Japonia

Stare tradycje mają się doskonale w nowoczesnym Tokio
Wybierz się w podróż, by poznać kulturę przesiąkniętą w ogromnym stopniu nowoczesnością, a zarazem zakorzenioną w wielowiekowej tradycji

Tutaj drewniane podłogi i piękne jedwabne tkaniny stykają się z połyskującymi neonami i szybkim pociągiem, który zabiera pasażerów w przyszłość, mknąc z prędkością 300 km/godz. Delikatne, papierowe ściany i zgrabne drzewka bonsai stoją tuż obok wielkookich postaci z kreskówek i butików ekskluzywnych marek. A w środku tego wszystkiego żyją Japończycy, którzy przechodzą przez zatłoczone skrzyżowania z eleganckimi, malutkimi torebeczkami wiszącymi u nadgarstka, wymieniając się uprzejmymi zwrotami wymawianymi prawie na jednym tchu. Japonia to fantastyczny cel podróży – tutaj czujesz się jak w domu, a zarazem jak obserwator z zewnątrz. Mówimy jak Japończycy: Yokoso – witamy!

Zobacz wszystkie nasze wycieczki do Japonii.

Podróżowanie to jedzenie – w każdym razie na pewno w Japonii

Zawsze lubiłam jeździć pociągiem. W pamięci utkwiły mi kuszetki, którymi podróżowałam w dzieciństwie, wspinanie się na najwyższe łóżko, gramolenie na twardy materac, rozkładany ze ściany. Stukot kół po torach i poranne światło dnia wpadające do przedziału po rozsunięciu zasłonek, a potem poranna toaleta w małej, trójkątnej umywalce. W czasach studenckich – pociąg nocny z miejscami siedzącymi, aby zaoszczędzić pieniądze. I pudełko śniadaniowe z kanapkami z żytniego chleba. Normalna sprawa. Lecz w Japonii... W Japonii podróż pociągiem to coś zupełnie innego. Jej początek to już sam dworzec, gdzie przed podróżnymi otwiera się wyjątkowy świat jeszcze zanim wsiądą do pociągu.

Tutejsze dworce są oczywiście większe niż u nas. Dworzec Shinjuku w Tokio zajmuje 1. miejsce na liście najbardziej ruchliwych dworców świata, a dworzec Shibuya w tym samym mieście – miejsce 2. Każdego dnia przez dworzec Shinjuku przewija się średnio 3,5 mln ludzi. Ściślej mówiąc, 23 najruchliwsze dworce na świecie znajdują się w Japonii. Japończycy uwielbiają podróżować pociągami. I nietrudno to zrozumieć.

Średnie opóźnienie pociągów linii Shinkansen wynosi zaledwie 36 sekund

Dworcowa restauracja? Bardzo chętnie!

W Japonii bardzo populane są restauracje na dworcu kolejowym. To normalne, by iść coś zjeść właśnie tutaj – w podziemnym labiryncie dworcowym znajduje się bardzo wiele restauracji. Dobrych restauracji. Czekając na pociąg na dworcu w Hiroszimie, można na przykład skosztować jednej ze specjalności tego miasta: rodzaju naleśnika ze smażonym makaronem i warzywami, mięsem i ewentualne jajkiem. Życzysz sobie ostrygę? Nie ma problemu. Co więcej, jest wysoce prawdopodobne, że wyłowiono ją z oceanu zaraz za miastem.
Dworcowe restauracje w Japonii serwują najpyszniejsze sushi

Jedzenie jest przyrządzane tuż za ladą i zawsze czujesz się mile widzianym, nawet jeśli nie mówisz po japońsku, a osoba przyjmująca zamówienie nie zna angielskiego. Podobnie jak w wielu innych miejscach można usiąść przy barze lub przy małym stoliku, ale widok patelni i garnków z makaronem jest tak fascynujący, że masz ochotę tam siedzieć.

Filiżanka kawy po posiłku? Tutaj nie ma kawy z ekspresu w papierowym kubku, ale bar kawowy, w którym każda filiżanka kawy parzona jest pieczołowicie nad specjalnymi grzałkami. Jeśli lubisz, możesz wybrać do kawy ciasto z bogatej oferty. Co powiesz na małe, okrągłe ciasteczka, które idealnie nadają się, by je zabrać do pociągu, o smaku czekolady, wanilii, pomarańczy i matcha – japońskiej zielonej herbaty często dodawanej do słodyczy.

Choć wygląda to jak eksperyment na lekcji chemii, jest to najlepsza metoda przyrządzania kawy

Trzygwiazdkowy bar

Lokale gastronomiczne na japońskich dworcach kolejowych to miejsca, których nie należy lekceważyć. W rzeczywistości w jednym z tuneli przy dworcu Ginza w Tokio znajduje się jedna z najlepszych restauracji na świecie. Sukiyabashi Jiro to jedyny bar sushi na świecie odznaczony trzema gwiazdkami w przewodniku Michelin. Kucharz sushi i właściciel, Jiro Ono, jest pod każdym względem jedyny w swoim rodzaju. Niedawno skończył 90 lat i zajmuje się przyrządzaniem sushi od czasów przed drugą wojną światową. W restauracji jest tylko 10 miejsc, a wszystkie znajdują się przy ladzie, więc podczas oczekiwania można obserwować przyrządzanie dania. Zaleca się, aby w trakcie jedzenia nie rozmawiać – tutaj trzeba skoncentrować się na delektowaniu się doskonałymi kawałkami sushi przygotowanymi ręcznie przez samego mistrza.
Japońskie skrzyżowania nie są dla początkujących

Suchy prowiant dla smakoszy

Dla osób, które się śpieszą (lub nie znalazły miejsca w Jiro) jest wiele alternatywnych możliwości. „Bento” to japońskie słowo oznaczające pojemnik z jedzeniem, lecz na tym kończy się podobieństwo do pojemników z lunchem, do których przywykliśmy, z kanapkami z żytniego chleba. Menu przedstawione jest ma zdjęciach – co jest szczególnie wygodne, gdy nie znamy japońskiego – a jedzenie otrzymuje się starannie zapakowane w małe pudełeczka. Pudełka bento, które zabiera się do pociągu, otrzymały nawet własną nazwę, „ekiben”, oznaczającą pudełko na jedzenie, które kupuje się w pociągu lub na dworcu.

Łatwo można ulec pokusie wybrania najładniej wyglądającego pudełka i zapomnieć sprawdzić jego zawartość. Ładny drewniany pojemnik okazuje się być zrobionym z tworzywa sztucznego, co nie powinno być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę cenę. Jednak posiłek na pewno nie będzie rozczarowaniem: smażony kurczak, sałatka z wodorostów, rulon z omletu, małe klopsiki na wykałaczkach, plaster słodkiego ziemniaka i różowy ryż. Niewielki posiłek, którym można się cieszyć, podczas gdy Shinkansen gna z prędkością 300 km/godz. Jeśli zapomnisz kupić czegoś na dworcu, po pociągu chodzi kelner z wózkiem, u którego można kupić napoje, przekąski i oczywiście kawę.

Prawdziwe obento – tutaj ustanawiane są nowe standardy dla pojemników na lunch

Duża prędkość i pałeczki

W szybkim pociągu jest naprawdę dużo miejsca na nogi, wygodne i szerokie fotele, a w toalecie – prędkościomierz. Pamiętaj, aby wybrać właściwe drzwi, chcąc skorzystać z toalety, ponieważ podobnie jak w wielu innych miejscach w Japonii, masz do wyboru wersję japońską lub zachodnią. Toaleta japońska to otwór w podłożu, więc trzeba najpierw trochę poćwiczyć technikę, gdy pociąg jest w ruchu.

Największą wadą Shinkansena jest to, że pociąg jedzie tak szybko. Podróż kończy się zanim ledwie się rozpoczęła, ale prawdopodobnie będziesz mieć chwilę na zjedzenie zabranego posiłku. Itadakimasu – smacznego!

Pociąg mija górę Fudżi z pełną prędkością

Itadakimasu – co to znaczy?

W Japonii często mówi się itadakimasu (wymawiane jako itadakiMASS) przed rozpoczęciem jedzenia. Oznacza to mniej więcej „pokornie przyjmę ten posiłek” i wyraża podziękowanie za posiłek skierowane zarówno wobec osoby, która go przyrządziła, jak i wobec roślin i zwierząt, które oddały swoje życie, abyśmy mogli go zjeść. Wyrażenie to ma ścisły związek z buddyjskim poszanowaniem dla wszelkiego życia – i z tego samego powodu w Japonii w dobrym tonie jest zjadanie posiłku do ostatniego kęsa.

Kliknij poniżej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Japonii:
Wycieczki objazdowe po Japonii – Zdjęcia z Japonii – Fakty o Japonii – Wiza do Japonii – Klimat Japonii

Czy podać kieliszek sake do posiłku?

Japoniawycieczki

  • Japonia - królestwo słońca

    Klasyczna Japonia dla każdego! Nowa i dawna Japonia – od nowoczesnego Tokio do historycznego Kioto

    4,6
    • 12-11-2024
    • 10 dni
    • 11 998,–
    od Warszawa
  • Gejsze, szoguni i samuraje

    Duchowy mistycyzm, góry i dzika natura, ogrody zen, manga, oświetlone neonami drapacze chmur, plantacje herbaty - poznaj z nami wszystkie oblicza Japonii!

    4,6
    • 25-09-2024
    • 16 dni
    • 23 998,–
    od Warszawa
  • Japonia i Korea Południowa – azjatyckie tygrysy

    Wspaniała podróż do Seulu, Kioto oraz Tokio, gdzie nowoczesność, tradycja, piękna przyroda i urokliwe świątynie tworzą niepowtarzalną mieszankę kulturową

    4,4
    • 01-11-2024
    • 15 dni
    • 21 998,–
    od Warszawa