sytuacji. Dużo czasu i wysiłku (również dla pilotki) zabrały łączone przeloty. Podróż powrotna to wielogodzinne, niekomfortowe oczekiwanie po wymeldowaniu się z pokoju. Zastanawiamy się czy warto dać Albatrosowi ponowną szansę. Ta trzecia gwiazdka to posiłki i bardzo sympatyczni uczestnicy wycieczki. Oprócz zdecydowanie wyższej ceny, nie widać dużej różnicy w stosunku do jakości wycieczek oferowanych przez inne biura.
Date published: 2023-06-11
Rated 2 out of 5 by from Szkoda pieniędzy. Program wycieczki delikatnie mówiąc nieprzeładowany. Więcej czasu wolnego niż zwiedzania. Hotel dla żartu oznaczony czterema gwiazdkami. Bronił się jedynie bardzo przyzwoitymi posiłkami. Lot powrotny to tragedia. Wymeldowanie o 10 i czekanie 5 godzin w lobby na pojawienie się autokaru. Byliśmy na kilku wycieczkach objazdowych z innymi biurami podróży i na przykładzie tego wyjazdu mogę stwierdzić, że Albatros nie oferuje nic więcej za wyższą cenę.
Date published: 2023-05-22
Rated 3 out of 5 by from Mieszane uczucia Rozczarowanie
Date published: 2023-05-18
Rated 4 out of 5 by from ciekawa wycieczka, jednak sprawdz prognozę pogody przed wyjazdem Program wycieczki jest bardzo ciekawy, jednak trafiliśmy na deszczową aurę i to ograniczało nasze korzystanie z oglądania pięknych panoram, spacerów i plaży. Szkoda. Wspaniale spisywała sie nasza pilotka Pani Agnieszka. Bardzo dziękuję.
Date published: 2023-05-18
Rated 5 out of 5 by from Włoskie Wybrzeże Adriatyku w deszczu! Pogoda katastrofalnie deszczowa utrudniała zwiedzanie, ale to siła wyższa...
Date published: 2023-05-18
 • y_2024, m_7, d_18, h_4
 • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.42
 • cp_1, bvpage1
 • co_hasreviews, tv_0, tr_11
 • loc_pl_PL, sid_ITRTR21, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
 • clientName_albatros-travel

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzyskaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Poniżej zamieszczamy oceny i opinie polskich gości. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice odnośnie gromadzenia ocen oraz opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki