Ultranowoczesna Japonia

Tokio z Górą Fuji w tle
Pięć faktów o Japonii, które przekonają Cię, by odwiedzić ten kraj

W ostatnich latach turyści z całego świata napływają do Japonii, aby podziwiać jej ultranowoczesną kulturę, która jest zarazem zakorzeniona w wielowiekowej tradycji. Oto 5 powodów, aby odwiedzić ten kraj.

Zobacz wszystkie nasze wycieczki do Japonii

Stara Japonia

Każdy kraj ma rzecz jasna własną niepowtarzalna historię, lecz historia Japonii fascynuje bardziej niż przeciętna. Przewijają się w niej między innymi cesarze, buddyjscy mnisi, imperializm, trzęsienia ziemi, ninja, bomby atomowe, burzliwa industrializacja, religia shinto, szoguni, izolacja od świata. Podczas wizyty w Japonii można dostrzec obecność historii w postaci dobrze zachowanych zamków, muzeów i pałaców cesarskich. Jednak tradycje i historia są nadal żywe – na ulicach można spotkać kobiety w kimonach, kierowców taksówek w białych rękawiczkach, a wielu Japończyków zupełnie naturalnie modli się i odprawia rytuały w starych świątyniach i miejscach kultu.
Nawet herbatę poświęca się i pije zgodnie z dawnym rytuałem

Washoku – kuchnia japońska

To powód, dla którego sushi stało się potrawą znaną na całym świecie i jest ulubionym daniem wielu dzieci i dorosłych. Oczywiście będąc w Japonii, trzeba spróbować nigiri i norimaki. Skosztuj też sushi w postaci np. chirashi, w którym ryba i warzywa ułożone są w miseczce i spożywa się je jak sałatkę. Japońska kuchnia, zwana washoku, oferuje również pyszną ramen – zupę z makaronem i różnorodnymi składnikami: od mięsa, po wodorosty i jaja. W okolicy zawsze znajdzie się restauracja ramen, a gdy zajrzysz do środka, możesz posmakować ciepłej zupy w towarzystwie miejscowych, którzy wpadli to na szybką miskę zupy przy ladzie. Może na przystawkę zamówisz tempurę – rybę, krewetki lub warzywa smażone na głębokim oleju. Odwiedzając różne obszary Japonii, postaraj się zawsze skosztować lokalnych dań – w ten sposób zapewnisz także swoim kubkom smakowym wycieczkę objazdową po japońskiej kulturze.
Kuchnia japońska to znacznie więcej niż tylko sushi

Kwitnące wiśnie

Podróż do Japonii wiosną, gdy kwitną drzewa wiśni, to niezapomniane przeżycie. Korony drzew wyglądają niczym dywan z miękkich, różowych obłoków. Stare ogrody w miastach, zielone lasy i zbocza gór mienią się różem i bielą. Sakura, jak nazywa się okres kwitnienia, nie bez przyczyny jest absolutnie najpopularniejszym sezonem turystycznym w Japonii, i nawet sami Japończycy przyjeżdżają z odległych zakątków kraju, aby móc znaleźć się pod padającymi płatkami kwiatów.
Kwitnące drzewa wiśni są równie popularne wśród Japończyków, jak i przyjezdnych

Kultura uprzejmości

Może się zdarzyć, że trudno będzie porozmawiać we wspólnym języku, ale Japończycy zawsze potrafią zadbać o swoich gości. Jeśli trzeba posłużyć się kartką i rysunkami albo porozumieć się na migi, aby zamówić posiłek lub znaleźć drogę, Japończycy chętnie pomogą. Znany na całym świecie zwyczaj wykonywania uprzejmego ukłonu ma się doskonale w kraju, w którym pasażerowie ustawiają się w kolejce do autobusu lub pociągu i oczywiście nie popychają się ani nie tłoczą, niezależnie od liczby zgromadzonych osób. Gdzie indziej na świecie panuje zwyczaj wykonywania uprzejmego ukłonu przez kontrolera przed opuszczeniem przedziału w pociągu po skończonej kontroli biletów?
Japończycy opanowali do perfekcji zwyczaj ustawiania się w kolejce – tutaj przed świątynią shinto

Nowoczesna Japonia

Wielomilionowe metropolie z drapaczami chmur i błyskającymi neonami reklamowymi. Śmieszne kanciaste samochody. Toalety tak skomplikowane, że aby z nich skorzystać, trzeba przeczytać instrukcję obsługi. Futurystyczny szybki pociąg i w pełni zautomatyzowany parking rowerowy obsługiwany przez robota. W nowoczesnej Japonii znajdują się 7-piętrowe domy towarowe i podziemne centra biznesowe na gigantycznych stacjach kolejowych. Jeśli lubisz zakupy, tutaj będziesz szczęśliwy. Znajdziesz tu dosłownie wszystko. Sklepy z elektroniką są tak ogromne jak domy towarowe. Ubrania międzynarodowych i miejscowych marek dostępne są w każdym przedziale cenowym. W sklepach branżowych można znaleźć wszystko: od naklejek i kunsztownego rękodzieła po kimona i staromodne sukienki.

Więcej o Japonii przeczytasz tutaj:
Podróże do Japonii – Fakty o Japonii – Klimat Japonii – Zdjęcia z Japonii – Wycieczki objazdowe po Japonii

Zakupy w Tokio